View Single Post
Eski 16-09-2012, 21:57   #43
Yeşile_Özlem
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Kendi evime taşınmadan önce , kiracı olarak oturduğum evde kumru beslemiştim Mutfak penceresine geliyordu kumru. Ben özel olarak bir yem almıyordum, ekmek artıkları ve bazen de bulgur veriyordum. Daha sonra çift oldular, eşini de alıp geldi

O evden taşınalı 2 seneyi geçti, kumrular ne yapıyor bilmiyorum ama başlarının çaresine bakmışlardır sanırım. Şimdi oturduğum apartman bahçeli ve avlusu var. Ekmek artıklarını ufalayıp ,ıslıyorum, avlunun üstüne seriyorum. Yazın kuşlar için yem sorun değil, su ihtiyaçları daha fazla. O yüzden 3 dondurma kabı, bir adet 5 litrelik şaşal şişesini avlunun belli yerlerine koydum. Saksağan ve serçeler gelip su içiyorlar bu kaplardan. Bunlar haricinde kertenkele ve kediler de suyun müdavimi oldular. Bir adet su kabı da garajımda var, oda kertenkeleler için. Sık sık su kaplarını tazeliyorum, malum havalar sıcak olunca, su çok çabuk buharlaşıyor.

Kışın ise, camdan ekmek kırıntılarını atıyorum yere. Özellikle kar gelmeyen yerlere, balkon altlarına atmaya gayret ediyorum. Evde kurtlanan, kullanma tarihi geçen bakliyat varsa, bunlar kuşların nasibi oluyor. Kabarmayan kek ve büsküvi artıklarını ufak parçalara ayırdıktan sonra kuşlara atıyorum. Hem evimin, hem de iş yerimdeki odamın pencerelerinin bahçeye bakması beni çok mutlu ediyor. Kuşları ekmek kırıntılarını yerken izleyebiliyorum. Özellikle serçeler çok tatlı, ekmek kırıntılarını döke saça yiyorlar

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön