View Single Post
Eski 16-09-2012, 11:35   #40
bozyel
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2012
Öncelikle Merhaba ,
Bende ceviz yetiştiriciliğine başlamak istiyorum. Fakat bu zamana kadar daha önce hiç tarımla alakam olmadı.

Sinop Gerze ilçesinde 600 rakımlı 10 dönümlük bir arazim var ve burada ceviz yetiştirmek istiyorum. Fakat bu bölgeye en yatkın ceviz türü ile ilgili hiçbir bilgim yok.
Gerze ilçe tarım müdürlüğünü arayıp sorduğumda "Her türden dikim yaptık şu anda hiçbirinde sorun yok. Beklediğimiz gibi gidiyor ama fidanlar daha 2 yıllık kesin sonuçlar için biraz daha beklemek gerekir" cevabı ile karşılaştım. Fakat çalışan kişinin bana öncelikli tavsiyesi Chandler tipi ceviz ve yanına Pedro veya frenquetta tozlayıcısı oldu. Bunuda her 10 Chandler için 1 tozlayıcı şeklinde söylediler.

Benim sizden öncelikli isteğim, tavsiye edeceğiniz fidan ve yeni başlayan birisi için nelere önem vermem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim dikim mesafesi vs gibi. Bir sorumda şu olacak. Karadeniz bölgesi sürekli yağış alan bir bölgedir bilirsiniz. Bu bölge için sulama sistemi ile ilgili nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz?
Son olarak belirtmek istediğim birşey var. Arazim eğimli ve yaklaşık 40 senedir en ufak bir ekim dikim yapılmamış.

bozyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön