View Single Post
Eski 06-05-2007, 00:09   #155
lizard
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Cool İlk sebze fidelerim

Merhabalar;
Sayın Selahattin Bey forumlarda yazdığınız yazılar ve dergideki yazı diziniz oldukça güzel. Ben de en sonunda bahçeli bir eve yerleşme şansına sahip oldum. Bu sayede yıllarca süren hayallerimi gerçekleştirme fırsatını buldum. Geçen hafta aldığım tohumları hem daha önce yaptığım yetiştiricilik denemelerime hem de sizin yazılarınıza dayanarak ektim.
Anlatmadan geçemeyeceğim, bundan yaklaşık 5 - 6 sene önce Ankara'da okurken yüksekçe bir saksıya torf koyup pazardan yemek için aldığımız barbunyalardan 2 - 3 tane ekmiştim. Sırf eğlence ve biraz da gözlem olması için. Herhangi bir teknik vs... dikkat etmeden sadece toprak kuruduğunda sulamak suretiyle barbunyadan fide almıştım. Çıkan fide uzadı ve 2 - 3 parça sebze kopardık İnanılmaz derecede eğlenceli, öğretici ve heyecan verici bir deneyim olmuştu bu benim için.
Herşey bir yana ben de yaptığım ilk ciddi ekim işini buradan paylaşmak istedim.
27 Nisan 2007'de aldığım tohumların ekimini yaptım.

Ektiğim tohumlar;
Johnsons marka ince yapraklı Fesleğen
Anadolu marka Murat f1 badem hıyar (Akıllı tohum ve melez çeşit olduğu yazıyor pakette)
Domates H-2274 sofralık oturak (referans çeşit olarak yazıyor paketinde)
Biber çarliston bağcı

İlk olarak drenaj için plastik bardakların altlarına bıçakla fotoğraftaki gibi delikler açtım.

Daha sonra bardakları torfla doldurdum. Üst kısmına doğru yaklaşık 2 - 3 cm kalacak şekilde ve torfu hafifçe bastırdım. Kalemle açtığım 0,5 - 1 cm deliklere birer tohum gelecek şekilde ekip tohumun üstünü bardaktaki torfla hafifçe doldurdum. Domates, biber ve hıyarı 10ar bardağa ektim. Ardından spreyle can suyunu verdim.
Evde bulunan genişçe bir plastik kabım vardı. Buna alttan ufakça bir delik açtım havalanmayı sağlamak için. Bardakları etiketleyip bu plastik kaba sıraladım ve üstünü bir kapak ile kapattım. Bu arada İzmir'de havalar iyice ısındığı için sıkı sıkıya kapatmadım kabımı. Az biraz boşluk kalacak şekilde kapakla kapattım.

Direkt Güneş ışığı almayacak şekilde balkonda duruyor.

Ve sonuçlarını almaya başladım;
2 Mayıs'ta 7 adet bardaktan hıyar fidelerim çıkmaya başladı.
5 Mayıs'ta 2 adet hıyar fidesi daha çıktı.
5 Mayıs'ta 5 adet domates fidesi çıktı.

Fideler çıkar çıkmaz bardakları ağzı açık ve Güneş alacak şekilde duran plastik kaba aktardım.
İlk çıkan hıyar fidelerim.

Domates fideleri daha 1 günlükler

Bunlar da hıyar fidelerimin bugünkü halleri 4 günlükler. Sanırım suları fazla kaçtı bir anda boylandılar

Çarliston biberlerden ve fesleğenden daha bir hareket yok. Sabırla beklemekteyim.
Fideleri sanırım 1,5 ay sonra asıl yerlerine şaşırtmam gerekiyor. Bu süre ne kadar doğru bilemiyorum.
Bahçeyi de sebzelerim için hazırlamaya başladım. Eve yeni taşındık ve uzun süren tadilatlar dolayısıyla bahçe bakımsız kaldı. Bahçedeki tüm fazlalık otları tek tek kökledim. Toprağı belleyip humik asit uyguladıktan sonra iyice çapalayacağım. Sebzeleri ekmek için kanallar ve tepecikler yapmayı düşünüyorum. Sanırım bütün bu sebzeleri uygun aralıklarla tepeciklere eksem uygun olabilir. Çukurdan da sulamayı yaparım diye düşünüyorum.

Düzenleyen lizard : 08-05-2007 saat 12:37 Neden: Eklemek istediklerim var :)
lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön