View Single Post
Eski 05-05-2007, 18:32   #152
akoman
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Selahattin Hocam Ben sivil havacilik sektorunde calisiyorum.Bitkilerle hele yetismesi ile dogrudan **** uzakdan hic alakam yoktu ta ki gecen gun 1kg domates tohumunu elde etmek icin disardan 5 tir dolusu domates ihrac etigimizi ogrenene kadar. Bende kendime dusen gorevi ( arsasi olan ve kulanmayanlara, imkanlari olupda konu hakinda yatirim yapma ihtimali olanlara) insanlara bahcelerine balkonlarina bu sebzeyi dikmelerini ve tohumun olusmasi icin internetde gerekli bilgilerin oldugunu aktartdim. Ancak dun bir internet yazisinda bir ziraat muhendisinin tohum uretme konusunda 3 defa yikama ve kurutma , 15 derecede n fazla sicakliga maruz birakmama gibi bir yazisini okudum ve aklima hazir (alisveris magzasindan) aldigim tohumlar geldi ve tohumlari pazarlayan firmayi aradim onlar ayni kurlalara gore 4 defa yaptiklarini ilettiler. Bende bunun uzerine bir deneme yapmak istedim 35 domates cekirdegini kendi suyunda gunese sererek yalasik iki saat kuruttum ve ektim hazir aldigim tohumdan cok daha (1 haftada)once 32 iki tane filiz verdi su anda 28 uc yaprak halinde diger tohumlardan (10 adet) sadece tek bir filiz verdi. Yinede yaptigim bu islemin ileride bana bir sorun olup olmicagina dair ne o 9 Eylul univerisitesindeki ogretim gorevlisi nede baska biri yazmadi

Lutfen bana bu 32 guzel filizin ileride bu uygulamadan dolayi herhangi bir hastaliga maruz kalmicagini **** karsilasabilicegim sorunun cozumunu anlatin

Saygilar...
Ali Kemal ORHAN

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön