View Single Post
Eski 31-08-2012, 00:32   #19
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ama bence bu kısmı biraz gereksiz bir cefa.
Bahçe işinden hiç kaçınmam. Hatta geçen peyzaj kursunda hocaya "Ben az bakım gerektiren bahçe istemiyorum, ben bahçemle uğraşmak istiyorum" dediğimde "Bunu şu ana kadar hayatta 2 kişiden duydum, biri sensin" dedi. Tabii normalde müşterilerinden ilk duyduğu istek 'güzel görünen ama az bakım gerektiren bir bahçe'.

Ama işte buna rağmen bu gibi işlerle uğraşmak acayip gözümde büyüyor, çünkü zaman kaybı gibi görüyorum. O nedenle baştan dikkatli tasarlayıp bu işleri minimize etmekte fayda var. Bahçede zaten iş bitmez, boş kalmayız.

O fotoğraftaki falezlerle yaptığım uygulama başta benim de çok hoşuma gitmişti. Ama zamanla o net görüntü kayboldu çünkü falezlerin sağından solunda çim fışkırdı. Ben de devamlı olarak el makasıyla kesmekten usandım. Oysa bunun şöyle bir çözümü var. Malçlama tekniği burada çim ile kayaların arasında dar bir şerit olarak kullanılabilir.

Yine Butchart Gardens'da çektiğim fotoğraflardan kırptıklarım:
Çim bitip kayalar başlamadan 10-15 cm eninde bir bölegeye dik kenar ve malçlama tekniği uygulanmış. Hem görüntü güzel, hem işi daha az.

Name:  2012-08-17 16.36.48.jpg
Views: 17167
Size:  70.5 KB

Name:  2012-08-17 16.49.11.jpg
Views: 10478
Size:  67.1 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön