View Single Post
Eski 23-08-2012, 17:48   #45
Serpent
Ağaç Dostu
 
Serpent's Avatar
 
Giriş Tarihi: 29-10-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 236
Bugün bal kabaklarıma tekrar bakmaya gittim ve iki büyük olanın ağırlık tahminine esas ölçümlerini yaptım.

Ağırlık tahminlerini merak ettiğinizi sanıyorum. Bu nedenle tek tek ağırlık tahmini yerine aynı kök üzerinde iki büyük kabağın ağırlık toplamını vereyim. Tahmin tablosuna göre bu iki kabağın toplam ağırlığı 200 kg.

Tek tek ağırlık tahmini yazmaktan biraz kaçınıyorum. Çünkü tartıda umduğum ağırlıkların çıkmama olasılığı var. Zaten tahmin tablosu büyük olasılıkla artı eksi % 5 hata verebiliyor. Yani kabaklar daha ağır da, daha hafif de çıkabilir.

Dev kabak yetiştirme işinde baştan iri kabak yetiştirme yerine dev kabak yetiştirme şeklinde yola çıksaymışım hatırı sayılır bir dev bal kabağı yetiştirebileceğimi anladım.

Bu arada, bunları nerede tartacağız sorununu da çözdüm. Yakınımızdaki köyde canlı hayvan ağırlıklarını ölçtükleri elektronik bir kantar varmış. Kazasız belasız hasatı görürsek orada tartacağız.


Kabakların gelişmesi ise bayağı yavaşlamış gibi. Yine de günde birer kg alıyorlar.

Selamlar..


Bahçedeki 4 adet kabağa ait bir fotoğraf koyayım.

En önde görülen en uzak kökteki kabaklardan biri. Sağda örtü altında olan en büyük kabak. Solda örtü altındaki, büyük kabakla aynı kök üstündeki ikinci büyük kabak. Soldaki örtünün az sağında arkada görülen kabak ise üçüncü kökteki kabak.

Name:  Kabaklar-20120823-00228.jpg
Views: 3455
Size:  72.5 KB


Düzenleyen Serpent : 23-08-2012 saat 18:11 Neden: Fotoğraf ve açıklaması ilave edildi.
Serpent Çevrimdışı   Başa Dön