View Single Post
Eski 21-08-2012, 20:25   #35
Kryon
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
lepistes balıkları sakin ve hoş balıklar,ama son zamanlarda çikletler yerini almış gibi
Böyle olması normal çünkü son yıllarda ülkemizde yerli, yabancı karmaşası yaşanıyor... İthalat yolu ile yurt dışından gelen lepistesler hiç bir şekilde akvaryumda 1 haftadan fazla yaşamıyor çünkü columnaris bakterisi ile birlikte geliyorlar, yorucu nakliye şartları bağışıklık sistemlerini bozduğu için bir kısım lepistes akvaryumcuların akvaryumunda, kalanları ise sizin akvaryumunuzda ölüyor... Ve maalesef columnaris bakterisinin tedavisini yaptığımız tüm araştırma ve denemelere rağmen şimdiye kadar bulamadık.

Yerlilerde ise hobi amaçlı üretim yapan kişilerin haricinde, profesyonel üretim yapılan yerlerden alınan lepistesler yine aynı biçimde uygun su şartları sağlanamadığı için ölüyorlar...

Örnek; bir ara Bergama lepistesleri akvaryumcularda sıkça bulunurdu ve bu lepistesler İstanbul, Ankara gibi şehirlerin suları ile uyumlu sularda yetişmediği için toplu ölümler söz konusu oluyordu...

Bu yüzden siz siz olun, lepistesleri akvaryumculardan almak yerine hobi amaçlı üretim yapan kişilerden edinin, hem su şartları uyumlu olur hem uzun ömürlü olurlar...

Akvaryumseverler bu güzel balıklara epey sermaye yükleyip hepsini 1 hafta içerisinde kaybettiklerinden hobiden soğuyorlar, hal böyle olunca daha dayanıklı balıklara yöneliyorlar... Belki birileri şahit olmuştur, akvaryumcuya sorarsın

- Ağabey balık alacağım ne alayım?
- Sana "çiklet" verelim
- Bunlar dayanıklı mıdır?
- Tabii üzerine bassan bir şey olmaz!
-50 lt akvaryumum var kaç tane alayım?
- 10-12 tane vereyim...

Yukarıdaki dialog sıkça yaşanır halbu ki 50 litre akvaryumda bırak 10-12 cichlidi 1 tane bile bakılmaz... Yazıktır günahtır... Diyeceksiniz ki satıcılar daha adını doğru söyleyemiyor bakım şartlarını ne bilsin, bilse bile sürekli ölen balıkların yerine yenisini satmak varken neden uyarsınlar? Söz meclisten dışarı tabii...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön