View Single Post
Eski 03-05-2007, 15:39   #31
obsumer
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Değerli arkadaşlar. Meyve bahçesi tesis etmeyi düşündüğüm için aylardır araştırma yapıyorum, grubunuza katılmamın sebebi de bu zaten. Üye olduktan sonra fırsat buldukça yazılarınızın her türünü okuyorum. Ben 23 yıllık inşaat mühendisi olarak derim ki; Havuz işi uzmanlık ister, betonarme (beton+donatı) sistemi imal edebilmek için de statik hesap( beton ve demir-çelik'e etki edecek-edebilecek tüm gerilmelerin tespiti) yapmak gerekir. Çok özetlersek, perde,radye döşeme beton kalınlığını, demir donatı aralık ve çaplarını belirlemek(doğru,yeterli-OPTİMUM) için mutlaka hesap hesap. Jeofizkçi'nin zemin etüdü vs. Çok uzun konu. Küçük bir çatlak her şeyi allak bullak edebilir. Soğuk derzlerde kullanılan bağlantı fitili veya çimento esaslı sürülebilir malzemenin seçimi ( genel anlamda yalıtım konusu...) Bahçe senin, para senin, çatlarsa göçerse yeniden yaparım ( onarımı çok daha zordur), su zayiatı önemli değil, zeminden havuza negatif basınç nedeniyle (havuz temizliği için eninde sonunda havuzu boşaltacaksınız-belli bir süre) pis su girerse girsin vs... vs.. derseniz bir şey diyemem. Mutlaka statik hesap, mutlaka detaylı yalıtım çözümleri incelenmeli. Yoksa seramik rengiymiş ( kaymaz olması hariç tabii..) eniymiş boyuymuş çok çok önemli değil ama derinlik için öyle diyemem. Zevk yapıyoruz diye evin yüzme bilmeyen çocuğunu-ihtiyarını tehlikeye atmak söz konusu olabilir. Çok özür dilerim kısa tutayım dedim ama daha kısası olmadı. Herkese selam ve saygılarımla.

obsumer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön