View Single Post
Eski 13-08-2012, 17:23   #560
merlict
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi justice Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba, bende birşey sormak istiyorum. onbeş gün önce salkım söğütlerden aldığım çelikleri kestiğim kola şişesine yaklaşık 12 cm'lik boylarda koydum..feci şekilde köklendiler, resimde görüldüğü gibi. yalnız bunları ne zaman toprakla buluşturacağımı bilemedim..daha önceleride denemiştim yaklaşık 1-2 ay önce ama o zamanda çimlendiler saksıya aldığımda malesef çürüdüler...yardımcı olan olursa ihya eder şimdiden teşekkürler.
Merhaba sayın justice

Söğütleriniz güzel köklenmişler, toprakla buluşma zamanları gelmiş.Benzeri durumdaki zeytin çeliklerini geçen ay bende toprağa aktarmıştım.Dikkat etmeniz gereken öncelikle su içinde serbest gelişen söğüdün toprak içinde de aynı şekilde serbest yaşam sürmesini sağlamak.Dikeceğiniz toprak karışımında torf öncelikli olsun, varsa perlit karıştırın, bahçe toprağı oranı az olsun.Sulamayı periyodik olarak sık yaparsanız ve toprağın nemli ( sulu ve çamur gibi demiyorum) kalmasını sağlarsanız hayata tutunacaktır.Çürümesi fazla sulama ve köklerin toprakta sıkışarak rahat tutunanamaması. Yaşamını toprakta devam ederken gelecek dönemde toprağını değiştirir ve gübrelersiniz, yıllar sonrası altında çay içecek serinliğe şimdiden adım atarsınız

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön