View Single Post
Eski 06-08-2012, 00:58   #103
adneser
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Clia Mesajı Göster
Buğday çimini topraksız yetiştirmenin yollarını arıyorum. Birkaç denemem oldu. Fakat sıcaklardan mıdır bilmiyorum, hepsi de başarısız oldu. Başarısızdan kasıt, tohumların filizlenmeden çürümeleri, ya da küflenmeleri.

Topraksız yetişirmek istiyorum çünkü buğday çimini çok uzamasına izin vermeden, kökleri ve gövdesi ile (ve elbette klorofil için biraz yeşermesine izin verdikten sonra) yemenin daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

Cam ortam içinde üstte, altta ve hem üstte hem altta ıslak kağıt havlulu değişik denemeler yaptım. Bir gün suda beklemiş tohum üzerine her gün spreyle uygulama yaptığım bir denemem oldu. Tohumların yarısının suda yarısının havada olduğu bir uygulama da denedim. Sonuç hep kötü.

Şu aralar topraksız üretimi ya da başarılı denemeleri olanlardan nasıl yaptıklarını öğrenmek isterim.
Sayın Clia

Denemelerinizi ekim kasım aylarından sonra yaparsanız başarılı olursunuz, buğday sıcaklardan çabuk bozulur ve çürüme başlar.

Birde denemelerinizi buğday çimlene'ne kadar üzerini temiz ve nemli (sipreylemeyi beze yapın) bez ile örtün sonuç alırsınız kolay gelsin.

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön