View Single Post
Eski 03-08-2012, 22:22   #106
çisem
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Sayın syılmaz,
hiç bir canlı için ırk, cins ayrımı yapmak istemeyiz diye düşünüyorum.
Doğada soyu tükenmekte olan nice hayvan için mücadeleler veriliyor.

İş evcil hayvanlara gelince, bizler tüketim toplumu olarak rant peşinde oluverdik.
Özel ırklar yaratıldı, hayvanların genleriyle oynandı.
Bunlara iyi paralar yatırıldı ve tüm dünyaya pazarlanmakta hala.
Bunları karşıtlık olmak adına söylemiyorum.

Marka ve cins arayışlarının hayvan sevgisine de bu denli bulaşması bazı zamanlar beni üzmekte.
Sokak hayvanlarının sahiplendirilmesinde bunun cinsi nedir diye ısrarla bana sorulmakta.
Bu soruyu çocuklar sormuş olursa sahiplendirme şansımın yüksek olduğunu görüyorum.
Onlar koşullu sevgiyi henüz öğrenmediklerinden ısrarları bitip ailelerini ikna ediveriyorlar.

Bana dokunan hassas yer de burası anlayacağınız.
Ben hiç bir hayvanın ırkına, cinsine bakmadan alıp bakıyor ya da bakımını yapacak birileri bulmaya çalışıyorum.

Polis timi ya da arama kurtarma köpekleri de özel eğitimler sonucu yetenekleri geliştiriliyor. Topluma hizmet adına, akutta enkaz altında kalan canlıyı bulmada,
bir topan ekmeğe ve sevgiye ölümüne bağı bahçeyi koruyan bu hayvanların hepsi bana göre eşit.

Sıfır numara ağbimin terieri vav vav diye iki kez havlayıp, kediden korkarken ona bağı bahçeyi teslim edemeyiz bu bir gerçek.

Hoş hırsızla oyun oynayan goldenler de var. Sivas kangalı olan otelcinin tüm klimalarını söken hırsızları tamirci zanneden köpeklere de şahit oldum.

Sonuçta hepsi hayvan ve sokaklar da her cins köpek ve kediyle dolu.
Ben bunlar çoğaldıklarında sahiplendiremiyorum artık. Bahçesinde aç susuz bağıran yavru kedinin, filanca cins kediden üstün görünen farkını ben çözemedim. Köpeklerde durum başka, koku alma, yüzebilme, kas gücü v.s ile farklılıklar gösterebiliyor belli cinsler. Kedilerde en güçlü pati ya da çene gibi bir özellik te yok.
Ama hiç anlayamam kedilerin ırk farklılıkları harici marka özelliği taşıma durumlarını.

En son eve girmeyi başaran yaramaz kedim en çirkin ve cılız olan yavru kediydi. Çok kısa, seyrek hatta yok dehecek kadar az tüyü var. Ama tekir özelliğini daha fazla taşımakta. Zavallımın ataları kimlerdi ne önemi var ki.
Cinsi ise çok ama çok karışık. En az on farklı özellikte. Cins hayvan değil diye kimse istemedi onu.
Boz tekir olsaydı alırdık dendi. Sihirli değneğim yoktu hemen onları boz tekire dönüştürecek.
Boz tekir çok üstün özellikli bir hayvan mı, tabii ki hayır. Evimdeki 12 yaşındaki oğlum boz tekir ve ben onu kısırlaştırdım

İşte bu marka arayışı çocuklara bu şekilde gelip biçimleniyor.
Siyam kedileri kendi cinsinden başka kedi ile çiftleştiğinde yavruları en fazla 1 ay yaşıyor.
Genleri kabul etmiyor başka bir ırkın karışımını. İran kedilerinde ve bazı cinslerde de durum böyle.

Çocuğuna hayvan sevgisi vermek adına pet shoplarda cins hayvan arayan aileler olmazsa bu rantta olmaz diyorum.

Bu rant ; hayvanların sağlıksız üretimleri ve nakit dönüşümün hızı açısından, yavrunun anne sütünden erken ayrılması gibi bir çok sorunlu, çoğu zaman kemikleri bu nedenle gelişemeyecek sağlıksız yavruları da beraberinde getirmekte.

Çoğu pet shop bu yolla iyi paralar kazanmayı seçmekte.
Pet shoplar gibi bazı veterinerlerimizi de ne yazıkki bu rantın içinde görmekteyim.
Ben ticari düşünen veterinerden hızla uzaklaşıp onu biraz da takibime alarak yoluma devam ediyorum.
Para kazanma uğruna dişiye kızışmasa bile suni döllenme yaptırılıp, yavrularından erkenden ayrılan anne depresyona giriyor.
Bu yolların ne kadar etik bir yol olduğu ayrıca tartışılır.

Mesela; sokakta bir kedim ankara kedisi ama ben kısırlaştırdım.
Çünkü artık doğurganlığı maalesef bitmiş, bir deri bir kemik halde bulduk.
Yumurtalıkları çürümüş, bunu kısırlaştırma sırasında gördük.
Çok doğum yapmış ve rahimi zarar görmüş...
İki yumurtalığı ve rahimini de aldı veterinerimiz.
Günlerce yoğun bakım ünitesinde tuttuk.
Yemeğini ağızdan yemeye başladığı an sevgi dolu yaşlı bir teyzeye şimdilerde yarenlik etmekte.

Son olarak, sahipli hayvanların üretimi belli amaçlara hizmet ederken, sokak hayvanları sadece içgüdüleri ile üreyerek, bizler de sürekli bu yavruları sahiplenecek insanlar arayıp duruyoruz.
Aynanın diğer yüzü gibi yani bu çelişki.

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön