View Single Post
Eski 24-07-2012, 20:41   #72
mahir0502
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2010
merhaba sayın aydoner, söylediklerinize ben de katılıyorum; tohum ve fidan konusunda ülkemizde herhangi bir standart yok, insanlar tutturdukları fiyattan hemda menşei belli olmayan ürünleri satıyorlar. Daha önceki bir yazınızda Orman Bölge müdürü veya fidanlıkla ilgili bir müdüriyette çalıştığınızı okumuştum, yanlış hatırlıyor da olabilirim beni bağışlayın.
Ben de kendimce ağaçlardan tohum topluyorum, şimdiye kadar yüze yakın ağaç veya çalının tohumunu topladım. Sizden bir konuda yardım almak istiyorum. Defalarca göknar tohumu topladım ve ektim ama şimdiye kadar hiç çimlendiremedim. Tohumları tam da kozalakların kendi kendine parçalanmaya başladıkları dönemde topluyorum ve onları kuru bir ortamda muhafaza ediyorum. Takip eden ilkbaharda nisan, mayıs gibi ekiyorum. Tohumların üzerini en fazla bir santim toprakla örtüp sürekli nemli kalmalarını sağlıyorum ama nafile henüz bir başarım yok. Bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim. Ayrıca köyümüzün ağaçlandırılması için mümkünse fidan desteğinizi bekliyoruz. Şimdiden çok teşekkürler.

mahir0502 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön