View Single Post
Eski 21-07-2012, 22:41   #23
B.Unver
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın B.UNVER;

Yukarıda yazınızda, yüzde 75 nem ve 7 günde bir gübreleme yazmışsınız. Şunları merak ettim affınıza sığınarak.
1) %75 nemi odalar için kullandığımız nemlendirme cihazı ilemi sağlıyorsunuz? Yoksa farklı bir yöntemmi var kullandığınız?
2) 7 günde 1 gübreleme ağır gelmiyormu?

SAYGILARIMLA.
Sayın Sagen;

Bahsettigim ortam terrarium.Yani akvaryum gibi ancak alt kısmında 10cmsu haznesi olan bir akvaryum.Bu hazne su kokonat kabukları ve sphagnum ile dolu.Ayrica su icinde filtre motoru ile su devridaim yapıyor.İc sıcaklık 25-32C.Bu durumda Ghost un istediği durağan ve nemli ortamı yakalayabiliyorum.Elbette hafif ama devamlı hava hava degisimi var.Bu degisim olmadığında sıkıntı yasadım ama simdi çok daha iyi.

7 günde bir gübreleme 1/4 oranında kullandığınızda fazla gelmeyecektir.Cunku sıcakta su, nem ve gübre istegi fazlalasir.Kisin bu oran ve aralık düşecek.

Bu arada tatilde olduğumdan tüm orkidelerime kapıcım bakıyor.Gunluk olarak.İnsallah bir sekteye uğramazlar diye dua ediyorum.Basligi geç görmemdeki sebep te bundan.Kusura bakmayın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 10VET Mesajı Göster
Arkadaşlar yazdıklarınızla gözüm çook korktu.
..........................................
Bu türü isterim ama anladığım kadarıyla bu tür benim gibi uzman hissetmeyenler için imkansız bir tür
Sayın 10vet.

Gozunuzun korkmasını gerektiren buyutulecek bir olay yok.Bunu samimiyetimle söyleyebilirim.

İsin özü kendinizi uzman hissetmek değil çünkü samimiyetime guvenin ki ben ne bir uzmanım ne de kendimi uzman gibi hissediyorum.

Ancak bir bitkiyi yaşatacağım dediğimde ve çiçek actiracagim dedigimde yaptıgım araştırmadır.

Ghost gibi bir türü yaşatmak istiyorsanız yaşadığı habitatı taklit etmeniz gerekir.Aslinda canlı ile uğraşmanın bas prensibi onun ait olduğu habitatı taklit etmeye çalışmaktir.Bunun icin uzman olmaya değil meraklı olmaya ihtiyac var benceBasarılar dilerim.

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön