agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2009, 01:03   #1
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Zeytin hastalık ve zararlıları ile doğal mücadele

Şu bölümde ki yazışmalara bakıyorum da maşallah hepimiz zehirlerden bahsediyoruz, başka bölümlerde ise herkez doğal yetiştirdiğini söylüyor.

Doğal ürünlerden konuşurken bu zararlılarla doğal olarak nasıl mücadele edeceğimizi ve ettiğimizi konuşmadan doğal üründen konuşmak işe sondan başlamak olmuyormu? Doğal ürün yetiştiren ve yetiştirdiğini söyliyen arkadaşlarımız sanırım bunlara cevap verebilir. Zira bazı başlıklarda bakıyorum da kimse yoğurdum ekşi demiyor, herkez doğal üretiyor.

Burada doğal mücadeleyi konuşalım, bu zararlılarla doğal mücadele nasıl yapılır.

Zeytin Zararlıları

Zeytin Sineği
Zeytin yağı miktarının azalmasına, yağda asit çoğalmasına neden olur.

Zeytin Kurdu
Muhtelif bitki aksamında yaptığı zarar şekli ve derecesi ile dikkati çeker.

Zeytin Kara Koşnili
Verimde %60-%70 düşüşe neden olabilen önemli bir zararlıdır .

Zeytin Kabuklu Biti
Populasyonu fazla olduğunda, ağaçları kurutabilir.

Zeytin Güvesi
Zeytin güvesi yalnız tırtıl döneminde zararlı olmaktadır. .

Zeytin Pamuklu Biti
Nimfleri, tomurcuk sapları ve sürgün uçlarında bitkinin öz suyunu emer.

Zeytin Pamuklu Koşnili
Ağaçlarda genel bir zayıflama ve ince dal kurumaları görülmektedir .

Zeytin Çiçek Sap Sokanı

Hortumu vasıtasıyla önce tomurcuğun çanak yaprağını ve daha sonra çiçek iç organlarını emmek suretiyle beslenir.

Zeytin Kırlangıç Böceği
Zeytinliklerde çokça görülmesine karşılık ekonomik bir zararlı değildir

Filiz kıran (Hylesinus oleiperda F.)

Dal kurutan (Resseliella oleisuga Torg.)

Zeytin tiripsi (Liothrips oleae Costa.)

Ağaç sarı Kurdu (Zeuzera pyrina L.)

Zeytin Fidan Tırtılı (Palpita unionalis Hb.)

Zeytin Yaprak Siğili ( Dasineura oleae Loew.)

Ahu_E beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 11:47   #2
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bu konu ilginç.

Zeytin hastalık ve zararlıları başlığını hiç ziyaret etmemişim. Ağaçlar.net'i geç farketmeme üzüldüm şimdi.

Konuların Zeytin genel başlığı altında toplanması zamanının geldiği, yöneticilerimizin gözünden kaçmaz sanırım. Ekonomik değeri büyük.

Doğal yoldan mücadele. Buyurunuz.

Ben ağacın arasını açarım bol güneş ve hava girsin diye. Güneş/hava giren eve doktor girmez diye boşuna söylememişler.

Zeytinlerim yağlık Erkence cinsi. Zirai mücadelem sıfır. Tarım il müdürlüğü bazen yol kenarlarına sinek yakalayan poşetler asar. Sadece yanmış keçi gübresi veririm. Bu yıl asit derecesi 2 nin altında idi.

Tamamen organik ama sertifikası yok. Bir de böyle gerçek var ülkemizde.

pria ve Poyrazs beğendi.

Düzenleyen Zeytinci : 24-03-2009 saat 11:49 Neden: ilave edildi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 21:11   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bugün ithalatçısını arayıp sonbahara kadar ihtiyacım olacağını düşündüğüm Neemazal sordum. Litre fiyatına €46+KDV dediler. Bu fiyatla bu ürünü kullanmak akıl karı değil. Hızlıca başka ne yapabilirim diye araştırıyorum. Bilgi, bulgu ve deneyimlerimizi birleştirirsek makul, mantıklı bir yere gelebiliriz diye düşünüyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 21:31   #4
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Başlangıç kaynağı benden olsun o halde
Buyrunuz

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 21:57   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu yazı Tagem'in yazıları içinde. Sanırım biraz daha detaylısı.

Hem Tagem'in dökümanlarında hem de yurt dışı kaynaklarda tuzakların öneminden siz ediliyor. Bir kaç değişik tuzak var. Anladığım kadarıyla Kapar şirketi bunları sağlıyor. Tuzak kullanmakta deneyimi olan varsa ve paylaşırsa çok makbule geçecek.

Güve gibi erişkini kelebek olan zararlılar için oldukça etkin olduğu söylenen bir biyolojik ilaç var. Bacillus Thuringiensis isimli bakteri ile larvalar üzerinde etkili oluyor. Bu ilaç, organik sertifikalı olarak Türkiye'de de temin edilebiliyor.

Geriye zeytin sineği en büyük zararlı olarak kalıyor. Tuzakların yanısıra başka ne yapabiliriz?

Zeyno waffle beğendi.
Eski 26-03-2009, 22:08   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu yazı Tagem'in yazıları içinde. Sanırım biraz daha detaylısı.

Hem Tagem'in dökümanlarında hem de yurt dışı kaynaklarda tuzakların öneminden siz ediliyor. Bir kaç değişik tuzak var. Anladığım kadarıyla Kapar şirketi bunları sağlıyor. Tuzak kullanmakta deneyimi olan varsa ve paylaşırsa çok makbule geçecek.

Güve gibi erişkini kelebek olan zararlılar için oldukça etkin olduğu söylenen bir biyolojik ilaç var. Bacillus Thuringiensis isimli bakteri ile larvalar üzerinde etkili oluyor. Bu ilaç, organik sertifikalı olarak Türkiye'de de temin edilebiliyor.

Geriye zeytin sineği en büyük zararlı olarak kalıyor. Tuzakların yanısıra başka ne yapabiliriz?
Sn.Meyveli Tepe;
Zeytin sineğini Pseudomonas Fluorescens ile pupa döneminde ve Meyvelerin yumurta konulma sırasındada etki ediyor.Bunun ile ilgili yayınları internetten bulabilirsiniz.Sevgiler
(Zeytin sineği çoğunlukla kışı toprağın 2-5 cm derinliğinde pupa halinde geçirir. Erginler hazirandan itibaren topraktan çıkmağa başlar ve yumurta koyma olgunluğuna gelmek için bir süre civardaki tatlı maddelerle beslenirler. Meyvelerin yumurta konulmaya elverişli hale gelmeye başladığı 20 hazirandan sonra meyvelerde ilk yumurtalar görülür. Yumurta meyvenin 0.5-1 mm derinliğine bırakılır. Bir dişi 200-250 yumurta koyabilir. Yazın kuluçka süresi 18 Cde 2 gündür. Bu süre sonbaharda 6-10 güne kadar uzar. Yumurtadan çıkan larva meyve etinde galeriler açarak beslenir. 1,2,3, larva dönemlerini tamamlayarak olgun larva haline gelir. Larva gelişme süresi 15-16 gündür. Olgun larva meyvenin yüzeyine gelir, meyve zarını kemirerek inceltir ve 2-3 mm geri çekilerek pupa olur. Pupa mevsim basında meyve içinde, zarar periyodu sonunda toprakta veya ağaç üzerinde oluşur. Pupa süresi iklimle ilgili olarak 4-12 günden birkaç aya kadar devam edebilir. Egede 4-5; Marmarada 3-4, Güney Anadoluda 2-5, Karadeniz Bölgesinde 3-4 nesil vermektedir. Bir neslin gelişme süresi 30-40 gün kadardır.

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 22:16   #7
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Bir başka kaynak tuzak çalışmaları ile ilgili
Zeytin güvesi ve sineği

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 22:39   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Oğuz Alper, "Pseudomonas Fluorescens" ile "olive fly" arasında herhangi bir ilişki gösteren dökümana ulaşamadım. Bildiğiniz varsa ve linkini verirseniz sevinirim.

Eski 26-03-2009, 22:41   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

MARMARA BÖLGESİNDE ZEYTİN SİNEĞİ MÜCADELESİNE ESAS OLMAK ÜZERE BİYOTEKNİK YÖNTEMLERİN ARAŞTIRILMASI GELİŞTİRİLMESİ VE UYGULANMASI - 1994 Yayın No:50
Yürütücüleri: Uz. Ertan SEÇKİN, Uz. Erim ÜNAL
ÖZET
Bu çalışma, Bursa'nın Gemlik, Orhangazi ve Mudanya ilçelerinde, 1990-1994 yılları arasında yürütülmüş, Zeytin sineği (Bactrocera olea Gmel) mücadelesinde ve mücadelesine yönelik kriterlerin belirlenmesinde biyoteknik yöntemlerden yararlanma olanakları araştırılmıştır.
Etkili cezbediciler ile tuzakların belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonunda, Zitan 73 (Hidrolize protein) % 73 ile Ziray (Hidrolize melas)'ın diamonyum fosfat'tan daha cezbedici olduğu, erkek ve dişi ayrımı yapmaksızın erginleri cezbettiği, sarı vertikal tuzak (feromon kapsüllü)'ün ise bu iki bileşikten daha etkili ve cezbettiği erginlerin % 90'dan çoğunun erkek olduğu belirlenmiştir. Kitlesel tuzaklama (mass-trapping) çalışmaları sonunda da; sarı yapışkan vertikal tuzak + diamonyum fosfat kombinasyonunun yetersiz, feromon kapsüllü ve decis (deltamethrin) emdirilmiş kontrplak tuzak + diamonyum fosfat kombinasyonunun % 80 dolayında etkili olduğu anlaşılmış; bu iki kombinasyonun birbirleri ve diğer mücadele yöntemleriyle entegre edilerek Zeytin sineği mücadelesinde kullanılabileceği kanısına varılmıştır.

Zeytin sineği için tuzak kullanmak da pek basit olmayacak anlaşılan

Eski 26-03-2009, 22:45   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.Oğuz Alper, "Pseudomonas Fluorescens" ile "olive fly" arasında herhangi bir ilişki gösteren dökümana ulaşamadım. Bildiğiniz varsa ve linkini verirseniz sevinirim.
Sn.Meyveli Tepe Pseudomonas Fluorescens,Bactrocera ( zeytin sineğinin bilimsel adı ) bu şekilde arattırırsanız bu konu üzerinde epey bi çalışmışlar.Sevgiler

Eski 26-03-2009, 23:05   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Zeytin sineğine karşı bir parazitin kullanıldığına (hatta Türkiyede de böyle bir araştırma yapılmış) rastlamakla birlikte Pseudomonas Fluorescens bakterisinin kullanıldığına dair bir bilgiye hala rastlamadım. Söylediğiniz gibi çalışılıp sonuç alındığını belirten kaynağı rica edeceğim.
Saygılar

Eski 27-03-2009, 01:12   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Zeytin sineğine karşı bir parazitin kullanıldığına (hatta Türkiyede de böyle bir araştırma yapılmış) rastlamakla birlikte Pseudomonas Fluorescens bakterisinin kullanıldığına dair bir bilgiye hala rastlamadım. Söylediğiniz gibi çalışılıp sonuç alındığını belirten kaynağı rica edeceğim.
Saygılar
Sn.Meyveli Tepe ; Bulduklarımı ekliyorum.Saygılar
http://lib.bioinfo.pl/meid:15712
http://www.faqs.org/abstracts/Biolog...naling-an.html
http://aem.asm.org/cgi/reprint/AEM.00429-08v1.pdf

Eski 27-03-2009, 09:41   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu linklere baktım. Bunlarda da Pseudomonas Fluorescens bakterisinin genel olarak meyve sinekleri (Bactrocere), özel olarak da zeytin sineği (Bactrocera oleae) ile herhangi bir ilgisinden söz edilen bir bölüme rastlamadım. Benim gözümden kaçıyor ise kaynağı ile birlikte buraya yapıştırırsanız hep birlikte çözümleyelim.
Teşekkürler

Eski 27-03-2009, 20:27   #14
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar, "torula mayası" nereden bulunur. Bilen varsa özellikle bu başlıkta çok makbule geçecek.

Eski 05-04-2009, 22:58   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Organik Bahçe - Nasıl Yapmalı -1

Bir de buraya bir göz atın isterseniz. Tagem'in dökümanlarında söz edilmeyen bir-iki yöntem var.

Eski 06-04-2009, 00:57   #16
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın meyvelitepe, Araştırmalarınız çalışmalarınız övgüye değer, çok teşekkür ederim, yalnız mücadelenin tam yapılacağı dönem ve günler, (zeytin güvesinin ilk döl mücadelesi) bu Bacillus Thuringiensis isimli bakteriyi nereden temin edebiliriz, bu bakteri ile zeytin güvesi mücadelesi çok iyi olur kanısındayım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 10:36   #17
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Meyvelitepe,

Kaolin kili uygulamasının ışık etkisini azaltıp fotosentezi olumsuz etkilediği düşünülebilir mi?

**** var böyle etkisi ama uygulama zamanı düşünüldüğünde olumsuz etkisinin az olduğunu düşünüyor musunuz?

Eski 06-04-2009, 10:49   #18
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Zeytinci,
Raporlar tam tersini söylüyor. Çok özetle, ağacın yüksek ısı sebebiyle strese girip fotosentez işlemini durdurmasını engellediği, dolayısıyla fotosentezin kesintisiz devam ettiği birden fazla kaynak tarafından bildiriliyor.

Sn.Lilium,
Tamamen kendi fikir yürütmemin bir sonucu olarak şöyle düşünüyorum. Hali hazırda (bu mevsimde) zeytin güvesi ya pupa halde ya da yeni ergin halde olmalı. Bakterinin bu aşamada bir etkisi yok. Ağaçlar çiçek tomurcukları yapmaya başlayınca zeytin güvesi buralara yumurta bırakacak. Yumurtadan çıkan larvalar ise tomurcuklara zarar vermeye başlayacak. İşte, bu larvaların çıkışını kestirip, tam bu aşamada saldırıya geçmek gerekir diye düşünüyorum.

Bu sıralar, popülasyon takibi için belli yerlere tuzak koyup uçan ergin var mı diye takip etmeli, diğer hazırlıkları tamamlayıp, tomurcuklar belirginleştiğinde bakteri ilacına başlamalı, çiçekler meyve tutuncaya kadar 4-5 günde bir uygulamalı diye bir teorim var.

İlacın adını forumda yazmamaya karar verdim Neemazal reklamı yapınca fiyatını katladılar, ben de zarar gördüm.

Eski 07-04-2009, 11:26   #19
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Bir de buraya bir göz atın isterseniz. Tagem'in dökümanlarında söz edilmeyen bir-iki yöntem var.
Çok güzel bilgiler; teşekkürler MeyveliTepe.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 16:48   #20
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar, "torula mayası" nereden bulunur. Bilen varsa özellikle bu başlıkta çok makbule geçecek.
Konunun uzmanı bir arkadaşımızla görüştüm bu mayayı araştıracak. Sonucunu burada bizimle paylaşacak.

Eski 07-04-2009, 20:42   #21
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Konunun uzmanı bir arkadaşımızla görüştüm bu mayayı araştıracak. Sonucunu burada bizimle paylaşacak.

Beni bilgilendirmeyi unutmayınız lütfen.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 00:11   #22
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
İki yıl önce zeytin fidanı aldım, bir yakınımın bahçesinde büyük bir zeytin ağacı vardı. Artık benimde zeytin ağacım var dedim hemen dibine çimento dök, ya da çakıl taşı doldur hava almayacak gibi dedi. Tam ne demek istediğini anlamamıştım. Ta kiii,
"
Geriye zeytin sineği en büyük zararlı olarak kalıyor. Tuzakların yanısıra başka ne yapabiliriz

Sn.Meyveli Tepe;

(Zeytin sineği çoğunlukla kışı toprağın 2-5 cm derinliğinde pupa halinde geçirir. Erginler hazirandan itibaren topraktan çıkmağa başlar ve yumurta koyma olgunluğuna gelmek için bir süre civardaki tatlı maddelerle beslenirler. "

yazısını okuyuncaya kadar, acaba çimento dök derken toprağa zararlıların yerleşmesini engelle olabiir mi diye düşünmeye başladım. Bu işlerden hiç anlamam ve bilgimde yoktur. Sadece fikir yürüttüm

Düzenleyen aer : 09-04-2009 saat 00:19 Neden: YAZI TAMAMLANMADAN ONAYLANMASI
aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 16:08   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kaolin - Çin çamuru

Kaolin, porselen, seramik ve çini yapımında kullanılan, yumuşak, beyaz renkli bir topraktır. Kaolin adı, "yüksek dağ" anlamındaki Çince K'ao ling sözcüklerinden gelir. Kaolin Çin'den kaynaklandığı için, çeşitli Avrupa ülkelerinde Çin çamuru ya da Çin kili olarak adlandırılır. Türkiye'de bazı yerlerde kaoline arıkil de denir. Kaolin aslında bir kil türüdür ve granit kay açlardan elde edilir.

Granit kay açlar genellikle kuvars, feldispat ve mika minerallerinden oluşur. Granit, normal olarak çok sert bir kay açtır, ama atmosfer koşullarının etkisiyle ufalanabilir ya da Dün-ya'nın iç kesimlerinden püsküren sıcak gazların ve sıvıların zorlamasıyla ayrışabilir ve bunun sonucunda feldispat minerali kaoline dönüşebilir.

Böylece granit yumuşak ve kolayca ezilip dağılabilen bir yapı kazanır. "Kaolinleşme" denen bu süreç milyonlarca yılda tamamlanır. Türkiye'deki kaolin yataklarının büyük bölümü bu biçimde oluşmuştur.
"İkincil" ya da "tortul" çökeller denen başka kaolin yatakları da vardır ve bunlar göllerde bulunur. Irmak ve yağmur suları, uzun bir süreç içinde kum ve kaolini doğal olarak ayırır ve göl kurudukça, kalın kaolin damarları oluşur.

ABD'nin güney eyaletlerinde bu tür kaolin yataklarına rastlanır. Kaolin çıkarılan öteki ülkeler Fransa, Alman Demokratik Cumhuriyeti, İngiltere ve Çekoslovakya'dır.

Türkiye'de, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Çanakkale ve Kütahya illerinde zengin kaolin yatakları vardır. Buralardaki taşocak-larından kaolin, hemen hemen aynı yöntemle çıkartılır. Ocaktaki yumuşak granit kütlelerine çok hızlı su püskürtülerek önce kütle parçalanır. Basınçlı suyla, kil (yani kaolin) ve kum ocağın dibinde toplanır.

Bu bulamaç daha sonra ayırma tesisine pompalanır. Bu tesiste, kuvars, mika ve bir miktar feldispat-tan oluşan ve kile oranla daha iri taneli olan kaba kum, içi su dolu çökeltme tanklarında, tankın dibine çökertilir. Çökelti atılıp, kil bulamacı dışarı alınır. Ama bu bulamaç da hâlâ bir miktar ince taneli kum içerdiği için bulamaç gene birkaç tankta toplanır ve bu kez ince kumun çökelerek ayrılması sağlanır.

Bu işlemlerin sonunda kaolin artık tümüyle kumdan arınmış duruma gelir. Kaolin bulamacı sonunda iyice süzülüp kurutularak macun kıvamına getirilir ve seramik, çini, porselen fabrikalarına taşınmak üzere depolanır.
Çin porselenleri dünyaca ünlüdür; ama bu porselenlerin nasıl yapıldığı 18. yüzyılın başlarına kadar Avrupa için bir sır olarak kaldı. Bu tarihte Fransız gezginler Çin'den Avrupa'ya kaolin örnekleri getirdiler. Avrupa'daki ilk kaolin yatağını ise İngiliz porselen üreticisi William Cookvvorthy 1745'te İngiltere'deki St. Austell'de buldu. Böylece porselen, seramik ve çini üretimi Avrupa'da da yaygınlaştı {bak. Çanak Çömlek).

Kaolin ayrıca kâğıt yapımında, kâğıdın basım özelliklerini artırmak için de kullanılır. Bu amaçla ya kâğıdın hammaddesi olan odun hamuruna katılır ya da bitmiş kâğıdın yüzeyine ince bir kat halinde sıvanır. En nitelikli, parlak kâğıtlar bu ikinci yöntemle üretilir

Boya, plastik eşya, yapay kauçuk, ilaç, camyünü, iplik, gübre, mürekkep ve kozmetik yapımında da kaolinden yararlanılır.

http://www.nuveforum.net/1008-minera...renkli-toprak/

--------------------------

Sn.Meyveli Tepe nin

http://meyvelitepe.typepad.com/meyve....html#comments

linkteki yazısını okuyunca, kaolin yani Çin çamurunu merak ettim ve yukardaki yazıyı buraya aktardım.

Meyveli Tepenin linkteki yazısı umarım zeytin ağacı olan arkadaşlara çok yararlı olur.

Ancak çin kilini bulmak artı uygulamak konusu nasıl olur bilmem, sanırım bu konuda da MeyveliTepe öncülük yapacak

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 16:12   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
"...Ülkemizde de organik sertifikalı olarak bu bakteriyi içeren ilaç bulmak mümkün. Dolayısıyla zeytin güvesindeki esas silahımız Bacillus Thuringiensis olacak. Elbette, zamanlama ve iyi takip çok önemli"

Sn.MeyveliTepe

bu ilaç bionem mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 20:34   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Bahçemde tavuk beslerken toprak altında kışı geçiren böcekler ve keneler konusunda rahattım. ancak kuş gribi tehlikesine karşı kesince şimdi sık sık agaç diplerini taç izdüşümlerine kadar kazarak tedbir alıyorum. kazmak karıncalarında yuvalanmasını engelliyor.

serpilcix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 01:00   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Değerli arkadaşlar,
İki gündür zeytin hastalıkları, zararlıları ve mücadelesi hakkında sitede bilgi toplamaya çalışıyorum.
Bir hastalık var ki okudukça karıştırdım.
Zeytin pamuklu biti mi?
Zeytin güvesi_çiçek dölü mü?

Yağmurlardan mıdır nedir, bu aralar zeytinlerde ve özellikle zeytin fidanlarında
çok yoğun.

Çiçek açmamış salkımlarda kar kadar beyaz, biraz yapışkan ve salkımla yaprağı
birbirine yapıştırmış pamuksu bir şey.

Hastalığın tespine yardımcı olurmusunuz? Mücadele hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 08:30   #27
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
"...Ülkemizde de organik sertifikalı olarak bu bakteriyi içeren ilaç bulmak mümkün. Dolayısıyla zeytin güvesindeki esas silahımız Bacillus Thuringiensis olacak. Elbette, zamanlama ve iyi takip çok önemli"

Sn.MeyveliTepe

bu ilaç bionem mi?
Sn.Denizakvaryumu,
Bu ilaç Bionem değil. İçindeki bakteri farklı.

Eski 22-04-2009, 08:33   #28
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Halil onen,
Tarifiniz zeytin pamuklu bitine uyuyor. Bu zararlı çok bulaşık değilse özel bir ilaç önerilmiyor. İlk yağmur süpürüp atıyor. İyi budanmamış sıkışık ağaçlarda görünme olasılığı daha fazla.
Çok bulaşık ise önlem almak gerekir elbette.

Eski 22-04-2009, 13:04   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. Meyveli Tepe, verdiğiniz cevap için teşekkür ederiz.

Evet zeytin pamuklu biti gibi duruyor.
Çok hızlı çoğalıyor ve yayılıyor.

Dersimi çalıştım ama;

Zeytin pamuklu biti, nimfleri, tomurcuk sapları sürgün uçlarında bitkinin öz suyunu emer,

Ağaçların ve sürgünlerin zayıflamasına çiçek ve tomurcukların dökülmesine neden olur,

İlk pamuklanma görüldükten 10 gün sonra ile çiçeklenme zamanına kadar olan dönemde en uygun ilaçlama yapılır, diyor.

Sn. Meyveli Tepe yukarıdaki bilgiler beni korkutuyor.

Kimyasal mücadeleden kaçıyorum. Ancak kaçınılmaz olursa kullanacağım.
Sizin en uygun ilaç ve ilaçlama tavsiyeniz varmı?

İlk yağmur sürüp atar, diyorsunuz.

O zaman sırt tulumbasıyla tazyikli bir şekilde fidanlara su püskürtsem etkili
olur mu? (Bulutlar dolaşıyor ama yağmur yağmayacak gibi)

Zeytin pamuklu biti için organik ilaçlama var mı?

Not: Fidanlarımı ağaçlar.net yani sizlerden aldığım bilgilerle yetiştiriyoum.
Başarı benim, başaramazsam sizin olur.

Düzenleyen Halil Önen : 22-04-2009 saat 13:12 Neden: kelime hatası
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 13:57   #30
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

"NEEM AZAL®-T/S (1% AZADIRACHTIN A) FOR THE CONTROL OF
OLIVE PSYLLID EUPHYLLURA OLIVINA COSTA. AND OLIVE MOTH
PRAYS OLEELLUS F. IN NORTHWEST SYRIA. Mahmoud S. Lababidi,
Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, University of Aleppo, P.O.
Box12052, Aleppo, Syria, E-mail: m-s-lababidi@popmail.com
The efficacy of Neem Azal®-T/S (1% Azadirachtin A) was field-evaluated
during 2002 in olive tree orchards. The research was carried out in Idlib, northwest
of Syria. Two concentrations (0.3% and 0.5%) of Neem Azal®-T/S were used
against Euphyllura olivin Costa (Homoptera: Psyllidae) and Prays oleellus
(Lepidoptera: Yponomeutidae), as well as one concentration (0.15%) of Roger®
(40% Dimethoate), at two date of applications. Results showed that Neem Azal®-
T/S at a rate of 0.5% was highly effective on larvae of P. oleellus and on nymphs
of E. olivin, and is the most appropriate insecticide to be recommended for
integrated pest management of both insects. Although Dimethoate effectively
control led P. oleellus larvae, it was harmful to its parasitoids. Using natural
pesticides, such as Azadirachtin A, was beneficial in producing healthy food with
no chemical residues, cost-effective, preserved the natural enemies of insect pests,
and less polluting to the environment"

Özetin özeti, Neemazal ile iyi sonuç alındığı ifade ediliyor. Üstelik bugünlerde hareketlenen zeytin güvesi için de önlem olur.

Ağaçlarınızda yeterince iç açma budaması yapılmadıysa bu zararlı ile karşılaşma olasılığınız daha fazla.

Ben sizin yerinize olsaydım ve imkan da varsa, önce basınçlı su ile bulaşık dalları bir güzel yıkar, sonra da neemazal ile ilaçlardım. Yanlız, sırt tulumbasının basıncı yıkama için yetmeyebilir. İyi bir pulvarizatör iyi iş görürdü. Bu zararlının bir özelliği, tatlımsı mum gibi sıvısı ile kendine koruma sağlamak imiş. Aslında pek çok doğal düşmanı var. Kimyasal ilaçlama doğal düşmanları da yok ettiğinden pek tavsiye edilmiyor.

Bir de, sıkışık ağaç varsa içe dönük ve sıkışıklık yaratan dalları almak gerekir. Bunun için zaman biraz geçmiş olabilir ama ağaca bir zararı olur mu bilmiyorum. Daha tecrübeli arkadaşlar bir yorum yapabilir.

Zeyno waffle beğendi.

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024