agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Yumuşak Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=357)
-   -   Eriobotrya japonica (Yenidünya - Malta Eriği) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1939)

Zeytinci 27-04-2009 21:46

Sn.Lonicera,

Ne zaman çelik **** aşı kalemi isterseniz haber veriniz.

gourment 30-04-2009 00:07

Mine hanım,

bahçemdeki yeni dünya ağacında geçen seneden beri karaleke hastalığı olduğunu tahmin ediyorum. tüm meyveler kurumuş ve sönmüş olarak ağacın üzerinde duruyor. internette çok net bilgiye ulaşamadım fakat nisan sonu itirabi ile ne yapmam gerektiğini bulamıyorum. ilaçlama mı yapılmalı, yoksa kurumuş meyve ve yapraklar budanmalı mı?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sercinyo 02-05-2009 00:03

Bir kaç gün evvel çekirdeklerinin kabuklarını soyarak 2 tanesini yanyana ekivermiştim. Az evvel baktım toprağın üzerinde yeşil tırtılımsı bir uç belirmiş... Elleyemedim bile saksıyı sarsılmasın diye :) Gerçekten çok hızlı gelişiyor. Bunu yapalı 1 hafta bile geçmedi.

karaselvi 05-12-2009 23:41

dalından diksem tutmazmı acaba bilginiz varmı.

Samsunlu55 09-12-2009 19:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi (Mesaj 541478)
dalından diksem tutmazmı acaba bilginiz varmı.

Kökleneceğini hiç sanmıyorum...

aliok1 10-02-2010 22:37

İzmir Bucada evlerin bahçelerinde çok sık görüyorum bu yeni dünyayı.Görüntüsü hoş ama tadını ve çekirdeklerinin çok büyük olmasını sevmiyorum

http://img193.imageshack.us/img193/1800/dsc00589yg.jpg

Samsunlu55 10-02-2010 22:45

Bizim yeni dünyanın çiçekleri bu sene çiçeklenme zamanında aşırı soğuktan yandı, ovadaki yeni dünyalar sağlam. Her sene kar dal kırardı bu senede soğuğa kurban gittiler...

Dangerously34 25-07-2010 16:01

http://img514.imageshack.us/img514/1917/mltn.jpg

Bu da bizim geçen yaz denemekten ne çıkar diyerek
saksıya attığımız malta eriği. Nedense meyve vereceklerine inanasım gelmiyor...Sizce verir mi? Aşı yapayım mı? Saksının yeri küçük mü?

fleming97 21-08-2010 17:51

2 Eklenti(ler)
Balkonda yetiştirdiğim yenidünyanın yaprakları kurumaya ve sarı kahverengi renk almaya başladı. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

bai1453 12-09-2010 17:07

Yeni Dünya (Malta Eriği)

3 Eklenti(ler)
İyi günler arkadaşlar. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ve bir konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Yaklaşık 2 sene önce taşındığımız evimizin bahçesinde bir yeni dünya (bir farkı varmı bilmiyorum,malta eriğide olabilir?) ağacı şu ana kadar tek bir meyve vermemiş bulunmakta. Ağacın dişi , erkek ayrımı olduğunu duydum ve ağacın meyve vermeyeceği söylendi. Aşısı var mı yok mu onuda anlayamadım.

Ben de yerine mandalina fidanı dikmek için kesmeye niyetlendim. Fakat yengem yazlıktaki komşularınında böyle bir ağacı olduğunu , ağacın ancak 7 senelik olduğunda meyve vermeye başladığını duymuş.

Ben de meyvesini çok sevdiğim için kıyamadım ve önce bilen bir kişiden bilgi alabilmek için sizlere danışmak istedim. Ağacımın fotoğraflarını da yardımcı olması açısından ekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

bai1453 13-09-2010 11:20

Arkadaşlar ağaçla ilgili bilgisi olan biri varsa lütfen yardım etsin.Acaba sorun ağacın kendini dölleyememesi mi (erkek olması?) veya henüz meyve verecek yaşta olmaması mıdır?

gesen 01-10-2010 06:38

malta eriğimde sorun var

merhaba,
yaklaşık beş yaşındaki malta eriği ağacım bu yıla kadar çok güzel ürün vermesine rağmen bu yıl hiç meyve vermedi (bir tek bile).
Çiçekler meyveye döndü ama meyve tanecikleri büyüyemeden kurudu gitti.
malta eriği klasik meyvelerden farklı zamanlarda çiçek açıp meyveye döndüğünden ne yapacağımı ve ne zaman yapacağımı belirleyemedim.
yardımlarınızı bekler, şimdiden teşekkür ederim.

bernacyhn 11-05-2011 23:08

Epey zamandır paylaşımda bulunan olmamış. Anneler gününde pazardan yeni dünya almıştım. Yediklerimin içinden çok şirin çekirdekler çıktı. Üç dört tanesi diğerlerine göre epeyce büyük. Bunları çimlendirmeyi deneyeceğim. Meyveler sert kabuklu ancak çok güzel bir tadı var. Ağaçların görünümü de çok hoşuma gidiyor. Gelişmeleri tekrar aktarırım. Sağlıcakla kalın.

Hillbilly 19-11-2011 14:34

Doğu Anadolu da malta eriği yetiştirmeye çalışan biri olarak çekirdekten yetişen 3 adet malta eriği fidesini 1 yaşında bahçeye taşıdım bakalım dayanabilecekler mi? Meyve vermese de olur ağaç şekil ve yaprakları itibariyle bahçeye güzellik katacaktır. Kıbrısta askerken bahçedeki malta eriği ağaçlarının sorumluluğunu bana vermişti komutanımız biri kurursa senden bilirim demişti.O günleri hatırlatır hep bu ağaçlar bana.

erkolgencer 22-05-2013 10:43

Nasıl döllendiğini bilen var mı?

Bahçe kurarken tozlayıcı dikilmeli deniyor.

Selim-i Ahir 24-05-2013 18:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bai1453 (Mesaj 693703)
İyi günler arkadaşlar. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ve bir konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Yaklaşık 2 sene önce taşındığımız evimizin bahçesinde bir yeni dünya (bir farkı varmı bilmiyorum,malta eriğide olabilir?) ağacı şu ana kadar tek bir meyve vermemiş bulunmakta. Ağacın dişi , erkek ayrımı olduğunu duydum ve ağacın meyve vermeyeceği söylendi. Aşısı var mı yok mu onuda anlayamadım.

Ben de yerine mandalina fidanı dikmek için kesmeye niyetlendim. Fakat yengem yazlıktaki komşularınında böyle bir ağacı olduğunu , ağacın ancak 7 senelik olduğunda meyve vermeye başladığını duymuş.

Ben de meyvesini çok sevdiğim için kıyamadım ve önce bilen bir kişiden bilgi alabilmek için sizlere danışmak istedim. Ağacımın fotoğraflarını da yardımcı olması açısından ekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Malta eriği 7 - 8 yaşlarında meyve vermeye başlar. İklim, toprak yapısı ve gelişim durumuna bağlı olarak bu süre 10 yıla kadar uzayabiliyor. Fidanınızda sorun yok.

Harici bir tozlayıcı istemez, kendine verimlidir. Tek ağaçtan meyve alabilirsiniz. Birden fazla ağaç meyve verimini artırır sadece.

lilpar76 12-07-2015 11:57

1 Eklenti(ler)
Malta eriğinin meyvelerini toplama zamanı geldi. Bu sefer topladıktan sonra derin budamağı düşünüyorum.

Malta eriği 23-05-2019 15:17

Bence bu ağaç incelenmeli ve çoğaltılmalı, iç anadolu'nun sert iklimine uyum sağlamış, aşısız bir ağaç, inanın bana sıcak iklimlerde yetişen bir yenidünya meyvesinden daha lezzetli meyveleri var, ayrıntılar linkte: http://www.agaclar.net/forum/yumusak...tm#post1566415

junior 30-03-2023 11:53

Arkadaşlar herkese sevgiler selamlar. Uzun zamandır Malta eriği konusunda araştırma yapmama rağmen çeşitler konusunda hiçbir sonuca varamadım. Akademik kaynaklarda 10 küsür çeşit var sadece Türkiye'de. Ama fidan temini konusuna gelince maalesef bu çeşitlere ulaşmak mümkün değil. Mesela ticari olarak oldukça verimli, meyveleri çok kaliteli "AKKO XIII" adında bir çeşit var, asla bulamıyorum. Başka çeşitler de var TANAKA, SAYDA, vs vs. bunları en azından fidan olarak bulamazsak bile anaç olarak bulabileceğimiz bir yer biliyor musunuz en azından aşı kalemi alalım.

yavuz10 30-03-2023 18:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi junior (Mesaj 1620432)
Arkadaşlar herkese sevgiler selamlar. Uzun zamandır Malta eriği konusunda araştırma yapmama rağmen çeşitler konusunda hiçbir sonuca varamadım. Akademik kaynaklarda 10 küsür çeşit var sadece Türkiye'de. Ama fidan temini konusuna gelince maalesef bu çeşitlere ulaşmak mümkün değil. Mesela ticari olarak oldukça verimli, meyveleri çok kaliteli "AKKO XIII" adında bir çeşit var, asla bulamıyorum. Başka çeşitler de var TANAKA, SAYDA, vs vs. bunları en azından fidan olarak bulamazsak bile anaç olarak bulabileceğimiz bir yer biliyor musunuz en azından aşı kalemi alalım.

Malta eriği hakkında pek bi bilgim yok ama istediğiniz çeşidin ayırt edici özelliği varsa belirtirseniz, bizdekiyle kıyaslamasını yapabilirim.

junior 31-03-2023 00:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 (Mesaj 1620436)
Malta eriği hakkında pek bi bilgim yok ama istediğiniz çeşidin ayırt edici özelliği varsa belirtirseniz, bizdekiyle kıyaslamasını yapabilirim.

MERHABA,

https://ekizfidancilik.com/tr/malta-...etistiriciligi

https://yetistir.net/yenidunya-malta...-ve-faydalari/

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024