agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Yerörtücü ve Yayılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=352)
-   -   Buz Çiçeği (Mesembryanthemum) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9189)

demircool 17-02-2012 09:45

Benimde minik çeliklerim vardı annemden almıştım ama torflu karışık bir toprağa değiştirmiştim ama sevmediler zaten çok cılızlardı,bende geri değiştirdim eski toprağına aldım inşallah tutarlar çünkü çok seviyorum buz çiçeğini.

gülenmelek 14-04-2012 12:01

1 Eklenti(ler)
Buz Çiçeği içeride çiçek açar mı?
Yoksa dışarı mı almalıyım?
(Şimdiye kadar suyu çok çok seven 2 bitki gördüm. Biri Altınçilek, biri de buz çiçeği ;) )

Sudenur 14-04-2012 13:44

Sevgili gülenmelek, buz çiçeğinin esintili havayı sevdiğini söyledi tohumunu aldığım seracı. Güneş gördüğünde açar güneş olmadığı zamanlarda çiçeklerini kapatırmış. Su sevmesi çok ilginç, kuraklığa dayanıklı bir bitki olduğunu söyledi çünkü seracı. Keyifle yetiştirmeniz dileğiyle. Ben de tohumu dün ektim bakalım fide verecek mi? Sevgiler..

gülenmelek 14-04-2012 18:23

Sevgili sudenurnur, kabını değiştirip daha büyükçe bir şeye aldıktan sonra dışarı çıkarma vakti gelmiş sayılır o zaman ;) Saksı niyetine kullandığım kap bitkiye göre oldukça küçük sayılır. 2 günde hemen susuzluğunu belli ediyor bu yüzden. (Tohumdan uzun sürer derseniz ya da bir aksilik olursa çelik olarak verebilirim size )

Sudenur 14-04-2012 23:33

Ahh çok teşekkür ederim. Nasıl memnun olurum bilemezsiniz. :))

Not: Bu arada saksılarınız çok şirin.

gülenmelek 27-04-2012 08:16

2 Eklenti(ler)
Çelik köklendi sevgili sudenurnur ;) Uzun sürmedi, kolay tutan bir türmüş. Hele bazılarının gözünün içine bakarken gelişim göstermediklerini görünce...
Yanında sürprizi de hazır ;)

Sudenur 27-04-2012 13:03

Sevgili gülenmelek, yardımsever meleğim, nasıl sevindiğimi anlatamam. :eek: :D :D Buluşup tanışmak farz oldu o vakit. "Göbek atan bir ikon eklemeyi çok istedim ama bulamadım.." :p ;)

Sudenur 28-04-2012 20:07

Sevgili gülenmelek, emekleriniz için tekrar teşekkür ediyorum. ;) Durup durup fidelerime bakıyorum. Ne muradınız varsa versin Yaradan. Sevgimle.. :o

zalkan 03-06-2012 18:27

ben konya da yaşıyorum ve bulamıyorum.bana yardımcı olabilecek kimse varmı.kargoyla dayanırmı

dağçiçeği 05-06-2012 06:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi demircool (Mesaj 912877)
Benimde minik çeliklerim vardı annemden almıştım ama torflu karışık bir toprağa değiştirmiştim ama sevmediler zaten çok cılızlardı,bende geri değiştirdim eski toprağına aldım inşallah tutarlar çünkü çok seviyorum buz çiçeğini.

Benimde torflu karışımlı saksıdaki buz çiçeğim pek keyifsiz.Ama bahçe toprağı,koyun gübresi karışımında ekili olan gayet keyifli ve çiçekte.Torflu saksıda rastgele (tutmasına ihtimal vermediğim,ama tutup çiçeğe duran)ektiğim karanfilimde var.Ondan etkilenmiş olabilir mı?
Benim kanaatim buzçiçeği torf sevmiyor.

MİRBE 07-06-2012 00:43

Evet kesinlikle torf sevmiyor benimki bahçe toprağında keyfi süper..

Cizmeli Kedi 09-06-2012 15:20

Benimki de bahçe topağında, güneye bakan açık balkonda. Suyu da çok seviyor, keyfi yerinde.

Cemil B. 19-06-2012 14:44

bu yeşilligin ne oldugunu bilmiyordum , bilenlere danısmak icin asagıdaki resmi koydum, bana buz çiçegi dediler , ama kendi kendine nasıl olustu anlam veremedim , saksımın icinde duruyor , nasıl bir yol izlemeliyim?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...6062012471.jpg

zalkan 22-06-2012 13:24

evet bu buz çiçeği
saksıda nazlı oluyor ama antalyada bahçemizde vardı halı gibi kaplamıştı bahçeyi ne yazık ki o evimizi sattık ama sonraları saksıda denedim çok nazlı dedim ya
şimdi konya da yaşıyorum ve bulamıyorum saksıda bile razıyım.çok seviyorum bu çiçeği hem asil hem nazlı

aydilem 22-06-2012 15:31

1 Eklenti(ler)
Sayın zalkan benimde var buz çiçeğim ama çok şükür hiç nazlı değil. Geçen sene güney cephedeki balkonda coşmuştu hatta. Şimdi yerini değiştirdim çok güneş almıyor ama yinede keyfi yerinde sayılır. Şimdilerde daha güzeller

zalkan 22-06-2012 20:38

benim evim merkezde kışın işimden dolayı ilçedeydim kuruttum geçen yaz çok güzellerdi kapalı balkonum da kaldı ama kurudu.şimdi gözüm her yerde arıyor peyzajcılarda da aradım ama yok.

aydilem 22-06-2012 21:47

benimki kışı apartman ışıklığında geçirdi korktum aslında bu sene kış çetindi çünkü ama hiç bir çiçek üşümedi çok şükür. Buz çiçeği konusunda size yardımcı olabilirim.

zalkan 22-06-2012 22:22

sayın aydilem
çok teşekkür ederim en kısa sürede sizi rahatsız edeceğim.ve artık gözüm gibi bakacağım.

Cemil B. 24-06-2012 17:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zalkan (Mesaj 988427)
evet bu buz çiçeği
saksıda nazlı oluyor ama antalyada bahçemizde vardı halı gibi kaplamıştı bahçeyi ne yazık ki o evimizi sattık ama sonraları saksıda denedim çok nazlı dedim ya
şimdi konya da yaşıyorum ve bulamıyorum saksıda bile razıyım.çok seviyorum bu çiçeği hem asil hem nazlı

kendi kendine nasıl olustu bilmiyorum, cok istiyorsanız size kargoyla yollıyayım, ama kargoda zarar görür mü görmezmi bilemiyorum

selis 24-06-2012 21:24

Kargoyla buz çiçeği yollamak oldukça gereksiz geliyor bana.. Parklar bahçeler bu bitkiyle dolup taşıyorken :cool:

zalkan 29-06-2012 12:19

burası konya her yerde gözüm aradı ama bulamadım peyzajcıları da dolaştım :)sayın cemil b konya dan bir arkadaşımız bana bu konuda yardımcı olacak ilginize teşekkür ederim.

Cemil B. 02-07-2012 12:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zalkan (Mesaj 991560)
burası konya her yerde gözüm aradı ama bulamadım peyzajcıları da dolaştım :)sayın cemil b konya dan bir arkadaşımız bana bu konuda yardımcı olacak ilginize teşekkür ederim.

ne demek , elimden geleni yapmak isterim dostlar icin.
bulabiliyorsanız sorun yok demektir.

zalkan 08-07-2012 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydilem (Mesaj 988468)
Sayın zalkan benimde var buz çiçeğim ama çok şükür hiç nazlı değil. Geçen sene güney cephedeki balkonda coşmuştu hatta. Şimdi yerini değiştirdim çok güneş almıyor ama yinede keyfi yerinde sayılır. Şimdilerde daha güzeller

şimdi bu sarı kovadaki buz çiçekleri benim balkonumda

arıkuşu 08-07-2012 16:56

Merhaba

1 Eklenti(ler)
Bahar aylarında aldığım çeliklerden ürettiğim buz çiçeklerim. Bu çiçeği çok sevdim. Hem hastalığı olmuyor. Hem de koyu yeşil yaprakları parlak parlak çok güzel görünüyor. Seneye bu kısmı sadece buz çiçeği yapmayı düşünüyorum. İyi bir yer örtücü bence... Eklenti 316589

aydilem 08-07-2012 23:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zalkan (Mesaj 995677)
şimdi bu sarı kovadaki buz çiçekleri benim balkonumda

güle güle büyüt sevgili zalkan

ardabora 18-07-2012 00:22

1 Eklenti(ler)
Aldı başını gidiyor. Kırılan dalları saksılara sokuyorum. Bu sıcağa rağmen inatla büyümeye devam ediyor.

polemos 16-12-2012 17:05

Saksısını büyüttüğüm buz çiçeğimin yapraklarında yumuşama var. Önceden daha diriydiler. Kökler topraktan su alamıyor olabilir mi?

Tika 16-12-2012 17:13

Sulamayı azaltın,acaba fazla mı suladınız?Bitkilerin su istekleri azaldı artık.
Benimkiler açık balkonda duruyor,yağmur yağıp toprağı ıslatmazsa biraz suluyorum.Susuzluğa dayanıklılar.

polemos 16-12-2012 17:16

17 gündür sulamıyordum bu sebepten. Bugün biraz su verdim

Rana+miraç 16-12-2012 18:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tika (Mesaj 1069483)
Sulamayı azaltın,acaba fazla mı suladınız?Bitkilerin su istekleri azaldı artık.
Benimkiler açık balkonda duruyor,yağmur yağıp toprağı ıslatmazsa biraz suluyorum.Susuzluğa dayanıklılar.

Sayın Tika;
Buz çiçeğiniz kışı balkonda mı geçirecek ? Bu yaz ilk kez balkonda buz çiçeği yetiştirdim . Soğuktan etkilenebileceğini düşünüp bugün içeri aldım. Acaba balkonda bıraksam mı daha iyi olur ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024