agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=453)
-   -   Yasemin / Açelya (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12795)

yasemin 01-03-2009 12:32

Yasemin / Açelya

5 Eklenti(ler)
Bir kaç ay önce almış olduğum açelyamla ilgili ne yapabileceğime bir türlü karar veremedim. Resimlerini yüklüyorum. Saksıda iki gövde var ikiside ana dalları aynı noktadan başlamış. Sanırım süpürge tarzına uygun gibi. Acemice bakışla bana öyle gibi geldi. Fikir ve yorumlarınızı bekliyorum

vyssera 02-03-2009 21:18

Karmaşık bir yapı olduğu için son söz sizin olacak. Bunun yanında iki ağaçlı bir tarz düşünmüyorsanız önce ağaçları ayırıp, hangisinden yararlanılabileceğine bakmak lazım. Sonra ana gövde ve ana dalların görülmesini engelleyen dalcık ve yaprakları temizlemek bir başlangıç olabilir.

yasemin 03-03-2009 08:24

Karışıklığa sebep olan dal ve yaprakları ayıklamaya çalışıp yeni resim yüklemeliyim. İki ağacı ayrı ayrı kullanmayı düşünüyorum. Ama ustaların yardımına ihtiyacım çok :)

Ali H. ALI 03-03-2009 10:50

Acelyalariniz supurge tarzina uygun degil(supurge tarzinda dum duz yukselen bir govdeye ihtiyac vardir) kivrimli dik tarzin uygun olabilecegini dusunuyorum.

Acelyalar derin budamalara olumlu cevap veren turler yasli govde ve dallar uzerinde yeni surgunler cikarabiliyorlar. Agaclarin uzerinde istemediginiz dal ve dalciklari rahatlikla budayabilirsiniz.

Acelyanizin kokleri toprak disinda duruyor gibi gorunuyor. Saksiya koyduktan sonra yeni toprak ilave edip kokleri orterseniz koklerin nemli kalmasina yardimci olursunuz.

Kolay gelsin.

yasemin 03-03-2009 11:24

Ali hocam teşekkür ederim yanıtınıza.

Süpürge tarzına uygun olmamasına sevindim açıkçası çünki pek hoşuma giden bir tarz değil.
Derin budamaya olumlu yanıt verip vermeyeceğinide kestiremiyordum. Öncelikle iki ağacı farklı saksılara almayı ve fazlalık dalları temizlemeyi düşünüyorum. Saksı değişimini yaparken toprak seviyesini arttırırım. Sanırım ayrı yerlere alındıktan ve fazlalıklar temizlendikten sonra karar vermek kolaylaşıcak. Ama acele davranıp fazlaca yanlış yapmak istemiyorum.

yasemin 08-03-2009 19:09

1 Eklenti(ler)
Bu gün aynı saksıdaki açelyalarımdan bir tenesi budadım. Sağ tarafta kalan dal fazla uzun gibi geldi bana ama daha gerisindede hiç dalcık ve yaprak olmadığı için nerden budayacağımı kestiremedim bir türlü

Harun Parlak 08-03-2009 19:16

1 Eklenti(ler)
Bence ayırmasaydınız daha güzel olurdu ama böylede güzel olmuş en tepedeki Çift dalcık kalsın üstü kesin bence . Orada dallansın.
Sağ tarafdaki ilk dalı sonuna kadar telleyerek uc kısmı bükerek yeşil kısmı yukarı bakacak şekilde yönlendirirsen güzel olacak

yasemin 08-03-2009 19:42

Teşşekkür ederim yorumunuz icin. İkisi birlikteyken nasıl şekillendireceğimi bilemedim. Kendim ilk kez bu kadar budama yaptım. Yanlıslarımı yardımlarınızla düzeltmeye çalışıcam. Tepeyi düzelticem dediginiz gibi.

yasemin 12-03-2009 10:41

1 Eklenti(ler)
Tepedeki gerekli düzelmeyi yaptım, sağdaki dalı yeni sürgün vereceğini düşündüğüm için biraz kısalttım.
Yeni hali;

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024