agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=339)
-   -   Dut (Morus Sp.) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=660)

eguner 04-07-2007 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu (Mesaj 116843)
Karadut un lekesi nasıl çıkar bilirmisiniz?
Çocukken Karadut ağacından hem dut yer hemde her tarafımızı boyardık.

KARADUT YAPRAKLARINI ıslatarak bir taşın üzerinde dövün . Dövdükçe köpürmeye başlayacaktır. Jel sabun kıvamına gelene dek dövün. Sonra o jel kıvamına gelmiş ve köpüren sıvı ile elinizdeki yüzünüzdeki **** kıyafetinizdeki Karadut lekesini çıkarabilirsiniz. :))

tam olmamıs olan pembe renkli olan dutlari elinizde ezip suzulen meyve suyunu elinizdeki lekeleri cikarmak icin kullanabilirsiniz, ancak elbiselerde olusan lekeleri cikarir mi denemek lazim :)

Selahattin Yılmaz 04-07-2007 11:37

Dutun tohumunu etli kısmından ayırmayı deneyen var mı acaba?

Mahmut Leventoğlu 04-07-2007 13:42

Yani CİBRE sinimi?

Selahattin Yılmaz 04-07-2007 14:31

Tohum elde etmekten bahsediyorum. Dut tohumu...

seren 09-07-2007 14:53

Merhaba arkadaşlar;

Ben karadut çekirdeğini ayırıp çimlendirmek istiyorum.
Denedim olmadı. Yöntemini aradım forumda/nette bulamadım.
Bir bilen varmı acaba???

turkiss 30-07-2007 00:08

Dut ağacının meyva bahçesinde aşırı sineklenmeye sebep olduğu doğru mudur?

Cahide Kartal 27-08-2007 19:30

kara dut

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 124890)

İyice olgunlaşıp yere düşmüş ve biraz buruşmuş olan dutları (bir avuç kadar) topladım bir süzgeç içinde suyun altında saplarından sıyırdım etli olan kısımlarını da elimle ezerek tohumlarının iyice çıkmasını sağladım ve bir süzekten geçirip kurumaya bıraktım. Peki ben bu tohumları ne zaman ekeyim?

Selahattin Yılmaz 27-08-2007 22:24

Mart ayında ekebilirsiniz.

Cahide Kartal 28-08-2007 10:22

Teşekkür ederim Yılmaz Bey tohumları şimdi ekmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? çünkü bazılarının üzerlerinde küflenmeler başlamış.

Mine Pakkaner 28-08-2007 10:56

Bazılarında küflenme varsa üzerindeki meyve etinin düzgün yıkanıp çıkarılmadığını ve havadar bir ortamda iyi kurumadıklarını anlarız.

habibe 28-08-2007 11:00

Mart ayında fidan olarak diktiğim karadut, yazı kuru bir dal olarak geçirdi. Hiç bir yeşerme belirtisi göstermedi. Seneye bahara patlama yapabilirmi acaba? Yok sa yeni bir fidan mı dikmeliyim?.

n_turan 02-11-2007 11:22

Sn Habibe,
büyük olasılıkla fidanı aldığınızda zaten kuruymuş.
Karadut diğer dutlara göre daha nazlı büyüyor ve baharda biraz daha geç uyanıyor ama bana sizinki ölüm uykusunda gibi geldi.

hatipali74 02-11-2007 21:46

Bahçemde bulunan çakal dutu aşılamak istersem ne zaman aşılamalıyım?Bir de bir kaç dalı kara ,bir kaç dalını beyaz dut olarak aşılayabilirmiyim? Kalem mi, göz aşısı mı daha uygundur?Saygılar.

Harun Parlak 02-11-2007 22:00

Selamlar her ikiside uygundur kalem aşısını şubat mart gibi yap olmadı göz aşısını mayısdan austos sonuna kadar deneme yapma şansın var kalem olsun göz aşısı olsun ananc la aşıların mümkün olduğunca aynı yıl sürgünleri olsun kaynama şansı yüksek olur. En azından benim denemelerimde böyle olduğunu söyleyebilirim

Selahattin Yılmaz 02-11-2007 22:22

İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsünden bir arkadaşım bana kendilerinin uyguladığı dutta aşı ile üretim yönteminden bahsetti bu konuda ayrıntılı bilgiyi öğreneyim aşı konusunda burada yazacağım hatta ayarlayabilsem aşısını da yayınlamayı düşünüyorum.

alice 01-02-2008 03:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 168859)
İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsünden bir arkadaşım bana kendilerinin uyguladığı dutta aşı ile üretim yönteminden bahsetti bu konuda ayrıntılı bilgiyi öğreneyim aşı konusunda burada yazacağım hatta ayarlayabilsem aşısını da yayınlamayı düşünüyorum.

Selahattin Bey,
dutta aşı ve üretim yöntemleri hakkındaki edineceğiniz bilgiyi merakla beklemekteyim.Bu konuda esaslıca ele alınmış bir metine veya görsel dökümana henüz rastlamadım.Ancak sizden temin ettiğim IBA ile bahçemizdeki çeşitli bitkileri çelikledim. Köklendirmeye çalıştığım bu bitkilerin arasında dut çelikleri de vardı(yabani,mor ve ak dut).20 gün sonra bir baktımki ne göreyim sarımsı incecik kökleri oluşmuş, bir de yapraklandı bu çelikler ve üzerinde meyvecikler belirmiş durumda:rolleyes:

feyzon 14-02-2008 08:33

Dut

Yeni üye olduğum için henüz foruma katılıyorum. Kusura bakmayın. Tüm ağaçları gözlemlediğim gibi dut ağaçlarını da gözlemlediğimde öncelikle şunu söylemek isterimki dut lar beyaz siyah ve mor olarak belli bir sınıflandırmaya tabi tutulabilir ama beyaz dutlarda bile ağaçtan ağaca farklılıklar bulunmakta. Kimi meyveler sert iken kimisi daha yumuşak, çok olgunlaştığında moraran meyveleri mevcut. Bahçemizde bulunan siyah dut ağacının yaprakları beyaz dut yapraklarına benziyordu, ama siyah dutların daha ince uzun meyve verenlerinde yapraklar oldukça iri oluyor. Bu tipteki siyah dutların özellikle pekmez yapımında kullanıldığını duydum. Ayrıca geçen yaz Avşa adasına tatile gittiğimizde karşılaştığım karadut ağaçları tamamen farklıydı. Meyveler çok iri ve ekşi, dalından zor kopan, meyve gözleri az ama normal meyvelerden daha irilerdi. Ayrıca Armutluda gördüğüm bir çeşit siyah dut vardı. Müthiş tatlı ve meyveleri sert ti. Eğer dutla ilgili ilgili kurumlar (Örn.üniversiteler) bir araştırma yaparsa bu meyve nin ekonomik değerinin artabileceğini düşünüyorum.
Siyah Dut pekmezinin ağız yaralarına (Aft) iyi geldiği de söylenir. Bizde Boludaki bahçemizde bulunan siyah duttan yaptığımız pekmezin yaralara iyi geldiğini deneyerek gördük.
Dut ağacının meyve vermemesine gelince kendiliğinden yetişen dutların meyveleri pek iri olmaz, özellikle asma yaprağı gibi aralıklı yaprağı olanlar da meyve vermez. Bunların aşılanması gerekir.
Diğer meyvelerde görüşmek üzere selamlar

tarık13 18-03-2008 12:20

Merhaba Arkadaş Bisey Sormak Istıyorum
2 Yıl önce Kara Dutun Tohumlarını Cıkarıp Ektık çıkan Fideler Kara Dut Olmadı Beyaz Dut Oldu Ve Meyve De Vermedi Bu Zamana Kadar Bu Konuda Bir Bilgin Var Mı

tarık13 18-03-2008 12:22

KARA DUT FİDANI YETİŞTİRMEK istiyorum bu konuda bana bilgi verecek arkadaslar varsa cok sevınırım herkese selamlar

Selahattin Yılmaz 18-03-2008 14:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarık13 (Mesaj 215677)
Merhaba Arkadaş Bisey Sormak Istıyorum
2 Yıl önce Kara Dutun Tohumlarını Cıkarıp Ektık çıkan Fideler Kara Dut Olmadı Beyaz Dut Oldu Ve Meyve De Vermedi Bu Zamana Kadar Bu Konuda Bir Bilgin Var Mı

Öncelikle dutunuz tohumdan açma yapmış bu nedenle dut yetiştirirken mutlaka çelikle köklendirmek suretiyle fidan elde etme yöntemlerine veya tohumları ekmek suretiyle çöğür elde edip dut aşılama yöntemlerinden birisini öğrenerek (Göz aşısı ile veya gaga aşısı) dut fidanı yetiştirebilirsiniz. Çöğür için üzgünüm bu yıl bulamazsınız kendim gelecek yıl çöğür elde etmek amaçlı tohum ekimi yapacağım ancak ne olur bir şey diyemem sizde tohum toplayıp kendi çöğürünüzü yetiştirebilirsiniz, olmazsa sonbaharda bana bir daha sorabilirsiniz. Bunun dışında dut konusunda amatör fidancılar açısından bir üretim söz konusu bu işi profesyonel yapan şimdilik yok tabii siz ya da bir başkası üretimi başarana kadar ;).

tarık13 19-03-2008 08:57

selahattin abi elimde dut tohumu gene var acaba eksem gene aynı şey mi olacak yanı siyah dut beyaza mı donecek bir de abi o fidanları yaprak aşısı ile aşıladım aşılar ılk 3 gun canlıydı ama daha sonra kuruyorlar aşı yaparken bir puf noktası mı var okadar aşıdan sadece bikaç tane tuttu.
yaprak aşısı mevsımının orta sonlarına dogru yaptım aşıları dutun govde suları aşı bozmus olamasın. bır cok sıkı bağlıyordum gevsetmek mi gerekiyor bikaç gun sonra cevap yazarsan sevinirim teşekkür edrim

zulkufhacettepe 19-03-2008 11:58

Arkadaşlar güzel hoşda, bu kırmızı dutu nasıl çelikleyeceğiz **** nasıl çekirdeğinden çıkartacağız bilen varmı.

Köydeki tarlanın içinde asırlık kırmızı dut var 7 sülalem ben bildi bileli sadece o dut için her yaz köye gelir. Bunu üretecek bi teknik verin.

Çelikleme ve aşılama tutmuyor. Ne yaptıysak olmadı.

Selahattin Yılmaz 19-03-2008 12:32

Sevgili tarık13, Bursa'da Kestelde aşı ustaları ağustos ayında göz aşısı ile dut üretiyorlar. Aşıyı yapmadan önce aşı yerinin aşağısından bir çizik atarak sütün çıkmasını sağlıyorlar ve bir kaç dakika sonra göz aşısını yapıyorlar. Bunun dışında gaga aşısı da var ki onu baharın ilerleyen zamanlarında bende daha yeni öğreneceğim. Öğrendiğimde burada açıklarım zaten.

Sevgili zulkufhacettepe, kırmızı dutunuzu air layering (Havai daldırma) ile üretmenizi tavsiye ederim.

bluecrop 03-04-2008 22:50

Karadut(avustralya karadutu) çelikle üretim denemesi :

http://www.agaclar.net/forum/showthr...212#post222212

nkbalki 04-04-2008 10:30

Sn. zulkufhacettepe,
Dutta süt bulunduğundan aşıda başarı düşüktür. Dutta en uygun aşı ilkbaharda bitkiye su yürümeden kalem aşı yapmaktır. Fakat duttaki kalem kabuk ile odun dokusu arasına takılmalı ve buna göre kalemde kesme yapmalıdır. Aşıdan sonra kuşlar aşı kaleminin üstüne konup, zarar vermemesi için kalemden büyük 3-4 çıtayı ağaca bağlayın.

Selahattin Yılmaz 04-04-2008 10:44

Dutta göz aşısı yaparken aşıdan yarım saat evvel aşının yapılacağı yerin 2-3 cm altından sütünün akabileceği yatay çizgi çizerseniz aşıda tutma şansı artacaktır.

Maydon0z 16-06-2008 15:52

2 Eklenti(ler)
Karadut diye aldigim herhalde mor dut cikti.
Eklenti 40813

Eklenti 40814
Karadutun yapraklari boyle olmuyor degilmi arkadaslar?

kızılhisar 17-06-2008 11:53

Normal dut ağacını,salkım dut ağacına çevirmek mümkün mü?

gevermoreh 04-07-2008 12:30

yardım gerekiyor

ters aşılı dut kök bölgesinde yanma olayı gerçekleşmiş gibi bazı siyahlaşmalar var. ve gövde bir haşere tarafından yenilmiş gibi ben mantardan şüpheleniyorum.
düşündüğünüz başka bir ihtimal varsa bilmek isterim

habibe 09-09-2008 14:38

1 Eklenti(ler)
Bu beyaz dut ağacını 6 sene evvel dibinden kesmiştik. Kesilen yerden sürekli çıkan Dut sürgünlerini devamlı koparıyordum.
Bu bahar tek bir sürgünün büyümesine izin verdim. Şimdiki hali böyle.
Sormak istediğim şu; 3 mt ileride aynı hizada bu sene diktiğim kara dut fidanı var. Bunlar birbirini etkiler mi?.

habibe 09-09-2008 14:52

1 Eklenti(ler)
Bu da kara dut fidanım.
4-5 tane dut verdi. Şeklen kara dut ile aynı fakat, tadının mayhoş olması gerekirken, normal dut tadındaydı.

eylems 16-10-2008 06:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 124890)

Deneme amaçlı değilde yediğim dutun çekirdeği dişlerimin arasında kalmıştı. Kürdanla çıkardığımda parçalanmaması ilgimi çekmişti. Kürdanın ucu ile salatalık diktiğim saksıya gelişigüzel ekmiştim. Hiç aklımdan geçmiyordu çimleneceği ihtimal vermemiştim. Salatalık kurudu ve şimdi o saksıda bir karış boyunda dut fidanım var. Bir ay evvel yapraklarını dökmüştü. Şimdi yeni yaprak çıkarıyor ilgi ile gelişimini izliyorum. Farkında olmadan tohum denemesi yapmışım.;)

üzüm 16-10-2008 09:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi habibe (Mesaj 283661)
Bu da kara dut fidanım.
4-5 tane dut verdi. Şeklen kara dut ile aynı fakat, tadının mayhoş olması gerekirken, normal dut tadındaydı.

Habibe Hanım; ağacınız ekşi dut (kan dutu) olarakta bilinen kara dut ağacından değil. Kara dutun meyveleri şu adresteki Sayın hosseda'nın gönderdiği resimlerdeki gibidir

Selahattin Yılmaz 16-10-2008 23:00

250 adet kadar karadut aşılanmak üzere dut çöğürüm var (ayrıca 10 bin kadarda bu yıl çöğür ektim onlarında seneye bir kısmı aşılanacak). Karadutta deneme için yaptığım 15 aşıdan 10 tane kadarı tuttu. nasip olursa gelecek yıl inşallah karadut ihtiyaçlarınızı ben karşılayacağım.

habibe 17-10-2008 10:32

Üzüm ilginize teşekkür ederim. Üzüldüm. Fakat Selahattin hocamızın yazısını okuyunca sevindim. Beni de listenize ekleyin hocam.

Ayrıca, ayvalıktan getirdiğim karadut çekirdeklerim var onları ne zaman ekebilirim?.

Selahattin Yılmaz 17-10-2008 10:52

Karadut çekirdeklerinizi önünüzdeki mayıs ayının başında ekebilirsiniz.

alice 29-10-2008 02:21

Bahçemde çelikle ürettiğim ve 120-130 cm boyundaki bir kaç mor dut fidanım var.
Çelikleme yöntemi ile üretilen dut sonuçta alındığı ağacın parçasıdır diyoruz ancak aşılama yöntemiyle üretilen duttan meyve kalitesi yönünden bir farklılık gösterecek midir?

Şu sebepten bu soruyu sorma ihtiyacı hissetmekteyim. Mesela, daha önce çelikleme yöntemiyle çoğaltmış olduğum güllerin hiçbiri aslı gibi olmadı. Renginde açılma ve daha küçük gülleri oldu. (Aşılı güller bir anacın üzerinde, çeliklenmiş güller ise kendi kökleri üzerinde olduğundan topraktaki kök-besin ilişkisinden kaynaklanan farklılıklar güllerdeki aslı gibi olmama problemin nedeni olabilir mi diye akıl yürütüyorum ayrıca)

Deneyimli arkadaşların bu konudaki görüşlerini almak isterim.

Selahattin Yılmaz 29-10-2008 18:48

Esas sorun çelikle üretilen bitkilerin iyi bir kök yapısı teşkil edememesnden kaynaklanır. Unutmayın çelikle üretilen bitkiler kazık kök yapamazlar bu nedenle saçak köke yüklenirler ve göçlü bir kök yapısı geliştiremezseniz sıkıntı yaşayacaksınız demektir. Bazı bitkilerin çelikle köklenmesine rağmen güçlü bir kök sstemi geliştiememeside cabası. O nedenle çelikle üretilen bitkilerin üretim ortamlarında 2 yıl kalıp kök sistemi iyi geliştikten sonra satışa sunulması veya esas yerine dikilmesi tavsiye edilir.

Aşı ile üretimde ise anaç her zaman iyi kök sistemi oluştrur buda aşılandıktan sonra üst kısmıı iyi besleyecek demektir. Kısaca şunu diyebilirimki aşılamanın önemine varıyorsunuz.

alice 29-10-2008 20:01

Selahattin Bey,
vermiş olduğunuz açıklayıcı bilgiye teşekkür ederim.

bluecrop 06-11-2008 11:56

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi habibe (Mesaj 283661)
Bu da kara dut fidanım.

sn habibe
Elinizdeki dut nadir bir çeşit desem.... nereden çıkartıyorsunuz diyebilirsiniz .
şöyle açıklayabilirim.
1- azami 2 -2,5 m boylanabilen ağaç yapısı süs bitkisi değerini artırdığı gibi meye toplama işlemini de kolaylaştırmakta ..
2-Azar azar ve sık sık yapılan organik gübreleme ve budama meyve verim periyodunu uzatmakta (mayıs ortalarında alınan ilk meyvelerEklenti 52042 ve periyodik olarak azalarakta olsa meyve verimi kasım ayına kadar sürebilmekte )Eklenti 52041

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024