agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=353)
-   -   ddmk / balkon (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=26275)

ddmk 11-02-2012 13:01

Merhaba arkadaşlar kış kekiklerim dün geceden bu yana bulundukları kabın yarısı yeşillendirmeye başladır:) 3 tip domatesim kimisi tam çıktı kimisi toprak altından ben geliyorum diyorlar, 2 dal olan nanem 6-7 dal oldu, zahterim 2-3 dal, dereotum 3 dal, maydonuzum 1 dal, 6 adet ekili olan turp kabından 3 dal turp dünden buyana büyüyerek benimle tanıştılar.
Güneş çok yakıcı olmadığı için bende bugün onları balkonla tanıştırdım. zahter, kış kekiği hala balkonda olmasına karşın diğer sebzeleri 2 saat tuttuktan sonra cam önündeki yerlerine aldım. Bebeklerim biraz daha büyüsünler sizlerle de tanıştıracağım:)
İlk deneyimim olmasına rağmen sanki bağlandım. Şimdi herkese tavsiye ediyorum.
Ve ilk deneyimimden öğrendiğim şey: bitki yetiştirmek işinde yeni olanlar doyumsuz oluyorlar, daha fazla çeşit istiyorum :) ama kendimi durduruyorum önce bunlar büyüsün yer kalırsa yenilerine başlayacağım.:)

ddmk 11-02-2012 15:15

3 Eklenti(ler)
Geceden sabaha turp tohumları :)

ddmk 11-02-2012 15:17

3 Eklenti(ler)
Domates filizlerim ve farklı aşamaları

ddmk 11-02-2012 15:18

1 Eklenti(ler)
Bunlarda kış kekiklerim

ddmk 11-02-2012 15:19

Domatesler 8 şubatta ekildi resimler 11 şubata ait
turp ve kış kekiği 7 şubatta ekildi resimler 11 şubat ait

Ekrem Uslu 13-02-2012 15:56

Aramıza hoşgeldiniz Sn.ddmk.
İnsanımızın kısıtlı imkanlarlada olsa bir şeyler yetiştirmeye çalışması takdire şayan.Bitkilerin yetiştirme koşullarını tam olarak bilemesenizde en azından tecrübe kazanacaksınız.

ddmk 14-02-2012 01:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 911369)
Aramıza hoşgeldiniz Sn.ddmk.
İnsanımızın kısıtlı imkanlarlada olsa bir şeyler yetiştirmeye çalışması takdire şayan.Bitkilerin yetiştirme koşullarını tam olarak bilemesenizde en azından tecrübe kazanacaksınız.

Sn adanatarımhane öncelikle teşekkür ederim. Umarım bunlar güzel tecrübeler olur:)

Ekrem Uslu 14-02-2012 01:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ddmk (Mesaj 911572)
Sn adanatarımhane öncelikle teşekkür ederim. Umarım bunlar güzel tecrübeler olur:)

Şüphesiz güzel olacaktır.Bir emek var nihayetinde.

Ayrıca balkonunuz hakkında bir kaç öneri sunmak isterim.Bu günler Adana'mızda daha çok meyveli sebze ekim/dikim dönemi.20 lt'lik saksılarda sırık domates,sırık salatalık,patlıcan,kapya-çarli biber çeşitleri çok hoş duracaktır.

ddmk 14-02-2012 11:31

Sn adanatarım şuan domates ve biber çeşitlerini filizlendiriyorum. Saksılarımı sipariş ettim. Umarım benimde dallardan sarkan kırmızı domateslerim olacak :)
Ama bir hata yaptım salatalık ve patlıcan tohumu almamışım :(

Ekrem Uslu 14-02-2012 11:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ddmk (Mesaj 911678)
Sn adanatarım şuan domates ve biber çeşitlerini filizlendiriyorum. Saksılarımı sipariş ettim. Umarım benimde dallardan sarkan kırmızı domateslerim olacak :)
Ama bir hata yaptım salatalık ve patlıcan tohumu almamışım :(

Adana yazları aşırı sıcak olduğu için saksılarınızı en az 20 lt lik sipariş etmişsinizdir umarım.Daha küçük saksılarda toprak aşırı ısındığı için bitki stresi girip istenilen verimi veremiyor.

Salatalığı ve patlıcanı fideden dikin.Taşköprü civarında hazır satıyorlar.

ddmk 14-02-2012 16:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 911691)
Adana yazları aşırı sıcak olduğu için saksılarınızı en az 20 lt lik sipariş etmişsinizdir umarım.Daha küçük saksılarda toprak aşırı ısındığı için bitki stresi girip istenilen verimi veremiyor.

Salatalığı ve patlıcanı fideden dikin.Taşköprü civarında hazır satıyorlar.

Evet geneli 20 lt civarı bilerek istememiştim ama:) Benim bir avantajım var turgut özalda oturuyorum ve burası tüm Adana nispeten çok daha serin oluyor biliyorsunuz :)

Ekrem Uslu 14-02-2012 18:36

Neyse,Sizi kolay gelsin.Umarım başarılı olursunuz.Adana tarımhane olarak bizler bu işin ticaretini yapıyoruz ama ticari kaygı gözetmeden, Sizler gibi yeşile gönül verenlere yardımcı olmaya çalışmak ayrı bir huzur kaynağı.

ddmk 14-02-2012 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 911827)
Neyse,Sizi kolay gelsin.Umarım başarılı olursunuz.Adana tarımhane olarak bizler bu işin ticaretini yapıyoruz ama ticari kaygı gözetmeden, Sizler gibi yeşile gönül verenlere yardımcı olmaya çalışmak ayrı bir huzur kaynağı.

Teşekkürlerimi iletiyorum
Saygılarımla

ayazkentli 16-02-2012 12:18

2 Eklenti(ler)
Balkonunuz oldukça büyükmüş. Çok sayıda değişik bitkiler yetiştirebilirsiniz.

Domates fidecikleri şu anda'ki yapraklarını döküp, gerçek yapraklarını çıkarmaya başladıklarında ilk şaşırtmayı yaparsınız. Mart sonu-Nisan ayı başları gibi ikinci kez söküp, asıl yerine dikerek 2. şaşırtmayı da yapmış olursunuz.

(Adana'da yaşadığınız için sizin böyle bir avantajınız var. Akdeniz ve Ege'nin kıyı bölgeleri hariç, bir çok bölgede Mart sonu-Nisan başı henüz birinci şaşırtma bile yapılmamış oluyor).

Naneler en kolay yetişen arsız bitkilerden biridir. Tohumdan yetiştirmek için uğraşmanıza gerek yok. Pazardan-manavdan aldığınız nane bile çok rahat köklenip, yetişir. Ben bu fotoğrafta'ki naneleri 2 kök olarak bu uzun saksıya dikmiştim ve geçenlerde 1 gün "KAR" içinde kalmalarına rağmen bir şey olmadı. Gördüğünüz gibi, yeni yaprakları peşpeşe çıkmaya başladı.

Sadece yaz aylarında aşırı güneşten koruyun. Gölgede tutun. Birde çok su severler.

yesavas 17-02-2012 09:59

Hayırlı olsun Sn DDMK, bende bir kaç güne başlayacağım ve sizleri görünce hevesim daha da artıyor...

ddmk 17-02-2012 11:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 912483)
Balkonunuz oldukça büyükmüş. Çok sayıda değişik bitkiler yetiştirebilirsiniz.

Domates fidecikleri şu anda'ki yapraklarını döküp, gerçek yapraklarını çıkarmaya başladıklarında ilk şaşırtmayı yaparsınız. Mart sonu-Nisan ayı başları gibi ikinci kez söküp, asıl yerine dikerek 2. şaşırtmayı da yapmış olursunuz.

(Adana'da yaşadığınız için sizin böyle bir avantajınız var. Akdeniz ve Ege'nin kıyı bölgeleri hariç, bir çok bölgede Mart sonu-Nisan başı henüz birinci şaşırtma bile yapılmamış oluyor).

Naneler en kolay yetişen arsız bitkilerden biridir. Tohumdan yetiştirmek için uğraşmanıza gerek yok. Pazardan-manavdan aldığınız nane bile çok rahat köklenip, yetişir. Ben bu fotoğrafta'ki naneleri 2 kök olarak bu uzun saksıya dikmiştim ve geçenlerde 1 gün "KAR" içinde kalmalarına rağmen bir şey olmadı. Gördüğünüz gibi, yeni yaprakları peşpeşe çıkmaya başladı.

Sadece yaz aylarında aşırı güneşten koruyun. Gölgede tutun. Birde çok su severler.

Ayazkentli merhaba: ben domateslerimi dün şaşırtmak zorunda kaldım. Çünkü çok gözlü viyole acemilikten domates biber tohumlarını karışık olarak ekmiştim. Biber fideleri henüz ( sadece 3 tanesi) çimlendi diğerleri hala streç altında bekliyorlar farklı bitkilerin bir arada ekilmemesi gerektiğini çok iyi anladım. sadece 3 domates fidemi kaybettim diğerleri gayet iyi ve hemen yerlerine alıştılar ki gerçek yaprak filizlerini vermeye başladılar.
Sizlerin destek ve tavsiyelerinizle umarım bu işin altından kalcağım. Bazen ben yapamayacağım diyorum dün 3 fidemi kaybedince mesela karamsar oluyorum, sonra sabah kalktığımda tüm sebzelerim senin tüm acemiliğine karşın biz büyüyoruz deyip yeni yeni filizler topraktan başını gösteriyor bana.
Galiba onları ne kadar sevgiyle beklediğimi biliyorlar ve kırmıyorlar beni :)
Bu arada Adananın sıcak olması nedeniyle ( hoş bugun yağmur yağıyor ama) nane, dereotu, kekik, maydanoz ve zahter 3 gündür balkonda ve hepsinin gelişimi güzel gidiyor. Bugun yağmur nedeniyle etkilenmesinler diye üzerlerini örttüm ama.
Naneye gelince aynen dediğiniz gibide yaptım ama olmadı önce çok iyi gidiyordu sonra kurumaya başladı. şimdi toprak altı yeni kökler oluşup toprak üstüne çıkıyor ama kırmızı kök olarak kalıyor.Onu beceremedim yani :)
Saygılarımla

ddmk 17-02-2012 11:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yesavas (Mesaj 912885)
Hayırlı olsun Sn DDMK, bende bir kaç güne başlayacağım ve sizleri görünce hevesim daha da artıyor...

Sn Yesavaş bence hiç vakit kaybetmeyin çok güzel bir şey. Toprağa küçücük tohum olarak atıyorsun bir kaç gün içinde filizleniyor ve senin şevkatinle büyüyor. Farklı bir şey inan ki. Ve Yaradanla daha yakın oluyorsun , gözlerinle izliyorsun onun mucizesini
Çok keyifli sakın geç kalmayın..
Saygılarımla

yesavas 17-02-2012 12:26

[QUOTE=ddmk;912924]Sn Yesavaş bence hiç vakit kaybetmeyin çok güzel bir şey. Toprağa küçücük tohum olarak atıyorsun bir kaç gün içinde filizleniyor ve senin şevkatinle büyüyor. Farklı bir şey inan ki. Ve Yaradanla daha yakın oluyorsun , gözlerinle izliyorsun onun mucizesini
Çok keyifli sakın geç kalmayın..
Saygılarımla[ QUOTE]

Tavsiyelerinize uyacağım az önce saksılarımı temizleyip steril etmeye çalıştım şimdi kuruyorlar. Pazarteside inşallah ilk ektiklerimin resmini balkon bahçeciliği bölümünde kendi adıma bir başlık açıp sizlere de göstermek istiyorum.

Teşekkürler...

ddmk 17-02-2012 13:53

Tavsiyelerinize uyacağım az önce saksılarımı temizleyip steril etmeye çalıştım şimdi kuruyorlar. Pazarteside inşallah ilk ektiklerimin resmini balkon bahçeciliği bölümünde kendi adıma bir başlık açıp sizlere de göstermek istiyorum.

Teşekkürler...[/QUOTE]

O zaman pazartesiyi bekliyoruz :) Size şimdiden kolay gelsin:)
Saygılar..

umutyolcusu 17-02-2012 22:07

Sezonu erken açmışsınız sayın ddmk,inşaallah bol ürün elde edersiniz de emeklerinize değer ve hevesiniz artar işte o vakit.Ben 2 yıldır saksı sebzeciliği yapıyorum.Gerçekten çok zevkli ama bu yıl çalıştığım için çok az tohum ekmeyi düşünüyorum.Sizdeki heyecanı görünce kendi acemiliklerim geldi aklıma:)

Kolay gelsin.

ddmk 28-02-2012 16:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu (Mesaj 913320)
Sezonu erken açmışsınız sayın ddmk,inşaallah bol ürün elde edersiniz de emeklerinize değer ve hevesiniz artar işte o vakit.Ben 2 yıldır saksı sebzeciliği yapıyorum.Gerçekten çok zevkli ama bu yıl çalıştığım için çok az tohum ekmeyi düşünüyorum.Sizdeki heyecanı görünce kendi acemiliklerim geldi aklıma:)

Kolay gelsin.

Umutuyolcusu öncelikle merhaba
Geç cevap verebildim kusura bakmayın hasta yatıyordum. Adana da yaşıyor olmamın avantaj olduğunu düşünerek sezonu erken açtım :)
Evet çok heyecanlıyım. Sabah gözümü açar açmaz onların yanında buluyorum kendimi. Yanlarına gidip izliyorum. Çok güzel bir uğraş iyi ki yapmışım.
Annemin ''ürün alamazsın hiç umudum yok ya neyse uğraş '' söylemleri bile heyecanımı kırmadı. Ben biliyorum bir sürü domatesim biberim olacak :)

ddmk 02-03-2012 10:45

artık büyüyorlar

4 Eklenti(ler)
bunlar biberlerim

ddmk 02-03-2012 10:50

1 Eklenti(ler)
domatesler

ddmk 02-03-2012 10:52

2 Eklenti(ler)
domatesler yine

ddmk 02-03-2012 10:55

3 Eklenti(ler)
Turplarım

ddmk 02-03-2012 11:00

5 Eklenti(ler)
sırasıyla dereotu , zahter, kış kekiği, maydanoz, ve çıkmayan nanem :)

ddmk 02-03-2012 17:18

Domateslerim hasta:(

5 Eklenti(ler)
domateslerimde sıkıntı var sabahtan bu yana üzerleri beyazlıyor yumuşuyor ve yaprakları büzüşüyor. ölüme gidiyorlar bana da bir cahil cesareti geldi ve hasta olan yaprakları kestim. ama hala bozuk yaprak çok fazla :( ama dün akşam çok iyiydiler bir anda öyle olmaya başladı :((

ddmk 02-03-2012 17:21

4 Eklenti(ler)
:( bunlar da diğerleri bir kaç yapraklı domatesler bu hale geldi :((

yesavas 02-03-2012 19:23

Gerçekten sıkıntı var gibi, tohumları biliyor muydunuz menşe olarak?

Ekrem Uslu 03-03-2012 07:42

Fide dönemi,bitkilerin en hassas oldukları dönemdir.Hastalık ve zararlılara karşı savunmasız,besin noksanlıklarına karşı aşırı duyarlıdırlar.

Fidelerinizi hastalıklara karşı %80 mancozep içerikli bir mantar ilacıyla sisleme şeklinde üstten ilaçlamanız ve iz element katkılı (azot,fosfor,potasyum + demir,bor,mangan,çinko,vs.) besinle kökten beslemeniz gerekir.Fidelerinizi fazla sulamadan kaçının ve havdar bir ortama alın güneş görsün.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024