agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=436)
-   -   Bergama'da 300 m2 çilek serası (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=33968)

Mehmet Can 07-03-2014 11:03

Bergama'da 300 m2 çilek serası

4 Eklenti(ler)
Merhaba.Uzun süredir forumu takip etmekteyim ve ağaçlar net sayesinde topraksız tarımla tanıştım. İlk önce topraksız tarımın çok basit olduğunu zannederek kendi kafamda dometes serası kurmaya karar verdim ama araştırdıkca gördüm ki domates başlangıç için çok zordu. Salatalık ve marul düşündüm; pazarcılardan aldığım bilgiye göre pazarlama sorunu vardı. Sonunda kararımı çilekten yana kullandım. İşe bu işin duayeni olan Kudret hocamla görüşmekle başladım. Hocamdan yardım sözü aldıktan sonra işi başlamadan bırakmamak için oldu bittiye getirmek amacıyla sera bile hazır olmadığı halde 10000 adet rubigen çinsi fidan siparişi verdim. Başladık sera yapımına başladık başlamasına da fidanların teslim tarihi geldi çattı ben sera kurulumunu tamamlayamadım. Bu yetmezmiş gibi tedarikçi firma perliti ve sera örtüsünü zamanında teslim etmedi. Fidanlar geldi 13 gün ambalaşlarında bekledi bir kısmını dikebildim ama çogunluğu yer hazır olamadığı için elimde kaldı. Riske girip toplu halde perlite gömdüm. Fidanlar elime ulaştıktan yaklaşık 45 (22 ekim)gün sonra asıl yerlerine dikebildim.

Todor 07-03-2014 13:57

Elinize sağlık, bol ürünler dilerim. Çilek fidesinde ben de benzer bir sorun yaşamıştım. İşçiler dikimi yetiştiremeyince bütün frigo fideler, kolilerde çiçeklenmeye başlamıştı. Yeniden soğuk hava deposuna koyarak bir miktarını kurtarmıştım ama epey bir miktarı çürümüştü.

Bitkilerinizde demir eksikliği var. Işık yönünden pek sıkıntınız yok gibi görüyorum. ph, fosfor ve azot değerleriniz nedir?

Mehmet Can 12-03-2014 17:24

Sayın Todor teşekkür ederim. Bitkileri diktikten sonra yaklaşık 45 gün boyunca su ile ilgili sorunlar yaşadım. Kullanmak zorunda kaldığım suyun ec si 1.8 idi. Analiz yaptırdık Kudret hocam analize göre besin eriği hazırladı. Şimdilerde bu sorunları ortadan kaldırdık.
azot 2.8
fosfor 0.11
demir 0.15
calsiyum 370.8
kükürt 192.1
magnezyum 112.4
potasyum 2.28
sodyum 28.82

Todor 12-03-2014 19:45

Sorunların giderilmiş olmasına sevindim. Bol ürünler dilerim.

Mehmet Can 12-03-2014 22:09

Sera kurarken engin bilgilerine başvurduğum Kudret hocama, Vetman ,mtuğrul ve envor beye teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun.

Kudret Tezel 12-03-2014 22:53

Çalışmalarınıza katkıda bulunabildiysem ne mutlu bana. Teşekkür ederim. Başarılı çalışmalar dilerim.

Mehmet Can 19-03-2014 00:46

3 Eklenti(ler)
Çileklerin son durumları.

sadrainman 22-03-2014 19:46

syn Mehmet Can merhaba,seranız harika görünüyor nazar değmesin
benim bir kaç sorum solacaktı damla sulama sisteminz günde kaç defa devreye giriyor zaman aralığı nedir acaa.birde giden besin eriği miktarı günlük nekadar acaba
şimdiden teşekkr ederim

topraksiztoprak 22-03-2014 19:55

Hayırlı olsun,
ortalama ne kadar masraf yaptınız bu iş için?

Mehmet Can 23-03-2014 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sadrainman (Mesaj 1262205)
syn Mehmet Can merhaba,seranız harika görünüyor nazar değmesin
benim bir kaç sorum solacaktı damla sulama sisteminz günde kaç defa devreye giriyor zaman aralığı nedir acaa.birde giden besin eriği miktarı günlük nekadar acaba
şimdiden teşekkr ederim

Merhaba. Teşekkür ederim. Sulama işi rutin değil olmasınıda mümkün değil sanırım. Tamamen gözlemleme işi. Buna etki eden faktörler var. Isı , ışık ,nem bitkinin boyutları. Ben genelde perlitin el ile nemini kontrol ederek drenajlardan su gelinceye kadar sulama yapıyorum. Günde bir defa 300 litreye tekabül ediyor.

Mehmet Can 23-03-2014 21:19

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi topraksiztoprak (Mesaj 1262210)
Hayırlı olsun,
ortalama ne kadar masraf yaptınız bu iş için?

Çok sağolun. Ben hiç ustalık parası işçi parası vermedim.Sera demirlerinin bir kısmınıda hurdadan temin ettim yaklaşık 10000 lira masraf ettim.

sadrainman 23-03-2014 22:11

teşekkürler bilgilendirme için.başarılar

Mehmet Can 31-03-2014 19:04

4 Eklenti(ler)
Çileklerin bu hafta ki durumları. Maşalah keyifleri yerinde

serkanhoca 31-03-2014 21:26

Parakende satış yapıyorsanız, Bergama'ya geldiğimiz bir hafta sonu alışveriş yapalım sizden. Hem çilek hem de bilgi ve tecrübelerinizden faydalanırız.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Mehmet Can 31-03-2014 21:46

Buyrun gelin serkanhoca elimizden geldiğince yardımcı olurum. Şimdilik satışımız parekende ama sorun olan yok satması yetiştiremiyorum yani. size kadar buluruz.

Mehmet Can 02-04-2014 20:05

4 Eklenti(ler)
iyi akşamlar

Kudret Tezel 02-04-2014 20:13

Maşallah ellerinize sağlık.

Mehmet Can 02-04-2014 20:26

Teşekkür ederim Kudret bey asıl sizin ellerinize sağlık. Sizin emeğinizde çok bu çileklerde.

Kudret Tezel 02-04-2014 20:50

İşin sıkıntısını meşakkatini stresini çeken sizsiniz Mehmet bey. Gerçekten güzel görünüyorlar. Bol kazançlar dilerim. Umutlarınızın gerçekleşmesi dileğiyle.

mtugrul33 03-04-2014 10:28

Mehmet Bey,sizi gönülden kutlarım.Çilekleriniz gayet sağlıklı görünüyorlar.Besin çözeltiniz sanırım tam uyum sağlamış.Kudret Hoca gibi bir duayenin yönlendirmesi başarıyı getiriyor.Şu anda her toplamada kaç kilo çilek topluyorsunuz?Fiyatlar ne durumda? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Saygılar,selamlar.

Mehmet Can 03-04-2014 14:49

Teşekkür ederim Mehmet bey. Şuan benim en çok sıkıntı çektiğim durum piyasaya çilek yetiştirememem bu yüzden günlük hatta sabah akşam topluyorum. Haftalık 100 ila 150 kilo arası çilek topluyorum. Piyasada 5 ila 6 liraya veriyorum.

Orhank 03-04-2014 14:54

Hayvanları severim iyi hoş ama kedidin ne işi var seradaki çileklerin üstünde

Mehmet Can 10-04-2014 00:34

2 Eklenti(ler)
Bu gün çilekler sanki bir başka güzeldiler.

Mehmet Can 16-04-2014 22:21

4 Eklenti(ler)
Merhaba. Yüklediğim fotoğraflar hepsi birbirine benzesede 15 gün aralıklarla çekim yapıyorum. Allah nazardan saklasın keyifleri yerinde. Tek sorun zaman zaman değişen tatları.

Mehmet Can 01-05-2014 22:11

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar kırmızı örümcekle başım dertde bir çaresini bilen varsa yardımcı olsun. Kükürt kullandım ama faydasını göremedim.

leoarslan 02-05-2014 21:19

toz ilaçlar var ziraatçılar bilir onlara danışın. olgunlaşan meyveleri toplayın hemen arkasına ilacı verin ilacınız hem canlısı için hem yumurtası için olsun benim de başıma geldi deneme seramda ziyan çok oldu ama şimdilik güzeller kolay gelsin

Mehmet Can 21-05-2014 16:17

3 Eklenti(ler)
Topraksız tarımın ustası Kudret hocam elinizden bal damlıyor. Çilekler tadı bir harika. Sizin hazırladığınız formül ve sonuçları. Hocam çileklerin tadına bakmanız için sizede göndeerdim. Yarın elinize ulaşır yorumlarınızı bekliyorum.

Kudret Tezel 21-05-2014 19:24

Çok teşekkür ederim sayın Mehmet Can. İnanın işte insanı rahatlatan, harcanan çabanın bütün yorgunluğunu alıp götüren gönül verdiğiniz işte başarılı olmak vede daha önemlisi sizin gibi kadirşinas arkadaşlardan bir teşekkür alabilmek. Çok sağ olun memnuniyetiniz benide ziyadesi ile memnun etmiştir. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.
Elinize emeğinize sağlık , başarılarınızın devamını dilerim. Selamlar sevgiler.

volkan0048 22-05-2014 16:47

Sayın mehmetcan,
tebrikler süper bir sonuç,hayırlı bol hasatlar,Kudret hocamıza tatması için göndermen ayrıca bir incelik olmuş,afiyet olsun kudret hocam...
Sanki sulu tatlı bir çilek tadı damağımda,ağzım sulandı doğrusu,helal olsun...

Kudret Tezel 22-05-2014 19:27

Sevgili arkadaşlar öncelikle buradab büyük bir özveri ile parasını, emeğini,gönlünü bu işe koyan Mehmet Can arkadaşımızı kutlarım. Bugün kargo gelmiş,eve geldiğimde bundan yaklaşık 20 dakika kadar önce bir heyecanla açtım ve tattım. Bu arada ambalaja gösterdiği özenden dolayıda teşekkür ederimhasarsız elime ulaştı. İnsan kendi yetiştirdiği zaman başka oluyor, hani kuzguna yavrusu anka görülürmüş ya ama inanın hiç abartı payı yok. İnanın samimiyetimle söylüyorum çok uzun zamandır buralardan aldığımız çileklerden çok ama çok farklı. Gerçekten çilek yedik demeye değiyor. Şimdi gelelim madalyonun öbür yüzüne, bu başarı kimindir?. Ne sadece Mehmet can ın ne sadece Benim dir Hayır arkadaşlar bu başarı hepimizin. bu başarı agaclar. net sitesinindir. Topraksız tarın forumu nun dur. Elinden geldiğince yaptıklarını paylaşan ama doğru ama yanlış fikir üreten topraksız tarıma gönül veren tüm arkadaşlarımızın başarısıdır. Zira herkes üzerine düşeni yapmıştır. Mehmet Can arkadaşlarına güvenerek bir yatırım yapmıştır.
Bütün arkadaşlarımız elinden geldiğince bilgilerini paylaşıp yol göstermeye çalışmışlardır. Bende üstüne düşen görevi yaparak en güzel besin eriyiğini hazırlayabilmek için gece gündüz demeden ki beni yakından tanıyan arkadaşlarım şahittir, olayı hiç hafife almadan besin eriyiği hazırlamanın sadece birkaç malzemeyi karıştırmanın çok ötesinde çok hassan hesaplamalar istediğinin farkında olarak ve kendimce hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan deneyler yapmak araştırmalar yapmak hesaplamalar yapmak neticesinde bu güzel neticeye varılmıştır. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ve bu başarıdaki payınızdan dolayı kutlarım. İnşallah çok güzel neticelere varacağımızdan şüphem yoktur. Herkeze kolaygelsin başarılar dilerim selamlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024