![]() |
|
![]() |
#12 |
Ağaç Dostu
Giriş Tarihi: 28-04-2013
Şehir: tahran iran
Mesajlar: 1,314
|
Malieti neden sordugumu aciklamak isterim, burada 300-500-1000 m2 sera kurmak isteyen arkadaslara isik tutmasi icin bu hesabi birlikte yapalim diyorum. Serayi 500 m2, kati ortam domates ekili, 10 ton/yil uretiyor diyerek farzedelim. Aslinda bu rakamlarin uygulamadaki kesin degerleri icin Sn Tezel`den bilgi istemistim. Bu rakamlar su an icin farzedilenler. Internette cesitli yerlerde, cografi konum, hava sartlari ve bakim sartlarina gore ve elbette sera buyuklugune gore maliyet 1.00-1.25 TL soyleniyor. Sera sahibi 12 ay icin asgari ucret 1.200 TL kazanmak istese 12 x 1.200 = 14.400 TL kazanmasi gerek. Eger 10.000 kg domatesi kg basina 1.00 TL maletse ( sabit yatirim ve finansman hic katmadan ) 10.000 x 1 = 10.000 TL masrafi var. 10.000 + 14.400 + 24.400 TL satis ve tahsilat yapmasi gerek ki 14.400 TL eline gecsin. Bu nedemek ? 24.400 / 10.000 = 2.44 TL /Kg fiyatla satmasi lazim. Bana pek olasi gelmiyor. Eksik uretir, ve ya pahaliya maleder, ve ya 2.44 TL ortalama fiyati ( tum mali icin ) tutturamazsa kazanci asgari ucreti bile karsilamaz. Boyle bir hesap yapabilirsek sunu demek mumkun olur, 20.000 kg uretebilirsen ve maliyetin yine 1 TL/Kg olursa hesap degisir. 20.000 kf x 1.00 TL + 14.400 TL ( farzedilen yillik kar ) = 34.400 TL hasilat lazim. 34.400 / 20.000 = 1.72 TL ortalama olarak kg satis fiyati. Bu fiyattan satabilecekse yillik olarak asgari ucreti tutturabilir. Bu hesabi tersten yaparak sunu demek mumkun olur, bu paraya raziysan, ornegin 750-1000-1500 m2 sera lazim. Rakamlar netlesse boyle bir hesabi birlikte yapariz kucuk bir ilk yatirim arzulayanlara yol gosterici olur. Umarim bilenler bildiklerini yazip bu hesaba yardimci olurlar. |
![]() |
![]() ![]() |
Etiketler |
kontrollü ürün, sertifika, trabzonda topraksız tarım |
|
|