agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler
  • 3 Gönderen yavuz10
  • 3 Gönderen Ahmet Altun
  • 7 Gönderen yavuz10
  • 3 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen yavuz10
  • 1 Gönderen TCM
  • 2 Gönderen yavuz10
  • 7 Gönderen yavuz10
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen TCM
  • 2 Gönderen yavuz10
  • 5 Gönderen yavuz10
  • 1 Gönderen bahcedenn
  • 1 Gönderen yavuz10
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen AlimHakan
  • 2 Gönderen yavuz10
  • 4 Gönderen yavuz10
  • 1 Gönderen yavuz10

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2024, 15:38   #1
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Yavuz10 / Tohum Paylaşım Etkinliği Sonrası Çalışmalar 2023-2024 Bandırma

Merhabalar, Balıkesir'in ilçesi olan Bandırma'nın bir mahallesinde ekimlerime başlamış bulunmaktayım. Rakım 100m civarı.
  • Bezelyeleri toprakla buluşturalı epey oldu. Sanırım biraz dar yapraklıları seyreltmem lazım
  • Çeşitli marullar ve tatsoi gibi bazı yaprakları tüketilen sebzeleri de 13.12.24 te ekmiştim. Artık kendilerini göstermeye, gerçek yaprakları çıkarmaya başladılar.
  • Eski bir su deposunu da derme çatma bir seraya dönüştürerek içine; gülhatmi, ekinezya, çilek ıspanak ve ahududu gibi bi takım tohumları ektim ve ilk çimlenenler gül hatmiler oldu. Sanırım ışık biraz yetersiz geliyor. Çünkü boyları uzamaya başladı. Bi çözüm bulmam gerekyior

fotoğraf bezelyelere ait marulların alanı daha iyi orayı bi kere elden geçirmişim.

Eklenen Resimler

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2024, 11:26   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2024
Merhaba, Yavuz10!
Ekim yapmaya başladığınızı duyduğuma çok sevindim! Resimleriniz gerçekten çok güzel görünüyor. Betelnuts sağlıklı görünüyor ve marula gerçek yapraklar üretmeye başlıyor.
Dar yapraklı fasulyelerden bazılarının seyreltilmesi gerektiği konusunda size katılıyorum. Bu, daha fazla ışık ve besin almalarına yardımcı olacaktır.

alperfect, halcur ve yavuz10 beğendi.
Ahmet Altun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2024, 18:08   #3
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Otlar bu hafta daha da büyümüş, fide zamanı kes-yatır yapmaya karar verdim.
Marullarda iyi gibi, yerlerine ekeceğim haftaya. Karışmasınlar diye su deposunun dış demirlerini kullandım. Izgara gibi iyi oldu.

Name:  WhatsApp Image 2024-01-24 at 19.36.32.jpg
Views: 262
Size:  75.6 KBName:  WhatsApp Image 2024-01-24 at 19.36.32 (1).jpg
Views: 265
Size:  79.4 KB

Son fotoğrafta benim derme çatma seradan İçinde bir kaç fidan ve viyoller

Name:  WhatsApp Image 2024-01-24 at 19.36.33 (1).jpg
Views: 260
Size:  49.6 KB

Eski 30-01-2024, 08:20   #4
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
derme çatma çıtalardan üstü açılır bir mini sera yapmanız harika olur su deposu ışığı geçirmez geçirse de gün ışığının spektrumlarını engelleme özelliği nedeniyle bitkiler düzgün yetişemez. kolay gelsin takipteyim

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2024, 18:57   #5
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
derme çatma çıtalardan üstü açılır bir mini sera yapmanız harika olur su deposu ışığı geçirmez geçirse de gün ışığının spektrumlarını engelleme özelliği nedeniyle bitkiler düzgün yetişemez. kolay gelsin takipteyim
Evet doğru diyorsunuz, bazı fideler ışık ihtiyacından dolayı boyları uzamaya başlamıştı. Sera yapmayı düşünüyorum da daha elim ermedi. Kenarda duran bu eski ve önü açık su depoları vardı. Hayvancılık zamanından kalma... Onları değerlendirmek için yaptım.

Gkçnzöz beğendi.
Eski 02-02-2024, 14:58   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@yavuz10, hakkınızı helal edin, size göndereceğim berkeley tie dye domates poşeti araya düşmüş geçen hafta arkadaşlara tohum hazırlarken farkettim.. Tigernut şöyle böyle derken..

yavuz10 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2024, 19:29   #7
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@yavuz10, hakkınızı helal edin, size göndereceğim berkeley tie dye domates poşeti araya düşmüş geçen hafta arkadaşlara tohum hazırlarken farkettim.. Tigernut şöyle böyle derken..
Hiç problem değil, sıkıntı yok helali hoş olsun. Yer bademi demişken cemreler düşse de eksek artık

TCM ve Gkçnzöz beğendi.
Eski 03-02-2024, 21:08   #8
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Oh, otlar mis gibi olmuş. Hemen yattım yere negatif enerjilerden arındım. Bahar geliyor gibi buralara.

Name:  WhatsApp Image 2024-02-03 at 21.19.29.jpg
Views: 192
Size:  67.8 KB

Sonra biraz bezelyelerin otlarıyla ilgilendim. Çapa yapmadım. Çapayı yan çevirip otları kestim. Tabi alan küçüktü ondan bu şekilde ilgilenebiliyorum diye düşünüyorken birden malçlama yapmadığımdan dolayı bu şekilde olduğunu fark ettim. Bu konu üzerine biraz daha yoğunlaşacağım. Malç olarak kullanmak için elimde bolca saman var ama bahçeyi çok rüzgar tutuyor. Uçup gidecekmiş gibi geliyor o yüzden kullanmıyorum onları.

Name:  WhatsApp Image 2024-02-03 at 21.19.30 (1).jpg
Views: 193
Size:  75.6 KB

Ah, bütün çaba toprak örtüsüz kalmasın diye. Tabi bazen gerekince otları olabildiğince yolup onları olduğu yerde bırakarak malç olarak kullanıyorum. Bu otları topraktan çıkarınca köklerini silkelemek gerek yoksa geri tutuyorlar Bende kökleri iyice havalansın diye genelde bu mevsimde otları önce topraktan çıkarıp köklerini iyice silkeliyorum. Sonra bi yerde yığın yapıyorum. Bir kaç gün solduktan sonra geri toprağın üzerine kapatıyorum. Olabildiğince bu şekilde devam etmeye çalışıyorum.

Bu fotoğraflarda bi öncesi-sonrası

Name:  WhatsApp Image 2024-02-03 at 21.33.57.jpg
Size:  69.7 KBName:  WhatsApp Image 2024-02-03 at 21.19.30.jpg
Size:  74.6 KB

Sonuç olarak bi yerde bi eksiğim bi yanlışım var gibi geliyor ama daha bulamadım. Neyse kervan yolda düzülür. Yapa yapa öğreneceğim.

Eski 05-02-2024, 13:05   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Oh, otlar mis gibi olmuş. Hemen yattım yere negatif enerjilerden arındım. Bahar geliyor gibi buralara.
...
Öyle olmuyo işte sıfırlamak Çıplak ayak koşcaz, yatmıcaz.

Eski 05-02-2024, 13:53   #10
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Toprağı sürünce koşcaz tabi. Onu da dikkat edelim; önceki sene elektriği vücuttan atıp mikropları vücuda almıştım, yüzeysel cilt enfeksiyonu olmuştu.

yavuz10 beğendi.
Eski 17-02-2024, 10:20   #11
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Toprağı sürünce koşcaz tabi. Onu da dikkat edelim; önceki sene elektriği vücuttan atıp mikropları vücuda almıştım, yüzeysel cilt enfeksiyonu olmuştu.
Ah şu toprağı sürmek olayı hala benim kafamda tam yerini bulamadı, neyse işin güzel yanı sürsen de oluyor sürmesen de belki toprağı sürdüğünüz için size kızmıştır ondan enfeksiyon kapmışsınızdır

Bu arada umarım daha fazla ''tohum paylaşım etkinliği sonrası'' başlığı görürüz. Paylaşımlar arttıkça aynı tohumların farklı uygulamalarla nasıl sonuçlandığını görme şansımız olurdu. Tabi iklim ve toprak yapısını da göz ardı etmemek lazım.

TCM ve devrann beğendi.
Eski 19-02-2024, 15:48   #12
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Sonunda aradığım viyolleri buldum. Viyoldeki iki boşluk arasındaki mesafe biraz fazla geliyordu. Fazladan yer kaplıyor gibiydi. 40küsürlü ve 72li olanları kullanıp viyol üzerinde fazladan boş duran alanlar rahatsız ediyordu ve sonunda aradığımı buldum; 128liymiş. Bu arada daha önceki viyollerin boşlukları daire olduğu için ölü alan vardı, meğer hikmet sayıda değil viyol üzerindeki boşluktaymış. Kare boşluklular mis gibi. Sıfır kayıp alan, keyfim yerinde Tabi sanırım maliyetlerden ötürü standart genel viyol ölçüleri küçülmüş olabilir. Yeni gelenler eskilerden daha küçük.

Birde viyol performansı göstermez muhtemelen ama ayranların altındaki plastiklerde viyol görevi görebilir gibi geldi. Deneyeceğim. Bu sefer gözümün önünden ayırmadığım dahliyaları ekeceğim bunlara

İlk cemre artık düştü. Sonuncuyu bekleyemeyeceğim ''vira bismillah'' deyip biber ve patlıcan tohumlarını ekmeye başlıyorum. Tabi ki temkinli davranarak. Çok az miktarlar ekerek ilerleyeceğim. Herhangi bi aksilik olabilme ihtimaline karşılık üçte birini ekerek sezonu açıyorum. Bu taraflarda yaşayanlar varsa lütfen ''bizde başladık'' ve ''artık zamanı geldi'' deyin

Tabi erken başlamamın bir diğer sebebi de havaların normalden daha sıcak gidiyor oluşudur.

Eklenen Resimler

Zekoş, alperfect, TCM ve 2 kişi beğendi.
Eski 19-02-2024, 19:21   #13
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Tersi gözüken viyolün gözleri sanki delik değil gibi. Değil ise ekim yapmadan evvel ısıtılmış çivi ya da benzeri bi malzeme ile delip öyle ekim yapın. Muhtemelen biliyorsunuzdur ama dalgınlığınıza gelirse ve ekim yapmış olursanız tohumlarınız ziyan olmasın.

yavuz10 beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2024, 19:50   #14
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Tersi gözüken viyolün gözleri sanki delik değil gibi. Değil ise ekim yapmadan evvel ısıtılmış çivi ya da benzeri bi malzeme ile delip öyle ekim yapın. Muhtemelen biliyorsunuzdur ama dalgınlığınıza gelirse ve ekim yapmış olursanız tohumlarınız ziyan olmasın.
Çok teşekkür ederim, belirtmeyi unutmuşum. O ters gibi duran(alttaki) aslında bir viyol değil ayranların topluca yerleştirildiği plastik altlık. İleri dönüşümle viyol olarak denenecek 😄

devrann beğendi.
Eski 21-02-2024, 12:27   #15
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

128 lilerin gözleri küçük olur, gelişen fideleri çok fazla bekletemezsiniz içinde. Dikkat edin. En güzeli ayran bardaklarının altını değil de kendisini kullanmak. Tabi ekeceğiniz tohumun çeşidine göre değişir, domates falan pek iyi olmaz diye düşünüyorum.

yavuz10 beğendi.
Eski 21-02-2024, 19:49   #16
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
ÖNcelikle şimdiden bereketli olsun.Geçen sene aynı şekilde kare 128 lik ve 64 lük geniş viyollerde ekmiştim.Genil viyoldekiler daha çabuk gelişip büyüdüler,ayrıca sulama sıklığı ciddi şekilde fark ediyor.Prof. seralar olmadığı sürece verim fark ediyor.

yavuz10 beğendi.
AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2024, 20:04   #17
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
128 lilerin gözleri küçük olur, gelişen fideleri çok fazla bekletemezsiniz içinde. Dikkat edin. En güzeli ayran bardaklarının altını değil de kendisini kullanmak. Tabi ekeceğiniz tohumun çeşidine göre değişir, domates falan pek iyi olmaz diye düşünüyorum.
O kadar ayranda içilmez market çalışanları atıyorlardı, istedim ama uyarınızı dikkate alacağım. Bu sene çok titiz bir şekilde neyi, nereye, nasıl ve kaç tane ekeceğime ayrı bir önem veriyorum.

Bu arada ben başladım yazlık tohum ekimlerine aslında iki gün önce başladım. İlk partı iki gündür nemli bez üzerinde bekletiyordum. İkinci partıda bu sabah iki saat nemli bezde beklettim. Umarım daha başlamadan karıştırmamışımdır.

Benim kadar sabırsız birileri daha var, iki saatlik nemli biber tohumu; Pasiila acı biberi.
Name:  WhatsApp Image 2024-02-21 at 21.55.24.jpg
Views: 91
Size:  76.6 KB

alperfect ve TCM beğendi.
Eski 21-02-2024, 20:15   #18
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AlimHakan Mesajı Göster
ÖNcelikle şimdiden bereketli olsun.Geçen sene aynı şekilde kare 128 lik ve 64 lük geniş viyollerde ekmiştim.Genil viyoldekiler daha çabuk gelişip büyüdüler,ayrıca sulama sıklığı ciddi şekilde fark ediyor.Prof. seralar olmadığı sürece verim fark ediyor.
Hım o zaman olmadı seneye daha küçüklere geçerim. teşekkürler. Profesyonel seralarla uzaktan yakından alakam yok. Birkaç saate derme çatma bir sera yaptım daha doğrusu ''şipşak sera'': Metal demirleri birbirine bağlayarak önce olabildiğince sağlam bir konstrüksiyon ve üzerine şeffaf naylon çekerek oluşturduğum izole bi alan. Yaklaşık olarak 300cmx120cm ölçülerinde. Estetik kaygılarımdan sıyrılıp gözüme hoş gelirse belki fotoğrafını eklerim Verim olarak serayı kastediyorsanız pek bi beklentim yok açıkçası. Hani maksat soğuk havayı kırsın, dondan korusun. Tohumlarım dışarıda çimlensin -ev de yapınca çok dağılıyor ortalık- ...

Eski 27-02-2024, 19:25   #19
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Cıbrıskalar da çimlendiler. Bu arada otlar biçildi, bir kaç gün içerisinde toprağa karıştırılacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yavuz10 : 19-04-2024 saat 19:11

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024