agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni1123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2016, 12:00   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Bir de bunun söylediğinize uygun ikisi bir arada tarifi var.

Yağsız tavada çok hafif alt üst biberleri öldürüp o halde turşusunu kuruyorlar. Kahvaltıda bile tüketilebiliyor. Tam bir iştah açıcı. O şekilde de değerlendirebilirsiniz.
Bu daha güzelmiş.

TCM beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2016, 13:44   #152
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ayıp size... Biz kiloları verelim, mümkün oluğunca yemeyelim diye uğraşıyoruz, siz iştah açıcı şeylerden bahsediyorsunuz.

bahcedenn ve kerkenez beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 22:46   #153
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Mesaj atlamadan tüm konuyu okumaya çalıştım. Gerçekten güzel bir serüven olmuş. Tebrik ediyorum.

Bu arada aklıma bir şey takıldı: Geçen yıldan ayırdığınız ve pek de sağlıklı görünmeyen bhut jolokialardan çimlenen olmadı mı?

TCM ve Resulgur beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 23:18   #154
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Erdal Hoca'm geçen sene domateslere önem verip belki 15 çeşit domates üzerinden beğendiğimiz çeşitleri bu yıl tercih ettim. Bu yıl da biberlere ağırlık vererek yine 15 civarı biber çeşidi ektim. Ancak her ne kadar üzerine eğilsem de iş dikim, toprağa aktarım zamanına gelince telaşla neyi nereye diktiğimizi pek saptayamadım. Dikim günü tüm yaptıklarımı telefona video olarak çektim ancak çok sağlıklı olmadı. İnanın bunu ben de merak ettim. Kayıtları geçen izledim zor da olsa pek çok biberi ayırabildim. Önümüzdeki günlerde tekrar izleyip sorunuza yanıt bulmaya çalışayım. İlginiz için teşekkür ederim.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 16-08-2016, 06:26   #155
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
3-4 yıldır bana kafayı yedirten bir biber türü olduğu için ben de gelişmeleri merakla takip ediyor olacağım...

TCM ve Resulgur beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2016, 11:28   #156
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Italian Heirloom

Italian Heirloom Domates:

Bahçemde bahsetmiştim, ailecek pek sevdik bu domatesi http://www.agaclar.net/forum/1477808-post862.htm

Buraya da az önce çektiğim domatesler içindeki resmini ekliyeyim. Mavi işaretliler italian heirloom.

Name:  toplu - dester - italian 30.08.2016.jpg
Views: 504
Size:  38.7 KB

Bu da yine @birnefestoprak ın pembe domatesleri içerisinde lezzet açısından bir numarada konumlandırdığı ( Dester...

Bugün domatesler içerisinde yerini bulup topladım, tadına daha bakmadık.

Name:  Dester 30.08.2016.jpg
Views: 547
Size:  37.1 KB

Düzenleyen TCM : 30-08-2016 saat 19:54 Neden: Link düzeltildi.
Eski 30-08-2016, 15:31   #157
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
@birnefestoprak ın pembe domatesleri içerisinde lezzet açısından bir numarada konumlandırdığı
demedim

Pembe domates kategorisinde lezzet bakimindan simdilik benim icin 1. siraya oynuyor. Eger yeterli iz element/mineral destegi almissa ve gereginden fazla sulanmamissa son derece kompleks, once seker oraniyla agzi dolduran sonra da bitimde asiditesiyle damakta patlayan bir lezzet sunuyor.

dedim Şimdilik benim için ilk üçte diyelim (1. sıraya oynuyor, bu doğru). Eğer bir mevsimde (sanırım 2014 baharıydı) verdiği tadı değerlendirecek olursak, bugüne kadar denediğim pembe domatesler arasında 1 numara diyebilirim ama diğer mevsimlerde o seviyeyi yakalayamadı. Potansiyeli çok yüksek.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2016, 20:00   #158
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@birnefestoprak, ben de 'bir mevsimde verdiği tadı değerlendirecek olursanız' ı kasdetmiştim zaten de, "diğer mevsimlerde" derken ne demek istediniz anlamadım.

Eski 30-08-2016, 20:15   #159
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Lezzette mevsimden mevsime değişiklikler olabiliyor. Domateslerde genel olarak karşılaştığım bir durum bu. Bazen "vay be" dedirtiyor bazen de "çok güzel"e iniyor. Bakalım sizde nasıl olacak...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@birnefestoprak, ben de 'bir mevsimde verdiği tadı değerlendirecek olursanız' ı kasdetmiştim zaten de, "diğer mevsimlerde" derken ne demek istediniz anlamadım.

pria beğendi.
Eski 30-08-2016, 20:32   #160
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Biz domatesleri topladık, önümüzdeki bir kaç hafta daha olursa, hastalık ilerlemezse, yeni bir fırtına ile karşılaşmazsak yemeye devam edeceğiz ve yeni sezona kadar bir daha bu domatesleri taze olarak yiyemeyeceğiz. Anlamadığım nokta bu. Siz farklı mevsimlerde bunu nasıl deniyorsunuz?

Eski 30-08-2016, 20:49   #161
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Biz domatesleri topladık, önümüzdeki bir kaç hafta daha olursa, hastalık ilerlemezse, yeni bir fırtına ile karşılaşmazsak yemeye devam edeceğiz ve yeni sezona kadar bir daha bu domatesleri taze olarak yiyemeyeceğiz. Anlamadığım nokta bu. Siz farklı mevsimlerde bunu nasıl deniyorsunuz?
Sn. Birnefestoprak Florida/Tampa'da yaşıyor. Mısır'la aynı paralede. Yazları bizden daha uzun, kışlar da bizdeki kadar soğuk değil. Dolayısıyla iki kez dikim yapabiliyor olmalı; yine de kendi daha iyi anlatır

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2016, 21:39   #162
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohumların geldiği yeri iki senedir biliyorum sağolsun da olay şuna döndü; @ birnefestoprak beni Florida ya çağırıyor, siz de orası uzak Mısır a gidin diyorsunuz. Ok. Teklifleri değerlendirelim havalar soğuduğunda.

Eski 31-08-2016, 01:04   #163
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yaşadığımız yer sub-tropik ikimde yer alıyor. Buranın bir saat kuzeyi de bir saat güneyi de çok farklı iklimler. Kuzeyde çiftçi arkadaşlar domates, mısır, patlıcan ve biber dahil çoğu yaz sebzesiyle birlikte kışlıkları da ektiler. Bizim iklim bölgemizin içinde yer alan bazı çiftçi arkadaşlar da balkabağı ve kiraz domatesleri çoktan ektiler. Büyük ihtimalle Ekim'de hasat yapacaklar.

Bizim bölgemizde Haziran ortasından itibaren yüksek nemli ve çok sıcak dönemimiz başlar ve bu durum, sıcaklıklar düşmesine rağmen yağışların devam etmesiyle Eylül sonuna kadar devam eder. Bu mevsimde ben birşey yetiştirmiyorum. Sıcaklık ve nemin kontrol edilebildiği bir serada yapılabilir ama maliyeti yüksek olur diye tahmin ederim. Bu hafta fırtına ve 20 cm'e yakın yağış bekleniyor. Bakalım göreceğiz bizi sıyırıp geçecek mi.

Ben biraz sağlamcıyım, yağışların dinmesini bekliyorum. Tohum ekimlerini Ağustos'un son haftasından beri yapıyorum. Şimdi fideleri toprağa ekiyor olsam drenajı kontrol altına alamazsam mahsulü kaybederim. Tek başıma uğraşacağım bir iş değil. Bu mevsimde yeni üretim sahamızda domatesi ilk kez deneyeceğim. Bu sahanın etrafı rüzgara açık olduğu ve ısıyı absorbe edip sıcaklıkları 1-2 derece de olsa arttıracak yapılaşma bulunmadığı için domatesi öldürecek kadar bir don geçirir miyiz göreceğiz ama genelde en soğuk ay Ocak olduğu için, o zamana kadar domates hasadının çoğunu (en azından tohumları) almış oluruz diye umut ediyorum.

Daha önceki üretim sahamız etrafı evlerle çevrili bir şehir bahçesiydi ve orda hafif donlar bile geçirmemize rağmen, kışın hiç domates kaybettiğim olmadı. Burda kışı atlattırıp budadıktan sonra hasat üstüne hasat alınan 3-4 senelik biber bitkileri olan insanlar var.

Kısacası, biri sonbaharda diğeri erken ilkbaharda olmak üzere, bir senelik döngü içinde iki domates hasadı yapmamız mümkün. Güz/erken kış domatesleri çok lezzetli olabiliyor. Sıcaklıklar domatesin sevdiği komforlu seviyelere iniyor, nem büyük oranda azalıyor ve domates zararlıları da (eğer anormal mevsim koşulları söz konusu değilse) pek uğramıyorlar.

Eski 31-08-2016, 08:53   #164
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ayrıntılı bilgi için teşekkürler, uğramayan domates zararlıları ile herhalde mantarları kastettiniz. Peki ben Florida ya Italian Heirloom ların tadına bakmaya ne zaman geleyim, aralık sonuna doğru mu?

Eski 31-08-2016, 16:42   #165
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Zararlı=süne. Geçen sene oldukça ılıman bir kış atlattık ve süneler hala ortalıktaydı. O mevsimde domatesimiz olsaydı, zarar verirlerdi.

Buyrun gelin. Italian Heirloom 70 günde hasat edilebilir desek Aralık başı burda olun. Hem domates yersiniz hem de karın tokluğuna çalıştırırım sizi

Alıntı:
Ayrıntılı bilgi için teşekkürler, uğramayan domates zararlıları ile herhalde mantarları kastettiniz. Peki ben Florida ya Italian Heirloom ların tadına bakmaya ne zaman geleyim, aralık sonuna doğru mu?

Eski 03-09-2016, 13:49   #166
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Mesajınızı yeni gördüm, İstanbul a gitmek dahi strese sokuyor beni, ABD yi düşünemiyorum bile Üstelik yazın çalışmak yetmiyormuş gibi kışın da çalıştıracaklar adamı. Olmazsa Mısır a gideyim ben.

Eski 04-09-2016, 11:24   #167
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohum alım çalışmaları başladı. Seneye mümkün olduğunca (özellikle domates ve biberde) çeşit ve adet sayısını azaltarak deneyip beğendiğimiz çeşitleri ekmeye çalışacağım. Dolayısıyla paylaşacağım tohum sayısı da azalacak.

Domateslerle başladım, fermantasyon usulü ile ayrışan tohumları 1/10 sirkede 10 dakika kadar bekletip alüminyum folyo üzerine serdim.

Name:  tohum alımı 03.09.2016.jpg
Views: 487
Size:  34.6 KB

Az önce bahçeyi dolaştım, bahçenin en büyük domatesini (italian heirloom) sonunda kopardım. Tartmadım ama yarım kiloya yakın olmalı. Kusursuz görüntüsüne rağmen ilk topladığım kardeşlerine göre tadı bir tık geri düşmüş. @birnefestoprak ın dediği gibi mevsimseli bırakın aynı sıradakilerde bile tat farkı olabiliyor demekki.

Mükemmel görüntü deyince 'eva domatesin' (resimde en küçük olan) hakkını yememeli. İki tanesi olgunlaşıp toplayan olmayınca kendilerini toprağın üzerine atıvermişler. En ufak bir yumuşama, zedelenme yok. Tabi bu kadar güzel görüntüye karşın bu domatesten aynı oranda bir tat beklemek haksızlık olur.

Bu sene 'heybetliler' e nazar değdi, yağmur ve hastalıktan en çok onlar etkilendi. Ufak tefek çürümeler, dalında yumuşayıp erimeler, tadındaki ekşilik, herhalde çok şımarttık.

Name:  italian eva heybetli 04.09.2016.jpg
Views: 437
Size:  38.9 KB

Eski 04-09-2016, 12:09   #168
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yer kirazı;

Etkinlikte @bahcedenn ve @kader_bpkp göndermişti tohumları sağolsunlar. Çok güzel yaşanarak özverili ve son dderece zevkle yazıldığı belli @ Meyvelitepenin yorumunu da unutmamalı.

Anlatılan tüm özellikler mevcut meyvede. Hiç hastalığa yakalanmadı, son derece yayılgan, üç-dört kök olsa yeterli bahçe için, arayı fazla tutmalı yayılmayı göz önünde bulundurarak, 75 er cm. yeterli olur gibi. Bendekiler iç-içe girdiği desteklenmediği, suyu gördüğü için aşırı büyüdüğünden düzgün toplayamıyoruz. Geçen sulamadan önce hafiften içinde dolaşayım dedim ve sadece altına dökülenleri ( o da kısmen çünkü dalları çok hassas ve hemen kırılıyor) toplayabildim. Resimdeki gibi epey toplandı.

Name:  yer kirazı 03.09.2016.jpg
Views: 466
Size:  46.9 KB

Tamamen sarı-turuncuya dönenler olgunlaşmış olanlar, tatlı desen fazla değil, sanki içerisine her tattan birer 'çimdik' eklenmiş en sonunda da bir tutam şeker eklenmiş gibi. Bir üzüm gibi, fındık gibi (şekil-hacim olaak benzeştiğinden bu örnekleri verdim) bir oturuşta bir-kaç avuç yenebilecek meyve değil.

Name:  yer kirazı 2- 03.09.2016.jpg
Views: 425
Size:  28.0 KB

Sanırım içlerindeki çekirdekleri tohumları olmalı.

Name:  yer kirazı 3- 03.09.2016.jpg
Views: 410
Size:  30.3 KB

Eski 04-09-2016, 12:15   #169
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstteki italian heirloom un içinin görüntüsünü de ekliyeyim, unutulmuş.

Name:  italian iç 04.09.2016.jpg
Views: 482
Size:  33.5 KB

Eski 04-09-2016, 18:14   #170
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın TCM domatesleriniz çok güzel elinize sağlık... merak ettiğim italian heirloom çeşidi domatesin verimi nasıl? ayrıca kök başına kaç domatesi oluyor ve domateslerin üzerindeyken kopartmadan bitkinin tamamını fotoğraflayabilir misiniz? Belki koymuşsunuzdur gözümden kaçmış da olabilir....

TCM beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2016, 12:18   #171
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın TCM domatesleriniz çok güzel elinize sağlık... merak ettiğim italian heirloom çeşidi domatesin verimi nasıl? ayrıca kök başına kaç domatesi oluyor ve domateslerin üzerindeyken kopartmadan bitkinin tamamını fotoğraflayabilir misiniz? Belki koymuşsunuzdur gözümden kaçmış da olabilir....
Bu yıl gösterdiğim özene rağmen iki kez yağan dolu-şiddetli yağmur domatesleri olumsuz etkiledi. Özellikle ilk sıradaki heybetliler tam olgunlaşmadan hastalığa yakalandılar ve ekşimsi garip bir tatları oldu. İlaçlama sonrası şimdi daha iyiler ancak sezon geçmek üzere. Az önce baktım italian heirloomların istediğiniz resimleri alabileceğim kökü yok maalesef. Çoğunun domateslerini almışım. Yine de bir kaç tane çektim daha sonra eklerim ancak istediğiniz gibi değil maalesef. Daha geç olgunlaşan ve epey sağlıklı gözüken maniye ye baktığımda üzerinde 14 tane irice domates saydım, tek-tük olgunlaşmış çoğu yeşil. Ancak diğer iri diyebileceğimiz hiç bir domates üzerinde bu kadar ürün yoktu. İtalian heirloomda da olsun 10 tanedir herhalde.

dongyul beğendi.
Eski 06-09-2016, 20:43   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2016
Emeğinize ellerinize sağlık gerçekten mükemmeler. Tohumlarınızdan temin edebilir miyim? Ne yapmam gerekir sizdeki tohumlardan temin edebilmem için

TCM beğendi.
Kelevera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 20:58   #173
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kelevera Mesajı Göster
Emeğinize ellerinize sağlık gerçekten mükemmeler. Tohumlarınızdan temin edebilir miyim? Ne yapmam gerekir sizdeki tohumlardan temin edebilmem için
Sene sonuna doğru takip edin tohum paylaşım etkinliğini. Önceki seneler gibi olmasa da bu senede nasip olursa paylaşımda bulunurum, çok daha güzel tohumlar bulacaksınız.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 07-09-2016, 07:13   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2016
Tamamdır takipteyim. Teşekkür ederim.

Kelevera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 11:19   #175
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Antiocos - aslama1994 - Atilgan - birnefestoprak - dongyul - Dutlubahçe - erkanbey - eurosat55 - hcorak - hosseda - huseyink005 - ibrahimes - İsmail Kuzucu - kaknus - kerkenez - Lonicera - Milla - Muda - Mücevher Çalısı - olmez - oz26 - pares - pin-up - Resulgur - sakagun - saleri - sweetnurse83 - Taşlıbahçe - telato ve Zekoş...

Tohum paylaşım etkinliğine katılarak güzellikleri paylaşan ve devamını sağlayan tüm forumdaşlara alfabetik sırayla teşekkür ederim..

Etkinlik çerçevesinde yanlışım yoksa 52 farklı tohum gelmiş. Bunların 45 tanesi tarafımca ekilmiş. Kalan yedi tane ise ihtiyaç fazlalığı, zamanlama sorunu vs. sebebiyle sonraki seneye aktarılmıştır.

Biberler...

Name:  biberler 11.08.2017.jpg
Views: 290
Size:  52.5 KB

Name:  biber hasadı - 10.08.2017.jpg
Views: 260
Size:  38.3 KB

Salatalık - japon salatalığı - acur

Name:  salatalıklar 11.08.2017.jpg
Views: 241
Size:  49.1 KB

Name:  salatalık hasadı 10.08.2017.jpg
Views: 239
Size:  32.1 KB

Domatesler ve arka sırada net görünmese de patlıcanlar..

Name:  domates patlıcan 11.08.2017.jpg
Views: 332
Size:  59.5 KB

Lonicera, Zekoş, pria ve 7 kişi beğendi.
Eski 11-08-2017, 11:30   #176
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kırmızı ve boğa pancarları..

Name:  pancar 11.08.2017.jpg
Views: 249
Size:  58.5 KB

Balkabakları..

Name:  kabaklar 11.08.2017.jpg
Views: 248
Size:  37.2 KB

Yeşil ve karakabaklar solda..

Name:  kısa kabaklar 11.08.2017.jpg
Views: 260
Size:  42.8 KB

Kabaklar toplu..

Name:  kabaklar toplu 11.08.2017.jpg
Views: 270
Size:  57.8 KB

pria, oz26, Atilgan ve 5 kişi beğendi.
Eski 11-08-2017, 11:32   #177
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Mısırlar..

Name:  mısır 11.08.2017.jpg
Views: 261
Size:  69.9 KB

Minik kadife..

Name:  minik kadife 2017.jpg
Views: 284
Size:  57.5 KB

Yağlı fasulye, bunu sırık sanıyordum ama oturak çıktı..

Name:  yağlı fasulye 11.08.2017.jpg
Views: 235
Size:  30.1 KB

Geçen seneden devreden malabar ıspanağı..

Name:  malabar ıspanağı 11.08.2017.jpg
Views: 315
Size:  52.5 KB

Yine geçen seneden kalan kalıcı ıspanak..

Name:  kalıcı ıspanak 11.08.2017.jpg
Views: 237
Size:  45.1 KB

pria, oz26, Atilgan ve 5 kişi beğendi.
Eski 11-08-2017, 11:51   #178
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen seneden kalanlar ile birlikte bu seneden gelenler; maydanoz-tere-roka-dereotu vs.

Name:  maydanoz 11.08.2017.jpg
Views: 261
Size:  54.8 KB

Patlıcanların geçen haftadan kalan yağmur sonrası yakın çekim resmi varmış.

Name:  yağmur sonrası patlıcan salatalık 2017.jpg
Views: 244
Size:  45.4 KB

oz26, Atilgan, Milla ve 4 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024