agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni604Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2017, 20:19   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Evet gerçek patates tohumu. Domates tohumu gibi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Siz sanırım "gerçek patates tohumu"ndan bahsediyorsunuz. Onu açıklarsanız karışıklığın önlenmesi açısından iyi olur.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 20:24   #212
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Alıntı:
Siz sanırım "gerçek patates tohumu"ndan bahsediyorsunuz. Onu açıklarsanız karışıklığın önlenmesi açısından iyi olur.
Patatesin yumrusundan çoğaltma yapıyoruz. Sizin dediğiniz tepesindeki domates şeklinde tohumlar mı ? Onlardan çoğaltınca sıfır tohum oluyor.İlk defa ekilen yani Yumrudan çoğaltınca ikinci ekim oluyor.Her sene sayısı artıyor. En cok beş defa ekilebiliyor.Zaten ondan sonra verim vermiyor.

Atilgan ve Milla beğendi.
aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 20:34   #213
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Eksik adresler için son iki saat. Sonra adresi gelmemişlerin talepleri sıfırlanıyor ve geri dönüşü yok.

dongyul beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 21:20   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Sıfır tohum iyiymiş ben bu ismi duymamıştım. Bende ilk kez bu yıl deniyeceğim sıfır tohumdan büyütmeyi.
Tohum elde edip paylaşabilirseniz güzel olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
Patatesin yumrusundan çoğaltma yapıyoruz. Sizin dediğiniz tepesindeki domates şeklinde tohumlar mı ? Onlardan çoğaltınca sıfır tohum oluyor.İlk defa ekilen yani Yumrudan çoğaltınca ikinci ekim oluyor.Her sene sayısı artıyor. En cok beş defa ekilebiliyor.Zaten ondan sonra verim vermiyor.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 03:04   #215
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Evet, çiçekten sonra tohum alınabilir ama çimlenme oranı hem çok düşük hem de sonuç stabil olmuyor. Yine de oldukça ilginç bir konu.

Alıntı:

aslama1994 beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 05:21   #216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla Avustralya' ya yurt dışından tohum sokmak çok zor. Gümrüklerde de bu konuda çok sıkı kontroller yapıyorlar. Yakalanırsa ağır para cezaları da var.
Adresim Turkiye icinde daha once tohum getirdim ben Turkiye'den cesitli prosedurleri var. maliyetli ama mumkun

Bu seferki paylasima dahilim ve heyecanim dorukta. umarim adres bilgilerimde bir problem yoktur diye kurup duruyorum. defalarca tekrarladiysam heyecanima verin. Ilk adimi hallettikten sonra burasi icin lojistik calismalarina baslayacagim.

Muda beğendi.
kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 15:43   #217
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Hiç patates tohumu paylaşılmadı ben bu yıl bir kaç ticari tohum edinip seneye nasip olursa paylaşacağım. Yerli türler edinebilsek güzel olurdu.
Benim bahçe aldığım bölgede eskiden çok güzel lezzetli patates yetişirmiş. Hiç sulama yapmadan. Buradaki arkadaşın anlattığı o patetesler tohum verirmiş. O tohumları ekip yeniden patates elde edilebilinirmiş. Şu anda hiç bir patateste tohum olduğunu görmedik. Kaç yıldır dikkatle takip ediyor. O patateslerin nesli artık kalmamış durumda. İnternette patatesin tohum verdiğinden bahsedenler çıkıyor. Patates ıslahında da patatesin çiçeğinden yeni patatesler çıkarıp patatesin üretildiği ile ilgili bir belgesel seyretmiştim. Yerli türler dışarıdan gelen türlere kurban gittiler. Keşke bulabilsek. Kendi tohumunu veren yerli patateslere.

Zekoş ve Atilgan beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 16:04   #218
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bulundugum yerde patates ekmeyen yoktur ve yıllarca da ekerler.Benim de ilgimi çekti bu tohum konusu.Ama hic tohumdan üreteni görmedim.Cicek actığını biliyorum .Cicek açtığı dönemde toprakta yumrular oluşuyor diye bilinir.Ama bu sene daha dikkat ederim kesinlikle

Atilgan beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 16:38   #219
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Benim bahçe aldığım bölgede eskiden çok güzel lezzetli patates yetişirmiş. Hiç sulama yapmadan. Buradaki arkadaşın anlattığı o patetesler tohum verirmiş. O tohumları ekip yeniden patates elde edilebilinirmiş. Şu anda hiç bir patateste tohum olduğunu görmedik. Kaç yıldır dikkatle takip ediyor. O patateslerin nesli artık kalmamış durumda. İnternette patatesin tohum verdiğinden bahsedenler çıkıyor. Patates ıslahında da patatesin çiçeğinden yeni patatesler çıkarıp patatesin üretildiği ile ilgili bir belgesel seyretmiştim. Yerli türler dışarıdan gelen türlere kurban gittiler. Keşke bulabilsek. Kendi tohumunu veren yerli patateslere.
Ben çocukken patatesin tepesindeki domates benzeri tohumlar ile savaş yapardık.Ama artık maalesef Göremiyorum. Büyük ihtimal tozlaşma ile alakalı. Hibrit olmasından da olabilir.

Atilgan ve Milla beğendi.
Eski 11-01-2017, 19:15   #220
/

Tohumları paketledim.Etiketleri bekliyorum

Eski 13-01-2017, 20:37   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Merhaba,

İlkbahar için toprak, gübre vb. hazırlıkları yapıldı, nereye ne dikeceğimizin planını yapmak var sırada.

Yalnız endişe uyandırıcı bir bilgi edindim forumda son günlerde, o da tohum paylaşacak kişilerin, tohumları her talep eden veya ilk talepte bulunan X adet kullanıcıya değil, sadece kendilerinin seçeceği, takdir göreceği kullanıcılara tohum göndereceği.

Örneğin, kendimden örnek verecek olursam, talep ettiğim tohum çeşidi kadar hazırlık yaptım ama elime hiç tohum ulaşmaya da bilir. O yüzden şimdiden boşuna umutlanmamak, beklentileri arttırmamak daha doğru olabilir.

Bu konuda yanlış bildiğim bir nokta varsa lütfen aydınlatabilir misiniz? İşleyiş bu şekilde midir? Şu anda belli midir mesela bana hangi tohumların geleceği?

Teşekkürler.

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2017, 20:57   #222
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
Merhaba,

İlkbahar için toprak, gübre vb. hazırlıkları yapıldı, nereye ne dikeceğimizin planını yapmak var sırada.

Yalnız endişe uyandırıcı bir bilgi edindim forumda son günlerde, o da tohum paylaşacak kişilerin, tohumları her talep eden veya ilk talepte bulunan X adet kullanıcıya değil, sadece kendilerinin seçeceği, takdir göreceği kullanıcılara tohum göndereceği.

Örneğin, kendimden örnek verecek olursam, talep ettiğim tohum çeşidi kadar hazırlık yaptım ama elime hiç tohum ulaşmaya da bilir. O yüzden şimdiden boşuna umutlanmamak, beklentileri arttırmamak daha doğru olabilir.

Bu konuda yanlış bildiğim bir nokta varsa lütfen aydınlatabilir misiniz? İşleyiş bu şekilde midir? Şu anda belli midir mesela bana hangi tohumların geleceği?

Teşekkürler.
Bu kadar karamsar olmayın.

Ben geçen sene sadece talep edendim. 5 kişi sınırlı olup benimde talep ettiğim , yoğun talep edilenler hariç , diğer talep ettiklerimin hemen hepsi gelmişti.

Bu sene bende paylaştığım tohumlara "Talep sona ermiştir " yazsamda gönderilen tüm talepleri karşıladım. Özellikle müdavim diyeceğim daha öncede etkinlikte paylaşım yapmış üyelerin, tüm gelen geçerli talepleri bir şekilde karşılayacağına inanıyorum.

MeyveliTepe, Zekoş ve oz26 beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2017, 21:03   #223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Bu kadar karamsar olmayın.

Ben geçen sene sadece talep edendim. 5 kişi sınırlı olup benimde talep ettiğim , yoğun talep edilenler hariç , diğer talep ettiklerimin hemen hepsi gelmişti.

Bu sene bende paylaştığım tohumlara "Talep sona ermiştir " yazsamda gönderilen tüm talepleri karşıladım. Özellikle müdavim diyeceğim daha öncede etkinlikte paylaşım yapmış üyelerin, tüm gelen geçerli talepleri bir şekilde karşılayacağına inanıyorum.
Anladım, paylaşımcının durumuna göre ama genel ortalama olarak götürdüğümüzde çoğu paylaşımcı iyi niyetli bir insan olacağı için çoğu tohum bize ulaşacaktır. Bilgi için teşekkür ederim.

Zekoş ve saleri beğendi.
anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2017, 23:16   #224
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Dikkat!

Aşağıdaki listede ismi görünen paylaşımcıların e-posta adresleri LojistikMerkezi'ne ulaşmamıştır. Etiketlerin gönderilebilmesi için acilen e-posta adreslerini LojistikMerkezi'ne göndermeleri gerekiyor.

e-posta adresi olmayanlar
Antiocos
aysozbek
cetincerezci
Erdal Hoca
firdevs-i
hosseda
huso93
İsmail Kuzucu
kaknus
mgunsili
nkutsay
Selçuk Boz
Vizeli39
YasinKısa
Yerel bahçem

Eski 14-01-2017, 07:48   #225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Geçen hafta talep edildiğinde bildirmiştim ve giden mesaja da baktım gittimi diye.
Şimdi tekrar yolladım ve gene baktım giden mesajlara yenisi var ama eskisi yok olmuş.
Mühim olan sizin almış olmanız bunda da terslik olursa haberdar edilelim lütfen diye yazdım buraya.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2017, 10:51   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Etiketler geldi. Teşekkür ediyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2017, 11:56   #227
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bugün itibarıyla, paylaşmış olduğum tohumlara yapılan taleplerin , kurallar gereği geçerli olanların tamamını (tarafıma gönderilmiş olan etiketlerin tamamı) karşılamış ve paketlemiş bulunuyorum. Çok kısıtlı olan tohumları da diğer talep edenlerden araklayıp, kendime ayırdığım tohumlardan da ekleyerek tüm talepleri iyi kötü karşılamaya çalıştım.

Bunu niye belirtmek istedim, biliyorum ki (özellikle ilk defa tohum talep edenler ) hepimizin kafasında paylaşımcılardan talep ettiğimiz tohumların hangisinin elimize ulaşıp ulaşmayacağına, karşılanıp karşılanmayacağına dair bir merak var. Şahsım adına benden tohum talep edenleri merakta bırakmak istemedim. Eğer ki benden talep ettiğiniz bir tohum size ulaşmadı ise bilin ki kural ihlaline takılmıştır.

Biliyorum bu mesaj arada kaynayıp gidecek büyük ihtimalle. Ama yine belirtmek istiyorum ki tohumları alan arkadaşlar büyük heyecan ve sevinçle bazı şeyleri gözden kaçırabilirler. Basit tohumlar( biber, domates vb. tohumlar) dışında bazı ön işlem gerektiren tohum türleri var. Bunları paylaşan arkadaşların paylaşım sayfasındaki bilgileri yeniden gözden geçirip ne yapılması gerekiyorsa ona uymaları tohumların çimlenmesi için önemli. İlgili sayfalarda gerekli bilgiler bulunmuyorsa hiç üşenmeden net'te araştıralım.

Şimdiden herkese kolaylıklar diliyorum. İnşallah tüm tohumlarımız sorunsuzca çimlenir ve bol mahsül alırız. Ve bir sonraki tohum paylaşım etkinliğine kendi yetiştirdiğimiz ürünlerden alınmış tohumlarla, paylaşımcı olarak katılıp daha çok kişiye ulaştırabilmenin heyecan ve mutluluğuna ortak oluruz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2017, 13:01   #228
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

e-posta adresi olmayanlar
aysozbek
cetincerezci
firdevs-i
huso93
mgunsili
Vizeli39

Dikkat, listede görünen paylaşımcıların e-posta adresleri olmadığı için tetiketleri gönderilememiştir.

Bu üyeler dışında paylaşımcı olup etiketleri ulaşmamış varsa lütfen bildirsin.

Eski 16-01-2017, 14:06   #229
/

sorun ne neden giremiyorum ağaçlar nete iki üç kere girmeye çalıştım sayfadan attı.Dedim yine mi aynı şey başka bir gruptan tohumlarımı gönderdikten sonra atılmıştım.Neyse ki atılmamışım.Şuan girebiliyorum.Şimdiye kadar iki gruptan atıldım. Tohumlarımı gönderince atıyorlardı.Dedim yine mi atıldım. Biran korktum.Ağaçlar nete güveniyorum.Umarım tohumlarımı alıp beni atmazlar.Tohum beklerken avcumu yalamayayımda.

Atilgan beğendi.
Eski 16-01-2017, 14:59   #230
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tohumlarınızı alıp ne yapacaklar ki sizi atsınlar (nereye atacaklar onu da anlayamadım)? Forumu ve sizden eski üyeleri biraz daha inceleyin lütfen.

Alıntı:
sorun ne neden giremiyorum ağaçlar nete iki üç kere girmeye çalıştım sayfadan attı.Dedim yine mi aynı şey başka bir gruptan tohumlarımı gönderdikten sonra atılmıştım.Neyse ki atılmamışım.Şuan girebiliyorum.Şimdiye kadar iki gruptan atıldım. Tohumlarımı gönderince atıyorlardı.Dedim yine mi atıldım. Biran korktum.Ağaçlar nete güveniyorum.Umarım tohumlarımı alıp beni atmazlar.Tohum beklerken avcumu yalamayayımda.

oz26, A_NOMAD, telato ve 2 kişi beğendi.
Eski 16-01-2017, 16:53   #231
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Biz adamın tohumunu alırızz

Zekoş, oz26, Atilgan ve 6 kişi beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2017, 17:11   #232
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Tohumların gelmesini bekliyoruz. Sonra aslama1994 ü atalım ))

Zekoş, Atilgan, Milla ve 2 kişi beğendi.
guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2017, 11:19   #233
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guppy Mesajı Göster
Tohumların gelmesini bekliyoruz. Sonra aslama1994 ü atalım ))
Beni atmasınlar )))) Her sene tohum gönderirim. Fasulyeler benden seneye

Eski 17-01-2017, 11:37   #234
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Sayın aslama1994; tohumları kargoya verdim şeklindeki bildiriminizi bekliyoruz. Sonra sizi bilinmeyen bir yere atacağız. :P

Atilgan, Milla ve guppy beğendi.
olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2017, 11:53   #235
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Başıma geldiğim için korktum.Grubun birisi benden tohum aldı.Hatta tohum paylaşım etkinliğinde gönderdiğim tohum resimlerimi de kullandılar.Bu soruyu bana değil beni atan gruba sorun tohumları ne yaptıklarını.Ve beni nereye attıklarını.
Bu bahsettiğiniz yer neresiydi, herhangi bir gerekçeleri var mıydı?

Eski 17-01-2017, 13:18   #236
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Ben tohum paketlerini verilen adrese PTT kargo ile gönderdim.Gerekiyorsa gönderi numarasınıda verebilirim.Yeni sezonda bereketli ve sağlıklı ürünler yetiştirelim güzel günlerde.

sernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2017, 14:30   #237
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
Sayın aslama1994; tohumları kargoya verdim şeklindeki bildiriminizi bekliyoruz. Sonra sizi bilinmeyen bir yere atacağız. :P
Az önce verdim.Yarım saat uğraştım.Sıralamaya.Sıraya girdim.Şu kutuya bir bant yapıştırır mısın ? dedim. Oradaki adam ne var içinde dedi.Tohum dedim .bir döktü.Yarım saatlik emeğim boşa gitti.Lojistik merkez kusuruma bakmasın.

Eski 17-01-2017, 14:38   #238
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu bahsettiğiniz yer neresiydi, herhangi bir gerekçeleri var mıydı?
Öyle grupların ismini anmaya gerek yok reklam olmasın.Gerekçeleri üyelerden tohum istemekmiş.İkinci grup ise bu kişinin üye olduğu bir grup. Oradan da o kişi attırmıştır.Duvara yazmışlar aramızda tohum firmasının elemanları sızıyor yabancı ajanlar filan diye. Ajan varsa bütün tohumları elinde toplayan sizsiniz dedim.İkinci grubun açıklaması güvenini kaybetmişim.Madem öyle ne diye benim gönderdiğim salatalığın resmini kullanıyorsun.

Eski 17-01-2017, 15:13   #239
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Facebook grubu olan UTTM'den mi bahsediyorsunuz? Lütfen adını yazın, ne olduğunun bilinmesinde çok büyük fayda var.

Eğer UTTM'se, yerli tohum tasnifine büyük zarar veren grupların başında geldiğini söylemem gerek. Tohum listelerinde brokoli dahil yerli olmayan tohumları ve "yerel tohum" olarak sınıflandırdıkları çok sayıda yabancı tohumu Türkiye'ye aitmiş gibi dağıtıyorlar. Anadolu tohumlarına babalarının malı muamelesi yapmaları da cabası.

Alıntı:
Öyle grupların ismini anmaya gerek yok reklam olmasın.Gerekçeleri üyelerden tohum istemekmiş.İkinci grup ise bu kişinin üye olduğu bir grup. Oradan da o kişi attırmıştır.Duvara yazmışlar aramızda tohum firmasının elemanları sızıyor yabancı ajanlar filan diye. Ajan varsa bütün tohumları elinde toplayan sizsiniz dedim.İkinci grubun açıklaması güvenini kaybetmişim.Madem öyle ne diye benim gönderdiğim salatalığın resmini kullanıyorsun.

Eski 17-01-2017, 15:29   #240
/

Alıntı:
Facebook grubu olan UTTM'den mi bahsediyorsunuz? Lütfen adını yazın, ne olduğunun bilinmesinde çok büyük fayda var.

Eğer UTTM'se, yerli tohum tasnifine büyük zarar veren grupların başında geldiğini söylemem gerek. Tohum listelerinde brokoli dahil yerli olmayan tohumları ve "yerel tohum" olarak sınıflandırdıkları çok sayıda yabancı tohumu Türkiye'ye aitmiş gibi dağıtıyorlar. Anadolu tohumlarına babalarının malı muamelesi yapmaları da cabası.
beni atan gruplardan biri o.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024