agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=93)
-   -   Kudret Narı (Momordica charantia) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1271)

karavan 17-08-2010 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 (Mesaj 683661)
Sevgili nariel kudret narı diye sattıkları o acayip şeyleri görünce inanın şok oldum.Benim ülkemin insanı bu kadar namussuz bu kadar şerefsiz olamaz.İnsanlarda malesef hiç Allah korkusu kalmamış.Sizin yerinize olsam o kişileri hemen zabıtaya **** polise şikayet ederdim.

Sevgili sercan1969,

Ben kudret narı ile uzaktan yakından ilgisi olmıyan o meyvelerin kasıtlı olarak kudret narı yerine satıldığını düşünmedim ve o yüzden de bir yorum yapmadım.
Bazı bitkilere her yörede değişik adlar verilebiliyor.
Orada da o meyveye yöresel olarak kudret narı diye bir ad takmış olabilirler.
Kudret narını bu kadar çok inssan bilip tanırken ilgisiz bir şeyi kudaret narı diye satmaya kimse cesaret edemez rahat olunuz.

Asıl sahteleri büyük şehirlerde satılıyor.Daha önce de bahsettiğim gibi havuç ve salçalık biberi haşlıyarak zeytinyağı ile muamele edip kudret narı niyetine kavanozlayıp satıyorlar.Buna dikkat etmekte yarar var.Bunu ayırabilmeniz mümkün değil.

karavan 17-08-2010 11:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 684267)
Ben bir türlü yetiştiremedim. Olgun meyvesi nerede satılıyor, nereden bulabilirim.?

Sevgili agozce,
Bu sene geçti artık.Seneye hatırlatınız size fidelerinden göndereyim.
Mevsiminde dikin sulayın dibine biraz da yanmış çiftlik gübresi koydunuzmu kocaman kudret narlarını toplarsınız.

İsmail Karagülle 17-08-2010 22:56

talep

karavan

Teşekkürler. Seneye sizcede uygun olursa, sizin fidelerden de isterim . Benimkilerden çekirdekten tekrar , deneyeceğim . Çekirdekten yetiştirmek için , neler yapmamızı , madde madde sıra ile bir daha tekrarlarmısınız. Dikimden önce çekirdek hazırlanması için bir işlem önerirmisiniz.

nariçi 17-08-2010 23:18

Ben kutret narlarını hasat ettim. Doğrayıp zeytin yağına koydum, çekirdeklerini ayırmalımıyım.? Saklama süresini bilen var mı? Kırk gün bekletttikten sonra kulanma miadı var mı?

sercan1969 18-08-2010 10:52

Sevgili nariçi bu çekirdek konusuna sizin gibi pek çok arkadaş takılıyor.Kudret narının çekirdekleri işleme konulmadan önce çıkarılıp atılır.Çekirdeklerinin hiç bir şifalı yönü yok...Sadece kalın turuncu kabukları ilaç yapımında kullanacaksınız.
40 gün kadar üzerine sızma zeytin yağı dökülmüş olan kudret narını beklettikten sonra kullanıma hazırdır.Bu karışımı yıllarca kullanabilirsiniz.Bekledikçe kıymeti ve şifalı özelliği artar.

karavan 18-08-2010 14:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi huyhuyhuy (Mesaj 684618)
Teşekkürler. Seneye sizcede uygun olursa, sizin fidelerden de isterim . Benimkilerden çekirdekten tekrar , deneyeceğim . Çekirdekten yetiştirmek için , neler yapmamızı , madde madde sıra ile bir daha tekrarlarmısınız. Dikimden önce çekirdek hazırlanması için bir işlem önerirmisiniz.

Sevgili huyhuyhuy,

Bildiğiniz üzere bu işin kanunu yok.Muhakkak şöyle yapman böyle yapman lazım demek yanlış olur.
Herkesin kendine göre bir usulü vardır.
Ben de isteğiniz üzere tohumları nasıl çimlendirdiğimi izah edeyim.
Önce çekirdekleri bir su bardağına koyuyorum.Diyelim ki yarıya kadar çekirdek oldu.
Üzerini ağzına kadar su ile dolduruyorum.
Su eksildikçe dolduruyorum.
Üç dört gün böyle bekliyor.
Sonra suyunu süzüp çekirdekleri ıslak kenevir cuvallar olur ya (Önemli değil havlu da olur maksat çabuk kuruyan bir malzeme olmasın ki tohumlar sürekli nemli kalsın) onu bolca ıslatıp arasına çekirdekleri diziyorum.Hergün kontrol ediyorum.
Filizlenmeye başlıyanları alıp viyollere ekiyorum.
Direk viyole ektiklerim de oluyor ancak aralarında en az bir hafta fark oluyor gelişme olarak.
Çok aşırı sudan ve kuraklıktan hoşlanmıyor.
toprağının sürekli nemli olması yetiyor.

karavan 18-08-2010 14:40

Ben kutret narlarını hasat ettim. Doğrayıp zeytin yağına koydum, çekirdeklerini ayırmalımıyım.? Saklama süresini bilen var mı? Kırk gün bekletttikten sonra kulanma miadı var mı?

Sevgili nariçi,

Ellerinize sağlık.
Çekirdeklerin üzerindeki kırmızı yumşak tatlımsı dokuyu ayırıp z.yağına atın narlarla birlikte.
450.mesajımda yapılışını izah etmiştim.
Bakarsanız miyad ile ilgili bilgi de var.

Saygılar.

nariçi 18-08-2010 17:22

Teşekkür ederim. Buzdolabına koymuştum, mesajınızı okuyunca alıp pencere kenarına koydum. Dört adet koparmıştım iki tane daha var, onları da içine ekleyeceğim.

nariçi 22-08-2010 14:02

4 Eklenti(ler)
İlk meyveleri koparmadan öce fotoğraflasam daha güzel olacaktı ama yine de bir hatıra kalsın dedim.

Eklenti 167278
Eklenti 167279
Eklenti 167280
Eklenti 167281

denizakvaryumu 23-08-2010 09:26

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/ga...8&p=1&rid=4369

Video için;

http://annemmutfakta.tv/index.php?op...ectlink&id=982

sukru 23-08-2010 15:01

kudret narı tohum talebi

karavan nickli kardeş elinde kudret narı tohumu mevcutsa adresimi versem gönderirmisin.gönderirsen çok dua alırsın.

nariçi 24-08-2010 17:39

Arkadaşlar doğrayıp zeytin yağına yatırdığım kavanoza yağ az olöuş ki üzeri hafif küflenmişti. Üzerine biraz daha yağ ilave edip karıştırdım zararı olur mu?

karavan 24-08-2010 23:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukru (Mesaj 687346)
karavan nickli kardeş elinde kudret narı tohumu mevcutsa adresimi versem gönderirmisin.gönderirsen çok dua alırsın.

Elbette gönderirim kardeşim.
Ama biliyorsun artık dikim mevsimöi geçti.Adresinizi özele gönderin zamanı gelince ister tohum ister fidesinden gönderirim.

karavan 24-08-2010 23:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 687703)
Arkadaşlar doğrayıp zeytin yağına yatırdığım kavanoza yağ az olöuş ki üzeri hafif küflenmişti. Üzerine biraz daha yağ ilave edip karıştırdım zararı olur mu?

Zeytinyağı bol olacak küflü kısımları temizleyip ilave ettiyseniz mesele yoktur.

karavan 24-08-2010 23:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 687194)

Teşekkürler arkadaşım.
eline sağlık.Güzel bilgiler bunlar.

rimax 02-09-2010 18:03

Arkadaşlar merhaba,ANTALYALIYIM.

Soracağım şey bana kudret narı lazım ama sadece meyvesi,kendi bahçemde var tohum-fide de alabilirim ama sanırım dikme vakti geçti,taze meyvesini nerden bulabilirim kudret narının antalyada ?

@karavan
antalyada güvenilecek aktar bildiğiniz yer var mı kudret narı alınabilecek,dikim mevsimi geçtiğinden taze meyve nasıl bulabilirim,zeytinyağı içindekileri güvenemediğimden almak istemiyorum yağını falan ben koyarım.

canerk 13-09-2010 14:00

selam

ben ankarada yaşıyorum. elinde kudret narı tohumu olan varsa almak isterim. Ayrıca ankarada meyvesini veya tohumunu nerede bulabilirim. Hangi mevsimde çıkıyor, ne kadar zamanda yetişiyor? Mide ve barsak sisteminden muzdarip biri olarak bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

gurbik67 13-09-2010 15:47

sevgili canerk geçmiş olsun
bende şu an kudretnarı kalmadı, tohum var ancak dikim için mayıs ayını beklemelisin. ilgilenen arkadaşların elinde varsa belki gönderirler.

canerk 13-09-2010 18:03

teşekkürler gurbik. ankarada yetiştirebilir miyim diye merak ediyorum. aktardan zeytinyağlısından aldım bir kavanoz. 2-3 gündür kullanıyorum. kendim yetiştirip kendim hazırlamak istiyorum kürü.

Gülbeşeker 14-09-2010 00:53

sayın karavan kudret narının çekirdeklerini demi kavanoza yağın içine koyuyoruz

almira 14-09-2010 13:38

2 Eklenti(ler)
Köyümüzdeki bahçeme Haziran- Temmuz ayında birçok kudret narı tohumu ekmiştim. Bahçemizin hazırlık çalışmaları uzun sürdüğü için ekimde geç kaldım. Birçoğu çimlenmedi. Buna rağmen meyve veren birkaç kök beni mutlu etti.

hüsnüyusuf 14-09-2010 15:15

Kudret Narı tohumunu bu sene ilk defa denemiş ve çimlendirememiştim. Bugün bir firmanın bal ve farklı bitkilerle karıştırılmış kudret narı macununu aktarda gördüm. Söylediklerine göre çok satılan bir ürünmüş.

gurbik67 14-09-2010 20:24

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi canerk (Mesaj 694035)
teşekkürler gurbik. ankarada yetiştirebilir miyim diye merak ediyorum. aktardan zeytinyağlısından aldım bir kavanoz. 2-3 gündür kullanıyorum. kendim yetiştirip kendim hazırlamak istiyorum kürü.

Ankara'da rahatlıkla yetişebilir
buda yetiştirdiklerimden birisi. ama sadece tohumlarını aldım.

feyzon 26-09-2010 21:30

Hazırlama???

Hazırlama sırasında oluşan acı suyun nasıl uzaklaştırılacağını ayrıntılı açıklayan bir bilgi göremedim. Gerçi forumun hepsine bakamadım ama.

Kudret narı bir kavanozda bekletilecek mi?
Süresi ne kadar?
Bu sırada narlar çürümüyormu?

Bizzat uygulayanlar bekletmeden bahsetmiyor sanırım. Şu an elimde kudret narları var. Hazırlarken soru işaretleri oluştu. Bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca tohumlarını da kurutup gelecek yıla saklayacağım. Bakalım balkonda yetişecekmi. Selamlar.

kürşad 27-09-2010 07:45

Eczaneden en büyük boy bir şırınga alarak bu işi çözebilirsiniz.
Şırınganın ucuna göre bir serum hortumu veyahut kulak yıkanan büyük boylardan ise akvaryumculardan hava hortumu alınız. Hortumu iyice yıkayıp şırınganın ucuna takınız.
Cam kavanozun dibine ulaşacak şekilde kısaltıp kavanozu 45 derece açıyla yatırınız ve dibini çekiniz. İçine zeytinyağı da giderse bir cam bardağa boşaltıp orada aynı işlemi yapınız. Veya şırıngayı az bekletip yağın üste çıkmasını bekleyiniz.
Kudret narlarının erimesi için güneş ışığına bırakın deniyor ancak güneş ışığının zeytinyağının özelliğini bozduğunu duymuştum.

livadi 27-09-2010 08:27

Arkadaşlar kudret narı tohumu nerden elde edebilirim.Annem yıllardır mide ülseri ve reflü ile uğraşıyor.Onun için yetiştirmek istiyorum.
Aslında geçen yıl zengardende vardı ama, oradan aldığım hiçbir tohum doğru dürüst çimlenmedi, çimlenen de hiç iyi gelişme göstermedi.

gurbik67 27-09-2010 19:28

sayın livadi benden dilediğin zaman tohum isteyebilirsin.

livadi 27-09-2010 20:21

Çok sevindim, çok teşekkürler...Adresimi yolluyorum özelinize...

almira 29-09-2010 16:56

3 Eklenti(ler)
Bahçeme diktiğim kudret narlarından ilk ürünleri almaya başladım. Olgunlaşan üç meyveyi doğrayıp kavonoza koydum. Geride olgunlaşmayı bekleyen 15-20 meyve var.:D

alperfect 03-10-2010 11:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 (Mesaj 694369)
Ankara'da rahatlıkla yetişebilir
buda yetiştirdiklerimden birisi. ama sadece tohumlarını aldım.

sayın gurbik67 ankarada yetişiyorsa kırşehirde de yetiştirebilir miyiz ev içinde saksıda yetişir mi yoksa bahçeye mi dikmek gerekiyor

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024