agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2009, 10:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Dal ve yaprak öğütücüler.

Arkadaşlar sonbahar geldi bahçelerimizde yapacağımız sonbahar temizliği başında ağaçlarımızın budama işlerinin yapılması ile, budanan dalların ortalıktan kaldılması ve yararlı bir hale getirilmesi makımından sizlere daha doğrusu bahçelerinde çiçekten çok meyve ağaçları olan arkadaşlarıma faydaları sayılmakla bitmiyecek bir aletin tanıtımını yapacak bu konuda soruları olan arkadaşlarımın sorularını, bilenin bilmeyene borcu vardır ilkesinden yola çıkarak paylaşımlarımı sunacağım.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 11:09   #2
Ağaç Dostu

Bahçelerimizin gözde ekipmanlarından Dal öğütücüler

Dal öğütücünün resimleri

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2009, 11:57   #3
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
İlk soru benden olsun. Elinizdeki öğütücüyü ne kadar zamandır kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Öğütebildiği en büyük dal kalınlığı nedir?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 12:27   #4
Ağaçsever

gangava's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Merhaba, biz bu öğütücüyü yaklaşık 3 yıldır kullanıyoruz ve her kullanışımızda iyi ki almışız diyoruz. Yaklaşık 2 dönüm bahçemiz var ve bahçedeki tüm budamalardan çıkan dalları bu makinada öğütüp kompost yapımında kullanıyoruz. Kalın dalları ise şöminede yakıyoruz. Makinenin kullanımı zahmetli değil. Zırt pırt tıkanıp dert açmıyor. Tek kusuru yerleşim yeri içinde iseniz bu tip makinalar biraz gürültülü çalışıyor. Tekerlekli olması çok pratik istediğiniz yere rahatlıkla taşıyorsunuz. Umarım yazdıklarımın faydası olur. Çünki yeni bir şey alacağım zaman ben de bu tip yorumlardan fikir alıyorum.

AGRINOVA BİO 555 DAL ÖĞÜTÜCÜ
Motor: B & s / intek
Güç: 5.5 hp
Kesilebilecek Odun Çapı: 35 - 40 mm
Parçalama Kapasitesi: 6 m / saat
Tekerlek: Bahçe tipi
Ağırlık: 51 kg
Yükseklik: 1140 mm
Genişlik: 1050 mm

Ergde beğendi.
gangava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 12:41   #5
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Gangava, sizinki benzinli sanırım. Parçalama kapasitesi 6m yazıyor. 6m3 mü acaba?

Eski 12-11-2009, 13:50   #6
Ağaç Dostu

Dal öğütücü makinanın nimetleri

Arkadaşım surun için ve bu başlığa gösterdiğin ilgine teşekkür ederim, arkadaşım bu makinayı kompost uygulamalarına başldığım yıllardan beri sahip olmak düşüncem vardı fakat ekonomik durum nedeniyle 2009 ocağında aldım ve ozamandan beride kullanmaktayım, 35-40 mm kalınlığında dalı öğütebiliyor, şayet sıkışma ile durma yaparsa geri düğmesi ile sıkışma gideriliyor yaş yapraklı dallarla bazen sarma yapması halinde parçama işlemi çalıştığı halde öğütme aksayabiliyor, genelde bu işlemlerin pratiği kazanılıyor kuru dallar daha iyi neticede öğütülüyor, elindeki dallara göre karışımla makinaya verilirse pek sorun yaşanmıyor.

Arkadaşım bahçesi olanların öncelikli olarak bahçelerinde bulundurulması gereken bir makina olarak bahçenin demirbaş listesinde ilk sıralarda sayılabilir, arkadaşım bu makinaya verilen para bahçenin organik yapısına katkı olarak geri döner
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sevgili pearls, Bahçe ekipmanları hakkındaki arkadaşlar la yaptığınız paylaşımlardan kompost yapımında, ve ayni zamanda bütün bahçesi olan arkadaşlarıma

ivedilikle tavsiyelerde bulunarak bu makinanın önemini hakkında ki bilgileri paylaşımlarda bulunarak,kullanımıyla faydalarını gördükten sonra bahçesi olan

arkadaşların böyle bir ekipmanı bahçelerinde bulundurmadıkları için kendilerindeki bahçe sevgisinin ne kadar yüzeysel kaldığını anlıyacaklardır.

Dal ve yaprak öğütücü makinanın ismindende anlaşılacağı üzere bahçelerimizde meyve ağaçlarımızı budama işlemini mütakip dal artıkları oluşmakta bu artıkların

kompostlanarak değerlendirilmesi yanında bahçemizin ağaçlarına kış tedbiri olarak malç yaparakta değerlendirebiliriz,

Arkadaşlar bu makinenin esas önemini açıklmam gerekirse konuyu biraz açmam gerekecek, bahçemizin toprağına organik zenginliklerin sağlanmasında aracılık

ederek malç uygulanan ağaç izdüşümü bölgesindeki solucanlara yataklık ederek populasyonlarının artmasıyla da bahçemize uyguladığımız gübrelerin solucanlar

tarafından işlenmesiyle uyguladığımız bu gübrelerin yarayışlılığını solucan gübresi mertebesine ulaşmasının sağlanmasıdır.

Dal öğütücü makinanın bahçemize sağladığı bir başka yararda öğütüğümüz dallardan elde ettiğimiz malçın bahçe toprağını kışın sert soğuklarından koruyan organik yorgan etkisinin yanında ot oluşumunu engelleme özelliğidir.

Eski 13-11-2009, 17:34   #7
Ağaçsever

gangava's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Gangava, sizinki benzinli sanırım. Parçalama kapasitesi 6m yazıyor. 6m3 mü acaba?

Evet benzinli. Parçalama kapasitesi: 6m3 olacak.

gangava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 10:47   #8
Ağaç Dostu

Sonbaharın nimetlerinden yararlanmak.

Arkadaşlar dal öğütücünün benzinli veya elektirkli mevzularını hemen bitirip edinmenin yollarını çabuklaştırarak bahçelerinizdeki dalları öğüterek toprağınıza bu atıkları organik değer olarak kazandırmanın tam zamanıdır diyorum.

İlk bahar organik topraklarda daha güzel yaşanacaktır.

Eski 17-11-2009, 14:29   #9
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Galeri: 84
arkadaşlar bu makinadan banada lazım fındık bahçesi için
acaba benzinlisinin fiatı ne kadardır

mehmet55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 17:49   #10
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Gangava'nın "AGRINOVA BİO 555 DAL ÖĞÜTÜCÜ"sünü araştırmıştım Google'da.
2400 TL. civarı.

Epsody, her meyve bahçesinde elektrik yok. Onun için benzinli seçeneğini de araştırmak lazım.

Eski 17-11-2009, 19:42   #11
Ağaç Dostu

Topraklarımızda organik üretime doğru.

Arkadaşlar Benzinlide olsa bu aletin bedeline ödenecek para Bahçenize organik mataryal olarak ödenecek, kendini amorti edecektir, hizmet özelliği çok yüksek bir alet, bahçesi olanların alması gerekli diyorsam meyve bahçesi olanların ivedilikle alması gerekli bir alet.

Düşünün arkadaşlar birkere özenle bakımını yaparak yetiştirdiğiniz meyve ağaçlarınızın dal ve yaprakları bahçenizde tekrar öretim sürecine katılarak sizin ekonominize bildiğimiz organik gübrelerden daha değerli bir oluşumla, yeni üretim sürecine katılarak bahçenizin bereketine bereket katarak ürünlerinizin tat aramo raf ömrü bir önceki hasattan daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Bu oluşumların ayrıntılarına inerek açıklamakta fayda görüyorum.

Bahçenizdeki dal yaprak ve diğer organik atıkların katma değerleriini ortaya koyalım, emek vererek o dalın ve atıkların üzerinde bitki besin maddelereinin senteziyle enzimler, güneşten aldığı enerji fotosentez enerjisi, sonuçta kombine olmuş bahçenizin ürünü olan organik yapı bunu dışardan temin etmeniz mümkün değil, sonuçta bu dal öğütücü makina ile tasarrufu elinize geçmekte üretimde büyük bir avantaj edinmiş oluyorsunuz.

Kısaca arkadaşlar bahçenizin atıkları size mikrobiyal enzim gübre özellikleriyle özdeş olabilecek organik yapıyı bahçenizde üretme imkanı sağlıyacaktır, bahçe toprağınıza kattığınız bu yüksek değerlikli organik mataryeller topraklarınızdaki mikro canlılara sunulmasıyla bahçenizde yepyeni bir üretim süreci başlatılmaktadır işte bu oluşum gerçek olarak organik üretimin başalgıcına eşit bir üretim biçiminin oluşumudur.

Arkadaşlar biraz uzattım galiba bu makinanın faydalarını açıklarkan , neyapalım toprakla arkadaş olursan bu bilgilere ulaşmak zor olmasa gerek,bu bilgilerin ip uçlarını toprakların isteklerinden çıkardım.

Tuana Kayra ve Ahu_E beğendi.
Eski 17-11-2009, 20:32   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Sayın Epsody

Ben de benzer bir alet almak istiyorum. Amacım bahçe atık dallarını kompost yapımınde
kullanmak. Fakat Sizin öğütücün öğüttüğü parçalar bana biraz iri gibi geldi. Bu parçaların kompost oluşması çok uzun zaman alır zannediyorum.Siz kompost yapımında bu öğütücünün öğüttüğü dallardan kullandınız mı? Kullandı iseniz kompostlaşma süresi ne kadar sürdü?. Bu arada şunu da belirteyim kompost konusunda bir tecrübe ve bilgim yok. Kompostun ne olduğunu daha yeni öğrendim. Kısmetse bahara ilk defa bir bahçe yapmayı planlıyorum. Son bir sorum: Öğütücünün markası ve fiyatı ne kadar?

Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 21:02   #13
Ağaç Dostu

Dal öğütücüyle başlayan arkadaşlık.

Arkadaşım Reytabu Dalların kalınlığına göre irilikleri değişebiliyor, dallar ilk öğütüldükleri yıl malç yapımıyla kullanılması ile daha iyi verim alınıyor malç kullanımından sonra toprak yüzeyinden toplanan öğütülen dal yongaları kompost yapımına uygun hale geliyor, yani öğütüldükleri ilk yıl içinde malç olarak görev yapıyor daha sonrada istenirse kompost yapımında daha uygun karbon malzeme özelliği kazanıyor.

Arkadaşım sana çalışmalarında bire bir oranında yardımlarım olacaktır ama imkanlarını ortaya koyarsanız size uygun gelecek bilgi paylaşımlarına geçebiliriz, önce bahçenizi tanıyalım sonra sizin bu bahçe ile ilgili çalışmalarınızın özgeçmişinden bahsedersek sizinle dioloğumuz kurulmuş olur.

Dal öğütücümün markası orjinal alman malı taral makina tarafından türkiyeye getirilmiş öretimleri istanbul-topkapı maltepe de firma mağazaları var fiatı 350 tl gibi. fiatı üzerinden hesap yapmayın bahçeniz üzerine.

Eski 17-11-2009, 23:20   #14
Ağaçsever

Dostum Epsody

Öncelikle İlginiz için çok teşekkür ederim. Sebze bahçesi ile ilgili hiç deneyimim olmadı.
Son zamanlardaki GDO tartışmalarından sonra öncelikle kendi sebze ihtiyacımı karşılayacak ölçüde organik bir bahçe yapmaya karar verdim. 10 günden beri özellikle çok kaliteli bir forum sitesi olan Ağaçlar.net'ten bu konularda bilgi edinmeye çalışıyorum. Kompost, malç gibi birçok bilimsel tarım kavramlarını maalesef yeni öğrendim (Öğrenmenin yaşı yokmuş).
500 kadar zeytin ağacım var. Bilindiği üzere zeytin ağabının her yıl ara yapılmasından dolayı çok fazla atık dal olmaktadır. Bu dalları kompost olarak değerlendirerek, yapmayı planladığım sebze bahçesinin toprağının iyileştirmesinde ve damlama sulama yaptığım zeytim ağaçlarının dibinde aşırı ot bitmesini engel olabilmek için malç olarak kullanmayı planlıyorum. Özellikle Zeytin Dalların kompost olarak değerlendirilmesi, dal öğütme makinası konusunda önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla

Eski 18-11-2009, 03:31   #15
Ağaç Dostu

Öğütülen zeytin dallarının malç işleminde kullanılması.

Arkadaşım esas ben teşekkür ederim, bu konuya ilgi duyarak yaklaşım getirmek konuyu canli tutmak ve paylaşımları yaygınlaştırmak adına, arkadaşım konunun deneysel uygulayıcısı olarak öğütülen dalların sonbaharda bahçelerde malç uygulaması ile edinilen kazancı açıklamam gerekirse öğütülen dallar ister kuru olsunlar isterse yaş olarak öğütülsünler toprağa serildiklerinde miktoorganizmaların faaliyetleri ile ayrışma işlemine tabii olarak havanın azot ve oksijeninin kullanarak öğütülen dal atıklardan toksin üretmeye başlıyarak parçalanırlar üretilen bu toksinler toprağa düşmüş ot tohumlarının da çürümesini sağlıyarak bahçede ot oluşumuna engel olurlar.

Arkadaşım malçın toksin üretme fazında iken malç malzemesinin ağaç gövdesine temas etmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde olgunluğa geçen öğütülmüş dal yongaları istenirse daha sonra kompost yapımında karbon malzeme olarak değerlendirilir bence kalmasında faydalar çoktur, sonbahar ve kış ayları boyunca malçın bahçede kalması ile toprak solucanlarına barınak oluşturarak yatak oluşumu ile solucanların artması sağlanır bunun sonucunda solucanlarda öğütülen dal yongalarının olgunlaşanlarını tüketerek en iyi gübre oluşumunu sağlarlar.

Arkadaşım öğütülen dalların çokluğuna bağlı olarak olgunlaşanlardan bir bölümü kompost yapımında kullanmak için ayrılabilir.

Bahçenin bereketi daim olması dileğimle işlerin kolay gelsin, sevgiyle kal

Eski 18-11-2009, 04:02   #16
Ağaç Dostu

Reytabu arkadaşıma ikinci olarak GDO ya alternatif olarak bitki ve sebze yetiştirmede bahçede bitki besinleri oluşturmada kompost konularındaki en güncel paylaşımlarımı sunmak adına başta ahır gübreleri ve diğer organik bileşikli atıklardan kompost oluşumunu açıklıyarak en ideal kompostun soğuk komopost'u açıklıyacağım, arkadaşım klasik yöntemlerden yani havalı yakmalı oksidasyon esasından farklı olan bu sisteme fermantasyon esasıyla çukurda kompostu anlatacağım .

Arkadaşım uygun boyutlardaki organik bileşikli atıklar homojen bir karışımla bu çukurda biriktirilerek çukur dolduktan sonra kapatılır olgunlaşmaya birakılır, çukura karbon malzeme olarak konulacak otlar daha önce bahçeye serilerek güneşte solduruması ile ot tohumlarının çürümesi sağlanabilir.

Çukurda kompostun çok yararlı bir yanıda kompost oluşumunda mikroorganizmalardan başka solucanlarda faaliyet göstererek kompostu daha değerli hale getirirler.

Arkadaşım kompost olayında sadece ahır gübreleride kompostlanabilir.

Düzenleyen epsody : 28-11-2009 saat 20:26 Neden: harf hatası
Eski 21-11-2009, 20:19   #17
Ağaçsever

dal öğütme mekinası

Sayın Epsody

Kompost konusundaki tecrübelerinizden kompost yapma aşamasına geldiğimde
faydalanacağım elbette. Konu başlığında değindiğiniz gibi kompost yapımı için dal öğütücü olmazsa olmaz gibi. Öncelikle dal öğütücüsü konusunda yardım rica ediyorum. Fiyatı 750 TL ye olan hangi aleti önerirsiniz. Bosh firmasının
ürünlerini internetten inceledim favori modelim AXT-2200HP ama biraz pahalı.

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2009, 23:14   #18
Ağaç Dostu

Arkadaşım fiatlar konusunda güncel bilgi verebimem için piyasayı dolaşmam gerekecek size en kısa zamanda bu bilgileri sağlayıp sizi bilgilendireceğim.

Arkadaşım mesajlarımla belirttiğim gibi bu aletin bahçesi olan arkadaşlara en önemli bir makina olduğunu belirtmiştim, kompost yapımıyla malç yapımıyla önemli işler le bahçelere çok yararlı bir ekipmanların başında gelmektedir.

Eski 28-11-2009, 08:53   #19
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Bizimde bahcemizin birinde eiektrik yok buradaki dal ögütme işlemi icin bende başta benzinli bir makine düşünmüştüm fiyatlara bakınca bir jenerator ve bir elektrikli ögütücünün toplam fiatı benzinliyle aynı,bunun yanında jenerator farklı isler icinde kullanılabilir

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2009, 09:03   #20
Ağaç Dostu

Sayın,ayhandükel önce bayramını kutlarım. Arkadaşım dal ve yaprak öğütücü alma kararından dolayı seni kutlarım, arkadaşım bahçenin büyüklüğünü bilmiyorum ama şu hususu belirtmeden geçemiyeceğim dal öğütücülerin benzinli olan tipleri daha güçlü işler yapıyorlar.
Karar senin hayırlı olsun sevgiyle kalın. Saygılar sunarım.

Eski 28-11-2009, 09:50   #21
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
sn epsody selamlar

Bende tüm agaclar net katılımcılarının bayramını kutluyorum evet bunu dikkate almak gerekir yukarıda belirtilen bosch modelini kullanan birkac arkadaş cok memnun olduklarını belirtmişlerdi sanırım bu model jeneratörle beraber cok işime yarayacak
tesekkurler/saygılar

a.dukel

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 08:07   #22
Ağaç Dostu

Bahçede malç görüntüleri.

Dal öğütücülerin önemine vurgu yapmak için kış şartlarında malç yapılmış bir bahçeden görünüm,

Eklenen Resimler

-turkuaz- ve Resulgur beğendi.
Eski 08-01-2010, 08:31   #23
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben artık alıştım. Yeni yıl ve doğum günümde, hatta anneler gününde bile bana alınan hediyeler hiç şahsımla ilgili olmuyor.
Ya bir bahçe testeresi, ya şarjlı tornavida takımı ya da çim havalandırma (aeratör) makineleri oluyor.
Bu sene de oğlum dal ve yaprak öğütme makinesi almış. Almış da daha hiç kullanmadan arızalı (çatlak) olduğunu farketmiş, hemen iade etti.
Şimdi yenisi gelecek diye bekliyoruz.
Hiç kullanmadığım için bahçede ne kadar faydalı olacak bir fikrim yok.

Resulgur beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 09:33   #24
Ağaç Dostu

Bahçelerin kraliçesine gerçek samimiyet.

Sayın Güler Hanım, yeri geldide size sitem etmeden geçemiyeçeğim, bu benim paylaşımlara gösterdiğim ilginin samimi bir ifadesidir, sakın sizde başka üye arkadaşlar gibi üslup bozukluğu diye niteliyerek gözardı etmeyiniz lütfen.

Sizin büyük bir bahçeye sahip olduğunuzu, hatta bahçe ekipmanlarınıza verdiğiniz değerleri ve bundan dolayıda bahçenizdeki güzelliklerin reytik alırcasına dolaşılmasına rağmen, bu makinaların önemine vurgu yapılmaması, bu olumsuz durumun sizin bahçenizde dolaşan arkadaşların bendeki menfi düşüncelerini açıklamaya yetiyor.

Sizce gerçek dostluk, arkadaşlık anlayışı bumudur lütfen söyleyin, ben yeri geldiğinde en samimi dugularımla takdir ve şükaranlarımı vede eleştirilerimi yaparken gerçek dostuklardan yana koymasını bilmişimdir, ama diğer arkadaşlar hep tek yanlı tutumlar sergilemişler onların bu tutumları değer görmüş benikide üslüp bozukluğu içinde mütaala edilegelmiştir.

Bu mu olmalıdır insanların değer yargılarına gösterdikleri övgü takdir veya eleştiriler, konuyu biraz uzatıyorum ama açıklamakta yarar görmekteyim siz bu sitede benden çok daha kidemli ve deneyilmisiniz, tabii buna bağlı olarakta sizinle ayni paralellikte üye arkadaşlarınızda oldu, dal öğütücü makinalar yeni icat olmadiki bunun önemini şimdi açıklıyalım.

Benim anlatmak istediğim esasa olan meselenin dal öğütücü makinanın önemini size benim açıklama yapmam konusu, sizin bundan böyle etrafınızdaki dost ve arkadaş bolluğu içinden size gerçek samimi olanlarını ayırmak ve onlara siniz gerçek samiyetinizi koyarak davranmalısınız.

Güler hanım bu makinayı kullanımanın önemi anladığınızda size epsody inin de ne kadar gerçek samimi dost olduğunu anlamiş olacaksınız, sevgiyle kalınız saygılarımla.

Düzenleyen epsody : 08-01-2010 saat 09:45 Neden: Yazıya ilave
Eski 08-01-2010, 10:42   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:

Sizin büyük bir bahçeye sahip olduğunuzu, hatta bahçe ekipmanlarınıza verdiğiniz değerleri ve bundan dolayıda bahçenizdeki güzelliklerin reytik alırcasına dolaşılmasına rağmen, bu makinaların önemine vurgu yapılmaması, bu olumsuz durumun sizin bahçenizde dolaşan arkadaşların bendeki menfi düşüncelerini açıklamaya yetiyor.

Sizce gerçek dostluk, arkadaşlık anlayışı bumudur lütfen söyleyin, ben yeri geldiğinde en samimi dugularımla takdir ve şükaranlarımı vede eleştirilerimi yaparken gerçek dostuklardan yana koymasını bilmişimdir, ama diğer arkadaşlar hep tek yanlı tutumlar sergilemişler onların bu tutumları değer görmüş benikide üslüp bozukluğu içinde mütaala edilegelmiştir..

Sevgili epsody, yazıma nasıl başlayacağımı bilemiyorum.
Yazmasına yazarım da sizin ters anlamanızdan endişe ediyorum. Öyle koyuyorum olmuyor, böyle koyuyorum olmuyor.
Size bir tek şey sormama müsade edin; Neden insanları olduğu gibi kabul etmiyorsunuz da mutlaka, tabiri caiz ise öküz altında buzağı arıyorsunuz?

Bahçeme giren arkadaşlar, çiçeklerimi seyrediyor, yaptıklarımı, yazdıklarımı okuyorlar.
Memnuniyetlerini de dile getiriyorlar. Kendilerine ters gelen şeyleri yazmıyor ve ya neden şu aletin yok diye dile getirmiyorlarsa bu niçin onların iki yüzlülüğü olsun, anlamak mümkün değil.
Bahçeme her giren üyenin bahçesi olmayabilir, konu hakkında da bilgisi olmayabilir, sırf seyretmek için dolaşıyor olabilirler.
Kim bilebilir ki benim dal-yaprak öğütücü makinem yok veya kim bilebilir ki benim aeratörüm var.

Eğer, ben merak ediyorsam ya internetten veya sitede kullanan arkadaşların yazdıklarından okuyabilir, kendilerine sorular sorarak öğrenebilirim. Ve ya sizler yazıyorsunuz ya ne kadar kullanışlı ve verimli olduğunu. Bunu herkes de yazacak diye bir kural da yok ki. Ya da yazmıyorlar diye ben neden onları " yok sizler samimi değilsiniz, bana neden yazmadınız" diye sorgulamaya tabi tutayım.

Benimle paylaşanlar da sağ olsunlar, paylaşmayanlar da.

Ben, yeni birşey öğrendiğimde ve ya güzel bir şey gördüğümde de genelde paylaşıyorum. Bahçesine girdiğim üyelere de mutlaka alın diye de diretmem belki de alacak ekonomik gücü yoktur, neden üzeyim?

Siz bu makinenin faydalarını uzun uzun hem bahçenizde resimleyerek anlatmışsınız hem de başlık altında yazmışsınız. Ben de okudum ve almaya niyet ettim. Teşekkür ederim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 21:52   #26
Ağaçsever

Zeytin ağaçlarının ara yapma zamanının yaklaşması, Sn epsody' nin aynı makinadan kullanıp ta memnun olması ve fiyatının da en uygun olması nedeni ile sonunda bir dal öğütücü de ben aldım.

Fotoğrafı aşağıda. Sanırım Sn epsodiy' nin ki ile aynı marka. Fyatı kargo dahil 315 TL ye maloldu.Artık bol bol malçlık dal öğütüp, otunu çapalamaktan bıktığım meyve ve zeytin ağaçlarına malç yapacağım.

Bu arada malç ve kompost ustası Sn Epsody ye bir sorum olacak:
Daha önceki mesajlarınızda malç uygulamasında malçın ağaç gövdesine temas etmemesi , aksi takdirde toksik etkisi nedeni ile ağaca zarar verebileceğini söylemiştiniz.
Yukarıdaki 22 nolu mesajınızda gözüken yeşil bitkiye malç uygulamasında malç malzemesi bitkinin dibine kadar serilmiş ve bitkiye temas etmekte. Acaba yeşil bitkilerde malçın toksik etkisi olmuyor mu? Yoksa toksik etkisi var da bunu bir şekilde önlüyor musunuz? Bu sene sebze bahçesine de öğütülmüş dallardan malç yapmayı düşünüyorum. Bu konuda desteğinizi bekliyorum

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2010, 18:15   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Reytabu Mesajı Göster
Zeytin ağaçlarının ara yapma zamanının yaklaşması, Sn epsody' nin aynı makinadan kullanıp ta memnun olması ve fiyatının da en uygun olması nedeni ile sonunda bir dal öğütücü de ben aldım.

Fotoğrafı aşağıda. Sanırım Sn epsodiy' nin ki ile aynı marka. Fyatı kargo dahil 315 TL ye maloldu.Artık bol bol malçlık dal öğütüp, otunu çapalamaktan bıktığım meyve ve zeytin ağaçlarına malç yapacağım.

Bu arada malç ve kompost ustası Sn Epsody ye bir sorum olacak:

Saygılarımla
Arkadaşım Reytabu;Dal öğütüçü makinası almışsın, inan ki kendime aldığım sevinci tekrar yaşadım desem yalan olmaz, arkadaşım bu makinanın önemini bu başlıkta ve ilgili konularda anlatmaktan usanmadım, lakin benim bu anlatımlarıma ancak sizin gibi bir duyarlı arkadaşların samimi bir yaklaşımla bu dal üğtücünün önemini anlaması yeterli paylaşımlar gösteremediğimizin bir nişanesi olarak yeterli anlaşılamadı kanısına vardım.

Arkadaşım senin bu yaklaşımına elbet benimde samimi paylaşımlar gösterek sana gereken bilgileri hatta benim araştırmalarımda güncel olan bilgileride aktarmaktan zevk alacağım.

Sayın Reytabu, Öğütülen dal ve yapraklar toprağa serildikleri zaman toprak bakterileri tarafından işlenmeye başlarken, bu organik atıklar havadaki oksijeni alarak oksidasyonla küfler mantarlar ürüyerek bütün bu atıkları parçalamaya minerilizayona tabi tutarken etraflarındaki ve yakınlarda bulunan diğer bitkilerede bulaşarak aynı işlemi onlarada uygulamak isterler.

Sonuçta ot tohumları oksidasyonla çimlenme özelliğini yitirken ağacın gövdesinde de çürümeler yapabilirler, o sebepten ötürü malç malzememizi ağcımızın gövdesine değmiyecek şekilde özenli sermek zorundayız.

Şimdi gelelim sizin can alıcı sorunuzdaki ayrıntılarını açıklamaya, genelde ağaçlar gelişimlerini sürdürürken beslenmeleri sırasında bünyelerine alamaddıklarını toksin olarak yapraklarında ve gövde ve dallarındaki belli hücrelerde toplarlar, bu hücreler genelde koful denmektedir, yani bunlar bitkinin dışında bir hücre yapısına sahip bir oluşumları vardır, sonuçta yapraklar dökülmelerinin sebebi burada yatmaktadır, gövdelerindeki kabukların yapılarıda aynı özelliktedir.

Yani bunlar bir nevi kanserleşmiş hücreler olarak atılmaya yatkın malzemelerdir. toksin deposudurlar, bitki tarafından kurunamazlar dış etkilerden çok çabuk etkilenirler, malçın oksidasyonuna dayanamazlar, hatta bu toksinlerin diğer mantar ve küflere destek olacak beslenimler sunarak ağaç gövdesinde hastalıklara sebebiyet verebilrler.

Yeri gelmişken hatırlatmada yarar görüyorum her ağacın yaprağı kendi toprağına düşünce toksin olduğundan toprak yorgunluğu yaratmaktadır, yeşil bitkiler içindeki malçın etkisinin zarar yapmama düşüncesinide açıklamış oluyorum.

Şimdi size güncel olan malç yapımıyla ilgili bilgilerimi aktarmak istiyorum,malç malzememizi kapalı bir ortamda fermantasyona tabi tutarak malçın etkilerini karesi oranında artttımış oluruz, fermantasyon işlemin etkin olan mikro organizmalarla başlatırsak ozaman malçın etkileri çok daha fazla artarak mucizevi sonuçlara ulaşabiliriz.

Bu mucizenin ip uçlarından bahsedersek, ağaçlarımız kök bölgelerinden maksimum besin alacak bir toprak yapısına kavuşacaktır, zararlı hastalık yapıcı unsurlar olmıyacak herşey bitkinin beslemesine uygun gelişme gösterecek, sonuçta sürdürelebilir tarımın kuralları işliyerek maksimum verim alınacaktır.

AylinK. beğendi.
Eski 06-02-2010, 18:41   #28
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın ve sevgili üyeler,

benim asıl merak etiğim bu öğütücülerin çıkartıkları tane boyu. Tamam, anladığım o ki 2 - 4 cm kalın dalları öğütebiliyor ancak altında çıkan kırıntının iriliği?
Sorunumu anlatmam gerekse, ağaç kabuklarını bunun gibi bir aletle ufalayıp Orchide substratı için gereken kalınlıkta bir irilik elde etmek.
Fiyat marka v.b. konular çok tartışılmıyor bu başlıkta.
Elektrikli veya benzin motorlu, benim sorunum kabukların ufalama boyutlarında.
Malçlama kompostlama iyi hoş güzel de öğütülen kısım ne irilikte veya ne incelikte?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 19:11   #29
Ağaç Dostu

Dal öğütme makinaları hakkında detay.

Arkaşım praecox, ben bu makinayı kullanmaktayım, makinanın dal kalınlık ayarını küçülterek, öğütülen malzemeleri makinaya tekrar verilecek olursa, öğütülme boyutları dahada küçülebiliyor, bu malzemeleri istediğiniz büyüklüteki bir elekten geçirerek size lazım olan boyutlarda malzeme elde edebilirsiniz.

Fiatlar güçlerine göre değişmekte 350-800 tl arasında, bizm aldıklarımız elektirkli oan tipi kullanmaktayım, değeri ölçülmiyecek bir alet, bahçesi olan arkadaşlarımızın bu aleti edinmelerini isterim.

Açıklamalarım yeterli olmuşsa sizi bilgilendirmekten memnun olacağım sevgiyle kalın.

Eski 06-02-2010, 19:26   #30
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Arkaşım praecox, ben bu makinayı kullanmaktayım, makinanın dal kalınlık ayarını küçülterek, öğütülen malzemeleri makinaya tekrar verilecek olursa, öğütülme boyutları dahada küçülebiliyor, bu malzemeleri istediğiniz büyüklüteki bir elekten geçirerek size lazım olan boyutlarda malzeme elde edebilirsiniz....
Ben un ufak bir malç elde etmek istemiyorum. Cm olarak telafuz edebilirseniz menun olurum. Aslında iri taneler istiyorum. Bakla boyu ve az üzeri 1 x1 veya 1,5 cm gibi küpler veya oval taneler.
Tekrardan öğütümden geçirilip inceltilmesi bitkilerin (yani orkidelerin türü ve kök kalınlığına, hatta yaşına göre) değişmektedir.
Bana kabaca cm veya benzeri bir ölçü ile tane büyüklüklerini verebiseydiniz?

Öğüteceğim kabuklar yassı ve takribi 10 cm ve üzeri plakalar halinde.

Peşinen teşekkürler.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024