agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Yumrulu Begonya (Begonia tuberhybrida, Begonia tuberosa) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5719)

B e t ü l 21-06-2015 23:45

....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeha (Mesaj 1389461)
Betül hanim saksinin altinda delik var ama ic kisimda yani distan ayri bir tabagi yok ve sanirim kırmızı olani kaybediyorum kökü çürümüş, cok suladim sanirim :(

Benim gördüğüm saksı da aynı idi. İçinde 1 cm yüksekliğinde delikli kısım vardı ama dışta hiç yok. Ne kadar az sulasanız da bitkiler için sağlıksız.

hobiciakvarist 22-06-2015 16:23

begonya 3-4 saat su da kalınca çürümez mi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 1389387)
Torfa dikilmiş, susuz kalmış ve torf kurumuş. Torf kuruduktan sonra su çekmeeez, verdiğiniz su akar gider ama torf yine susuz-kurudur...

Torfa su çektirmek için; saksıyı 3-4 saat su havuzunda bırakmak, sonra çıkarıp suyun süzülmesini sağlamak gerek.

Sayın Kgursan,

Cevap için teşekkürler. Peki bu işlemin begonya'ya bir zararı olurmu? Bildiğim kadarı ile begonya'lar suya karşı hassas olan ve köklerden çürüme gösteren bitkiler. 3-4 saat su bırakılırsa bu bitki çürümez mi? :confused:

yeha 22-06-2015 22:50

Kirmizi begonyami kaybettim kokleri çürümüş, artik begonya almamaya karar verdim ama o gosterisli ciceklerine hayranim :(

kgursan 23-06-2015 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1389748)
Sayın Kgursan,

Cevap için teşekkürler. Peki bu işlemin begonya'ya bir zararı olurmu? Bildiğim kadarı ile begonya'lar suya karşı hassas olan ve köklerden çürüme gösteren bitkiler. 3-4 saat su bırakılırsa bu bitki çürümez mi? :confused:

Torf (kök ortamı) çok kuru ise kökler kurumuş olmaz mı? Kuru torfu bir şekilde NEMLİ duruma getirmelisiniz. Ki daha sonra verdiğiniz suyu çekebilsin. Doğru biliyorsunuz begonya fazla su sevmiyor, ama kurumuş torf da istemiyor. Riske girmeyelim diyorsanız; torfa damla damla su çektirmeniz lazım. Birkaç kez damla şeklinde su verirseniz nemlenebilir.

Bir bardak suyu şaaap diye dökmek yerine azar azar sindire sindire torfa yedirin Bu da bir yöntem .

kolay g elsin

taydin66 12-07-2015 17:08

Merhaba,
1) Begenyanın soğanlı mı(yumrulu) yoksa hibrit üretimi olup olmadığı nasıl anlaşılır. Hibrit üretim olanlar çoğaltılamıyor diye biliyorum. Doğrumudur?
2) Yaprak uç kısmından itibaren yarıya kadar sanki suyu çekilip kurudu. Bunun için öereceğiniz ibr ilaç var mı?

taydin66 12-07-2015 18:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeha (Mesaj 1370497)
ev yapımı mantar ilaçları başlığındaki tariflerden uygulasam işe yarar mı ?

Merhaba, Yaprak uçlarındaki kuruma için hangi ilacı kullandınız?
Çözüm buldunuz mu?
Syg.

abone34 25-07-2015 20:45

3 Eklenti(ler)
3 sene evvel bir begonya'yı öldü diye saksısıyla toprağıyla beraber bahçeye bırakmışdık.Annem ona sonradan ceylangözü çeliği sokmuş... 2 senedir her yaz ceylangözünün dibinden bu aylarda çıkıyor.Balkonda gölgede olanlar öldü o bahçede yarım gün güneşin altında ve bahçeyi suluyan fıskıyenin önünde günde 1-2 saat sulanıyor ve mutlu..bu seneki hali

cengizildas 13-10-2015 20:22

Mersin'de bu aydan sonra balkonda yumrulu begonya (gül begonya) kalabilir mi, yoksa kaloriferli olan evin içine mi almam gerekir? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan destek isteyeceğim.

black_flood 14-10-2015 10:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengizildas (Mesaj 1414473)
Mersin'de bu aydan sonra balkonda yumrulu begonya (gül begonya) kalabilir mi, yoksa kaloriferli olan evin içine mi almam gerekir? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan destek isteyeceğim.

Akdeniz ikliminde hiç bir şey olmaz. ama şu şartları yerine getirmen şartı ile. kışın Poyraz rüzgarına asla maruz bırakmayacaksın ve gölge yerde durmayacak güneş alan yerde durmasında fayda var kış güneşi çok iyi gelecektir. Antalyada ben içeri almıyorum sadece yazın gölgeye kışın ise güneşin olduğu yere taşıyorum birde nadiren oluşan eksi değerlerdeki hava sıcaklığında ya üstünü ört **** uygun imkan var ise iç mekana taşı donmaması için. geçen sene sadece 2 hafta içeri almıştım soğuk nedeni ile.

abone34 30-10-2015 19:16

yeni begonyamız

1 Eklenti(ler)
yeni turuncu begonyamız

abone34 05-11-2015 18:32

begonya çelikle çoğaltma

Hem yaprak çeliğinden hem gövde çeliğinden suda 3-4 haftada köklendirmiş..Kırmızı begonyadan bu hafta bende çelikler aldım,köklendirebilirsem resimleri koyarım
https://www.youtube.com/watch?v=gOP4jkPao0M

cengizildas 23-12-2015 20:31

Yumrulu Begonya

-Açık havayı, esintili ve yarı güneşli ortamı, orta nemlilikte havayı sever.
-TOPRAK; Humuslu gerçek toprak. Camekanlı balkonlarda ve pek esintili olmayan yerlerde toprağa 1/5 oranında ponza taşı karıştırılmalı.
-Ekim; Erken ilkbahar başı ekilmeli. Yumruları 4-5 gün güneş alması için bekletin.
Gömerkenkenarları ve üstü açık kalacak. Filizler yükseldikten sonra toprakla üstü kapatılacak.
- Uzun süre suya doymuş toprak yumruları çürütebilir. Alt tabakta su birikmemelidir.Ytişkin bwgonyalar kuru toprakta fazla beklemeyi sevmez. Ekim ayında sulama sıklığını azaltmak, kasım ayında kesmek gerekir.
- İlkbaharda yeni genç begonyaların yumru yapabilmesi için,çoğu tomurcukları tırnak ucu ile koparın. Daha az çiçeklenmesini sağlayın. Bu sene yumru yapsın, seneye bol çiçek versin.
-

cengizildas 23-12-2015 20:37

-Ekim ayı ortalarına kadar yapraklarda sararma olmadıysa, suyu kesin, kurumaya terkedin. Dalları kesmeyin.Kendiliğinden düşen dal ve yaprakları hemen uzaklaştırın.
-ÇOĞALTMA; Kış sonu/ilkbahar başında yumrudan çıkan sürgünler 10cm.'yi bulduktan sonra, bir veya ikisini dipten keserek alın. Yarı yarıya kumlu begonya toprağına ekin. Az sulayın. Tam pencere kenarında sıcak ve aydınlık bir yer ayarlayın.Mevcut yapraklar dökülebilir, meraklanmayın, önemli değil. Sıcaklık 12 dereceyi bulunca dışarı alabilirsiniz.
Alıntı; Özet çıkarılarak Adan Zye Bitkiler Dünyası

sevgihoca 23-12-2015 22:38

Teşekkür ederim,Cengizildas.Yararlı bilgiler vermişsiniz.Benim begonyanın bir dalı kaldı,bakalım onun akıbeti ne olacak.Çelik bulup dikmek en iyisi.Asmalıtepe'nin diktiği begonyam küçücük ama çiçek açtı.Araştırmanız için teşekkür ederiz.

melek yüzlü 23-12-2015 22:55

Arkadaşlar menekşe besini var o besini begonyaya da versem olur mu

Binbirçeşit 27-01-2016 13:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abk (Mesaj 225816)
Ters ekmekte çokta haksız sayılmayız ama. Patates gibi bir şeydi, neresi tersi neresi yüzü belli değil ki.;)

Ozaman napıyoruz arkadaşlar.yan ekiyoruz.:)böylelikle ters ekme olanağıda ortadan kalkar.tıpkı ceviz ekimi gibi.hangi ucundan filizlenirse dışarıya çıkar.üzülmeyin.sadece olabilir diye düşünüp paylaştım.ben böyle yapıyorum.ters olur diye .bu taktikte dikiyorum.bu arada benimde ithal sarkan begonyam şuan malisef kaybettim .yinede bi umut yeşerirmi diye bekliyorum.

Binbirçeşit 28-01-2016 15:49

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar biley diycem.ben küçükken hatırlıyorum ailem ve cevredekiler çiçek dikerlerken bildiğimiz patatese delik açık alınan çeliği patatesin içine koyuk saksıya dikerlerdi.ve hatırlarım hepte tutardı.Şİmdi geleyim benim soruma.bir begonya aldım lakin çiçekleri artık soluyor çiçeklerini kessem bi sakıncası olurmu.**** kesmelimiyim.çünkü her yaprak dibinden yeni çiçekler çıkıyo.

çiçekaşkı 15-03-2016 16:31

Begonya severler.. Herkese merhaba. Ben de dün yumruları toprağa gömdüm. Sizlerle gelişmeleri paylaşmak istiyorum. Ben böylesine doğa harikası çiçekleri geç keşfettiğim için çok üzgünüm. Nerdeyse her rengim olsun istiyorum.

Zehraaa 12-04-2016 12:31

merhaba,begonyayı yapraktanda üreten oldu mu hiç.

çiçekaşkı 04-05-2016 22:41

Merhabalar.. Begonya yumrularım filizlendi büyümeye başladılar. Ama 3-4 tane Kocaman yaprakları olmasına rağmen hala Çiçek vermediler. Acaba ne yapmam lazım. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

kelebek çalısı 12-06-2016 12:37

2 Eklenti(ler)
Begonyalarım balkonumu sevdi. Hem boylanıp yayıldı hem de çiçeklendiler.

Eklenti 617527

Eklenti 617528

melek yüzlü 25-06-2016 10:29

1 Eklenti(ler)
Bunu bana gecen sene eşim almıştı kucucuktu ve sari çiçekleri vardı. Tüm kişi salonda içerde geçirdi. Mutfak caminin önüne aldım.( Güney cephe) bu şekilde boyu uzamaya başladı. On beş gün önce bir tane küçük çiçek açtı başka da açmadı artik saksı da küçük gelmeye başladı yamuluyor. Uç yaşındaki oğlun gidip gelip su doluyor ondan mi bilmiyorum ama neden acaba çiçek acmiyor?

gurbik67 26-06-2016 01:28

arkadaşlar begonyalarınızı sık sık sulayın, ancak toprak su tutmayan mil kumlu olsun ki suyu fazlaca emmeden desarj etsin aksi halde çürür.
soğuğa gelmez ,donar sulu gövde olduğundan güneşte de sararma olur yarı gölde idealdir.

sakdag 28-06-2016 21:06

1 Eklenti(ler)
Daha önce denediğim ancak başarılı olamadığım begonyam bu sene gayet iyi görünüyor. Balkonun en gölge yerinde duruyor..

Hala torfa ekili, ancak keyfini bozmak istemiyorum... Saksının tabağına su koyuyorum ki torf iyice çekebilsin.

Eklenti 620317

Mahmut Tebir 07-08-2017 01:10

Begonya toran nasıl çoğaltılır. Bilgisi olan varmı? Hiç bir yerde bir bilgi bulamadım. Çelikle denesem köklenirmi acaba.Bilgisi olan varsa bi yardım etsin.

Batı Rüzgarı 07-08-2017 06:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha (Mesaj 1515000)
Begonya toran nasıl çoğaltılır. Bilgisi olan varmı? Hiç bir yerde bir bilgi bulamadım. Çelikle denesem köklenirmi acaba.Bilgisi olan varsa bi yardım etsin.

aslında bilgim yok ama genel olarak
yumrulu rizomlu soğanlı bitkiler çelikle çoğalmaz.
kökten ayırma veya tohumla üretilebilir diye tahmin ediyorum...

Rojarya akin 14-03-2018 17:58

Begonyam

1 Eklenti(ler)
Benim begonyamda bu.cesidi hangisi bilmiyorum ama çok fazla boy atiyor:pnedenini anlayamadim

Dumlupınar 29-03-2018 21:17

5 Eklenti(ler)
Burhaniye,Denotko tatil sitesindeki seralarda yumrulu begonyalar...

Dumlupınar 29-03-2018 23:30

1 Eklenti(ler)
Devamı...

Tilki_34 31-03-2018 13:10

1 Eklenti(ler)
Bu sarı güzelliğin sorununu bilen var mıdır? yaprakları günden güne kötüleşiyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024