agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Frezya (Freesia) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4302)

sdcrmn 10-05-2007 12:28

Frezya (Freesia)

Frezyaları çok seviyorum. Soğanlı bitkiler bölümünü okudum fakat merak ettiklerim var. Frezyayı sadece belirtilen zamanlarda mı dikmek lazım? Öyleyse ne zaman dikmeliyim, çiçekleri ne kadar süre açık kalır?

Şu anda Mayıs itibariyle Ankarada frezya diksem olmaz mı? Kusura bakmayın çiçek konusunda çok cahilim:) Bu ikisi şu anda olmazsa diğer kokulu soğanlı bitkilerden hangisini dikebilirim? Anladığım kadarıyla tüm sene açık olan ve güzel kokan bir soğanlı bitki yok, doğru mu?

Oğuzhan 17-05-2007 10:20

3 Eklenti(ler)
Eklenti 10827

Eklenti 10828

Eklenti 10829

Koku tarlası

selenn 17-05-2007 10:26

Sanki kokuları buraya kadar geldi. Hele Frezyalar mis mis. Vazodayken bile tüm evin kokusunu değiştirmeye yetiyor.

papatyam 17-05-2007 10:48

Bende sık sık alırım evime çok güzel kokuyorlar gerçekten

sdcrmn 17-05-2007 15:44

Harika görünüyorlar. Ama ben onları devamlı evimde istiyorum.

Oyaman 18-05-2007 22:16

Bende Söke Tekzen mağazasından Frezya soğanı aldım,neden derseniz o güzelim
Frezya benim bahçemde doğal olarak bir adet açtı,çevremizde bir ikincisi çıkmadı.
Çiçeği küçük ve beyazdı öyle muhteşem bir kokusu vardıki anlatamam.O günden
sonra benim favori çiçeğim oldu,doğal olarak çıkan soğanı toprağı ile beraber
bir saksıya aldım.
İthal soğanların dikimi mayıs ayı içindeymiş temmuzda çiçek açıyormuş.
Sonbaharın sonuna kadarda sürekli çiçek açıyormuş,soran arkadaşların bilgisine.
Doğal olan Frezya Şubat ayındada çiçekli idi.

gilan 19-05-2007 00:01

Ben de Ankara'dayım, geçen hafta frezya soğanları diktim bakalım. Paketinde son dikim ayı olarak Mayıs'ı gösteriyordu. O yüzden sorun olmaz sanırım, sen de dikebilirsin.
Benim tek sorunum güllerin altına diktim, onlara da yakında gül gübresi vermiştim. Soğanlara fazla gelip de yakmaz inşallah. Bir çıksalar da rahatlasam..

sdcrmn 23-05-2007 16:27

Ben Ankarada Koçtaşa baktım fakat soğan falan göremedim ortalıkta.Gilan sen nerden aldın acaba soğanları? Bir an önce alıp dikiyim bari zamanı geçmeden. Doğal ve ithal soğan olmak üzere 2 çeşit soğan var anladığım kadarıyla. İthal olan mayısta dikilip sadece temmuzda mı çiçekli oluyor? Peki doğal olan ne zaman dikilir ,ne zaman ve ne kadar çiçekli olur? Bilen varsa çok mutlu olurum

sdcrmn 23-05-2007 16:32

Pardon Deportivo yazmış zaten ithallerin temmuzdan sonbaharın sonuna kadar çiçekli olduğunu. Nasıl bir pakette oluyor bu soğanlar? O zaman yazın ithal kışın da yerli nergis soğanı diksek devamlı nergislerimiz olabilir sanırım??

Oyaman 25-05-2007 23:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn (Mesaj 108050)
Pardon Deportivo yazmış zaten ithallerin temmuzdan sonbaharın sonuna kadar çiçekli olduğunu. Nasıl bir pakette oluyor bu soğanlar? O zaman yazın ithal kışın da yerli nergis soğanı diksek devamlı nergislerimiz olabilir sanırım??

Aslında bahçemdeki doğal frezya kışın çiçekliydi,paketteki tarih bana bir garip
geldi,bilemiyorum.Böyle olduğu halde tavsiyeye uyarak diktim bekliyorum.
Nergisi ise(ithal) bir ay buzdolabında soğuklattıktan sonra ekim ayında diktim.
Yaklaşık bir ay kadar çiçekli kaldı.

Oyaman 25-05-2007 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn (Mesaj 108045)
Ben Ankarada Koçtaşa baktım fakat soğan falan göremedim ortalıkta.Gilan sen nerden aldın acaba soğanları? Bir an önce alıp dikiyim bari zamanı geçmeden. Doğal ve ithal soğan olmak üzere 2 çeşit soğan var anladığım kadarıyla. İthal olan mayısta dikilip sadece temmuzda mı çiçekli oluyor? Peki doğal olan ne zaman dikilir ,ne zaman ve ne kadar çiçekli olur? Bilen varsa çok mutlu olurum

Benim doğal diyerek anlatmak istediğim bahçemde kendiliğinden çıkması idi ve çok güzel kokuyordu.Marketlerde gördüğüm kadarıyla sadece ithal soğanlar satılıyor.
İthal nergiz kokmuyordu,sukutu hayale uğradım inşallah frezya soğanlarında
da yanı şeyle karşılaşmam.

Ophrys 28-05-2007 15:33

Dün frezyalarımın bir tanesinden 4 tane tohum çıkardım. Ne zaman ekmeliyim? Soğanlarla aynı döndemde mi ekiliyor?

Oyaman 28-05-2007 22:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 110217)
Dün frezyalarımın bir tanesinden 4 tane tohum çıkardım. Ne zaman ekmeliyim? Soğanlarla aynı döndemde mi ekiliyor?

Sevgili Adabayrakoğlu bildiğim kadarı ile soğanlı bitkilerin tohumla üretilmesi için
uzun bir süre gerekiyor,ancak iki veya üç sene sonra çiçek veriyorlar.
Yavru soğanları ilk sene anacığından ayırmadan bir sene sonra ayırılıp dikilirse
çiçek verecek hale geliyor.

arb73 29-05-2007 06:46

Ağaçlar net Dergisinin haziran sayısında http://www.emecmua.com/DergiRead.asp...124&SayID=1030 Sn.Melike Hanımın çok güzel bir yazısı bulunmakta.Soğanlı bitkilerin yetiştirilmesi,toprak istekleri,çoğaltma teknikleri,bahçe düzenlemesinde yararlandığı tekniklere kadar kendi deneyimlerini de katarak yazdığı, minik ipuçları ve püf noktalarını da ele aldığı çok kapsamlı bir yazı.Şiddetle okumanızı tavsiye edebilirim.Bu makaleyi okuduktan sonra sanırım kimsenin aklında bir soru işareti kalmıyacaktır. Bu arada bu güzel çalışması için Melike Hanıma çok Teşekkürler.Gayet güzel ve açıklamalarıyla doyurucu bir yazı olmuş.

gilan 29-05-2007 18:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn (Mesaj 108045)

Kusura bakmayın görmemişim. Ben Ulus'ta Hal'den aldım. Ben alırken yerlileri de ithalleri de vardı ama sanırım şimdi sadece ithaller var. 10luk paket 5ytl.

sdcrmn 30-05-2007 09:57

Teşekkür ederim sağolun, hale bakacağım.

sdcrmn 05-06-2007 10:14

Halden frezya soğanı aldım. 5 er cm arayla 3 tane soğan diktim saksıya. Yalnız soğanlar kuruydu ve dolgun değildi, acaba bozulmuş mudur? Bana pek normal görünmediler. Bir de nemli tutmaya çalışıyorum toprağı fakat hava oldukça sıcak, acaba bu süreçte içeride serin ve gölge bir yerde mi tutmalıyım frezyaları?
Teşekkürler

BenBen1967 05-06-2007 10:24

Benim frezyalar tohum verdi .Tohumları topladım bunları ne zaman dikeyim;)

gilan 05-06-2007 23:14

Dikeli bir ay oldu sanırım ama hala çimlenme belirtisi yok benim frezyalarda. Benimkiler bahçede. Benden önce de annem denemek için saksıya dikmişti, onunkiler de bir ay kadar sonra çıktı. Genelde evde daha çabuk çıkıyorlar sanırım. Ama kesinlikle zor çıkan bir çiçek bu. Glayöller ve liliumlar hemen çıkmıştı..

gilan 05-06-2007 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn (Mesaj 113545)
Halden frezya soğanı aldım. 5 er cm arayla 3 tane soğan diktim saksıya. Yalnız soğanlar kuruydu ve dolgun değildi, acaba bozulmuş mudur? Bana pek normal görünmediler. Bir de nemli tutmaya çalışıyorum toprağı fakat hava oldukça sıcak, acaba bu süreçte içeride serin ve gölge bir yerde mi tutmalıyım frezyaları?
Teşekkürler

Yerli mi ithal mi?
Bu frezya soğanları çok sağlıklı görünen bişey değiller zaten. Ben merak edip biraz kabuğunu kaldırmıştım, içi iyi görünüyordu. Endişelenmeyin, çıkar inşallah.

sdcrmn 06-06-2007 08:11

İthal soğanlar. Bakalım çıkcak mı...Hava sıcak olduğu için çıkmayabilir gibi geliyor bana. Ne kadar zamanda çimleniyor bu frezyalar acaba??

Penelophe 06-06-2007 08:41

Bu yıl ne frezyaları nede glayölleri çiçek açtıramadım, değil çiçek açtırmak yapraklarını bile zor çıkardılar. Aynı şart ve zamanda ektiğim lilyumlar bile son çiçeklerini verdiler fakat frezya ve glayöller 15-20 cm boya ulaştıktan sonra kurudular. Hiç bir anlam veremiyorum bu duruma:eek:

gilan 07-06-2007 00:17

Sıcaktan mı diyeceğim ama bunlar da yaz soğanları.. Lale gibi soğuk ihtiyaçları yoktur herhalde. Ben daha çıkartamadım bile frezyaları :) ama glayöller uzuyorlar, bakalım nereye kadar gidecekler? Liliumlar da tomurcukda.

Penelophe 07-06-2007 07:28

İyice kurumadan saksılardan söküp bahçeye diktim ;)
Bakalım yeniden filizlenip, büyüyecekler mi?
Dün lilyumların tepelerini kesip, kurumaya bıraktım :p

aysemelike 08-06-2007 07:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 113920)
Bu yıl ne frezyaları nede glayölleri çiçek açtıramadım, değil çiçek açtırmak yapraklarını bile zor çıkardılar. Aynı şart ve zamanda ektiğim lilyumlar bile son çiçeklerini verdiler fakat frezya ve glayöller 15-20 cm boya ulaştıktan sonra kurudular. Hiç bir anlam veremiyorum bu duruma:eek:

Sevgili Penelope,

Birkaçının dibini ve kökünü kontrol etsen acaba danaburnu falan varda kökleri yediler mi???**** çok sulanıp çürüdüler mi??? Sonra yine yaz belki nedeni bulunur....

Penelophe 08-06-2007 07:52

Selamlar Melike Hanım;
Saksılara ekmiştim ben ilk önce bunları, çok sulamadım normal çiçeklerimi suladığım gibi suladım. 15-25 cm civarında olunca boyları, yapraklar uçlarından kurumaya başladılar. Daha sonra saksılardan topraklıca söküp bahçeye aldım, iyice kurudular. Soğanlar ve kökler sağlamdı. Anlamsız..

Oyaman 15-06-2007 21:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 105796)
Ben de Ankara'dayım, geçen hafta frezya soğanları diktim bakalım. Paketinde son dikim ayı olarak Mayıs'ı gösteriyordu. O yüzden sorun olmaz sanırım, sen de dikebilirsin.
Benim tek sorunum güllerin altına diktim, onlara da yakında gül gübresi vermiştim. Soğanlara fazla gelip de yakmaz inşallah. Bir çıksalar da rahatlasam..

Sevgili Gilan senin Frezya Soğanların ne durumda,sanırım saksıya diktin soğanları.
Son durumları hakkında bilgi verir isen sevinirim.

gilan 16-06-2007 00:27

Benim paketdekilerin 2sini saksıya 7sini de bahçeye dikmiştik. Saksıdakiler çıktılar, şu an 15cm civarı diyebilirim. Ama bahçedekilerden ses seda yok. 6 hafta falan olmuştur, çıkmayacaklar bu gidişle :(
Bu sene çıkmasa da seneye çıkar mı acaba? Bilen var mı, soğanlı bitkiler de böyle olabilir mi?

dal 16-06-2007 09:33

Umutsuzluğa kapılmayın gilan çünkü bahçe toprağında daha yavaş büyüme oluyor önce kökleri gelişiyor soğanın sonrada tepeden yukarı yükseliyor.Ben sizinle birlikte soğan ekimini yapmıştım.Birtanesini meraktan aşıp baktım köklenmiş yakın zamanda yukarıda çıkar azıcık sabretmek lazım bence.Çünkü ekim zamanının sonunda diktik.

Oyaman 16-06-2007 21:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 118469)
Benim paketdekilerin 2sini saksıya 7sini de bahçeye dikmiştik. Saksıdakiler çıktılar, şu an 15cm civarı diyebilirim. Ama bahçedekilerden ses seda yok. 6 hafta falan olmuştur, çıkmayacaklar bu gidişle :(
Bu sene çıkmasa da seneye çıkar mı acaba? Bilen var mı, soğanlı bitkiler de böyle olabilir mi?

,
Gilan, seninle aynı günlerde freziaları diktik,bende tamamını bahçeye dikmiştim.
Dediğin gibi 6 hafta olduğu için rahatsız oldum ve soğanların tamamını çıkardım,
soğanlarda hiç bir kök faaliyeti yoktu.Üstelik birde yumuşamaya başlamışlardı,acilen kurutup bu sefer hepsini saksıya aldım bakalım
soğanlar uykudan uyanacaklarmı?
Soğanları kontrol etsen iyi olur sanırım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024