agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Gübre çeşitlerinin kullanım miktarları ve kullanım zamanları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=25626)

ttuzunalp 13-11-2011 14:27

Gübre çeşitlerinin kullanım miktarları ve kullanım zamanları

Merhaba Arkadaşlar;

Gübrelerin kullanımı konusunda Sayın moderatörlerimizden gübrelerin isimleri ve hemen yanına kullanım miktarları ve zamanalrını tek bir sayfadan ulaşabilmemiz için yardımlarınızı rica edeceğim.

Kimyasal ve organik gübreler için bilgili olan arkadaşlardan sadece

Gübre ismi-kullanım miktarı- kullanım zamanı gibi bir liste oluşturabilirmiyiz?

Yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

kgursan 14-11-2011 17:12

Böyle hazır, hap gibi bir liste oluşturulamaz . Çeşitli nedenleri arasında ;

1) Onlarca çeşit gübre var,
2) Gübre denilince ne anlıyoruz? çiftlik gübresi, kimyasal gübreler, yeşil gübreler vb.
3) Gübre önerileri ve kullanma miktarları bitki türüne göre, toprak ve su durumuna göre, toprağın yapısına göre, mevsimlere göre, bitkilerin kök sistemlerine göre vb. pek çok duruma göre değişiklik gösterir.
4) Aynı zamanda ; kimyasal gübre içerikleri ve içerdiği kimyasal maddelere göre de kullanma miktarı değişir.
5) Genel kural olarak gübre tavsiyeleri; toprak analizleri yapıldıktan sonra verilir. Toprak analizine göre ....... bitkisi için, şu gübreden şu miktar kullanın denir. Bu öneri diğer bitkiler ve diğer toprak (tarlalar) için geçerli olmaz.

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı tek sayfalık bir gübreleme önerisi yapılamaz.

Kolay gelsin.

pria 15-11-2011 22:08

Gbreleme Konular

kgursan 16-11-2011 19:03

Sn pria, O konuları gördüm, okudum ama bu bilgilerle bir yere varılacağını düşünmüyorum. Çok genel bilgiler. Bu linkdeki bilgilerin Arkadaşın sorusuna cevap olduğunu da sanmıyorum.

pria 16-11-2011 21:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 879622)
Bu linkdeki bilgilerin Arkadaşın sorusuna cevap olduğunu da sanmıyorum.

Sayın kgursan..
Benim öyle bir iddiam yok zaten..Bu arkadaşın açtığı başlık,sizin de belirttiğiniz gibi öylesine dallı budaklı,kapsamlı,ayrıntılı bir konu ki..

Ama ben, bu gübreleme konularında genel bir bilgi sahibi olsun diye o linki verdim.
O linkte yinede bayağı bir kapsamlı bilgi var.Umarım yararlı olur.

ttuzunalp 17-11-2011 09:39

Merhaba arkadaşlar;

İlgili çok arkadaşın olduğunu görmek çok güzel;

Benim aslında istediğim bilgi şuydu;

15-15-15 gübresi Nisan gibi verilmeye başlanır 1 ağaca ortalama 30 gram gibi (serpme)

Yüksek kalite leonardit sonbahar ve ilkbaharda ağaç başına 1 **** 2 kg gibi (yaşına göre)(Gübre toprağa)
,
banda verme, serpme, üstten veya yandan gübreleme, püskürtme, damla sulama gibi seçeneklerinde yanına belirtilmesi.

benim beklentim herkesin bildiği fikir sahibi olduğu gübreyi üstte belirttiğim şekilde yazıp paylaşıma açması sonuçta her birey bizim gibi forumda arama yapıp tüm bilgileri okuyup kendi ihtiyacı olan bilgiye kolayca ulaşabilirmi?

Bu arada moderatörlerimizden bu konuyu ilgili birime taşımaları hakkında yardımlarını rica edeceğim.

Saygılarımla.

Benol Hazaroğlu 17-11-2011 12:25

Ben de böyle bir başlık açılmasından çok memnun oldum. Ama görüyorum ki fazla ilgi yok.
Örneğin elimde Biototal,20-20-2- gübre, Algovital, Biototal, Roa var. İncelikli olarak kullanımlarını, sürelerini bilmiyorum. Göz kararı kullanıyorum.
En güvendiğim rahatça kullandığım büyükbaş hayvan gübresi.

pria 17-11-2011 13:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ttuzunalp (Mesaj 879813)
Merhaba arkadaşlar;

İlgili çok arkadaşın olduğunu görmek çok güzel;

Benim aslında istediğim bilgi şuydu;

15-15-15 gübresi Nisan gibi verilmeye başlanır 1 ağaca ortalama 30 gram gibi (serpme)

Yüksek kalite leonardit sonbahar ve ilkbaharda ağaç başına 1 **** 2 kg gibi (yaşına göre)(Gübre toprağa)
,
.

Ben geçen yıl zeytinlerime İNCAL OMG ve 15.15.15 gübre kullandım..
Kışın verdim gübreleri ve ardından tiller çekerek karıştırdım toprağa..
Ağaç başına 30 gram 15-15-15 vermeniz yeterli değil..
Leonardit ile yarı yarıya vermeniz gerek kanaatindeyim..

Her ağaç başına her yıl için 100 gram..Yaprak izdüşümüne gömün..
10 yaşında bir meyve fidanına 1 kg leonardit..1 kilo da 15-15-15 kompoze gübre vermeniz uygun olur..

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.incalomg.com/nasil.asp

pria 17-11-2011 13:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu (Mesaj 879885)
En güvendiğim rahatça kullandığım büyükbaş hayvan gübresi.

Bence sun'i gübrelere fazla özenmemek gerek..Hele hele zirai konularda yeterli bilgi birikiminiz yoksa, yanlış uygulamalar istenmeyen üzücü sonuçlara neden olabilir..

Hele ev bahçeleri için en ideali ve korkusuzca kullanılabilir olanı yanmış hayvan gübresidir..Hiç olmazsa bahçenize ekeceğiniz 5-10 kök biber,domatesinizi ağız tadıyla organik şekliyle yersiniz..
Danaburnu gibi risklere karşı yanmış koyun veya keçi gübresini tercih edrdim ben sizin yerinizde olsam..
Her yıl aşırıya kaçmamak şartıyla takviye gübreleme yapmanız yeterli olur.

Benol hanım..Anladığım kadarıyla zaten bahçenizin toprağı münbit ve zengin bir toprak..Yoksa benden aldığınız nergisler geçen yıl 1 metre boylanmazlardı..
Her yıl ufak miktarlarda hayvan gübresi takviyesi yaparsanız başka hiçbir şey istemez kanaatindeyim.

ttuzunalp 17-11-2011 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 879897)

10 yaşında bir meyve fidanına 1 kg leonardit..1 kilo da 15-15-15 kompoze gübre vermeniz uygun olur..

Ayrıntılı bilgi için:

// ncal OMG \\

Merhaba Sayın Pria;

Ben örnek oluşturması açısından bu bilgiyi verdim, yani bilgi sahibi olan tüm arkadaşlar , gübreleri ve kullanım oranlarını ve zamanlarını sizin gibi yazarlarsa açtığım başlık amacına ulaşmış olacak ilginiz ve verdiğiniz bilgileri için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

ttuzunalp 17-11-2011 13:51

15-15-15 KULLANIM ŞEKLİ :

Tek yıllık bitkilerde ekimden hemen önce veya ekim sırasında verilir. Meyve ağaçlarına kış sonunda, ağaçlara su yürümeden hemen önce verilmelidir. Ekim sırasında taban gübresi olarak kullanıldığında, serpme olarak verilirken toprak altına getirilmesi gerekir. Gübre uygulama derinliği, toprak yapısına ve yetiştirilen bitkinin kılcal kök derinliğine göre 15-20 cm arasında değişebilir.

dermana 17-11-2011 14:49

toprak analizi yapmadan, ezbere kullanılan gübrelerden tam sonuç alınamaz. bu başlıkta herkes ezbere yazıyor. kimi yerde iyi sonuçlar veren bir gübre başka yerde zararlı, hatta toprağın zehirlenmesi sonucunu doğurabiliyor. veya fazla atılan bir element, topraktaki başka bir elementi bağlayıp yararsız hale getirebiliyor.

ttuzunalp 17-11-2011 14:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dermana (Mesaj 879923)
toprak analizi yapmadan, ezbere kullanılan gübrelerden tam sonuç alınamaz. bu başlıkta herkes ezbere yazıyor. kimi yerde iyi sonuçlar veren bir gübre başka yerde zararlı, hatta toprağın zehirlenmesi sonucunu doğurabiliyor. veya fazla atılan bir element, topraktaki başka bir elementi bağlayıp yararsız hale getirebiliyor.

Türkiyede herkesin dönümlerce arazisi maalesef yok çoğu kişi 10 veyahut 20 m2 arazilerde kullanıyor başka bir deyişle balkonundaki saksılarda anladığım kadarıyla bu konuda saksı balkon ve hobby olarak küçük bahçe işleriyle uğraşanlara bu konuda bilgi aktaramayacağız üzgünüm herkese teşekkürler.:(

kgursan 17-11-2011 16:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 878973)
Böyle hazır, hap gibi bir liste oluşturulamaz . Çeşitli nedenleri arasında ;

1) Onlarca çeşit gübre var,
2) Gübre denilince ne anlıyoruz? çiftlik gübresi, kimyasal gübreler, yeşil gübreler vb.
3) Gübre önerileri ve kullanma miktarları bitki türüne göre, toprak ve su durumuna göre, toprağın yapısına göre, mevsimlere göre, bitkilerin kök sistemlerine göre vb. pek çok duruma göre değişiklik gösterir.
4) Aynı zamanda ; kimyasal gübre içerikleri ve içerdiği kimyasal maddelere göre de kullanma miktarı değişir.
5) Genel kural olarak gübre tavsiyeleri; toprak analizleri yapıldıktan sonra verilir. Toprak analizine göre ....... bitkisi için, şu gübreden şu miktar kullanın denir. Bu öneri diğer bitkiler ve diğer toprak (tarlalar) için geçerli olmaz.

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı tek sayfalık bir gübreleme önerisi yapılamaz.

Kolay gelsin.

Sn Dermanana, Burada bizim de dediğimiz bu:rolleyes:

wellness 07-01-2012 05:37

Gerek sn pria ve gerekse kgursan arkadaşlarımız gübreleme konusunda söylenebilecek herşeyi söylemişler. Bu verilen bilgilerden artık birşeyler anlamak lazım. Biraz kaba bir tabir olacak belki ama şöyle bir örnekleme yapayım. Kedi ciğer yer, köpekler kemik yer, tvuklar mısır, buğday yer. Sen tutupta kediyi misir buğday ile veya kemik ile besleyebilirmisin? Kesinlikle hayır. İşte bu konu da aynen öyle. Gübreler bitkiden bitkiye, topraktan toprağa değişir.

alacakaranlik 26-01-2012 10:57

Edindiğim tecrübe konusunda bilgi vermek istiyorum biraz.
Eger normal bir torf içine dikim yapılır ve gübre takviyesi yapılırsa, bazı soğanlar kayboluyor bazıları ise gelecek sene çok yavaş büyüme gösteriyor. Kaliteli bir torf kullanmak kısmıde olsa bunun önüne geçme imkanı sunuyor size.

Gübreleme olarak, Soğan dikimi yaptıktan 2 hafta sonra başlar. Çünkü su ile temas eden soğan 2 hafta içinde kökleniyor. Köklenme olduktan sonra ilk yapılacak gübre 3 hafta sonra başlar . Gübrelemeyi NPK oranı olarak baktığınızda N oranı yüksek olan gübre 1 ay devam eder. sonraki ay P oranı yuksek olan gübre kullanılır. Bunun nedeni bitkinin açacak olan çiçeğin hem daha gösterişli hemde aramatık ( kokanlar için ) olması için gerekir. Bu gübre süreside çiçek açmadan önce başlar çiçeklerin solmasına doğru bırakılır. En son gübrede K oranı yüksek olan gübre bırakılır. Bu gübre çiçekler kuruyup, çiçek sapı kesildikten sonra uygulanır. Böylece çiçek sonrası soğanın ve yavru soğanların şişmesi beklenir. bu uygulama Hazıran ayında son verilir.

Ekim 15 - kasım 15 : soğan dikilir.
kasım 15 - aralık 15 : azot gübrelemesi başlar
aralık 20 - Subat 15 : Fosfor uygulaması yapılır ( ev içinde olan bitkiler daha erken çiçeklenir )
Mart 15 - hazıran 10 : Potasyum uygulaması yapılır.

ttuzunalp 26-01-2012 14:53

Merhaba

İbreliler için nisan - mayıs aylarında
tam gözler tomurcaklar uyanırken verilmelidir.
15x15x15 gübresi verilmeli (bir tatlı kaşığı) ağaç büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.
Aynı zamanda yaprak gübreside verilebilir.

ttuzunalp 27-01-2012 10:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 879897)

Ayrıntılı bilgi için:

// ncal OMG \\

Merhaba Sayın pria

Öncelikle cevaplarınız için minnetarım

sizce önerdiğiniz siteden omg gübresini almam uygun olurmu ?
mavi ladinlerim 7- 8 yaşlarında meyve fidanlarım 2-3-4-5 yaşlarında

Saygılarımla.

pria 27-01-2012 11:45

Sayın ttuzunalp..

Ben İNCAL IMG'yi de Ünaldı' yı da kullandim..
Her ikisinden de çok memnunum..
Geçen yıl köyde herkes dekara 400-500 kilo buğday alırken ben Ünaldı 12.12.12 kompoze gübresinden dekara 15 kilo atarak dekardan 650 kilo buğday aldım..
Organomineral Gübreler

10 yaşındaki fidanlarımdan bu yıl ilk defa zeytinyağ sıktırdım..

İNCAL OMG'yi 15.15.15 kompoze gübreyle birlikte atmanız gerek..Ünaldı'nın içinde ise herşey var..biraz pahalı..

ama daha az kullanıldığı için aynı hesaba geliyor..
Gübreleme Önerileri - Unaldi Gubre

İkisi de iyi..

Bu yıl çinkolu ve borlu leonardit gübre attım zeytinlere..onun markasını bir türlü hatırlayamıyorum..25 kiloluk çuvalları 20 liraya almıştım..15.15.15 kompoze suni gübreyle yarı yarıya attım onu..Şubatta gidince yine takviye yapacağım..
Onu da çok övdüler köyde..

Safranlı 27-01-2012 12:05

çinkolu ve borlu leonardıt hazır sekılde var ise çok güzel haber
bende leonardıt alıp
ayrıca çinkolu brlu gübre almayı düşünüyordum
hepsı beraberse tadından yenmez

prtkl 16-05-2012 10:55

Merhabalar,

500 m2 lik bir alanın etrafında 20 adet 1 yıllık meyve ağacı ve alanın ortasında çeşitli sebzeler için boş alanı olan bir bahçemiz var.

Yaptırdığım analiz sonuçlarına göre haziran ayaında 10 kg 15-15-15 kompeze gübreden verilmesi gerekiyor (rapor sonucu).

Ancak biz bu gübreyi toprağa nasıl uygulayacağız bilemiyoruz. Her ağacın dibine ne kadar vermeliyiz ve sebzeler için nasıl vermeliyiz raporda belirtilmemiş.

Kısaca özetleyebilirseniz çok sevinirim.

Kolay gelsin...

Halil Önen 18-05-2012 02:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi prtkl (Mesaj 967034)
Merhabalar,

500 m2 lik bir alanın etrafında 20 adet 1 yıllık meyve ağacı ve alanın ortasında çeşitli sebzeler için boş alanı olan bir bahçemiz var.

Yaptırdığım analiz sonuçlarına göre haziran ayaında 10 kg 15-15-15 kompeze gübreden verilmesi gerekiyor (rapor sonucu).

Ancak biz bu gübreyi toprağa nasıl uygulayacağız bilemiyoruz. Her ağacın dibine ne kadar vermeliyiz ve sebzeler için nasıl vermeliyiz raporda belirtilmemiş.

Kısaca özetleyebilirseniz çok sevinirim.

Kolay gelsin...

15-15- 15 gibi kompoze gübreler ideal toprak altı gübreleridir. 10-15 cm. derine verilmeli...

Toprak üzerine atılıp diskoro çekilebilir ya da sabanla sürülebilir...

Benol Hazaroğlu 27-02-2013 15:04

15-15-15 gübreyi sulandırıp süs çiçeklerinede verebilirmiyiz?

Teşekkürler.

denizakvaryumu 27-02-2013 16:44

Kompoze gübrelerin içinde katkı maddesi vardır...klor gibi sodyum gibi kireç gibi...ayrıca

topraklarda tuzlanma
ağır metal birikimi,
besin maddesi dengesizliği,
mikroorganizma etkinliğinin bozulması,
sularda ötrofikasyon ve nitrat birikimi vs.

zararlarının olduğu da unutulmamalı...

İlle de dengeli-kompoze kimyasal gübre kullanmak tarafındaysanız hiç olmazsa;

---Bitki ve toprağa zararlı veya zararsız kalıntı bırakmayan
--- Bitki tarafından kolayca alınanan,
--- klor ve sodyum içermeyen

(bu durumu açıkça belirten) kimyasal gübreleri kullanın derim...

Örneğin

Gbre Fabrikalar T.A..

linkte bu durum açıkça belirtilmiş...

kgursan 03-03-2013 20:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu (Mesaj 1110157)
15-15-15 gübreyi sulandırıp süs çiçeklerinede verebilirmiyiz?

Teşekkürler.

sn Benol hanım., Bunlar halilbeyin söylediği gibi Toprak altı gübreleridir. sanıyorum toprak hazırlığı sırasında veya sonra 10-15 cm derine verilebilir.

1. Suda zor eriyebilir,
2. yapraklara değerse yakabilir, yani yağmurlama ile verilmez,
3. dozu fazla kaçarsa eriyik ince kökleri yakabilir,
4. Damlama deliklerini tıkayabilir.

Tabi ki pek çok kompoze gübre vardır, hepsinin içerikleri 151515, veya 202020, veya 181818 vb. olabilir fakat yapım teknikleri farklı olmalı, şelat maddeleri farklı vs. BUkonuda en iddialı ve en pahalı sı "Peters professional" dir bunların idaası da M-77 şelat maddesinden olduğunu söylüyorlar.

Sonuç olarak benim önerim: Normal toprak altı kompoze gübre değil, suda kolay eriyen damlama gübrelerini tercih edin saksılarınızda. sn denizakvaryumunun da belirttiği gibi.

Umut6767 16-05-2020 16:28

Bahce islerinde ve forumda yeniyim bu sebepten soracagim soru bir cogunuza basit ve garip gelebilir ancak benim icin onemli. Basit usulde yetistirmeye calistigim cileklerim var. Benim sorum iz element solucan gubresi humik asit ve etkin mikroorganizma gibi gubreler karistirip verilebilor mi. Ornegin 15 gunde bir yaziyor hepsinde birer gun arayla bunlari versem zarari olir mu tesekkurler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024