agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=356)
-   -   Muşmula Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=17803)

Samsunlu55 24-10-2009 22:47

Muşmula Yetiştiriciliği

2 Eklenti(ler)
Muşmula hakkında bir bilgi bulamadım. Ülkemizde çok güzel yetişen bir meyve. Ne hastalığı var ne bir derdi.Ne sulamak ister ne gübrelemek. Tek derdi meyvede oluşan kurtlar. Bu çok sevdiğim meyve hakkında birkaç bilgi:

MUŞMULA YETİŞTİRİCİLİĞİ
Çiçek tablasıyla sarılmış etli meyveleri, eriksi yapıdadır.
Yabani olanları daha küçük olur.
İçinde sertleşmiş tohumları bulunur.
Olgunlaştığında koyu kahverengiye dönen meyve kabuğu ve koyu kahve meyve eti vardır.
İlk koparıldığında buruk bir tadı vardır.
Bir süre beklenildiğinde yumuşar ve lezzetlenir.

MUŞMULA
Muhtelif kaynaklarda bu çeşidin orijininin Güney-Batı Asya ve Güney-Doğu Avrupa olarak gösterilmesinin yanı sıra; Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu döneminde yetiştiriciliğinin yapıldığı da aktarılan bilgiler arasındadır. Bu cinsin bazı türleri ülkemizde doğal olarak ta yetişmektedir. Yunancada Mousmoulia ismiyle adlandırılmaktadır.

Ağaç Özellikleri
Orta verimlidir. Her yıl ürün verir. Yetişkin bir muşmula ağacı yaklaşık 8 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Yaprakları koyu yeşil ve ovaldir.

Meyve Özellikleri
Çiçek tablasıyla sarılmış etli meyveleri, eriksi yapıdadır. Yabani olanları daha küçük olur. İçinde sertleşmiş tohumları bulunur. Olgunlaştığında koyu kahverengiye dönen meyve kabuğu ve koyu kahve meyve eti vardır. İlk koparıldığında buruk bir tadı vardır. Bir süre beklenildiğinde yumuşar ve lezzetlenir.

Hasat Zamanı
Ekim 25 ile Kasım 15 arası hasat edilir.

Tozlayıcılar
Kendine verimlidir.

Kaynak: http://www.meywecilik.tr.gg/%26%2310...6%23945%3B.htm

Yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiye ulaşamadım bu konuda bizi aydınlatabilecek bir arkadaşımız çıkar umarım.

Eklenti 109572

Bu küçük yabani muşmula görünüş itibariyle ve arka planıyla ilgimi çekti ve resmini çektim. Arkadaki kayalara yılanlı kayalar deriz her zaman yılan bulunur çoğu zamanda gözle görülür.

Eklenti 109573

alice 24-10-2009 23:20

Muşmula denince aklıma ilk gelenler
Yabani muşmula ekşimsi ve küçüktür.
Muşmulaya anaç olarak kullanılır.Birde muşmulaya anaç olarak alıç kullanımı yaygındır.
Karadenizde döngel adıyla bilinir.

Muşmulanın zararlısı vardır. Biz, kendi bahçemizde fındık dışındaki birkaç sebze dışında ilaç kullanmadığımız için meyvelerinin bazılarının üzerinde zararlı etkisi ile meydana gelmiş küçük delikler vardır.

Şu sıralar hasat edilen muşmula 15-20 gün olgunlaşmaya bırakılır. Ağacı üzerinde de olgunlaşır ancak meyve miktarında kayıp olur.

Daha çok olgunlaşmış meyveleri süzgeçten geçirerek elde edilen ezme sekilinde tüketilir.

Samsunlu55 24-10-2009 23:25

Bizim burda ''döngel'' değil ''töngel'' derler.

alice 24-10-2009 23:41

Töngel diyeni de vardır. :)

triple 25-10-2009 11:07

soguk iklime dayanıklı kısn cok evilen bir meyvası en azindan ben cok seviyorum ve bizde de orta anadoluda dongel olarak tanınır

Orhan Özbilgiç 25-10-2009 17:13

Kısmet değilse!

Mart ayında, Eminönü' den bir tane çıplak köklü hünnap satın alıp, Samsun' a getirip diktim.
Mayıs sonunda tekrar geldiğimde, yaprakları iyice belli olmuştu. Ama benim hünnap diye aldığım basbayağı muşmula idi.
Neyse, önemsemedim. Zira iki hünnabım vardı. Olsaydı bu üçüncüsü olacaktı. Olmadı. Muşmulam yoktu. Bir bakıma iyi olmuştu.
Şu an itibarıyle bahçemin olduğu Samsun- Çarşamba- Kızılot Köyü' ndeyim. Bu gün muşmula fidanının bahardan bu yana doğru dürüst dallanmadığını görüp, kökünün buralarda ''beyazkurt'', literatürde ''Kadı lokması'' denen zararlıdan şüphelendim.
Bu zararlı, özellikle yeni fidanların köklerini yiyerek besleniyor. Fidanın kökünü bir kalemtraşla açılmış bir kalem gibi bırakıyor.
Yanılmamışım. Aynen öyle olmuş. Üç adet ''Kadı Lokması'' fidan çukurunda, muşmula kökten itibaren 10 cm kadar kurumaya başlamış. Fidanın yukarı bölümü henüz canlı olduğu için, ikiye bölüp çelik niyetine diktim.
Kısmetse tutar!:(

Samsunlu55 25-10-2009 21:14

İnşallah tutar... Kurdun girdiği yer çok mu derindi, biz şeftaliye kökten kurt girdiği zaman girdiği noktayı tespit edip kurdun girdiği yerleri temizleriz çoğu zamanda kurdu buluruz. Bulamazsakda o ağaç kurumanın eşiğine gelmiştir zaten.

Güngör Salman 02-11-2009 21:58

1 Eklenti(ler)
Bahçemden Muşmula üzerinde 2 tane meyvesi var. :))

Samsunlu55 02-11-2009 23:01

İki tane oldu diye üzülmeyin bu sene kuvvet toplamıştır seneye gösterir kendini. :))

manisali 06-11-2009 08:25

döngel

bizim manisa demirci yöresindede doğal olarak yetişen ancak çiftçilerin pek kıymet vermediği kayalık yerlerdeki alıçların aşılanmasıyla yetişmiş güzel bir meyvedir. alıca ve yabani kızılcığa aşılanır. çok iri çeşitleride vardır. yörede göynümemiş yeni toplanan sert meyveler 50 kuruş ila 1 lira arasında yerel meyveciler tarafından toplanıyor. hiçbir bakım ve ilaç sürüm budama görmeden yıllarca verimli olduklarını gördüm kültürel işlemler yapıldığında daha kaliteli ve bol ürün verecektir. yörede genellikle döngel denir beş kardeş ve beş bıyık diyenlerde vardır. hasat zamanı itibariyle üreticileri sıkıştırmayan ve ölü sezon denilen sonbahar erken kışta iyi verim ve gelir alınabilecek bir meyve. ben bahçeme 10 kadar dikmeyi düşünüyorum.

alice 06-11-2009 09:59

''Dağdan gelir bağdan gelir beş bıyıklı aslan gelir'' diye bilmecesi vardır.

Meyvelerinin üzerinde 5 tane çıkıntısı vardır.

Samsunlu55 06-11-2009 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alice (Mesaj 528378)
Meyvelerinin üzerinde 5 tane çıkıntısı vardır.

Yabanisi dikenli ve küçük, aşılısı dikensiz ve yabaniye göre çok büyük olur.

Samsunlu55 07-11-2009 22:23

Hasat zamanı...

1 Eklenti(ler)
Eklenti 113220

4 yaşında 8 tane ağaçtan topladığım muşmulalar büyük boya kovasıyla 4 kova çıktı.

fige65 07-11-2009 22:39

İzmir, Foça'da yaşıyorum. Foçanın diğer yerlerine göre daha yüksekte bir köydeyim. Burada bol miktarda ahlat ağacı var ama muşmula hiç görmedim. Acaba yetiştirebilir miyim? Yazı ortalama 35 derece, kışı 5-6 derecede geçiriyoruz. Bilgi verebilen olursa sevinirim.

Samsunlu55 08-11-2009 00:02

Bizim buralarda doğal olarak çok rahat yetişiyor. Resimdeki topladığım meyvelerin ağaçlarına hiç sulama, gübreleme, ilaçlama vs. yapılmadı. Hiçbir derdi tasası olmayan br ağaçtır. Sizin orda yetişir ama iklimden dolayı ne şekilde olur bilemiyorum.

fige65 08-11-2009 16:58

Sayın Ağaç Dostu teşekkürler,
Buralarda fidanını arayıp deneyeceğim. Umarım yetişir. Deneyimlerimi forumda paylaşmaktan sevinç duyacağım.

Orhan Özbilgiç 14-11-2009 22:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 517313)
İnşallah tutar... Kurdun girdiği yer çok mu derindi, biz şeftaliye kökten kurt girdiği zaman girdiği noktayı tespit edip kurdun girdiği yerleri temizleriz çoğu zamanda kurdu buluruz. Bulamazsakda o ağaç kurumanın eşiğine gelmiştir zaten.

Sevgili Samsunlu55;
Muşmula başlığına epeydir uğramadığımı sizin yazınızı okuyunca anladım. Kusura bakmayın. Sorunuzu yanıtsız bırakmışım.
Kadı lokması, danaburnu' ndan daha irice bir kurt. Bitki köklerini yiyerek besleniyor. Yani gövdeye giren bir tür değil.
Hem ben kendimi garantiye aldım. 4-5 gün önce Çarşamba' da bir fidanlıktan üzerinde birkaç meyvesi olan yeni bir fidan daha alıp diktim.;)
Sağlıcakla kal.

Samsunlu55 14-11-2009 22:58

Bende hafta içi pek uğruyamadım foruma şimdi yeni girdim diyebiliriz o yüzden yanıtsız bıraktım diye üzülmeyin:)

Benim dediğim dip kurdu toprağın 10 cm kadar altından giriyor ağaca, alttaki linkte resimde gözüküyor.

http://images.google.com/imgres?imgu...a%3DG%26um%3D1

Bu arada Samsun'da bahçen var sanırım. Çarşamba'lı mısın?

Güler 15-11-2009 09:11

Benim bahçemde 3 ağaç muşmula var.
İki ağacın meyveleri ufak oluyordu, aldığım üçüncü ağacın meyveleri baktım çok iri, tadı da ham bile rahatça yenilebiliyor hemen diğer ağaçlara aşı yaptım.

Bu sene hem meyveleri çok irileşti hem de bol bol tüketebiliyoruz. Ahh bir de bende kabızlık yapmasa daha da çok yiyeceğim ama sonrası canımı yakıyor.

Yine de sağa sola giderken biraz ham olanları cebime dolduruyor, hem yiyor hem de gidiyorum.
Hele yolda giderken meyveyi yemeniz, etli kısmının bitiminde de ağzınıza dolan çekirdek veya tohumlarını hüüttt diye fışkırtmanız yok mu çok hoşuma gider. Ama bu işi ya bahçe içinde ya da köy yolunda yapmak keyiflidir.

Güler 15-11-2009 09:31

1 Eklenti(ler)
Dalında muşmula.

Eklenti 114184

Güler 15-11-2009 09:33

1 Eklenti(ler)
İri bir cevizden çok daha iri.

Eklenti 114185

Samsunlu55 16-11-2009 23:30

Bende iki cins var 16 yaşında olan ağaçlar ilk ektiklerimdi İzmir'den gelmişti. Ağaçlar ayva anacına aşılı, meyveleri sulu, çok hafif uzuncadır. Sonradan ekilenler ise çok büyük, olmadan önce diğerine göre daha kuru oluyor. Yukarıdaki resimdekiler sonradan ekilenlerden.

alice 17-11-2009 00:16

İnternetteki Türkçe kaynaklada ''Memleketimizde en çok Bursa ve Armudiye çeşitleri yetiştirilir.'' şeklindeki bir cümleden başka bir bilgi yok. Malesef hakkında pek araştırma ya da rastlanılmıyor.

Bir de Sayın Yusuf Ustaoğlu'nun ''Jumbo Muşmula'' olarak ürettiği iri muşmula çeşidinden var.

mehmet55 17-11-2009 14:48

1 Eklenti(ler)
biz töngel derizormanlıklarda yabanisi bolca var yananisinin meyvası küçük ama tadı daha hoş oluyor
geçenlerde reaşlısının resmini çekmiştim

alice 17-11-2009 19:02

Muşmulanın insan sağlığı açısından önemi/faydaları

Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder.
Bağırsakların iyi çalışmasını sağlar.
İncebağırsak iltihabı, ishal ve dizanteriyi giderir.
Kan dolaşımını düzenler. Sinirleri güçlendirir.
Mide hastalıklarında faydalıdır.
Lumbago ve nikriste kullanılır.
Ana karnındaki ceninin düşmesini önler.

Kaynak

ayazkentli 19-11-2009 13:01

Benim yaşadığım yöre'de (Bergama-Bakırçay bölgesi) eskiden hemen her taraf'ta bolca yetişirdi. Ama özellikle son 10-15 yıldan'dan beri, neredeyse bu yörede nesli tükendi, tükenecek. Sanırım son yıllarda'ki 40 derece ve üzeri sıcaklar buna neden olmuş olabilir. Yoksa durup dururken, bu ağaçlar neden yok oldu'ki? Sadece dağlık-bayırlık yerlerde kalmış olmalı ( daha yüksek ve serin oldukları için)

Ben uzun bir süre önce, ilçemizin facebook grubun'da, bu meyvanın her hangi bir yerde ağacı varmı? varsa yerini bilenler bana bildirebilir'mi, çelik almak istiyorum? diye yazmıştım. Bir hemşehrim, ağcından çelik temin edebileceğini, bugün yazmış. Yalnız çelik ekmek için erken değil'mi? diye soruyor.

Çeliği ne zaman alıp dikmeliyim? En uygun aylar hangileridir?

Başarabilirsem en azından 10 tane kadar ağaç yapıp, tekrar bizim yörede çoğalmalarına katkı yapmak istiyorum, çünki çocukken benim'de en sevdiğim meyvalardan biriydi.

Samsunlu55 19-11-2009 21:07

Sn. ayazkentli;

Bu yazınızı küresel ısınma diye birşey yok diyenlere okutmak lazım.

Çelik için Mart ayı en uygun ay diyebiliriz.

ayazkentli 29-11-2009 20:30

Teşekürler sn. Samsunlu55.

Bol miktar'da, çelik'ten fide yapmaya çalışacağım. Ne kadar çok yaparsam, o kadar çoğalma şansı artar. İyi günler.

karaselvi 29-11-2009 21:02

Birisi muşmula soğuktan etkilenirmi diye sormuş. Etkilenmez. 0 in altında bile bir şey olmaz sanırım çünkü denizli köylerinde çok var ordan biliyorum. Peki bende bir şey sormak istiyorum muşmula kışın yaprak dökermi ?

Harun Parlak 29-11-2009 21:19

Muşmula kışın yaprak döker. Ama çok geç döker.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024