agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Birol Ketenci
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 2 Gönderen Halil Önen
  • 1 Gönderen kgursan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2010, 21:41   #1
Ağaçsever

sckn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Kiraz ağacının verimi nasıl arttırılır?

Köyümüzün bahçesinde ufak bir kiraz ağacı var. Kimsenin ilgilendiği yok. Yılda 20-30 tane kiraz veriyor Çok da lezzetli meyvesi. Ürün sayısını arttırmak için ne yapabilirm. Yalnız yapacağım işlemlerin yıllık dönemleri tatillere rastlamalı. Yani ben yazın bir de kış ara tatillerinde köye giderim. Baharda yapılabilecek bir müdahele var ise korkarım yapamam.

sckn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 12:46   #2
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Bildiğim kadarıyla kirazların çoğu kendine kısır oluyorlar ve meyve tutumu için dölleyici farklı bir çeşide ihtiyaç duyuyorlar. Kirazınızdan verim alabilmek için çeşidini bilmek ve bu çeşide uygun bir dölleyici fidan dikmek gerekmektedir.

kurtkus beğendi.
Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 11:38   #3
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Kirazdaki hemen hemen tüm uygulamalar bahar döneminde yapılır o nedenle işiniz zor gibi

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 23:35   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Tozlayıcısını bulun veyanına ekin. Sanırım beyaz kiraz ama cins adını bilmiyorum.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 19:54   #5
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Sn.csydn ,

Taban suyu yüksek ve çok sulama sonucu zamklanma yapar ancak bu zamklanma aynı zamanda kanser belirtisidir. Köklerin bir kısmına göz atabilecek şekilde kazılar yapıp köklerde herhangi ur ve tümör benzeri oluşumlar var mı kontrol edin. ayrıca dallarda ya da gözlerde kararma ve kuruma mevcut mu?

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 21:40   #6
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Merhabalar,

Sorunlarınızın hepsine cevap vereyim

1. Yapışkan akıntının için yeşil gibi böcekler var ise, bunlar ballı bittir. Çözümü ise ağaçları sadace su ile yıkayın. Üzerinden 1-2 gün geçtikten sonra ballı bit ilacını atın. Ballı bit ilacını attıktn sonrada 2-3 gün bekleyip ağaçları tekrar sadece su ile yıkayın.

2. Kirazların diplerini yan dalları kadar bir karış toprakla kaplayın. Bu daha az su almasını sağlar. Ve bu alanda oluşan otları köklerinden kesmeyiniz aksine otları bırakın. Kirazların daha kırmızı ve canlı olacağını göreceksiniz...

Ezgi beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 02:15   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Değerli arkadaşlar,
Benim de Balıkesir Gönen'de üç yıllık bir kiraz bahçem var.Fidanlarım sertifikalı ve tüplü fidan olarak vekildi.Çeşitleri Hardy Giant ve tozlayıcı olarak da Skeena.İlk yıl daha birer çubuk gibiyken birkaç çiçek açtılar ve hattâ bir iki meyve de oldu.Geçen yıl hiç meyve olmadı.Bu yıl çiçeklenmelerini ve meyve vermelerini merakla bekledik.Ancak bahçenin kuzey doğu yönünde hiç çiçeklenme ve tabii ki meyve tutumu olmadı;güney doğu yönündekiler ise biraz çiçek açtı.Bunların birazı da meyveye dönüşmekte.Bu,bahçenin yarısından azı.Acaba sebebi ne olabilir?Bu yılki hava şartları ile igisi söz konusu mudur?Beni bilgilendirebilirseniz sevineceğim.

nostalji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2012, 22:54   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
rüzgar yönüyle alakalıdır

rumelili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 00:03   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nostalji Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar,
Benim de Balıkesir Gönen'de üç yıllık bir kiraz bahçem var.Fidanlarım sertifikalı ve tüplü fidan olarak vekildi.Çeşitleri Hardy Giant ve tozlayıcı olarak da Skeena.İlk yıl daha birer çubuk gibiyken birkaç çiçek açtılar ve hattâ bir iki meyve de oldu.Geçen yıl hiç meyve olmadı.Bu yıl çiçeklenmelerini ve meyve vermelerini merakla bekledik.Ancak bahçenin kuzey doğu yönünde hiç çiçeklenme ve tabii ki meyve tutumu olmadı;güney doğu yönündekiler ise biraz çiçek açtı.Bunların birazı da meyveye dönüşmekte.Bu,bahçenin yarısından azı.Acaba sebebi ne olabilir?Bu yılki hava şartları ile igisi söz konusu mudur?Beni bilgilendirebilirseniz sevineceğim.
Daha erken Sn. nostalji,

üçü ve dördüncü yılında bazen bol çiçek açar ve döker. Bazı bir iki meyve tutar. Aslında meyve antrenmanı yapıyor. Tohumlayıcısı varsa 5 veya altıncı yılda meyve vermeye başlar...

Bodur olanlar daha önce meyve bağlar...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 12:50   #10
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
tozlayıcı çeşit olarak ,bölgenizde zıraat 900 ile aynı zamanda çiçek açanları gözlenleyip, zıraat 900 ile çiçeklenme zamanı çakışan 2 farklı cins dölleyici dikilmesi daha faydalı olur.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 12:58   #11
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
çünkü aynı dölleyici bir bölgede çiçeklenme zamanı ziraat 900 aynı zamana denk gelirken ,başka bölgede aynı dölleyici ile çiçeklenme zamanı denk gelmiye bilir. (rakım farkı ,ortalama sıcaklık , soğuklama ihtiyacı gibi nedenlerden dolayı ). o yüzde kendi bölgenizde çiçeklenme zamanları gözlenleyip kaydetmek gerekir.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 21:28   #12
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nostalji Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar,
Kiraz ağaçları (kayısı da dahil) çiçek tomurcuklarının oluşum aşaması AĞUSTOS ayı civarındadır. temmuz-ağustos da susuz kalmasın ki çiçek tomurcukları oluşumunu tamamlasın. Bu zamanlarda susuz kalırsa gelecek yılın verimi az olabilir.

falcon00 beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 21:04   #13
Yeni Üye

ayhan halil's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Sn. nostalji,
skeena kirazı tozlayıcı olarak alsanızda, tadabilecek kadar yaptıysa meyve iriliği ve lezzeti nasıldı?
Hardy Giant ve skeena fidanını nereden temin ettiniz, skeena bende dikmek istiyorum.

ayhan halil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 19:40   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2015
Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum,arkadaşlar kirazıma yapraktan gübreleme yapmak istiyorum cumix azot ve bakır içeren sıvı gübre aldım bu gübreyi topraktan da verebilirmiyim? ayrıca sonn adlı böcek ilacı ile karıştırıp yapraktan uygulama yapabilirmiyim ?

fahrikeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 07:57   #15
Yeni Üye

ayhan halil's Avatar

Karışımlar

Genelde bakır içerikli gübrelerin diğer gübre veye ilaçlarla karışımı pek önerilmiyor. Siz bir yanlışlığa mahal vermemek için, bunu bir ziraat mühendisine veya satan bayiye sorarsanız o bilgi verecektir. Böcek ilacı genelde pek tasvip etmediğim sonu olmayan bir döngü. Sizin kiraz çeşitleriniz nedir?

Eski 06-05-2015, 14:53   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan halil Mesajı Göster
Genelde bakır içerikli gübrelerin diğer gübre veye ilaçlarla karışımı pek önerilmiyor. Siz bir yanlışlığa mahal vermemek için, bunu bir ziraat mühendisine veya satan bayiye sorarsanız o bilgi verecektir. Böcek ilacı genelde pek tasvip etmediğim sonu olmayan bir döngü. Sizin kiraz çeşitleriniz nedir?
cevabın için sağol hocam, 5 yaşında napolyon 0900 ve tozlayıcı olarak bu sene diktiğim starks gold kirazlarım var gold kiraz gayet sağlıklı meyve tutumu çok iyi ama napolyonun yapraklarında sararmalar var meyve tomurcuklarının kimisi küçük kimisi tomurcuktan sapa doğru kurumaya dönmüş bugün böcek ilaçlaması yaptım yarın aşağıdaki etmenleri içeren gübre ile yapraktan uygulama yapacağım cumix sıvı gübre

GARANTİ EDİLEN İÇERİK (WW) Toplam Organik Madde : %15 Toplam Azot(N) : %8 Organik Azot : %0,3 Üre Azotu (CO (NH2)2 : %7,7 Suda Çözünür Bakır (Cu) : %10 Klor (Cl) : %0,02,PH : %4,

Eski 07-05-2015, 10:20   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahrikeser Mesajı Göster
cevabın için sağol hocam, 5 yaşında napolyon 0900 ve tozlayıcı olarak bu sene diktiğim starks gold kirazlarım var gold kiraz gayet sağlıklı meyve tutumu çok iyi ama napolyonun yapraklarında sararmalar var meyve tomurcuklarının kimisi küçük kimisi tomurcuktan sapa doğru kurumaya dönmüş bugün böcek ilaçlaması yaptım yarın aşağıdaki etmenleri içeren gübre ile yapraktan uygulama yapacağım cumix sıvı gübre

GARANTİ EDİLEN İÇERİK (WW) Toplam Organik Madde : %15 Toplam Azot(N) : %8 Organik Azot : %0,3 Üre Azotu (CO (NH2)2 : %7,7 Suda Çözünür Bakır (Cu) : %10 Klor (Cl) : %0,02,PH : %4,
Sayın Fahrikeser yanlış anlamadıysam 5 yaşında Napolyon kirazınız var ve bu sene diktiğiniz starks gold kirazlarınız var.
Bu sene diktiğiniz starks gold meyve mi tuttu ? Yeni dikilen bir kiraz için meyve tutumu çok iyi maşallah Allah nazardan esirgesin.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 18:52   #18
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Sayın Fahrikeser yanlış anlamadıysam 5 yaşında Napolyon kirazınız var ve bu sene diktiğiniz starks gold kirazlarınız var.
Bu sene diktiğiniz starks gold meyve mi tuttu ? Yeni dikilen bir kiraz için meyve tutumu çok iyi maşallah Allah nazardan esirgesin.
evet hocam aldığımda tüplüydü ve meyve gözleri mevcuttu bunu peyzaj görevlisinden özellikle istedim çünkü napolyon ağacımdan hiç verim alamadım bu zamana kadar,ağaçlarımın fotoğraflarını yarın paylaşmak istiyorum yorumlarınızı esirgemeyin lütfen )

Eski 08-05-2015, 08:11   #19
Yeni Üye

ayhan halil's Avatar

Dört yıl evvel Tüplü değil hatta saksılı fidan bende almıştım. Hala doğru düzgün gelişme ve ürün yok. Birçok yerde dikkatimi çekiyor, ürün yapmayan ve büyümeyen fidanları bahçelerden söküyorlar. Ancak acı olanı imha etmek yerine tüpe veya saksıya koyup satıyorlar. Az önce bahsettiğim gibi 4 yıl evvel Alara dan aldığım saksılıları daha geç ektiğim açık kök fidanlar geçti. 0900 lerdeki sararmayı mutlaka bir uzmanına sorun.

Eski 20-05-2015, 10:30   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın fahrikeser bende 2009'da diktiğim 0900 Napolyon geçen sene 15-20 adet kiraz verdi yani 5 yaşındayken, bu sene üzerinde çok çiçek var ama geçen sene de çok çiçek vardı, önemli olan o çiçeklerin meyve tutması, fidancıdan 2011 yılında Alara kiraz olarak aldığım geçen sene 1 adet kiraz verdi( ben o zaman Alara'yı bir cins zannetmiştim satıcı "Ağabey bu Alara bol ve kaliteli meyve verir dedi, hatta üstünde çiçekleri vardı, tüplüydü, ben bodur, yarıbodur, hangisi hangisinin tozlayıcısıdır bilmiyordum, Ağaçlar Net'ten çok şey öğrendim. Bu arada teşekkürlerimi de bildireyim. Ama sonra Alara'nın bir Firma ismi olduğunu öğrendim. Daha sonra 2011 yılında aldığım beyaz kiraz(stars gold) bu senede 4-5 çiçek açtı anlaşılan kiraz vermeyecek.

Komşularımızın kiraz ağaçları daha büyük 10-12 yaşlarında ve o kocaman ağaçların maşallah üzerleri kiraz dolu.

Bence kiraz ağacı geç meyveye yatıyor, şartları uygun olması, bakım, tozlayıcısının olması gerekiyor.

İnşaallah bizim ağaçlarımızda vakti geldiğinde meyve tutup yüzümüzü güldürüler.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 18:50   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
merhaba
size bir sorum olacakdi,bende dut agaci var.üzeri cicek dut dolu 0luyor ama dökülüyor neden acaba..teskler

yagmur-19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 16:29   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
Merhaba.

Konu uygun mu bilmiyorum ama kiraz ağacım yapraklanmadı. Çatıda 20 Litrelik saksıda yarı bodur olarak yetiştirmeye çalışıyorum. Geçen sene diktim fidanı. İlk aldığımda gayet sağlıklı görünüyordu ağaç ama bu yaz hiç yaprak çıkmadı. Ağaç kurumuyor gibi görünüyor ama sorunu ne hiç anlayamadım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

cewat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 22:56   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2019
kiraz fidanının obur dal olarak büyümesi

Merhaba
Geçen yıl urla'da ki bahçemize 3 adet kiraz diktik.bunlardan biri tozlayıcı olandı.İki tanesi obur dal niteliğinde hiç dal yapmadan uzadı gitti.2m geçti.bu kış bunları yaklaşık 2m.civarında bir yükseklikten kesip aşı macunu sürmüştüm.bahar geldiğinde yine dal yapmadan ana dal üzerinde kökten başlayarak palandız şeklinde yapraklandı.hiç çiçek açmadı.yandal oluşumuda olmadı.bu konuda ne yapmam gerekir.fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

bilgehan35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 10:42   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2017
Kirazı sadece orjinal Kiraz çekirdeğinden yetişmiş Kiraz fidanına aşılamak lazım. Aksi halde Eski Kirazların tadını bulamazsınız.Hele hele alt taraf üstü ile uyumlu değilse aşılı Kiraz 5-6 yıl sonra kurur.Alt gövde üst gövdeye yeterli besin, su ulaştıramaz.Hem de kökler orjinal Kiraz aromasını toplayamaz .Kirazın tadı bozulur.Kendi Öz ve Orjinal çekirdeğinden asla şaşmayın.Bazıları bilinçli olarak meyve ve sebzeler ile böyle oynuyorlar.

metcelikhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024