agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=104)
-   -   kışlık sebze bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16872)

sinankrkc 10-08-2009 20:50

kışlık sebze bahçesi

ben bi firma tarafından denenmeye alındım ve yakın bi zamanda da kışlık sebze bahçesi oluşturmalıyım.tere otu,dere otu,brokoli,ıspanak,roka,semiz otu,kıvırcık, gibi bitkiler ekicem.çok muazzam bi bahçe tasarlamalıyım.tevsiyeleriniz varsa memnun olurum.bu işi ilkkez yapıcam.

idris şenol 10-08-2009 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sinankrkc (Mesaj 477988)
ben bi firma tarafından denenmeye alındım ve yakın bi zamanda da kışlık sebze bahçesi oluşturmalıyım.tere otu,dere otu,brokoli,ıspanak,roka,semiz otu,kıvırcık, gibi bitkiler ekicem.çok muazzam bi bahçe tasarlamalıyım.tevsiyeleriniz varsa memnun olurum.bu işi ilkkez yapıcam.

firma derken gübre pazarlama veya tohummu:confused:
birde hangi firma :confused:

limon 10-08-2009 21:22

Semizotu kışın açıkta olmaz. Kapalı bir yer mi düşünüyorsunuz?

Tere, Roka, Ispanak tohumlarını doğrudan yetiştireceğiniz yere ekebilirsiniz. Kıvırcık tohumlarını bir kenara dikip, belli büyüklüğe gelince esas yerlerine geçirmek gerek. Brokoli tohumu için geç kalındı sayılır, fidesini alıp dikebilirsiniz. Brokoli yanında, Lahana, Karalahana, Pazı, Karnıbahar fidelerinden de alıp dikebilirsiniz.

Ticari yetiştiricilik değil sanırım, ev bahçesi midir? Daha doğrusu ben böyle düşünürek yazdım ama ticari boyuttaysa boyumu aşar.

sinankrkc 14-08-2009 15:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 478012)
Semizotu kışın açıkta olmaz. Kapalı bir yer mi düşünüyorsunuz?

Tere, Roka, Ispanak tohumlarını doğrudan yetiştireceğiniz yere ekebilirsiniz. Kıvırcık tohumlarını bir kenara dikip, belli büyüklüğe gelince esas yerlerine geçirmek gerek. Brokoli tohumu için geç kalındı sayılır, fidesini alıp dikebilirsiniz. Brokoli yanında, Lahana, Karalahana, Pazı, Karnıbahar fidelerinden de alıp dikebilirsiniz.

Ticari yetiştiricilik değil sanırım, ev bahçesi midir? Daha doğrusu ben böyle düşünürek yazdım ama ticari boyuttaysa boyumu aşar.

ticari değil dediğinz gibi ev bahçesi.çok teşekkür edrim

sinankrkc 14-08-2009 15:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 478011)
firma derken gübre pazarlama veya tohummu:confused:
birde hangi firma :confused:

zirai bi firma değil.kendi arsası o şekilde.

gtatas 15-08-2009 15:01

Kapalı sera oluşturduktan sonra herşey dikilebilir.Ama yabancı ot mücadelesini unutmayın.Sonra tüm ekim ve dikimlerinizi yapabilirsiniz.Kolay gelsin.

limon 27-08-2009 23:24

Sinan Bey, başladınız mı hazırlığa?

sinankrkc 29-08-2009 13:25

iş biraz ertelendi.tarlayı yeni sürdürdüm.toprak hazırlığı yapıldı.bi kaç güne gübre dağıtılacak tarlaya.bir çok sebzenin zamanı geçtiğini belirttim ama beklememi söylemişlerdi.henüz net birşey yok ama bi hafta en fazla 10 gün içinde başlanır ekime.

sinankrkc 09-09-2009 17:07

fide için tohumlar kaplara ekildi.sap kereviz.beyaz lahana.çin lahanasıhindibağ punto.hindibağ palermo.hindibağ tauro vs hakkında bildiklerinizi paylaşırsanz sevnrm

lokosit 24-11-2009 10:08

Bahçem kışı boş geçirmesin:(

Malumunuz doğal beslenemiyoruz, herşeyin içinde bir katkı maddesi var. Elimden geldiğince doğal olanı tercih ediyorum.
Baharda bahçeme ektiğim sebzelerle senenin 3-4 ayı pazar **** marketlere gitmeden geçirebiliyoruz.
Kış gelince maalesef çok denememe rağmen hiç birşey yetiştiremedim.
Bu mevsimde ektiğim marul tohumlar ilk baharda anca oldu, maydanozu hiç çıkartamadım.

sizce ne yetiştirmeliyim, nasıl yapmalıyım?

nikomedia 24-11-2009 10:34

Ben yeni bahçe sahibi olanlardanım. Sırf doğal beslenebilmek adına herşeyi kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz. Buradan edindiğim bilgilere göre haraket edip eylül ve ekim aylarında epey sebze ektim. Bunlar: kara lahana, pazı, beyaz lahana, brokoli, brüksel lahanası, roka, kereviz, ıspanak, patates,turp, marul, kıvırcık, havuç, maydanoz ve dereotu. Kara lahana ve pazılarım çok güzel oldular, keza ıspanak ve rokalarımda. Patateslerim yemyeşil filizlendiler, havuç ve turplarda öyle, ama diğerleri için aynı şeyleri söyleyemicem. Gözünün içine bakıyorum hepsinin ama yinede çok nazlanıyorlar. Tabi büyük ihtimalle benim tecrübesizliğimden kaynaklı tüm bunlar.

Size gelince, okuyup öğrendiklerim kadarıyla bu ayda herhangi birşey ekilmiyor sanırım.Ocak, şubat aylarında zamanı gelen tohumlarınızı ekebilirsiniz. Tabi burada bu kadar bilgi sahibi kişiler dururken bana fazla laf düşmez ama az da olsa öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Bundan sonrası için size kolay gelsin. Bol sebzeli, bereketli günler.

MeyveliTepe 24-11-2009 10:58

Kışın geleceğini yazdan görüp Ağustos, en geç Eylülde kış sebzesi fidelerini dikmek gerek :)

denizakvaryumu 24-11-2009 11:04

Bu sene çömezliğimize denk geldi kış sebzelerinden hiçbirini dikemedik :)

Bahçe kışı boş geçiriyor.

Üstelik kış sebzeleri için yaprak biti-kırmızı örümcek gibi dertler yok.
Hele sulama işinin de olmaması kış sebzelerini 1 numara yapıyor.Yani dertsiz tasasız sebzeler.

Gelecek sene eylül sonunda inşallah, bahçe ilk defa kış sebzeleri ile tanışacak.

Tabi bir de karda yağmurda bahçeye gidebilmek için 4x4 lazım ayrı konu :)

(son 1 aydır yağmurlardan oluşan çamurdan dolayı arabayla bahçeye gidemedim, traktörler bile zor gidiyor.Şimdi neden herkesin asfalt yolun yanında bahçe aradığını anladım)

Kiraz 24-11-2009 11:12

Ben de zamanı kaçırdığıma çok pişmanım, açıkçası kış hazırlıklarının bu kadar erken yapılması gerektiğini bilmiyordum. Geçen sene geç ektiğim rokaların niye büyümediğini şimdi daha iyi anlıyorum.

Sebze bahçesindeki adaları bu günlerde hazırlayıp, bir kaç şey ekeyim diyordum ama aceleye gerek kalmadı.

Bundan sonra ilk olarak ne ekilebir, ne zaman (yukarıda Ocak-Şubat ayları yazılı, hangi sebzelere uygun)?

Not: Seneye, ağustos böceğiyle fazla vakit kaybetmeden, karıncaya takılmak gerekecek:)

lokosit 24-11-2009 11:19

Sağolun arkadaşlar:((
desenize kaçırdık:((
Ne olurdu kışında bahçede domates biber patlıcan yetişseydi.
Ama bir sorun var eylül ayının sonuna kadar benim bahçede domates, biber ve patlıcan oluyor.

Kiraz 24-11-2009 11:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lokosit (Mesaj 536916)
Ama bir sorun var eylül ayının sonuna kadar benim bahçede domates, biber ve patlıcan oluyor.

Bu konuda Sn. MeyveliTepe'nin deneyimi var, ben de sormayı düşünüyordum. "kardeş bitkiler" ekimi yapılırsa, belki boşalan yerlere kışlıklar ekilebilir. Ne dersiniz Sn. MeyveliTepe?

MeyveliTepe 24-11-2009 11:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lokosit (Mesaj 536916)

Bizim bahçede kasım ortasına kadar oluyor. Kış sebzeleri için mutlaka ayrı yer ayrılmalı. Bir de, yaz sebzelerinin en çılgın ürün verdiği dönemde akla gelip hazırlık yapmalı :)

denizakvaryumu 24-11-2009 12:07

Aslında ekim 15-20 gibi bizim burada tüm yazlık sebzelerin işi bitiyor, kalanlar turşuluk olarak toplanıp bahçeye yanmış hayvan gübresi atılıp traktörle sürüldükten sonra yaz sebzeleri için ekim-dikim yapılmayacak yere en geç ekim 15-20 gibi kışlık fideleri-tohumları dikmek lazımmış.

amatör hobici 24-11-2009 13:18

Arkadaşlar galiba bizim hatamız, pazarda kışlık sebzeleri görünce ekmek aklımıza geliyor. En azından ben öyle yapıyorum. Engeç eylül ayında ekmek lazım ki bu günlerde ürün almaya başlayalım. Bu konuda fikri olan varsa lütfen paylaşalım. Herkese bol güneşli günler diliyorum.

MeyveliTepe 24-11-2009 13:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 536919)
Bu konuda Sn. MeyveliTepe'nin deneyimi var, ben de sormayı düşünüyordum. "kardeş bitkiler" ekimi yapılırsa, belki boşalan yerlere kışlıklar ekilebilir. Ne dersiniz Sn. MeyveliTepe?

Elbette ekilir. Sebze adalarındaki yazlık bitkilerin köklerini sökmeden gövdelerini kesip aldım. Tüm boşluklara bakla ektim. Aynı şekilde, bir adada ıspanak, kıvırcık vs. ekiliydi. Onların da aralarına sık bir şekilde bakla tohumu ektim. Ispanaklar biterken baklalar çimlenip boy verecekler.

Kışlıklarla ilgili pek çok varyasyon var. Zaman içinde kimini araştırıp kimini deneyip Sebze Parkı dizisinde yazmaya çalışacağım. Bu dizide içinde yenilenebilir enerji kaynağı ile toprak ısıtmalı sera da dahil olmak üzere pek çok kardeş bitki, toprak ve mikroflora bilgisi vb. epeyce çok şey olacak inşallah.

Kiraz 24-11-2009 15:13

Sn MeyveliTepe, çalışmalarınızı ilgiyle takipte.

Yazlık bitkilerin köklerini sökmeden, kesme nedeniniz, söküm sırasında yanındakilere zarar vermemesi mi? Kökü bırakmanızın başka bir nedeni var mı?

Benim gibi mevsimi kaçıranlar için, bundan sonra ilk ekilecek sebze ne olabilir? Ne zaman? En azından, toprak için bakladan yararlanma şansını tamamen kaybettik mi?

MeyveliTepe 24-11-2009 15:47

O köklerden çok umutluyum. Bitkiler o kadar dev oldular ki, onuları besleyen köklerde ve onları çevreleyen topraktaki mikroflorayı söküp atmak istemedim. O köklerde çok bol mikoriza olduğunu düşünüyorum.

Bakla her yere ekebilirsiniz. Her durumda çok yararlı olur.

Estergon80 20-10-2010 16:10

Şimdi hangi sebze?

Evimin yanında 5 m2 kadar bir bahçem var ve sebze dikmek istiyorum. Bodrumda oturuyorum ama çok güneş alan bir yer değil. Evim gölgeliyor. Ayrıca mandalina gübresi dökülmüş.

Bu mevsimde neler ekebilrim ekebileceklerimin tohum olarak mı almalıyım fide olarakmı almalıyım. Ayrıca gübre almam gerekiyor mu? Ve mümkünse dikimde ve sulamada nelere dikkat etmem gerektiğini söyleyebilirmisiniz? Şimdiden teşekkürler...

olli 31-01-2011 19:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gtatas (Mesaj 481222)
Kapalı sera oluşturduktan sonra herşey dikilebilir.Ama yabancı ot mücadelesini unutmayın.Sonra tüm ekim ve dikimlerinizi yapabilirsiniz.Kolay gelsin.

kusura bakmayın ben ilk defa bu şekilde yazışıyorum. bizim büyük bahçeli bir evimiz var kocaelide. ve bahçeye ne ekebiliriz bu kış zamanında. lütfen yardımcı olur **** beni yönlendirirmisiniz? . bu site bana cok zor geldi. mail atarsanız cok sevinirim

arimayam 14-04-2011 23:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 537039)
O köklerden çok umutluyum. Bitkiler o kadar dev oldular ki, onuları besleyen köklerde ve onları çevreleyen topraktaki mikroflorayı söküp atmak istemedim. O köklerde çok bol mikoriza olduğunu düşünüyorum.

Bakla her yere ekebilirsiniz. Her durumda çok yararlı olur.

sayin meyveli tepe rica etsem biraz daha acarmisiniz konuyu,kökleri sökmeden direk köklerin üzerinemi ekmemiz lazim,bu konuda yaptiginiz deneyler nasil sonuclandi...merakla bekliyorum...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024