agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   pembe yasemin (Jasminum polyanthum) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23019)

yasmine 09-01-2011 21:50

pembe yasemin (Jasminum polyanthum)

merhaba
migrostan, dün saksıda "yasmin polyanthum" aldım.
çiçekleri tam açmamış ama bir sürü tomurcuk var. bir tele sarılmış durumda. açınca çok hoş olacak diye düşünüyorum.

saksı üzerindeki bilgiler, "bol ışık ama direk güneşten kaçının" yazıyordu.

iç mekanda mı, dış mekanda mı yetiştirmeliyim?

beyaz yasemin izmirde dışarıda yetişir. ancak bu bitki, alıştığımız beyaz yaseminden biraz farklı göründü bana bir de çiçeklenmesi çok eken...

yardımcı olur musunuz?

teşekkürler

Hhatice 09-01-2011 21:53

Resmini koyarmısınız?

Eser İlhan 09-01-2011 22:09

Bitkiniz Jasminum polyanthum ise türkçede tomurcukken renginin pembe olmasından ötürü "pembe yasemin" diye isimlendiriliyor. Sarılıcılar başlığında yasemin alt başlığına bakarsanız bu konuda bilgi bulabilirsiniz. J. ployanthum dış mekan bitkisi olmakla beraber saksıda da yetiştirebilirsiniz. Siz İzmir'de olduğunuza göre, İstanbul'dan daha rahat diş mekanda bakarsınız diye düşünüyorum.
Çiçeklenmesi erken değil. Benim bahçemde de var, şu anda tomurcuklu ve kar gelmezse eğer sanırım 2-3 hafta içinde açacak.

yasmine 16-01-2011 17:03

1 Eklenti(ler)
fotoğrafı yükledim.
saksıda "yasmin polyanthum" yazıyor.
tomurcuklar beyaz idi, şimdi de beyaz çiçek açtı. (bahçede bıraktım, fotoğraf bugüne ait)

Sarılıcılar başlığında yasemin alt başlığına bakarsanız bu konuda bilgi bulamadım:(
bilgiler hep, pembe yasemin için...

artemisia10 16-01-2011 17:36

Çiçekleri pembe veya beyaz olabilir yani aynı çeşit çok hızlı büyüyen bir sarmaşık bahçede büyütebilirsiniz en az 4 saat direk güneş ışığı almalı kışın soğuktan korumalısınız ve yine kış aylarında toprağı kurudukça sulayın. Bizim Migrosta neden hiç çeşit yok acaba fiyatları nasıl?

yasmine 16-01-2011 17:49

mavişehir migrostan almıştım.
15-16 tl civarı fiyatı.
soğuktan koruyundan anladığım, hava 0 derceye yaklaşır ise naylonla örteyim.
doğru mudur?

Eser İlhan 16-01-2011 18:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasmine (Mesaj 742740)
fotoğrafı yükledim.
saksıda "yasmin polyanthum" yazıyor.
tomurcuklar beyaz idi, şimdi de beyaz çiçek açtı. (bahçede bıraktım, fotoğraf bugüne ait)

Sarılıcılar başlığında yasemin alt başlığına bakarsanız bu konuda bilgi bulamadım:(
bilgiler hep, pembe yasemin için...

Pembe yasemin ismi çiçekleri pembe olduğu için değil, tomurcukları henüz küçükken pembe tonda olduğu için verilmiş. Çiçek açınca beyaz oluyor. (Bildiğim kadarıyla pembe çiçekleri olan bir yasemin türü zaten yok). Aşağıdaki link yasemin başlığında da var,ama ben bilgi için tekrar buraya aldım. Resim de var, bir göz atın isterseniz.

http://www.paghat.com/jasmine.html

Mine Pakkaner 16-01-2011 18:06

Çok sevdiğim bir bitki. Urla' da, Çeşme' de harika oluyor. Güney cepheli ve çok güneşli bir yerde bir yılda 1 m boy attı. Çiğli AOSB de de fabrika bahçelerinde var. Nefis oldular. Kokusu çok keskin. Kısa süre açıyor ama herşeye değiyor. Susuzluğa dayanıklı değil.

Eser İlhan 16-01-2011 18:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 742765)
Çok sevdiğim bir bitki. Urla' da, Çeşme' de harika oluyor. Güney cepheli ve çok güneşli bir yerde bir yılda 1 m boy attı.

Merhaba Mine Hanım, benim bahçemdeki J. polyanthumlar , batı cephesinde ve oldukça korunaklı bir yerde dikili olmalarına rağmen geçen yıl Istanbul'daki keskin kışta tamamen dondular. Toprak üstünde hiç bir şey kalmadı . Tamamen öldüler derken bu bahar tekrar sürdüler, son derece sağlıklı olarak nerdeyse sıfırdan yaklaşık 2.5 m boya ulaştılar ;)
Harika bir bitki ama korkum, bu yıl yine donmaları. Diplerini iyice malçladım, kar haberlerini kalbim pır pır ederek izliyorum şimdi.

artemisia10 16-01-2011 18:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasmine (Mesaj 742757)
mavişehir migrostan almıştım.
15-16 tl civarı fiyatı.
soğuktan koruyundan anladığım, hava 0 derceye yaklaşır ise naylonla örteyim.
doğru mudur?

Fiyatları uygunmuş . Sanırım İzmirin iklimi daha uygun. Çam ibrelerinden toprağına malç yapabilirsiniz. Çiçeklenmesi için 1 ay gece soğuklanmasına ihtiyaç duyuyor.(15 c nin altında) 0 derecede yaprak dökebilir belki en fazla 5 c ye dayanır . Kökünü korursanız yaprakları zarar görse bile seneye yeniden sürgün verir benimkiler de öyle olmuştu...

yasmine 16-01-2011 20:32

2 Eklenti(ler)
yorumlarınız için çok teşekkürler:)

ben; karşıyaka izmirliyim. çocukluğumda; karşıyaka da yaz akşamları sokakta yürüdüğümde yasemin ve hanımeli kokuları birbirine karışırdı. şimdi, ne yazık ki pek rastlamıyorum.

çocukluğumdaki yaseminle, mart başında budanırdı. nisan ortalarında beyaz tomurcuklar belirir ve mayıs başı civarı bembeyaz mis kokulu çiçekler açardı. ekime dek sürerdi. (anımsadıklarım)

migros'ta saksıdaki yasemini gördüğümde; yazdıklarım aklımdan hızla geçmişti.

önerileriniz doğrultusunda; pembe yasemini inceledim.
benim anılarımdaki yasemin, güneşli güney cepheli konumda yetişirdi.

şimdi, sizlerle saksıyı ve ilk aldığım görüntüyü paylaşmak istiyorum.

yarın veya önümüzdeki günlerde, eski yaseminlerimi arayacağım ve fotoğraflayp sizlerle paylaşacağım.

paylaşımlarınız için teşekkürler.

nevsune 29-03-2012 16:45

2 Eklenti(ler)
Geçen hafta minyatürlüğüne kapılıp cinsini bilmeden aldığım Jasminum polyanthum'un aslında mini olmadığını ve çiçeklenme süresinin kısalığını öğrendiğimde biraz bozulmuştum. Derken bir kaç gündür bulunmadığım evime döndüğümde beni çok güzel bir sürpriz bekliyordu. Camı açık olmasına karşın kapalı balkonda hoş bir kokunun kaynağı, açmış tek bir yasemin çiçeğiydi. Çocukluğumun İzmir kokusu balkonuma gelmişti:)
Eklenti 278253

Ne kadar zaman koruyabileceğimi bilmiyorum ama iyi ki bu yasemini almışım. Kokuya meraklı olanların bu bitkiyi edinmesi gerek.
Eklenti 278252

dünyam1 29-03-2012 18:42

Çok güzelmiş çiçeğin nevsune, nereden almıştınız? saksıda yetiştirmek istiyorum bende.:)

nevsune 05-04-2012 22:18

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 (Mesaj 937323)
Çok güzelmiş çiçeğin nevsune, nereden almıştınız? saksıda yetiştirmek istiyorum bende.:)

Bauhaustan almıştım. Bir kere geldi daha sonra görmedim.

Eklenti 280189

Tomurcuklar açtıkça koku da artıyor. Keşke çiçeklenme süresi daha uzun olsaymış. Her güzelin bir kusuru olurmuş:rolleyes:

Ben açık pembe tomurcuklu yasemini alırken, Feriha bordo rengi tomurcuklusunu seçmişti. Biz o renklerde çiçek açacağını düşünmüştük. Nasıl olacaklarını birbirimizden görürüz diye düşündük. Meğer çiçekleri beyaza dönüşüyormuş. Benimki de güzel ama bordo tomurcuk ve beyaz çiçek daha hoş bir görüntü oluşturuyordur. Bir fotoğraf da Feriha'dan bekliyorum:)

feriha 06-04-2012 13:00

1 Eklenti(ler)
Bordo tomurcuklu pembe yasemin açınca çiçekleri tam beyaz değil biraz pembemsi oldu Nevsuncum..:)

Misler gibi kokuyor, iyi ki almışız. Balkondan odaya aldığım ilk gün bütün tomurcuklarını açmaya kalkınca hemen geri götürüldüler.. :o

İki de bir yerini değiştirdiğime kızmazsa uzun süre koklamak için elimden geleni yapıyorum.. Serin yerde tutmaya çalışıyorum, suyuna vitaminini koyuyorum..

Eklenti 280243

Jezebel 17-04-2012 15:38

1 Eklenti(ler)
Kış yasemini, Pembe yasemin olarak bilinen bu bitki ;)
Benimki böyle oldu. Pazardan 3 yıl önce 1.5 lira sayıp almıştım.:p

Eklenti 283954

Hiç yaprak dökmüyor, ve şu anda tüm komşuları kendine hayran bırakıyor:rolleyes:

nevsune 17-04-2012 17:02

Sevgili Jezebel, çok para saymışsınız çoook:p. Nasıl kıydınız:D

Eh bu görüntü bizi de hayran bıraktı. Yalnız birşey diyeyim mi benimki de parmak kadar boyuyla üzeri çiçekten geçilmiyor, yaprağı görünmüyordu. Şimdi şimdi bitirdi çiçeklerini derken, alttan az az yeni tomurcuklar veriyor. Herşeyden önce kokusu dünyalara bedel. Merak ettim siz bu yaseminden çelik alıp yetiştirmeyi denediniz mi hiç?

Yalnız kendime çok güldüm. Biz yaseminlerimizi alırken minyatür diye düşünmüştük, çünkü saksı boyu 4 parmacık birşeydi. Büyüyünce ben bunu balkonumun neresine sığdıracağım bakalım:)

Jezebel 17-04-2012 18:20

Sevgili nevsune, çelik denemedim, dipten bolca sürgün veriyor zaten.
Bir tane ayırıp işyerinin bahçesine diktim, gelişmeye başladı bile.
Balkonun kapalıysa bilemem de, değilse sarkıtın millet güzellik ve koku görsün ;)
Hiç bakım istememesi de ayrı bir hoşluk, damlalıkla gübre verdiğim bitkilerden değil, bir avuç atıyorum ;)

Eser İlhan 17-04-2012 18:57

Benim bahçemde de vardı, dört yılda iki defa donunca söktüm :( Artık yok..
Bir arkadaşım için çelikten yetiştirdim. Aralık - Ocak ayı civarıydı sanırım, suda köklendirdim ve diktik.. Şimdi söylediğine göre bayağı büyümüş...

Jezebel 17-04-2012 20:03

Bir ara yaseminlere takmıştım, ancak bu işin sonu yok, koleksyon bahçeye sığmaz ;)

selis 17-04-2012 20:25

Nevsune sizinki çok güzelmiş.. Balkondan metrelerce aşağı sarkması ayrı bir hoşluk olurdu herhalde..

nevsune 17-04-2012 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan (Mesaj 948714)
Benim bahçemde de vardı, dört yılda iki defa donunca söktüm :( Artık yok..
Bir arkadaşım için çelikten yetiştirdim. Aralık - Ocak ayı civarıydı sanırım, suda köklendirdim ve diktik.. Şimdi söylediğine göre bayağı büyümüş...

Teşekkür ederim, iyi haber. Demek suda kökleniyor, memnun oldum. Yedeklemek gerek. Çiçekleri geçince bir deneyeyim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 948772)
Nevsune sizinki çok güzelmiş.. Balkondan metrelerce aşağı sarkması ayrı bir hoşluk olurdu herhalde..

Keşke sarkıtabilsem, ne güzel olurdu gerçekten. Yalnız bu kez ben göremezdim çiçeklerini:)

nevsune 20-01-2013 09:41

3 Eklenti(ler)
Geçen kış minik saksıdaki yasemin yazın beklemediğim kadar hızlı bir şekilde gelişti. Çiçeklenme zamanı yaklaştı ve tomurcuklar görünmeye başladı. Tomurcuklar yakında pembeleşirler diye umut ediyorum.
Eklenti 362952Eklenti 362953

Eklenti 362954
Balkonda yer olmadığı için sonbaharda budamak zorunda kalmıştım. Budamasaymışım milyon çiçek olacakmış herhalde ama yapacak bir şey yok:(

kılıç 06-02-2013 16:19

2 Eklenti(ler)
Bahar geldi zanneden yaseminim.

nevsune 11-02-2013 13:08

2 Eklenti(ler)
Tomurcuklar pembeleşmeye başladı.
Eklenti 369039

Bunlar da geçen yazdan kalma tohumlar. Sertleşsinler diye bekliyorum ama hala tam sertleşemediler. Bir de tohumdan denemek iyi olacak.
Eklenti 369040

Toprakhasreti 13-02-2013 00:52

3 Eklenti(ler)
İyi akşamlar.
Gecen sene Haziran'da yıpranmış halde satın aldığım Yaseminimi, Kasım/Aralık'tan beri (dışarısı 3-4 °C altında kaldıkça) misafir WC'sinde muhafaza ediyorum. Optimal şekilde güneş ışığı görmesede, kışın bitki için gereken serinliğe sahip tek yerim (~5-10°C).
Çiçeklenmeye başladı. Sorum:
1. Oturma odasına (~22-24°C) alabilirmiyim?
2. İki haftadan beri taze yapraklarında, yeni sürgünlerin ucunda ve tomurcuk salkımlarında kuruma var. Bu neyden kaynaklana bilir?
Toprağı kurudukça,ılık yağmur suyuyla suluyorum. Kısa bir zamandan beri -az'da olsa- siyah, küçük sinekler (Sciaridae) toprakta bulunuyor. Bunların larvaları acaba Yaseminin köküne zarar vermiş olabilirlermi? Böyle ise, ne yapmam gerek?
Sorun ve sorularımla ilgilenen tüm "merakdaşlarıma" şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

nevsune 13-02-2013 08:21

Yasemininiz çok güzel tomurcuklanmış ama sürgün uçları ve tomurcukların bozulmasında sizin de yazdığınız gibi zararlı etkisi var. En yakın zamanda bir ilaçlama yapsanız iyi olacak. Şu aşamada ilk yapılması gereken bu olmalı.

Kapalı bir balkonunuz varsa veya koyacağınız yeri sıkça havalandırırırsanız belki olur ama sanırım bitkinizin daha havadar bir yere ihtiyacı var. Sonuç olarak bu bir dış mekan bitkisi.

Not: Havadar derken soğuklara çok dayanıklı olmadığını, ancak -6 civarlarındaki ısılara kadar dayanabildiğini de yazayım. Bizler gibi kışı soğuk iklimlerde bitkiyi korunaklı bir yerde tutup soğuklardan korumak gerekiyor.

Toprakhasreti 13-02-2013 19:29

Sayın nevsune hanım, teşekkür ederim. Çiçeklenmeye başladığı için, sıcak ve daha aydınlık olan oturma odasına yerleştire bilirmiyim?

Nuri Murvet 13-02-2013 19:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Toprakhasreti (Mesaj 1100693)
İyi akşamlar.
Gecen sene Haziran'da yıpranmış halde satın aldığım Yaseminimi, Kasım/Aralık'tan beri (dışarısı 3-4 °C altında kaldıkça) misafir WC'sinde muhafaza ediyorum. Optimal şekilde güneş ışığı görmesede, kışın bitki için gereken serinliğe sahip tek yerim (~5-10°C).
Çiçeklenmeye başladı. Sorum:
1. Oturma odasına (~22-24°C) alabilirmiyim?
2. İki haftadan beri taze yapraklarında, yeni sürgünlerin ucunda ve tomurcuk salkımlarında kuruma var. Bu neyden kaynaklana bilir?
Toprağı kurudukça,ılık yağmur suyuyla suluyorum. Kısa bir zamandan beri -az'da olsa- siyah, küçük sinekler (Sciaridae) toprakta bulunuyor. Bunların larvaları acaba Yaseminin köküne zarar vermiş olabilirlermi? Böyle ise, ne yapmam gerek?
Sorun ve sorularımla ilgilenen tüm "merakdaşlarıma" şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Merhaba sayın Toprakhasreti

Bitkinizin taze yaprakları, yeni sürgün uçları ve tomurcuk salkımlarının kuruması, bulunduğu ortamdan memnun olmadığının göstergesidir.

Bitkinizin ihtiyacı olan gün ışığı ve temiz havanın yetersizliği, bu zamanlardaki çiçeklenme döngüsü, gelişimi için sürgün uçlarını ve tomurcuk salkımlarını yeterince besleyemediğinden... Bitkiniz hassas olan bu noktaları kuruma olarak tepkisini vermektedir.

Bulunduğu ortamdan ani olarak oturma odasındaki ortam sıcaklığına alırsanız bitkinizdeki olumsuzluklar dahada hızlı olarak artacaktır.

Saksı toprağınızdaki sinekler ve onun larvaları saksı toprağında bulunan çürümekte olan gübre, yaprak gibi artıklarla beslenir.

Bitkinizdeki sorun, bitkinizin gelişimi için uygun ortamda bulunmamasından kaynaklanan sorunlar gibi görünüyor.

Toprakhasreti 13-02-2013 20:59

Teşekkür ederim, sayın Nuri bey.

Bu kısmı doğrumu anladım?
Alıntı:

...bu zamanlardaki çiçeklenme döngüsü, gelişimi için sürgün uçlarını ve tomurcuk salkımlarını yeterince besleyemediğinden...
Yani bu zamanda çiçeklenmesinin nedeni, sürgün uçlarını ve tomurcuk salkımlarını yeterince besleyemediğinden, doğru'mu?

Malesef daha uygun bir yerim yok. Don olmadıkça dışarıya, bol güneş yüzü gören balkonuma çıkarıyorum ama son haftalar hep donlu geçti. İnşallah bi 3-4 hafta daha idare edebilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024