agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=134)
-   -   Bahçede kuşlara karşı nasıl önlem alabilirim? (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4574)

Orcn 03-06-2007 01:49

Bahçede kuşlara karşı nasıl önlem alabilirim?

Bahçemde küçük bir böğürtlenim var. Geçen sene ilk meyvesini yemiştim. Bu sene nedense kara kuşlar böğürtlenime dadandı. Bana birşey bırakmıyorlar.Yere ektiğim biber ve domates fidanlarını da yiyorlar. Yamyam gibiler.Bir türlü başedemedim.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Eğer böğürtlenleri kuşlardan kurtarabilirsek beraber yiyebiliriz.:o

Yardımlarınız için teşekkürler .

sukranayalp 04-06-2007 17:27

Böğürtlen küçük olduğuna göre en azından meyve dönemini bitirene kadar tepeye naylon bir branda serin. Ya da yeşil fileler oluyor. O da olabilir. Çok gergin tutmayın ki hava akımından etkilenerek hareket edtsin ve kuşları da kaçırsın.

Selahattin Yılmaz 04-06-2007 20:37

Parselinizin kuşlardan rahatsız olduğunuz kısmına çıtalar dikin ve çıtadan çıtaya rafya çekin rüzgarda varsa çıkan uğultu kuşları kaçıracaktır veya sevgili sukranayalp'in dediğinden yola çıkarak bu çıtalara naylon poşet de bağlayarak ses dolayısıyla kaçırıcı etki yapabilirsiniz.

nadiru 04-06-2007 20:50

Rüzgar alan bir yerde ise , çocukken oynadığımız çıtalara bağlı pervanelerden koyabilirsiniz.Basit , denenmiş ve kesin etkili bir yöntemdir.

limon 04-06-2007 21:14

Bizim de saksağanlarla başımız dertteydi geçen sene. Vişnelerin yarısını onlar kurtarabildiğimizi biz yiyebilmiştik. Her kızaran domateste bir oyuk açıyorlardı.
Bir gün yapı marketin birinde dolaşırken yeşil balıkçı ağına benzer bir şeyle karşılaştım. Kağıdın üzerinde karga resimleri vardı. Çok büyük alanı olmayanlar için oldukça güzel bir uygulama. Fiyatı da çok uygundu. Paketi küçük ama açınca oldukça büyük file. 3-5 YTL idi. Elma ağacımı sarmıştım geçen sene ve elmalar bize kalmıştı. Bu sene sebze bahçemin üzerine komple örtmeyi düşünüyorum.

Orcn 05-06-2007 02:34

Hepinize çok teşekkürler .Önerilerinizi dikkate alacağım.

COYOTE 06-06-2007 17:16

Sayın Orcn
Bir programda kuş kovucusu görmüştüm ben.Uzun şerit şeklinde ve yanar döner bantlar.Onlardan asıyorsunuz hışırtı yaptığı için ve renklerinden dolayı kuşlar gelmiyormuş.İstanbul Anadolu yakasında bir firmadan temin edilebiliyormuş dilerseniz telefonu var gönderebilirim.

kusburnu 13-06-2007 04:29

bende su anda ayni sorunu yasiyorum bahceme ektigim butun misirlari kargalar cikarip yiyiyolar ben tekrar ekiyorum yine tekrar yiyiyolar arti ben birkacta cd astim bahceye bayagi isik saciyolar ama belki meyve agaclarinda daha faydali olabilir

Orcn 22-06-2007 11:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 114156)
Sayın Orcn

Alıntı:

Alıntı:

Bir programda kuş kovucusu görmüştüm ben.Uzun şerit şeklinde ve yanar döner bantlar.Onlardan asıyorsunuz hışırtı yaptığı için ve renklerinden dolayı kuşlar gelmiyormuş.İstanbul Anadolu yakasında bir firmadan temin edilebiliyormuş dilerseniz telefonu var gönderebilirim.

İlginize çok teşekkürler.Şu an için sorunu hallettik.Daha sonra ihtiyacım olursa yardımınızı isteyebilirim.

Birkaç resim de koyalım.

Rüzgar gülü ve birkaç böğürtlenimiz :)

http://img513.imageshack.us/img513/9348/pict0286un4.jpg

Bu da biber ve bazı diğer sebzelere karşı almaya çalıştığımız önlem.Eski kaset bantları ve poşetler var sebzelerin etrafında.

http://img225.imageshack.us/img225/5105/pict0291ej4.jpg

Böğürtlenlerimiz :)

http://img225.imageshack.us/img225/2289/pict0287xw3.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/5011/pict0289jm9.jpg

MSaygin 22-06-2007 11:26

Bir de, nerede okudum hatırlamıyorum, uçan balonlara gazlı kalemlerle yüz çizip iple bitkilerin yanına bağlıyorlardı :)

çayırçimen 18-04-2009 00:08

Kullanmadığınız bir CD.nin ortasından ip geçirip balkona asabilirsiniz. Rüzgarla hareket ediyor ve ışık yansımaları yapıyor. İşe yarayabilir.

hazerfan 10-05-2009 12:27

Merhaba ben yeni üye oldum :)

Robinson crusoe nin yaptığı bir yöntem vardı, biraz canice ama...

Ekinlerini yiyen kuşlardan birini vurup cesedini tarlasına asmıştı , sonra kuşlar bidaha rahatsız etmediler :)

celalsungur 10-05-2009 18:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hazerfan (Mesaj 418193)
Merhaba ben yeni üye oldum :)

Robinson crusoe nin yaptığı bir yöntem vardı, biraz canice ama...

Ekinlerini yiyen kuşlardan birini vurup cesedini tarlasına asmıştı , sonra kuşlar bidaha rahatsız etmediler :)

Aman sakın ha..

metin çeşme 10-05-2009 19:31

arkadaşım senin sorunun büyük bu kuşlar meyveyle beslenir bunların adı arap bülbülü ne yapsan fayda etmez ben bu kuşlardan arıyordum bana bukuşlardan yakalarsan parasıyla alırım

erkan konca 13-06-2009 15:30

merhabalar benimde son zamanlarda kargalarla başımdertte önce çileklerimi daha sonra marul ve domateslerimi yediler çözüm arayışı içindeyim ya tamamen etrafını telörgü ile çevireceğim veya sera kuracağım önerisi olan varsa sevinirim...

Bahar 19-06-2009 00:04

arkadaşlar aynı sorun bende daha fazla,her şeylerimi yiyorlar.onlara elimden geldiği kadar ekmek,vs veriyorum yine aynı ağzının tadını biliyorlar.damak zevkleri gelişmiş heralde kirazımı yiyemez oldum.daha neler neler götürüyorlar valla.en etkili kaçırma yolu neyse söylerseniz sevinirim.

Delimus 19-06-2009 00:15

1 Eklenti(ler)
Daha deneme fırsatı bulamadım, narlarımız küçük seneye denemek istiyorum ama discovery'de bir programda izlemiştim.Amerikada Çöpleri yığdıkları yerde çok büyük bir alan ve özellikle martılar çok fazla büyük risk taşıdığı için Misina önlemi almışlar.
Bir direk, çıtada olur yere şemsiye gibi Misina bağlamışlar.(balık olta ipi) Kuş bunu fark ediyor parlıyor tuzak olduğunu düşündüğü içinde yanaşmıyor.Etrafınada gelmiyormuş.Misina olmasının sebebide kuş tam emin değil nerde olduğunu tam seçemiyor ve riske girmiyor.

Eklenti 87874

1. Direk
2. Misina ( Olta ipi Parlak olması daha iyi olur Renksiz)
3. Benzemesede Ağaç.

celalsungur 19-06-2009 01:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bahar (Mesaj 448147)
arkadaşlar aynı sorun bende daha fazla,her şeylerimi yiyorlar.onlara elimden geldiği kadar ekmek,vs veriyorum yine aynı ağzının tadını biliyorlar.damak zevkleri gelişmiş heralde kirazımı yiyemez oldum.daha neler neler götürüyorlar valla.en etkili kaçırma yolu neyse söylerseniz sevinirim.

Kiraz çok büyük değilse ince gözlü balık ağı olabilir.
Eşim asmanın salkımlarının her birine tülden torba geçiriyor ama çok zahmetli bir şey.

cello 19-06-2009 12:33

Balık ağı kuşların ölümüne neden olabilir.
sn.Delimusun eklediği misina yöntemi kafama yattı.

gtatas 20-06-2009 12:44

Maşallah böğürtlenler çok güzel

Lithi-um 22-06-2009 00:00

Ben işi gücü bırakıp bahçecilikmi yapsam :) keşke yaşım geç olsada emekli olmuş olsa m çok seviyorum bahçei ile uğraşmayı :) dut ağacına böğürtlen aşılanırmı acaba ?

erkan konca 22-06-2009 21:54

kargalar için bahçenin muhtelif yerlerine cd astım şimdilik uzaklaşmış görünüyorlar umarım böyle devam eder...

hazerfan 23-06-2009 10:36

Batarya gibi bir şey var 30 dk da bir silah patlaması gibi ses çıkarıyor ayakkabı kutusunun yarısı kadar bir şey , yalnız yakında oturanlar varsa rahatsız edebilir.

Bu yöntemi bir tanıdığımız, tarlasına yaklaşan domuzları uzaklaştırmak için kullanıyor.

erkan konca 23-06-2009 21:54

bahçemin yanında evler var o nedenle patlama problem olabilir:D piknik tüpe bağlanan ve patlama sesi çıkaran bir alette varmış ama kullanamadık...

kontes 24-06-2009 16:51

Merhaba Bir belgeselde seyrettim çok etkili bir yontem büyük havalimanlarında halen kullanılmakta. Şahin veya atmaca sesleri kayda alınıp günde birkaç defa açıyorlar.Kuşlar saldırıya uğurayacakları sanıp gelmiyorlar...

Lithi-um 24-06-2009 17:10

Altı üstü bi hoparlör var neden bu kadar pahalı. 500€ çok fazla bence bırakın mahsülü kuşlar yesin daha iyi :)

erkan konca 25-06-2009 14:23

mahsulü kuşlara yedirmek mi? gerekirse sabahtan akşama kadar nöbet tutarım yinede yedirmem hehe:))

Delimus 25-06-2009 14:33

Kargalar o naylon poşet olayını yemezler söylüyeyim felaket zeki oluyorlar.

cello 26-06-2009 09:49

Google'da "bird scarer" yazıp "görsellerde ara" deyin.
Akla hayale gelmedik kuş kovucular var.

Bahar 30-06-2009 14:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur (Mesaj 448220)
Kiraz çok büyük değilse ince gözlü balık ağı olabilir.
Eşim asmanın salkımlarının her birine tülden torba geçiriyor ama çok zahmetli bir şey.

Eşinizi tebrik ederim coç zahmetli bir iş.Kirazım büyük çok zor,önlem almak.Zaten onlarda çok uyanık.Isırdıklarını bitirseler neyse hepsinin tadına bakıyorlar.Onlara birşey yapamıyoruz. teşekkürler celalsungur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024