agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2009, 20:39   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2009
selamlar

camlar 50-65 cm ebadlarında ve Mersinde nakliye ücreti sipariş ettiğiniz miktarla alakalı eğer kaç metrekare istediğinizi ve semtinizi bana yazarsanız nakliyecilere fiyat sorarım.

sordan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 21:58   #212
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
akcan67

Evet arkadaşlar
Amatör olarak yaptığım sera da damlama sulama sistemini de kurdum.Bundan sonra sanırım geriye fidelerin gelişimini izlemek kalacak.Bahçenin önünden geçenlerden bu kadar zahmete değermi diyenlerin seslerini duyar gibi oluyorum.Tabi bu yaz domates, salatalık, biberleride pazardan almamıza gerek yok diyenleri de söylemeden geçemeyeceğim.

Eklenen Resimler

rise_com beğendi.
akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 22:09   #213
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Akcan67 Bey seranız müthiş olmuş, emeğinize sağlık. Fideler de gayet sağlıklı gözüküyor. Damlama sulama sistemi çok avantajlı. Az su harcar, bahçe hortomunun fidelere takılıp ezilmesine, yaralanmasına mani olur. Ayrıca zamanın kazanılmasına yararı olacaktır.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 23:06   #214
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Sayın Hasan Tahsin
Çok teşekkür ederim.Bu sera bu formdaki arkadaşların sayesin de oldu.Ne öğrenmek istersen her şeyin cevabı burda.İlçe tarımdan bile öğrenemediğim her şeyi buradaki arkadaşlarımızdan öğreniyoruz.

Eski 21-05-2009, 01:34   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2009
Arkadaşlar Yalova'da seralarla iç içe oturuyorum.Tepeden bakınca organize sanayi görünümünde.Burda profosyonel hızlı ucuz şekilde yapan atölyeler var.Nakliye işi problem olmazsa yardımcı olmaya çalışırım.Serada en önemli bizim bölgede lodos .Sizlerikine baktım en tehlikeli yer rüzgara karşı çatının sivri kerezte çıkıntıları.Bunlar sert rüzgarlarda çok çabuk deform olup yırtılma riski var.O kısımları işten gelmek şartıyla laynonu çekmeden ovalleştirmeye bakınız ve kesmesine karşı ahşabın kafalarına eski şamriyel veya elbise eskisi ile yumşatın.Sera naylonları özeldir.Çok dayanıklı ve güneşe karşı koyabilme özellikleri var.Havalandırmalar çok önemli ani rüzgarlara karşı tahliye olması yani rüzgarın içerde hapis olmaması lazım.Çok sıcaklar başlarken buralarda söndürülmüş kireçle komple sıvarlarki güneş içeri fazla girmesin.Seracılıkta sıcak aşırı olacagı için kapakların açılma şekli içerinin havalanması gerekir.Sabah erkenden ve akşama doğru sera içine girip çalışılır içinde durmak çok kolay degildir.Burada dün pazartesi esen lodos çok profosyonel yapılan seralara bile zarar verdi gafil yakaladı.

gürselbaranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 01:44   #216
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Bu sera bu formdaki arkadaşların sayesin de oldu.Ne öğrenmek istersen her şeyin cevabı burda.İlçe tarımdan bile öğrenemediğim her şeyi buradaki arkadaşlarımızdan öğreniyoruz.
Sayın akcan67,

Sizleri azmininizden dolayı kutlarım, ne güzel bir sera olmuş.

Yani ağaçlar net'e "çok yüksek ziraat mühendisi" diyebilirmiyiz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 11:32   #217
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Sayın Lilium
Çok teşekkür ederim.Çok yüksek demek bile az kalır bence.EN İYİSİ

Eski 22-05-2009, 09:57   #218
Ağaçsever

akmanoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2007
Sayın akcan67;
Değerli hemşerim seran hayırlı olsun.Emeğine,eline,koluna sağlık.Bir korgunlu olarak çalışmalarını hep takip edeceğim.Başarılar dilerim..

akmanoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 14:20   #219
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 Mesajı Göster
Evet arkadaşlar
Amatör olarak yaptığım sera da damlama sulama sistemini de kurdum.Bundan sonra sanırım geriye fidelerin gelişimini izlemek kalacak.Bahçenin önünden geçenlerden bu kadar zahmete değermi diyenlerin seslerini duyar gibi oluyorum.Tabi bu yaz domates, salatalık, biberleride pazardan almamıza gerek yok diyenleri de söylemeden geçemeyeceğim.
Sayın Akcan 67,

Seranız çok güzel olmuş, damlamalar da seralarda sebze yatiştiriciliği için olmazsa olmazdır. Ancak toprakta da olsa sebze fideleri düzenli aralıklarda gübreli su isterler,

http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=138 başlığı topraksız tarımla ilgilidir ama genel sebze yetiştiriciliği ve besleme konusunda bir çok temel konuyu bulabilirsiniz.

Bunun dışında düzenli olarak sinek vb zararlılarla da mücadele etmelisiniz. Bu konuda http://www.agaclar.net/forum/showthr...%FDm%FD+ila%E7 başlığı faydalı olabilir.

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2009, 23:22   #220
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Satın Akya öncelikle çok teşekkür ederim.Bahsettiğiniz konuları ısrarla takip ediyoum.Gübreleme konusunu organik gübrelerle yapmaya çalışacağım.Zararlılarla mücade konusuna gelincede benim ağaçlar.net gibi bir ailem var.Sormak istediğim soruları aile büyüklerine soruyorum ve mesele halloluyor.

Eski 29-05-2009, 00:11   #221
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

seradaki son durum

Bir heves ve hayelle başlayan macerada ki umutlarım giderek artmaya başladı.
Burada bu görselleri paylaşırsam sera yapmayı düşünen arkadaşları biraz daha sanıyorum heveslendirmiş olurum.Ayrıca başımıza gelebilecek (inşallah gelmez ) olumsuz durum olursa burada sizlerle konuyu görselleştirerek sorularımızın cevaplarını daha kolay alacağımı tahmin ediyorum.

biber fidesi

salatalık fidesi

domates fidesi

seranın genel görüntüsü

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2009, 14:50   #222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Çok güzel, tebrikler. Yazın yaşadığınız tüm olumsuzlukları, deneyimlerinizi detaylarıyla paylaşmanızı bekliyoruz)

Belki cesaret edip bizde deneyebiliriz.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 19:53   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
yurdun her yerınde ıstedıgınız olculerde ıstedıgınız kalıtede seralar kuruyoruz. cok uygun fıyatlar ve kalıtelı ışcilik.. ayrıca bunyemızde her turlu sulama sıstemlerı kurulumuda yapılmaktadır. ıstedıgınız zaman malzeme ve sıze ozel fıyat lıstesı cıkarabılırız. ilgilenen arkadaslara duyurulur.. pm atmanız yeterlı..

hakki tutar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 22:13   #224
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Çok güzel, tebrikler. Yazın yaşadığınız tüm olumsuzlukları, deneyimlerinizi detaylarıyla paylaşmanızı bekliyoruz)

Belki cesaret edip bizde deneyebiliriz.
Deneyimlerimi elimden geldiği kadar paylaşmaya çalışacağım.

Eski 30-05-2009, 01:07   #225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Pek güzel, maaşallah.

Yok mudur bir internet sitesi?

Şu hali ile açıkcası tam bir "sarı çizmeli Mehmet Ağa"...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakki tutar Mesajı Göster
yurdun her yerınde ıstedıgınız olculerde ıstedıgınız kalıtede seralar kuruyoruz. cok uygun fıyatlar ve kalıtelı ışcilik.. ayrıca bunyemızde her turlu sulama sıstemlerı kurulumuda yapılmaktadır. ıstedıgınız zaman malzeme ve sıze ozel fıyat lıstesı cıkarabılırız. ilgilenen arkadaslara duyurulur.. pm atmanız yeterlı..

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 19:25   #226
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Pek güzel, maaşallah.

Yok mudur bir internet sitesi?

Şu hali ile açıkcası tam bir "sarı çizmeli Mehmet Ağa"...
varsa istedigin bı sey görüşelim. o zmn sana resimli olarak anlatabilirim.anca anlıyosun galiba... kusura bakma henüz site kuramadık

Eski 17-06-2009, 08:23   #227
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Burdan bende bahçemde sıfırdan bana sera kurabilecek birini aradığımı belirteyim...
bazılarınızın da bildiği gibi ticar bir amacım olmadığından hobi amaçlı bir "küçük" serayı kurabilecek planlı proje ile... bu işlerlde deneyimi olan biri veya birileri varsa iletişime girebilirsek sevinirim.
sevgılı arkadasım.. en saglıklı ve estetık olarak term boru ıle ıskelet hazırlayarak sera kuruyorum. senın bahcene en guzel 4*10m uzunlugunda bı sera kurulabılır. senın ısteklerınıde fazlasıyla karsılar.ıcının sulama sıstemıyle bırlıkte fıyatı yaklasık 1000 lıra cıvarında olur... ben sıvasta bu ısı yapıyorum. dılersen gorusebılırız

Eski 08-08-2009, 17:43   #228
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Sayın ilgili, bilgili ağaçlar.netliler,

Hobi bahçemde polikarbonat kullanarak sera yapmak istiyorum. Eğer değerli fikirlerinizle yardımcı olursanız birkaç sorum olacak;

1- Polikarbonat levhaların bağlanacağı ana iskeleti hangi malzemeden yaparsam en ekonomik ve en dayanıklı olur,

2- ısıtma sistemi olarak ne tavsiye edersiniz? polikarbonat levhalardan (mesela soba) ne kadar uzakta olmalı

3- çatıyı polikarbonat levhamı yapsam daha efektif olur yoksa şeffaf ondüle çatı mı?

4- damla sulama mı yağmurlama mı daha kullanışlı olur?

5- Sonuçta ticari amaçla yapacağım bir sistem olmayacağından; yinede ph metre, nem ölçer vs kullanmam gerekir mi? Ya da daha amatör ve basit bir yolu var mıdır?

saygılarımla

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 17:47   #229
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Bu arada Ankara-Gölbaşındayım

Eski 30-08-2009, 11:40   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2009
silivri'de seracılık

dostlar selam. istanbul silivri bölgesinde 5 dönüm bir arazim var. malum biliyorsunuzdur o bölgelerde hiç sera yok. kışları çok soğuk oluyor diye mi acaba veya rüzgardan mı? acaba ben kursam seracılık yapılabilir mi o bölgede bu konu hakkında bir fikri veya bilgisi olan varsa çok müteşekkir olurum. Saygılar ve sevgiler.

seradam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 12:07   #231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Arazide Amatör Sera Yapımı

1- Polikarbonat levhaların bağlanacağı ana iskeleti hangi malzemeden yaparsam en ekonomik (kutu profil) ve en dayanıklı olur,

2- ısıtma sistemi olarak ne tavsiye edersiniz? polikarbonat levhalardan (mesela soba) ne kadar uzakta olmalı ucuz olan kömürlü soba, temiz yakıt ise; elektrik+güneş enerjisi

3- çatıyı polikarbonat levhamı yapsam daha efektif olur yoksa şeffaf ondüle çatı mı? Polikarbonat

4- damla sulama mı yağmurlama mı daha kullanışlı olur? Damla sulama

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 17:51   #232
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
1- Polikarbonat levhaların bağlanacağı ana iskeleti hangi malzemeden yaparsam en ekonomik (kutu profil) ve en dayanıklı olur,

2- ısıtma sistemi olarak ne tavsiye edersiniz? polikarbonat levhalardan (mesela soba) ne kadar uzakta olmalı ucuz olan kömürlü soba, temiz yakıt ise; elektrik+güneş enerjisi

3- çatıyı polikarbonat levhamı yapsam daha efektif olur yoksa şeffaf ondüle çatı mı? Polikarbonat

4- damla sulama mı yağmurlama mı daha kullanışlı olur? Damla sulama
çok teşekkür ederim

Eski 06-09-2009, 03:52   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
ben sera kurmak istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum.havalandırma nasıl ve ne kadar yapılacak.tozlaşma nasıl olacak.örneğin nem oranı ve bitkileri kaç derece sıcaklıkta tutmamız gerek ne kadar süreyle sulamak gerek,bitkilerin ph oranı ne kadar olması gerek,ilaçlama yapılıyor mu,hangi ilaçlar kullanılıyor bunlara cevap verirseniz çok sevinirim

tayka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 04:53   #234
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tayka Mesajı Göster
ben sera kurmak istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum.havalandırma nasıl ve ne kadar yapılacak.tozlaşma nasıl olacak.örneğin nem oranı ve bitkileri kaç derece sıcaklıkta tutmamız gerek ne kadar süreyle sulamak gerek,bitkilerin ph oranı ne kadar olması gerek,ilaçlama yapılıyor mu,hangi ilaçlar kullanılıyor bunlara cevap verirseniz çok sevinirim
Seranızı hobi amaçlı mı yapmak istiyorsunuz ?

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 20:55   #235
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
kendi arazimde kurmaya çalıştığım sera 300 m2. tüm işçiliği kendim yapıyorum.
Name:  egetropicgarden-sera1.jpg
Views: 24653
Size:  40.3 KB

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 22:38   #236
dxb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2009
benim bir sorunum var? ben dubai de yasiyorum nasil bir sera yapabilirim? hava cok sicak yardimci olursaniiz sevinirim

dxb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 22:40   #237
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Siz sera değil güzel bir gölgelik yapın. ya da kılimalı sistem yapın.

koneviii beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 23:21   #238
Ağaçsever

sadocan's Avatar

acemice bir sera yapımı

arkadaşlar benimde yapmış olduğum amatörce bir sera ve içerisinde yetiştirmeye çalıştığım marul fidelerimden bir görüntü. Belki acemice ama zamanla öğreneceğiz eksikliklerimizi.

Eklenen Resimler

rise_com beğendi.
sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 23:57   #239
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

sn sadocan
Damlama borularını neden toprak yüzeyinde değil?

Eski 21-10-2009, 00:01   #240
Ağaçsever

sadocan's Avatar

sayın akcan67 damlama borularını küçük kazıklara bağlamamdaki sebep toprağa değip ıslandığında tıkanıklığa yol açmaması ve ileriki yıllara sağlıklı kalması için başka sebebi yok.

rise_com beğendi.
sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024