agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2013, 23:36   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Topraksız tarıma karşı değilim.Topraksız tarımında kendi içinde tutarlı sebepleri var fakat benim tercihim topraklı tarımdan yana.

shapsough beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 00:08   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 20
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Topraksız tarıma karşı değilim.Topraksız tarımında kendi içinde tutarlı sebepleri var fakat benim tercihim topraklı tarımdan yana.
Sebeplerini öğrenmek fikir katacak

shapsough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 00:09   #63
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Hayal gücü / mühendisliğin sınırı var mı ihtiyaçlar sınırsız rakamlarda öyle.
şöyle örnek vereyim bir yerden bir yere gitmek maksat, Aynı mesafe renault ile de alınabilir bentley ile de tabi arada seçenek çok. Bu Sezon seraya 80.000tl yatırım yapmış arkadaşlarım var.

Bu seranın resmine ve donanımına şahit olmak isterim

Eski 04-03-2013, 00:15   #64
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shapsough Mesajı Göster
Bu seranın resmine ve donanımına şahit olmak isterim
Dönüme maliyeti 80 bin tl civarı bir sera

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2013, 00:27   #65
Ağaç Dostu

Neden topraklı tarım !!

Eski 04-03-2013, 11:53   #66
Ağaç Dostu

Topraklı ve topraksız tarımı şartlar belirler.

Misal:Vatandaş Akdeniz iklim kuşagında topraksız ortamda ürün yetiştiriyor.Serasını kurduğu arazinin toprağı 50cm derinliğinde,50 cm den sonrası mucur diyebileceğimiz geçirgen bir yapıda ve güneye eğimli bir arazi.Ne eksen olacak verimlilikte.Taban suyu yok.Bu arazide topraksız ortamda salatalık, domates biber yetiştirmeye çalışıyor.Yanlış!!!

Toprağın zaten turfanda ürün yetiştirmeye musait.Neden bir sürü masraf yapıp topraksızla uğraşıyorsun.
Ayrıca topraklıya göre maliyeti 2-3 kat arttırdı.Alınacak üründe hemen hemen aynı.

Aynı maliyetle 10 dönüm yerine 25-30 dönüm topraklı sera kurması mümkündü.

Ve işin diğer bir yönü topraklı serada daha çok işçi istihdam edebilirdi.

shapsough ve atabora beğendi.
Eski 04-03-2013, 13:58   #67
Ağaç Dostu

Toprağın kaliteli olduğu her yerde topraksız tarım yapmak mantık dışı yani .. Topraksız tarımda verilen besinler topraklıda da verilse (Ec değerleri) kalite daha da artmaz mı?

Eski 04-03-2013, 14:20   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Toprağın kaliteli olduğu her yerde topraksız tarım yapmak mantık dışı yani .. Topraksız tarımda verilen besinler topraklıda da verilse (Ec değerleri) kalite daha da artmaz mı?
Mantık dışı diye bir kural yok.Toprağınız verimli ama çilek yetiştireceksiniz.Mecburen topraksız,katlı sistem yetiştirme ortamı yapacaksınız.Şartlardan kastım bu.

İş beslemeye kalsın.Toprağın organik madde miktarını % 1.5 ve yukarı seviyelere çıkararak yetiştirilen ürüne has besleme proğramıyla olay çözülür.

shapsough beğendi.
Eski 04-03-2013, 15:05   #69
Ağaç Dostu

Katlı sistemin uygun olmadığı ( Domates, hıyar, fasulye vs ) ürünlerin topraksız tarımda yetiştirilmesinin bir mantığı var mı?

Eski 04-03-2013, 21:42   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Katlı sistemin uygun olmadığı ( Domates, hıyar, fasulye vs ) ürünlerin topraksız tarımda yetiştirilmesinin bir mantığı var mı?
Taban suyunun yüksek olduğu,toprak yapısının yeterli olmadığı,iklimin çok soğuk olduğu veya toprağın nematod ve benzeri zararlılarla aşırı kirlenmiş olduğu arazilerde bu ürünleri yetiştirmek istiyorsanız topraksız ortamda yetiştirmelisiniz.

shapsough beğendi.
Eski 06-03-2013, 04:52   #71
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Dönüme maliyeti 80 bin tl civarı bir sera
En iyi seralarin ortusu camdanmi olur mika gibi malzemedenmi?resimdeki seranin ortusu cammi?

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 09:23   #72
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adembaba1 Mesajı Göster
En iyi seralarin ortusu camdanmi olur mika gibi malzemedenmi?resimdeki seranin ortusu cammi?
Resimdeki sera örtüsü plastikten.

En iyi seranın örtüsü,maliyeti düşük,verimliliği yüksek örtüdür.

Cam ve plastik örtülü seraların avantaj ve dezavantajları var fakat cama kıyasla plastik seralar kurulum maliyetinin düşük olması,ısı muhafazasının yüksek olması gibi sebeplerden dolayı daha avantajlı.

Eski 06-03-2013, 17:47   #73
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Sn shapsough., Bu kadar meraklı olduğunuza göre., sanırım siz bir ziraat fakültesine gitmelisiniz!! Her şeyi burada öğrenemezsiniz!!! Kolay gelsin

shapsough beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 18:15   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Sera örtüsü maliyet kısmını ihmal edip fayda kasti ile sıralıyorum;
Cam > Pleksiglas > Polikarbon > Naylon.

smnvrl beğendi.
miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 00:30   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn shapsough., Bu kadar meraklı olduğunuza göre., sanırım siz bir ziraat fakültesine gitmelisiniz!! Her şeyi burada öğrenemezsiniz!!! Kolay gelsin
Gittim gittim.. Ama gittiğimde okul tatile girmiş, bizim aradığımız hocalar yoktu

Eski 07-03-2013, 00:32   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sera örtüsü maliyet kısmını ihmal edip fayda kasti ile sıralıyorum;
Cam > Pleksiglas > Polikarbon > Naylon.
Faydadan maksat ışık geçirgenliği durumumu, yoksa başka sebepler mi?

Eski 07-03-2013, 18:07   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Faydadan maksat ışık geçirgenliği durumumu, yoksa başka sebepler mi?
Tabi bunun gibi birçok faydasını göz önüne alarak konuştum birkaç örnek vermek lazım gelirse hemen aklıma gelenler;
*Işık geçirgenliği,
*Dış etkenlere karşı stabilite,
*Yalıtım/iklimlendirme,
*Bitki sağlığı,
*Üretim kalitesi,
*Uzun ömür/sermaye verimi

shapsough beğendi.
miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 10:02   #78
hia
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
Antalya'nın Kaş İlçesinde öğretmenim.2000 metrekare cam 3500 metrekare plastik tünelde sivri biber ve çarliston biber üretimi yapıyoruz.Seracılık gerçekten zevkli ve gelir getiren bir uğraş ama herkes aynı geliri sağlayacak diye bir şey yok.Benim bulunduğum bölgede dönümden 7000 tl ciro yapan aile işletmeleri de var 20000 tl ciro yapan aile işletmeleri de var.Bu iş bilgi , birikim , özen isteyen zor ve riskli bir iş.Eylül ayında diktiğiniz fidanı temmuz ayına kadar getirmek zorundasınız.Bu yıl biber borsası kasım ayında 20 kuruştan açıldı ve herkes çok karamsardı fakat mart ayında 5.50 tlye kadar çıktı.Gün itibariyle çarliston 1.20 tl sivri biber 1.10 tl
tarım ve hayvancılığa gönül veren herkese selamlar.

kuntin ve shapsough beğendi.
hia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 21:02   #79
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hia Mesajı Göster
Antalya'nın Kaş İlçesinde öğretmenim.2000 metrekare cam 3500 metrekare plastik tünelde sivri biber ve çarliston biber üretimi yapıyoruz.Seracılık gerçekten zevkli ve gelir getiren bir uğraş ama herkes aynı geliri sağlayacak diye bir şey yok.Benim bulunduğum bölgede dönümden 7000 tl ciro yapan aile işletmeleri de var 20000 tl ciro yapan aile işletmeleri de var.Bu iş bilgi , birikim , özen isteyen zor ve riskli bir iş.Eylül ayında diktiğiniz fidanı temmuz ayına kadar getirmek zorundasınız.Bu yıl biber borsası kasım ayında 20 kuruştan açıldı ve herkes çok karamsardı fakat mart ayında 5.50 tlye kadar çıktı.Gün itibariyle çarliston 1.20 tl sivri biber 1.10 tl
tarım ve hayvancılığa gönül veren herkese selamlar.
Sn arkadaşlar, tarım üretiminden çok para kazanacağım diyenlere, yukarıda arkadaşım özetlemiş: örneğin, 1,1 TL ye sivri biber satıyorsanız, Kar bunun neresinde?? 1işçi günde kaç kilo biber toplar? yövmiyesi 40 TL sayın, nakliye ,pazarlama masraflarını düşürün, yatırımın amortismanı, fidesi, gübresi, ilacını da düştükten sonra size na kalır hesaplayın!!!

Haaa, Mart ayını beklerseniz 5 TL/kg. ama mart ayında kaç kg toplarsınız? ve toplam ürünün yüzde kaçı Mart ayında çıkar???

Bu nedenle, bana göre işçi,liği sizden ise, 3-5 kuruş gelir sağlarsınız, ama çok para kazanma hayalini kurmayın derim.

Tabi bu düşünce, 65 yaşında, 30 yıl Araştırma Enstitüsünde çalışmış, ve 25 yıldır bizzat seracılık (kesme çiçek üretimi) yapan bir ziraat yüksek mühendisinin düşünceleridir. Diğer deyimle "Devlet memuru zihniyeti " ile yapılmış bir yorumdur. Yine siz bildiğinizi yapın.

kolay gelsin.

shapsough beğendi.
Eski 12-07-2013, 01:21   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2013
1 dönüm cam sera maliyeti ne kadar olmaktadır? kac ton demır, ne kadar cam ve macun kullanılmaktadır?

osman121 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 21:01   #81
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Merbahalar

Merhabalar,
Aydın'da doğu batı uzanan ince uzun bir arazimiz var. Bu arazinin 100 m2 lik bölümüne sera yapıp denetim kazanmak daha sonrada daha büyük alanlarda edindiğimiz tecrübeleri geliştirmek istiyoruz.
Manifesto nickli üyemiz, kuzey güney olmayan seralarda bitkilerin mantar vb hastalıklar bulacağını söylüyor. Ben bu arazide sırık domates veya Termessos F1 cinsi salatalık yetiştirmek istiyoruz. Bu bitkilerin melez ve dayanıklı olduklarını biliyorum. Bu bazı sıraların güneş görememesi nedeniyle oluşacak olan hastalıkların önüne ilaçlama yönetmiyle, yapan ışıklandırmayla veya dikim aralıklarının uzatılmasıyla geçilemez mi ?

Ayrıca sayın Manifesto forumdaki pek çok yazınızı okudum. Sizin dediğiniz gibi çift kat muşamba kullanmayı ve çiziminizdeki gibi bir sera tasarlayıp kendim hurda demirler ile yapmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim bir diğer soru ise yapmak istediğim seranın bir bölümüne 3 tonluk bir depo koyup seranın ısınması ile bu suyunda ısınmasını sağlayıp hem gece seranın ısısını korumak hemde bitki köklerine ılık su vermemizin faydası olur mu ?

İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Manifesto beğendi.
musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2013, 01:32   #82
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
Merhabalar,
Aydın'da doğu batı uzanan ince uzun bir arazimiz var. Bu arazinin 100 m2 lik bölümüne sera yapıp denetim kazanmak daha sonrada daha büyük alanlarda edindiğimiz tecrübeleri geliştirmek istiyoruz.
Manifesto nickli üyemiz, kuzey güney olmayan seralarda bitkilerin mantar vb hastalıklar bulacağını söylüyor. Ben bu arazide sırık domates veya Termessos F1 cinsi salatalık yetiştirmek istiyoruz. Bu bitkilerin melez ve dayanıklı olduklarını biliyorum. Bu bazı sıraların güneş görememesi nedeniyle oluşacak olan hastalıkların önüne ilaçlama yönetmiyle, yapan ışıklandırmayla veya dikim aralıklarının uzatılmasıyla geçilemez mi ?

Ayrıca sayın Manifesto forumdaki pek çok yazınızı okudum. Sizin dediğiniz gibi çift kat muşamba kullanmayı ve çiziminizdeki gibi bir sera tasarlayıp kendim hurda demirler ile yapmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim bir diğer soru ise yapmak istediğim seranın bir bölümüne 3 tonluk bir depo koyup seranın ısınması ile bu suyunda ısınmasını sağlayıp hem gece seranın ısısını korumak hemde bitki köklerine ılık su vermemizin faydası olur mu ?

İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bu konu başlığında sera kurulum projeleriyle ilgili bir çok bilgi paylaşıldı.Doğu-Batı yönünde sera kurulmasının sakıncalarını dikkate almanızı isterim.
Ayrıca Aydın'da hakim rüzgar lodos.Güney -Kuzey istikametinde eser.Zaman zaman saatte 100 km'yi bulan hızlara ulaşır.Macera aramayın derim.

Eski 14-07-2013, 02:22   #83
Ağaçsever

Sera kurmayın mı demek istediniz?

Eski 14-07-2013, 15:04   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
seracılık uğraş isteyen bir sektördür ve sevilmeden de yapılamaz.

arifarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 00:26   #85
Ağaçsever

Size katılıyorum. Önce merak sonrada sevmek gerek. Sitedeki çoğu konuyu okuyup göz gezdirdim. Hem sera yapımı hem seradaki otomasyonlar hemde hemde sera toprağının hazırlanışı konusunda forumda pek çok bilgi birikimim oldu. 3x20 metre şeklinde küçülttüm serayı. Önerilmiyor ancak hem hazır dilmelerin bulunması hemde maliyetsiz oluşu nedeniyle serayı ahşaptan yapacağım. 2 şerli 4 sıra halinde 120 kadar domates **** salatalık fidesi dikmeyi düşünüyorum. Forumda çeşme suyundaki kirecin silifoz filtre ile düşürülebileceği söyleniyor. Çeşme suyundan sera içinde bulunan 1 tonluk su deposuna bu filtrelerden geçen suyu boşaltacağım. Depo çıkışına da su zamanlayıcı koymayı ve damla sulama yaptırmayı düşünüyorum. Elinde fazla bulunan **** uygun fiyata su zamanlayıcısı bulabileceğim bir bilen varsa bu konuda yardıma ihtiyacım var. Öyle ki su zamanlayıcısı naylondan sonraki en büyük gider kalemi olarak gözüküyor ve alternatif az. Şimdilik serayı kuracağım yerde tarla domatesi var. Ağustos sonu gibi onları kökleyip bu işe koyulacağım. O zamana kadar değerli fikirlerinizi benden esirgemezseniz sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Eski 22-07-2013, 18:05   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
çift kat muşamba hakkında resimli paylaşım yapabilecek arkadaşlarım var mı acaba ?

ziraat35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 10:13   #87
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sera kurmayın mı demek istediniz?
Sn manifesto haklı. Sera kurmayın demiyor!!, Macera aramayın diyor

Nedeni basit. Seralar genellikle kuvvetli rüzgara dik olarak kurulur. Rüzgar kafadan gelirse bir ölçüde serayı yamultamaz-yıkamaz. Çünkü direkler ve bağlantıları rüzgarı karşılar, Rüzgar yandan gelince ,özellikle tek seralarda; tam ortadan V şeklinde bükebilir. Kolay gelsin.

Eski 31-07-2013, 10:51   #88
Ağaçsever

botanik83's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2013
Alıntı:
Size katılıyorum. Önce merak sonrada sevmek gerek. Sitedeki çoğu konuyu okuyup göz gezdirdim. Hem sera yapımı hem seradaki otomasyonlar hemde hemde sera toprağının hazırlanışı konusunda forumda pek çok bilgi birikimim oldu. 3x20 metre şeklinde küçülttüm serayı. Önerilmiyor ancak hem hazır dilmelerin bulunması hemde maliyetsiz oluşu nedeniyle serayı ahşaptan yapacağım. 2 şerli 4 sıra halinde 120 kadar domates **** salatalık fidesi dikmeyi düşünüyorum. Forumda çeşme suyundaki kirecin silifoz filtre ile düşürülebileceği söyleniyor. Çeşme suyundan sera içinde bulunan 1 tonluk su deposuna bu filtrelerden geçen suyu boşaltacağım. Depo çıkışına da su zamanlayıcı koymayı ve damla sulama yaptırmayı düşünüyorum. Elinde fazla bulunan **** uygun fiyata su zamanlayıcısı bulabileceğim bir bilen varsa bu konuda yardıma ihtiyacım var. Öyle ki su zamanlayıcısı naylondan sonraki en büyük gider kalemi olarak gözüküyor ve alternatif az. Şimdilik serayı kuracağım yerde tarla domatesi var. Ağustos sonu gibi onları kökleyip bu işe koyulacağım. O zamana kadar değerli fikirlerinizi benden esirgemezseniz sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Güzel dostum sera zahmetli, maliyetli ve usta ellerden çıkması gereken yapıdır. Serada domatesleri yetiştirebilmek bir çocuğu büyütmeye benzer. Kışın sert soğuklardan korumak için soba yakmayı gerektirebilir. En basit örnekle mersinde 1 dönüm seranın maliyeti 10.000TL. bunun yanında diğer masrafları söylemiyorum bile....

ama ben bunlara göyüs gerebilirim diyorsan çok fazla masraf yapmadan uğraşabilirsin. tahta dersen o sert rüzgarlara dayanıklı olmaz onu da belirtmek isterim....

botanik83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 12:19   #89
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Alıntı:
Tabi bunun gibi birçok faydasını göz önüne alarak konuştum birkaç örnek vermek lazım gelirse hemen aklıma gelenler;
*Işık geçirgenliği,
*Dış etkenlere karşı stabilite,
*Yalıtım/iklimlendirme,
*Bitki sağlığı,
*Üretim kalitesi,
*Uzun ömür/sermaye verimi
Selamlar...

Pleksiglasın ışık geçirgenliği camdan daha yüksek diye biliyorum.Ayrıca kalınlık artıkçada (25 cm civarından sanırım ) ışık geçirgenliği düşmüyormuş.

Ancak ısı yalıtımında hangisi daha avantajlıdır bilemiyorum.

Camın ısı yalıtımı mı daha iyidir yoksa pleksiglasın mı ? Ya da çift katlı muşambanın mı ?

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 21:48   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Konuyu zevkle okudum. Sayın Manifesto, Sayın kgursan , bulunduğum bölge konya (konyanın kışı biraz daha hafif geçen bir bölgesi) burada kurulacak sera ve üretilebilecek ürünler hakkında görüşlerinizi almak isterim.

Ahmet Çetinkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024