agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=165)
-   -   Yangın Söndürme Tekniği Önerisi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9899)

hidayetcaliskan 13-08-2008 11:12

Yangın Söndürme Tekniği Önerisi

Çocukluğumdan beri hep aklımdadır. Ormanların içine belirli mesafelere çelik su boruları döşense, yangın anında bir merkezden gerekli vanalar açılarak yangın içerden söndürülse olmaz mı? deniz kenarında olan yerlerde su denizden pompalanabilir. orman yangınlarının maliyeti göz önüne alındığında bu boruların maliyeti çok önemsiz olacaktır. Siz ne dersiniz bu konuda?

Kharel 13-08-2008 22:10

Ormanların kapladıkları alan göz önüne alındığında ve de yangının ormanın neresinde çıkacağı belli olmadığını hesaba kattığımızda bütün ormanlara döşenmesi gerekecek yani çok maliyetli bir sistem olacaktır.

eylems 14-08-2008 01:43

Bu sistemin maliyeti ne olursa olsun ormanlar yandığında kaybettiklerimizden daha maliyetli olacağını sanmıyorum.

malina 14-08-2008 02:28

Tuzlu su yani deniz suyunun orman yangınlarında kullanılması doğru mu?

hidayetcaliskan 15-08-2008 11:10

e zaten helikopterlerle hangi su dökülüyor ki?

Nariel 17-08-2008 13:46

1 Eklenti(ler)
Helikopterlerle ya da uçaklarla dökülen suyun tatlı su olması istenir, bu yüzden yakınlarda nehir, göl, çay varsa buralardan su alınır. Çünkü tuzlu su ormanlık alana döküldüğünde toprağı verimsizleştiriyor,ormanın yenilenmesini engelliyor. Ama tabii tatlı su kaynağı yoksa mecburen denizden alınıyor.

Discovery Channel'da izlediğim bir belgeselde yangın söndürmek için geliştirilen bir araç gösterilmişti. Dozer gibi bir arabaya upuzun bir kol monte edilmiş (metrelerce uzunlukta ve alevlere dayanıklı malzeme kullanılmış). Bu kolun ucunda büyük bir pervane var, yere paralel çalışıyor. İnsanların giremeyeceği bir yer olursa ya da aracın yaklaşamayacağı, bu kol alevlerin üstüne uzatılıyor ve pervane çalıştırılıyor. Pervane çok hızlı dönerek alevlerin üstündeki oksijeni dağıtıyor ve bu bölgeyi havasız hale getiriyor. Oksijen bulamayan alevler de hemen sönüyor. Teknik bilgim çok eksiktir tabii ama genel olarak böyleydi bu araç.

Eklenti 45295

amenajman 26-08-2008 01:03

SYN. hidayetcalıskan

Bahsettiğiniz sistem maalesefki ülkemizde şuan için uygulanamaz.22,7 milyon hektar orman arazisini bi düşünürseniz neden olamıyacağını gözünüzde canlandırabilirsiniz.

O boru döşemeden çok; orman yangın yol ve şeritlerini biz tamamlasak , Orman yangınlarının yol açtığı tahribatı minimuma indirmemize yarıyacaktır.Ülkemizde biz Hala bu yol ve şeritleri tam açamamışken boru sistemi tamami ile hayaldir.
En kötü örneğini size kısaca anlatiyim.Bu senen Balıkesir Dursunbeyde Ormanlarda Uygulama yapma şansı yakaladım.Bilindiği üzrede Türkiyede meydana gelen en büyük yangınlar sıralamasında Dursunbey Yangını büyüklük açısından 1. veya 2. idi.Onu şuan tam hatırlıyamadım. Her neyse Orada bile yangın yol ve şeritlerinin tamamlanmadığı hatta açılan yol ve şeritlerin çok kötü durumda olduklarını gördüm.Şok oldum.1 nusubet 1000 nasihatten iyidir derler ama galina nusubet bile pek işe yaramamış.

Diğer uygulanabilir bi yöntemde meşçerelerin yollara yakın yerlerinde yangına dayanıklı türler ile desteklenmesidir.Bu sayede yangını yavaşlatıcı rol oynayacağından ormancılarımıza yangın esnasında bol bol zaman kazandıracak , yangının kısa sürede söndürülmesine yarayacaktır.

Yangınla Mücadele İçin YOL ÇOK. Ama uygulama ...............................

Organik 28-08-2008 22:27

Onun yerine ülkemize demiryolu dşense daha iyi olur. Zaten bu tekniğin kilometrelerce uzunluktaki ve sıradağlarla kaplı bu yerlerde uygulanması düşünülemez. Başta dediğim demiryollarını geliştirirsek, tonlarca su taşınır böylece yanan ormanların olduğu yere getirilip püskürtülebilir mi acaba. Tabi bu da hayali bir öneri olarak kalsın.
1- zor yanan bitkiler yetiştirilmeli, ormanlarımıza yayılmalı
2- zor yanan ağaçlar ekilmeli
3- Ormanların arasında boşluklar, yollar açmak ihmal ediliyor, bunlara önem verilmeli.
4- Bazı çabuk yanan ağaçlar yerine şeritler halinde zor yanmayan bitki ve ağaçlar dikilmeli. Bunun için ülkemizde yetişen türlerden ve yabancı ülkelerde olupta ülkemizde yetiştirilebilecek türler araştırılmalı herkesinde bilgisine sunulmalı, bu ülkede çoğaltılmalı. Bu türlerin yayılmasını sağlayacak böcek ve kuşlarda göz ardı edilmemeli.

Aklıma gelenler bunlar..

Lonicera 28-08-2008 22:34

Orman içlerine ve kritik bölgelere yeterli miktarda yangın yolu ve havuzlar yapıldığı sürece,ayrıca yeter sayıda tam donanımlı (gece görüşü dahil)yangın uçak ve helikopter filosu oluşturulursa yangında ağaç kaybımız minimuma inecektir sanırım.
Yani sonuç olarak,şimdiye kadar tüm dünyanın uygulamış olduğu sistem en akılcı sistem gibi geliyor bana da.

hidayetcaliskan 30-08-2008 09:17

peki şöyle bişey yapılsa nasıl olur? atıyorum her on hektarda bir 20 veya 50 metrelik bir alandaki ağaçlar kesilerek güvenlik koridoru oluşturulsa hem orman yangının diğer bölgelere sıçramasının önüne geçilir, hem buralara yol yapılmış olur, hemde ihtiyaç duyulan kereste ve odun ihtiyacı çok çok fazlasıyla karşılanmış olur. ilk bakışta katliam gibi görünse de bir seferde en aşağı 30 40 hektarlık alan yandığı göz önüne alınırsa bu fikir düşünülemez mi? Yoksa orman yangınından daha mı fazla zarar verir acaba???

malina 30-08-2008 09:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amenajman (Mesaj 271547)

orman yangın yol ve şeritlerini biz tamamlasak , Orman yangınlarının yol açtığı tahribatı minimuma indirmemize yarıyacaktır.Ülkemizde biz hala bu yol ve şeritleri tam açamamışken boru sistemi tamami ile hayaldir.

Balıkesir Dursunbeyde Ormanlarda Uygulama yapma şansı yakaladım. yangın yol ve şeritlerinin tamamlanmadığı hatta açılan yol ve şeritlerin çok kötü durumda olduklarını gördüm.Şok oldum.

Sizden önce yazılanları okumuyor musunuz? :)

hidayetcaliskan 31-08-2008 18:18

gözümden kaçmış.

sezinci 06-09-2008 13:37

Eleştiri tabii ki olacaktır. Önemli olan bu eleştirilerin doğru yerlere ulaşması ve bunların dikkate alınması. Bu arada eleştirdiğimiz kurum orman yangını söndürülmesi konusunda Avrupanın en iyisidir. Bunu da unutmamak gerekir.

Güzel ve ilginç fikirler okudum burada. Ama bir çoğunun uygulanabilirliği yok. Eleştiri ve fikirler buraya yazılırken dikkatten kaçan bazı şeyler var. Bizim arazimiz bu fikirlerin uygulamaya geçirilmesi için çok sarp. Öyle olmasa ben de şu fikri verebilirdim. Neden küçücük helikopterlerle uğraşıyoruz. Kargo uçağına depo yapıp dolduralım suyu birkaç sortide söndürelim yangını. Mümkün değil ama çünkü o büyüklükte uçakların manevra kabiliyeti yoktur. ilk sortide düşer.

Fikirler ortaya atarak tabii ki daha iyiye ulaşacağız ama hiçbirimizin aklına gelmeyen bir şey daha var. Dikkat ettiniz mi hiç büyük yangınların olduğu günkü hava hallerine. Tamamına yakınında sıcaklık yüksek, nem çok düşük ve hava rüzgarlıdır. Yangınların büyümesinin en önemli nedeni bunlardır.

amenajman 06-09-2008 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz (Mesaj 282165)
Bu arada eleştirdiğimiz kurum orman yangını söndürülmesi konusunda Avrupanın en iyisidir. Bunu da unutmamak gerekir.

Fikirler ortaya atarak tabii ki daha iyiye ulaşacağız ama hiçbirimizin aklına gelmeyen bir şey daha var. Dikkat ettiniz mi hiç büyük yangınların olduğu günkü hava hallerine. Tamamına yakınında sıcaklık yüksek, nem çok düşük ve hava rüzgarlıdır. Yangınların büyümesinin en önemli nedeni bunlardır.

Sayın Yılmaz ,

Size birkaç sorum olacak.Avrupanın En iyisi olduğumuzu nereden öğrendiniz ?

Kimsenin aklına gelmeyen 1 şey daha var demeniz beni üzdü. Bu yazdıklarınız hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Yangının en iyi oluşumu, büyümesi, yüksek hava sıcaklığı , bağıl nemim çok az olduğu , rüzgarında yüksek hızlarda olması ve ters istikametten esmesi yönünde artmaktadır.

Yapılan araştırmalarda da Orman Yangınlarının en çok saat 13-15 saatleri arasında çıktığıda kanıtlanmıştır.Bunun ne demek olduğunu anlamıyan arkadaşlarımız varsa açıklamak isterim.Şuan gayet yoğunum saygılarımı iletirim

highalltime 06-09-2008 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz (Mesaj 282165)
Eleştiri tabii ki olacaktır. Önemli olan bu eleştirilerin doğru yerlere ulaşması ve bunların dikkate alınması. Bu arada eleştirdiğimiz kurum orman yangını söndürülmesi konusunda Avrupanın en iyisidir. Bunu da unutmamak gerekir.

Güzel ve ilginç fikirler okudum burada. Ama bir çoğunun uygulanabilirliği yok. Eleştiri ve fikirler buraya yazılırken dikkatten kaçan bazı şeyler var. Bizim arazimiz bu fikirlerin uygulamaya geçirilmesi için çok sarp. Öyle olmasa ben de şu fikri verebilirdim. Neden küçücük helikopterlerle uğraşıyoruz. Kargo uçağına depo yapıp dolduralım suyu birkaç sortide söndürelim yangını. Mümkün değil ama çünkü o büyüklükte uçakların manevra kabiliyeti yoktur. ilk sortide düşer.

çünkü avrupada türkiye kadar kuru bir ülke yok, bir ispanya var, onunda kuzeyi gayet yeşil ve nemli.

@1.mesaj

tuzlu su ormanları söndürse bile kurutabilir.ayrıca masraflı olur ve ağaçların köklerine zarar velebilir ve belki çökmeler yaşanır, borular döşenirken ağaçlar yıkılabilir.

hidayetcaliskan 18-09-2008 11:22

ben meteoroloji memuruyum. sıcaklığın 30 derecenin üstüne çıktığı ve neminde %30un altına düştüğü durumlarda orman şefliğine faksla bilgi veriyoruz. ama burdaki orman arazisiyle istasyon arasındaki mesafe oldukça uzun. yani oranın değerlerini karşılıyor mu bilmiyorum. var olup olmadığını bilmiyorum ama orman alanlarının içinde uygun noktalarda sıcaklık nem ve rüzgar ölçen otomatik istasyonlar olsa bu bilgiler otomatik olarak gerekli her yerden izlenebilir gerekli tedbirler daha rahat alınablilir diye düşünüyorum.

amenajman 25-09-2008 20:23

Genellikle Orman Yangın riskinin yüksek olduğu yerlerde, yangın gözetleme kuleleri var.
Bu Kulelerdeki görevli günde yanlış hatırlamıyorsam merkeze 5 kez anlık hava durumunu rapor ediyor.Raporlama Telsiz Aracılığı ile Sıcaklık,Rüzgar yönü Ve hızı,Havadaki Nem olarak yapılıyor.
Benim Memleketim Olan Mersinde Yangın Gözetleme Kuleleri yeteri kadar var.Balıkesir Dursunbey,Kazdağları tarafında da Yeterli Sayıda kuleyi gördüm. Ama Diğer illeri bölgeleri çok iyi bilmiyorum.Ama dediğim gibi genellikle kulelerimiz mevcut.

hidayetcaliskan 26-09-2008 08:34

Hımm. Ben içanadoluda olduğum için ormanlar hakkında yeterli gözlem ve bilgiye sahip değilim. Zaten ormanların içine su borusu döşenmesini teklif etmemden de belli olacaktır cahilliğim :) Mazur görün...

Oğuz Karsan 17-01-2009 23:00

Söndürmek değil, yanmasını önlemek ile başlamak lazım.

Merhaba.

Her ülke yeni taktik ve teknikler denemektedir. Ancak ülkemizde yangın işi ile çağın gerektirdiği ölçüde uğraşacak kurum bulunmamaktadır. Uzaydan gazeteyi okuyabilecek hassaslıkta ve ısı sensörlü aletler ile erken yangın uyarı merkezleri kurulabilecek iken, biz daha fazlasını, orman yangınlarını önlemek için kullanacağız mantığı ile Geçici orman işçilerine veriyoruz.

Bir düşünelim, yangın çıkmazsa binlerce adam işsiz kalacak. Bu durum sizce mantıklı mı?

Dünyada İrandan sonra, ormanlarını en hızlı kaybeden ikinci ülke olduğumuz halde, Yıllardır bu yöntemin işe yaramadığını hala anlayamamış olan bir yönetim ile karşı karşıyayız.

Ormanlarını çoğaltabilen ülkelerin kullandığı yöntem, çıkan yangına müdahale etmek değil, çıkacak olası yangını önleyebilmektir. Bunun için de çağa uygun yöneticiler lazımdır.

Akıllı insanlar problemi de teşhis eder, çözümü de bulur.

Acaba bu köhnemiş politikalar ve basiretsiz yöneticiler yüzünden, bu sene ne kadar ormanımızı kaybedeceğiz?

Kendimize ait, istediğimiz zaman uçurabileceğimiz yangın söndürme uçağımız ne zaman olacak? Para yoksa Kodamanların ikinci ve üçüncü makam arabalarını satın. İşe yaramayan personel sayısını azaltın. Azaltmaya çaycıdan değil üstten başlayın. Göreceksiniz çok uçak alacak paramız olur.

Saygılar

ata19 26-05-2010 18:23

orman yangınlarını çok hızlı söndürebilen üstelik bitkisel bir ürün var aslında
maalesef türkiyede yeterince bilinmiyor. geleneksel söndürücülere göre mucize
sayılabilecek performansa sahip. bioversal isimli bu ürün türkiyede canlı denemeleri yapıldı.
haber bültenlerine de konu oldu. orman yangınlarına hızlı mudahele açısından oldukça önemli bir ürün. daha fazla bilgi ve video için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.

http://www.ankarayanginsondurmefirmasi.com/
http://www.ankarayanginsondurmefirma...bioversal.html
http://www.liderkardesleryangin.com.tr/va.html
http://www.liderkardesleryangin.com.tr/vb.html
http://www.liderkardesleryangin.com.tr/vd.html
http://www.liderkardesler.com.tr/

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024