agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Orkide Bakımı, Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=488)
-   -   Orkidelerin genel bakım bilgileri (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1577)

engindokur 13-10-2015 23:04

Arkadaşlar sphagnum yosunu nu ve keiki hormonu nu bulamıyorum bursadan. Yardım edecek varmı acaba

engindokur 13-10-2015 23:07

Arkadaşlar budadıdığımız orkidenin kesik olan tarafını atmaya Kıyamadım belki yavru verir diye ve bu yüzden de kesik olan dalın alt tarafina ağaç yosunu sarıp bağladım ve vilmorin marka vitamin li suya koyup yarım litrelik su sitesinin içine koydum bakalım ne olacak. Acaba başka garanti yöntem bile varmı acaba.

casperia 16-10-2015 16:27

Sayın engindokur.
ben sphangium yosunu ve keiki hormununu yurtdışı sitelerinden almıştım. keiki hormonu işe yarıyor ama yüzde yüz başarılı olamadım (yeterli şartları oluşturamadığımı düşünüyorum)
Budadığınız orkidenin kök verip çiçekleneceğini düşünmüyorum.yine de başarılar.

Cumhur Tonba 17-10-2015 09:30

1 Eklenti(ler)
Bizim küçük sebo kardeşimiz paylaşmış bunu.
Ne bakım ister, ne gübreleme, ne de ilaç

Eklenti 581281

engindokur 18-10-2015 20:14

Genta marka humuslu orkide toprağı nasıldır acaba

gulactikiz 19-10-2015 23:34

1 Eklenti(ler)
merhaba herkese. anneme hediye almıştım bu orkideyi. geçen sene ilk budamayı işaretli ve zaten belli olan yerden ikinci boğumun bir kaç cm üzerinden yaptık. bu sene nereden yapmalıyız budamasını bilemedik. işaretlediğim 1. noktadan mı, 2. noktadan mı yapmalıyız? ya da başka bi yerden mi yapılmalı.

Charlaux 20-10-2015 00:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulactikiz (Mesaj 1415443)
merhaba herkese. anneme hediye almıştım bu orkideyi. geçen sene ilk budamayı işaretli ve zaten belli olan yerden ikinci boğumun bir kaç cm üzerinden yaptık. bu sene nereden yapmalıyız budamasını bilemedik. işaretlediğim 1. noktadan mı, 2. noktadan mı yapmalıyız? ya da başka bi yerden mi yapılmalı.

Orkide dali kurumadigi surece budanmaz (budamak terimi zaten yanlis) kurumaya baslamisa bir goz geriye gidilir goz kalacak sekilde kesilir.

Selen- 02-11-2015 18:28

3 Eklenti(ler)
Merhaba
Benim orkidemin 2 yıldır dalı uzamıyor. Kökleri gayet sağlıklı. Dal çıkması için ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.

mühendis57 03-11-2015 13:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selen- (Mesaj 1417713)
Merhaba
Benim orkidemin 2 yıldır dalı uzamıyor. Kökleri gayet sağlıklı. Dal çıkması için ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.

Merhaba
Resimlerde Orkidenizin alt yapraklarını kopardığınız görülüyor.Alt yapraklar iyice sarardıklarında zaten hafifçe çekmeyle koparlar yaprakları bunun dışında koparmamanızı öneririm.
Orkidenizin yeniden çiçek sapı çıkartması için,
1- muntazam şekilde gübre uygulamalı ve aşırı sulama yapılmamalı
2-yapraklara akşamları sü püskürtmelisiniz
3- akşamları hafif esinti almasını sağlamalısınız
4- ortam sıcaklığının da 16-20 arasında hatta biraz daha düşük olmasını sağlamanız gerekir.
Kısacası iyi bir bakım yapmanız şart. forum sayfalarında aklınıza takılan çoğu soruya cevap bulabilirsiniz.
Orkidelere uygulayacağınız gübrenin npk oranları dengeli olmalıdır 20-20-20, 10-10-10 gibi olmalıdır bu oranlar gübre ambalajları üzerinde yazar buna uygun bir gübre ile 2 haftada bir gübreleme yapın.Bunlara ilaveten ambalajlarında +me yazanlar daha güzel olur.Yapraklar üzerindeki tozları ıslak bezle silin.
Siz orkidenize özen ve itina gösterirseniz o da bunun ödülünü mutlaka size verecektir. :)
Bol çiçekli günler dileklerimle...

gubi 05-11-2015 19:49

En iyi kalite New Zealand sphagnum moss'u cambahce@gmail.com'dan temin edebilirsiniz. Keiki ve koklendirme hormonu da ellerinde var.

k2ratas 17-11-2015 16:48

Herkese kolay gelsin orkidemin topraginda pamukcuk olusumu oldu degisturdim temizledim tekrardan olusum basladi kurtulamiyorum ne yapmam lazim lutfen yardim

k2ratas 17-11-2015 17:07

1 Eklenti(ler)
Bu nedir ayrica arkadaslar

k2ratas 17-11-2015 17:09

1 Eklenti(ler)
Ve bu nedir :(

mühendis57 18-11-2015 09:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k2ratas (Mesaj 1421041)
Ve bu nedir :(

Merhaba
orkide harcınızda oluşan olumsuzluklar için öncelikle saksı harcınızı dezenfekte edin.Bunu ben şöyle yapıyorum önce eski bir tencere içerisinde çam kabuklarını kaynatıyorum soğuyunca da suyunu süzüp poşete koyup buzdolabının depfreze bölmesine alıp 5-6 saat tutuyorum.Siz de böyle yapabilirsiniz.
Ayrıca orkidenizin tüm kök ve gövde aksamını su altında yıkamanız gerek fakat klorlu şebeke suyu kullanmamanız gerek.
Kök ve yaprakların çürüklerini kesin,yaprakları ıslak bez ile silin.
sonra tekrar orkidenizi çok derin olmayacak şekilde dikin.
sulama düzenine dikkat edin.geceleri 2-3 saat hafif esinti almasını sağlayın.
Kolay gelsin...

mühendis57 18-11-2015 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k2ratas (Mesaj 1421040)
Bu nedir ayrica arkadaslar

Çıkan çiçek dalı gibi görünüyo ama biraz daha büyüyünce tam belli olur

Berk.bil 22-11-2015 00:20

Orkidenin ortasından dal çıkması

Herkese iyi geceler yeni üye oldum bugün bir orkide aldım tam ortasından çiçek dalı çıkmış böyle bir orkideniz varmı yaprak vermez dal keiki verir belki yoksa ölür dediler deneyimli olanlar bilgi verirmisiniz?

leylacan 24-11-2015 13:49

1 Eklenti(ler)
merhaba, orkidem dalından yavru vermişti.. Ayırmak için kökleri yeterince uzasın diye beklerken yavrudan iki tane çiçek dalı verdi. Şimdi yavruyu kesip ayırsam çıkan iki dalı yeterince besleyebilir mi? Yoksa bu şekilde bırakıp çiçeklenme sonunda mı ayırmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

mühendis57 24-11-2015 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi leylacan (Mesaj 1422465)
merhaba, orkidem dalından yavru vermişti.. Ayırmak için kökleri yeterince uzasın diye beklerken yavrudan iki tane çiçek dalı verdi. Şimdi yavruyu kesip ayırsam çıkan iki dalı yeterince besleyebilir mi? Yoksa bu şekilde bırakıp çiçeklenme sonunda mı ayırmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba
Bence çiçek dalını kesin bir süre sonra da ana bitkiden ayırın yavru bitkiniz kökleri geliştirmeye çalışsın.O köklerle çiçek dalını beslemesi zor gibi.

evandevan5 21-12-2015 12:31

kök kısmından bir kök alıp çoğaltmak gibi bir şansımz hic yok galiba.

elif_akbalik 22-12-2015 10:59

1 Eklenti(ler)
merhabalar. 1 yıldır yaprak çıkıyordu sap çıkmıyordu. şimdi kök kısmında bir şey çıktı. sizce bunlar yeni kök filizleri mi yoksa sap mı? Eklenti 589811

Ümran 11-01-2016 09:11

Benim iki orkidem var 1 tanesi çok neşeli ve yaprakları canlıydı ama bir gece soğuk odada unutmuşum yaprakları morardı ne yapabilirim acaba diğeride yaprakları puruştu ve yapraklarının orta kısımları sarardı ona ne yapabilirim fotoğraf yükleyemedim

mühendis57 11-01-2016 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ümran (Mesaj 1432451)
Benim iki orkidem var 1 tanesi çok neşeli ve yaprakları canlıydı ama bir gece soğuk odada unutmuşum yaprakları morardı ne yapabilirim acaba diğeride yaprakları puruştu ve yapraklarının orta kısımları sarardı ona ne yapabilirim fotoğraf yükleyemedim

Merhaba,
soğuktan dolayı eğer zarar gördüyse çok fazla yapacağınız birşey yok bir süre kendi haline bırakın gövde ve yapraklarda canlı kısımlar varsa kendini toparlar.

Gardenias 10-03-2016 23:02

Merhaba..Ben de aranıza yeni katıldım ve kendi tecrübelerimi de sizinle paylaşmak istiyorum.
Orkideler bence en güzel yetiştirilecek ev bitkisi..Neden derseniz çiçek açtılar mı çiçekleri çok uzun süre dayanıyor ve fazla bir bakım istemiyorlar,biraz ışık almaları ve çok az sulamak yeterli...Kesinlikle alttaki tabağında su birikmeyecek..Biraz ışık görmeleri, çiçek açmaları için yeterli..Burada ,forumda dikkatimi çeken ;herkes orkidelere aşırı kompleks bitkilermiş gibi yaklaşıp,durumu, işi ve bakımı çok zorlaştırıyorlar.Oysa durum böyle değil ve burada size orkidelerle ilgili çok önemli bir tüyo vereceğim.Aslında ;orkideyi çiçek açtırmanın sırrını açıklayacağım.Böylece orkideniz çiçeksiz kalmayacak.. Zaten en önemli hususta bu olsa gerek..Orkideyi orkide yapan çiçeği..Bence bu kadar kompleks davranışlara hiç gerek yok...
Ben bir tıp doktoruyum.Cerrahım..Ve şimdi kendi bulduğum sırrı size açıklayayım:Orkideye her su verdiğinizde toprağına B vitaminleri içeren bir vitamin hapı koymanız (insanların kullandığı B komleks vitaminlerinden) yeterli.Böylece orkideniz hiç çiçeksiz kalmayacak ve oldukça da sağlıklı olacaktır.pAHALI vİLMORİNLERE,gENTALARA VS. HİÇ Mİ HİÇ GEREK YOK.Sadece B vitamini o kadar..Siz de böylece, güzel orkidelerinizin keyfini çıkartacaksınız.2 yılda bir de orkidenin toprağını değiştirmeyi unutmayın lütfen...Su verirken dikkat! Fazla sulamayın, kesinlikle tabağında sulu bırakmayın..
Herkese; bol çiçekli orkideleriyle güzel günler dilerim..

Gardenias 10-03-2016 23:05

Orkideye 10 günde bir su vermek genelde yeterli oluyor.Bu kadar zahmetsiz ve bir o kadar da muhteşem çiçekleriyle ihtişamlı olan bir ev çiçeği gördünüz mü siz?

sar-dunya 11-03-2016 08:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias (Mesaj 1446020)
Ben bir tıp doktoruyum.Cerrahım..Ve şimdi kendi bulduğum sırrı size açıklayayım:Orkideye her su verdiğinizde toprağına B vitaminleri içeren bir vitamin hapı koymanız (insanların kullandığı B komleks vitaminlerinden) yeterli.Böylece orkideniz hiç çiçeksiz kalmayacak ve oldukça da sağlıklı olacaktır.pAHALI vİLMORİNLERE,gENTALARA VS. HİÇ Mİ HİÇ GEREK YOK.Sadece B vitamini o kadar..Siz de böylece, güzel orkidelerinizin keyfini çıkartacaksınız.2 yılda bir de orkidenin toprağını değiştirmeyi unutmayın lütfen...Su verirken dikkat! Fazla sulamayın, kesinlikle tabağında sulu bırakmayın..

Vitamin tabletleri -genelde- koruyucu filmle kaplı olduklarından eriyip toprağa karışmaları problem olacak, tabletler ezilip mi konuyor? Tablet içeriği suda eriyince karşılaşılacak o kötü koku nasıl çözülüyor? Tabletlerin faydasını kontrollü bir deney ile mi tespit ettiniz? Musluktan akan suyunuza bir yerlerden nitrat ve fosfat karışıyor olmasın -ki ben tıp doktoru değilim, bu durumun sakıncalarını benden iyi bilirsiniz.

Öte yandan sağlıklı insanlardan farklı olarak sağlıklı bitkilerin kendi B vitaminlerini ürettikleri yazıyor birçok yerde. Tohumdan orkide için bir vitamin karışımına ihtiyaç olacaktır ama bunun da konumuzla çok ilgisi yok.

Doku_Kültürcü 11-03-2016 13:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias (Mesaj 1446020)
Merhaba..Ben de aranıza yeni katıldım ve kendi tecrübelerimi de sizinle paylaşmak istiyorum.
Orkideler bence en güzel yetiştirilecek ev bitkisi..Neden derseniz çiçek açtılar mı çiçekleri çok uzun süre dayanıyor ve fazla bir bakım istemiyorlar,biraz ışık almaları ve çok az sulamak yeterli...Kesinlikle alttaki tabağında su birikmeyecek..Biraz ışık görmeleri, çiçek açmaları için yeterli..Burada ,forumda dikkatimi çeken ;herkes orkidelere aşırı kompleks bitkilermiş gibi yaklaşıp,durumu, işi ve bakımı çok zorlaştırıyorlar.Oysa durum böyle değil ve burada size orkidelerle ilgili çok önemli bir tüyo vereceğim.Aslında ;orkideyi çiçek açtırmanın sırrını açıklayacağım.Böylece orkideniz çiçeksiz kalmayacak.. Zaten en önemli hususta bu olsa gerek..Orkideyi orkide yapan çiçeği..Bence bu kadar kompleks davranışlara hiç gerek yok...

Sayın Gardenias,
Doku kültürü yaptığımızda besin ortamına 10mg/l thiamin + 0,5 mg/l Nicotinic acid + 0,5 mg/l pyridoxine.HCl ilave ediyoruz. Steril ortamda bitkiler için çok yararlı. Ama, B vitaminlerini bitkiler kadar küfler ve bakteriler de çok seviyor. B vitamini verdiğinizde bu rakip mikroorganizmaları bertaraf edecek maddeler de veriyor musunuz?

Doku_Kültürcü 11-03-2016 14:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elif_akbalik (Mesaj 1428094)
merhabalar. 1 yıldır yaprak çıkıyordu sap çıkmıyordu. şimdi kök kısmında bir şey çıktı. sizce bunlar yeni kök filizleri mi yoksa sap mı? Eklenti 589811

Yukarıya doğru gelişen çiçek sürgünü, destek çubuğunun yanından görünen ise kök.

Gardenias 11-03-2016 16:23

Özellikle B12 vitamini de içeren BenexolB12 veya Bemix tablet veya B vitamini içeren ampul ve damlalar da dahil olmak üzere; hepsinde ilacı koyup sonra sulama yapınca , bütün orkideler istisnasız, belirli bir müddet sonra -hiç açmayan orkide dahi- tomurcuğa yatıyor ve sonra çiçek açıyorlar.Çiçekleri de çok uzun ömürlü olduğundan ,orkide şenliği başlıyor.Orkidenin çiçek açma sırrı bu: her sulama öncesi B vitaminleri komplexi verip ardından sulama yapmak.İstisnasız bütün orkideler buna çiçeklenerek yanıt veriyorlar.Ancak orkidenin toparlanıp, tomurcuğa yatıp, çiçek açması tabii ki zaman alıyor.(Günü geçmiş B vitaminleriniz varsa atmayın orkideye verin..)
Bunun haricinde orkideler biraz ışık alan bir yerde olmalı..Hava akımlarından etkilenmemeli...(Örneğin klima karşısındaysa orkideler ve çiçekleri bozuluyorlar) Bir de orkideler suyu pek sevmiyorlar.Çok sulamamalı,kesinlikle tabağında, yanlışlıkla da olsa, su birikmemeli..Yerlerini de çok fazla değiştirmeyin..
B vitaminlerinin toprakta küf yaptığını hiç görmedim.Orkide yalnız çiçek açmakla kalmıyor,yaprakları da sağlıklı oluyor gördüğüm kadarıyla..B komplex vitaminlerini mutlaka deneyin, orkidelerinizin çiçeksiz kalmadığını göreceksiniz...
Bir de forumda, sularken yapraklarına su değdirmeyin denmiş; ama benim tecrübem yaprakların tam çıkış yerine azıcık su koyduğunuzda zaten o suyu hemen çekiyor ve bunu sürekli diyelim ki gün aşırı veya hergün çok az miktarda su ile yaptığınızda, bu orkide hemen orta kısmından çok kısa sürede yeni bir yaprak vererek ,bu yaprakların göbek kısmına az su koymanıza-bir nevi yapraklarının göbeğine banyo yaptırmanıza- güzel bir şekilde cevap veriyor.Orkidenin de ne kadar çok yaprağı olursa o kadar çok çiçek açıyor.Bu;yaprakların çıkış yerinin ortasına su koyma uygulamasını hangi orkidede yaptıysam hemen hepsi yeni yavru yaprak vererek cevap verdi.Yaprak çıkış yerlerinin ortasına enjektörle veya tatlı kaşığıyla azıcık su koymanız hoşlarına gidiyor, hemen yeni yaprak oluşumunu sağlıyor bu ...
Bu uygulamaları ;muayenehanem başka bir adresteyken ,yani başka bir su şebekesinden su alırken de yaptım.Yeni muayenhanede de..Hepsinde aynı sonuç...; B vitamini sonrası hepsi -su şebekesinden, yani muhtemel azot ve nitrat sızıntısından bağımsız olarak -sağlıklarına kavuşup kısa sürede çiçek açıyorlar.
Önceden orkidelere fosfor da vermiştim çiçek açmaları için.(MAP)-Mono Amonyum Phosfatı toprağına tuz gibi ekmiştim.Bunu sevmiyorlar.Bu yüzden 2-3 orkideyi kaybettim.
Çiçek açmaları fosforla alakasız.Magnesium Sülfat(Epsom Salt-İngiliz Tuzu) denedim.Gene, bu kadar başarılı değil.Ama orkidenin çiçek açma sırrı ; her sulamadan önce onlara B komplex vitamin vermekten geçiyor.Tabletin toprakta kalması hiç bir sıkıntı oluşturmuyor.Ayrıca bir mikrop öldürücü veya başka bir uygulama yapmıyorum.
Diğer çiçekler için de kemdimce bulduğum ve garantili çiçek açtırma yöntemleri var.Onları da sırası geldikçe ilgili forumlara yazarım inşaallah..
Güzel çiçekli orkidelerinizle, güzel geçireceğiniz günler dilerim..

Doku_Kültürcü 11-03-2016 17:28

Yaprakların tam çıkış yerine su gelmesin denilmesinin sebebi "Taç Çürümesi" denilen hastalıktan korunma içindir. Bu bölge özellikle kuru tutulması gereken kısımdır. Patojen burada çimlenir ve bitkiyi öldürür. Tuz eker gibi fosfor vermek çok fazla olur. 25-50 ppm fosfor yeterli. Bu da bir litre suda 92-185mg/l monoamonyum fosfata tekabül ediyor. Ve çiçeklenmeyle ilgili önemli nokta şu: Bütün koşulları sağlasanız bile bitkinin çiçeklenmesi için sıcaklığı 17-18 dercede tutmanız gerekiyor. Oda sıcaklığı şartlarında uyur gözlerden çiçek yerine "Keiki" denilen yavru orkide gelişimi olur. Ayrıntılı bilgi için: http://www.hrt.msu.edu/faculty/Runkl...sis_Part_2.pdf
http://www.hrt.msu.edu/faculty/Runkl...sis_Part_3.pdf

nebil1505 11-03-2016 18:04

Orkidem 2 yıldır ç
çek açmıyor neden acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024