agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen murer
  • 2 Gönderen HuseyinBarut
  • 1 Gönderen marasli
  • 1 Gönderen HuseyinBarut
  • 1 Gönderen nano
  • 1 Gönderen özbay28
  • 1 Gönderen özbay28
  • 2 Gönderen vandenew
  • 1 Gönderen Sfy

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2013, 17:39   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2013
Kayın mantarı

Merhaba arkadaşlar Ben şuan amatör olarak kayın mantarını kendi evimde yaklaşık 10 m2 lik bir alanda naylon poşetlerde yetiştirmeye çalışıyorum. Ve tahmini olarak 4 ay boyunca verim alacağımı söyleyebilirim.

verim hesaplamalarıma göre %30 civarında olacak yani poşetteki komposto miktarı 10kg ise her poşetten 3 kg verim bekliyorum.

Bunun bir de kütükte yapıldığını öğrendim Sert bir kütükte (örn: meşe kütüğü) yaklaşık 4 ila 5 yıl verim alındığını söylüyorlar ama aylık veya yıllık bir oran belirtilmemiş. Bu konu hakkında bilgisi olanlar paylaşımda bulunabilirlerse sevinirim...
İlgilenecek arkadaşlara simdiden tesekurler
iyi Forumlar dilerim...

HuseyinBarut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 02:10   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Kütükte yetişenlerin daha lezzetli olduğunu duydum.

murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 06:18   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murer Mesajı Göster
Kütükte yetişenlerin daha lezzetli olduğunu duydum.
Verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Peki aylık ortalama 25cm çapında 40cm yüksekliğinde olan bir kütükten ne kadar verim alınıyor bilginiz var mı acaba

Eski 03-12-2013, 17:00   #4
Ağaç Dostu

Kaç kg ve ağacın cinsine göre değişir.Topalamda alacağın mantar, kütük ağırlığının % 30-40 civarı olur.kütüklerde misel yayılımı çok yavaş olur özellikle sert ağaçlarda.Sert ağaçlar ilk hasatını 5 ay sonra yaparsın.En iyi verim 3 sene sonra olur.En büyük avantajı organik ve lezzetli olması.

Eski 04-12-2013, 14:05   #5
Yeni Üye

Tesekur ederim arkadaşım verdiğin bilgi için. Demek istediğin basitce 10kg lık bir odundan 3,4 kg verim alına bileceğini söylemek istediniz. Birde elimde 1,,,2 senelik selvi odunu var kuru. Bu odunu nemlendirip misel ekimi yapsam verim alabilirmiyim. Dezenfekte için odunu kaynatabilir **** kimyasal yol ile sağlayabilirim, yararı olurmu sizce...

Eski 06-12-2013, 16:05   #6
Ağaç Dostu

Oduna ekimlerde dezenfekte yapılmıyor genelde.Ağacın iç kısmı temiz oluyor.Ekim de iç kısımlara yapıldığından gerek görülmüyor.Kaynatarak dezenfekte yapabiliyorsan faydası olur tabi.Oduna bulaşmış başka tür mantarların sporları olabilir.Kimyasal yolları tavsiye etmem organik olmaz.Odunun beklemiş olması daha iyi.Taze odunlarda özsuyu misel gelişimini engelliyor.Bu işi hobi olarak yapıyorsan kütüğe ekim yapman daha iyi.Organik bir ürün elde ediyorsun sonuçta.Bir de istiridye mantarına takılma sadece.kütükte yetişebilecek başka mantarlar da var.
İstiridye mantarının pembe ve sarı türleri
Pleurotus eryngi
Hericium einaceus
Shiitake mantarı gibi..
Bunların hobi kitleri interentte satılıyor.Bir tane hobi kitinden misel çoğaltarak aşılama yapabilirsin.
kolay gelsin.

yağmur ve HuseyinBarut beğendi.
Eski 07-12-2013, 19:49   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murer Mesajı Göster
Oduna ekimlerde dezenfekte yapılmıyor genelde.Ağacın iç kısmı temiz oluyor.Ekim de iç kısımlara yapıldığından gerek görülmüyor.Kaynatarak dezenfekte yapabiliyorsan faydası olur tabi.Oduna bulaşmış başka tür mantarların sporları olabilir.Kimyasal yolları tavsiye etmem organik olmaz.Odunun beklemiş olması daha iyi.Taze odunlarda özsuyu misel gelişimini engelliyor.Bu işi hobi olarak yapıyorsan kütüğe ekim yapman daha iyi.Organik bir ürün elde ediyorsun sonuçta.Bir de istiridye mantarına takılma sadece.kütükte yetişebilecek başka mantarlar da var.
İstiridye mantarının pembe ve sarı türleri
Pleurotus eryngi
Hericium einaceus
Shiitake mantarı gibi..
Bunların hobi kitleri interentte satılıyor.Bir tane hobi kitinden misel çoğaltarak aşılama yapabilirsin.
kolay gelsin.

Teşekkür ederim. Evet şuan Hobi olarak düşüne biliriz yaptığım mantar ekimlerini. Ama sadece hobi olarak değil de kendimi geliştirmek amacıyla yapmaktayım. Şuan işi öğrenme aşamasında olduğum için küçük Mevlalarda yapmaktayım hani nasıl derler eğer yetiştirebilirsem kendi öz güvenimi sağlayacağıma inanıyorum. Şuan 13 poşet içersine ekimi yaptım yaklaşık 2 hafta olacak miseller yayılmaya başladı, resimlerini sizlerle paylaşacağım eksiklerim varsa buradan öğrene bilirim. Bunun yanında Kütüğü de denemek istiyorum eğer başarılı ola bilirsem ticari olarak yapmaya başlayacağım..
Saygılarımla iyi forumlar dilerim...

Eski 11-12-2013, 22:50   #8
Yeni Üye

Eski 11-12-2013, 22:51   #9
Yeni Üye

Yanlış bir bilgi sonucu birkaç defa misel üreme döneminde üzerlerine yağmurlama su püskürttüm. Böyle küf yapıyormuş sonradan öğrendim. Şuan gözüme çarpan çok büyük bir sorun yok gibi inşallah ileride de sorun çıkmaz...

Eski 03-01-2014, 10:42   #10
Yeni Üye

Arkadaşlar Mantarlar henüz tam büyümediler. Üzerlerine Camsil şişesiyle su püskürtüyorum. Ama Resimde görmüş olduğunuz bazı mantarlar ölüyor bunun su püskürtmem le bir alakası olabilir mi. Birde en alt resimde gördüğünüz mantar morardı neden kaynaklanabilir. Konu ile ilgili yardım ve önerilerinizi bekliyorum teşekkürler...

Eski 04-01-2014, 15:40   #11
Ağaçsever

marasli's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2013
renk değişimi çok sulamadan kaynaklanabilir. kurumaya gelince mantar poşette açtığınız kesiklerden kendini gösterir genelde. kesikler haricinde poşetin içinde çıkan ya da kesiği küçük gelen pinlerin olduğu bölgeyi mantarlar kendini gösterince açarsanız kurur. o yüzden kesiğin olmadığı yerden çıkan pinleri bırakın öyle. açsanız da farketmez büyük çoğunluğu kurur zaten.

HuseyinBarut beğendi.
marasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 11:55   #12
Yeni Üye

Bu Mantarların sıkıntısı nedir. Isı sıcaklığı 18c
Sulama az oluyor olabilir mi.
.
..

vandenew beğendi.
Eski 15-01-2014, 18:30   #13
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Ben küçük küçük mantarcıklar belirmeye başlayan yerlerinden kesikler attım poşete şimdi bu çıkacak olan mantarlar kuruyacak mı ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 23:30   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
Ben küçük küçük mantarcıklar belirmeye başlayan yerlerinden kesikler attım poşete şimdi bu çıkacak olan mantarlar kuruyacak mı ?
Aynı sorunu ben de yaşamıştım. Mantar pinleri daha çok küçükken daha yeni yeni belirmeye başlarken kesikler açmalısın. Biraz geciktiğinde adaptasyon sağlayamıyor ve kuruyorlar. Ortamın nemli değil. Sabah akşam su püskürtmeyi ihmal etme. Camsil kutusunu at bence. ne kadar yıkarsan yıka parfüm kokusu gitmiyor. Berberlerin kullandığı kutulardan alabilirsin. Kullandığın suyun temizliğine dikkat et. Ortamın nemini artırmak için bir kova su bırak ortama. Mantarların kuru gözüküyor fotoğraflarda. Biraz daha fazla su püskürt korkma.

HuseyinBarut beğendi.
nano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 23:30   #15
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2013
İstirtye mantarına kesinlikle direkt sisleme yapılmaz kompost nemi ortamdan alacak komposta direk sisleme yapmak demek cıkan pinleri yakmak demek ve kompostun bozulması demek istirtye mantarı sünger gibi suyu ceker ve bozulur diyeceksinizki mantarın %90 su nasıl olur bu mantarın en büyük özelliği suyu ortamdan aldıgı nem kompost torbasını nemlendirecek ve mantar besiyi miselden yani kökten alacak mantar sapka kısmına su vurulunca pin dahi mantar dahi yanar

özbay28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 23:36   #16
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Bu mantardaki sorunun başlıca nedeni ortam ısısı havalandırma ortam ısıs üretimde enfazla 16c olmalı hava surkılasyonu mutlaka yapılmalı ışık eşit miktarda günde 12 saat verilmeli havalandırma fanları aynı anda devreye girmeli temiz hava fanında mutlaka naylon poset boru olmalı usten delikli mantara direk hava temas etirilmemeli mantar sporları dısarı atılmadımı mantar sapka uzerine coker ve nemle beraber sapka kısmında yanmaya sebeb verir

Düzenleyen özbay28 : 05-04-2015 saat 23:44 Neden: boyutunu ayarlayamadım
Eski 05-04-2015, 23:51   #17
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Bayram18 beğendi.
Eski 05-04-2015, 23:56   #18
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Sağlıklı bir komposttan sağlıklı mantar cıkar diyerek ben de konulara dahil olmak istiyorum mantar yetiştirmek isteyen siz değerli dostlara yardımcı olmaktan buyuk onur duyarım

smnvrl beğendi.
Eski 12-05-2015, 09:58   #19
Yeni Üye

vandenew's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2013
misel çalışması önemli,misel çeşitliliği de...

ben de oyster yetiştirmeye meraklıyım..ev şartlarında hazırladığım agar ortamında petri kabında misellerimi sürekli transfer ediyorum..
blue oyster ile başladım,önce dev gibi poşetlerde,kompost sterilizasyonu yetersiz oldu..sonra kompostları daha pratik hazırladım,samanı daha pratik pastorize ettim,değişik nitrojen kaynakları denedim..ve kompost ebatlarını küçültmeyi başardım..misellerim de gayet sağlıklı..şimdi 20 cm çaplı 20 cm uzunluğunda yetişme ortamında hem daha şık görünüyorlar,hem taşımak,bulundurmak kolay oluyor..çıkan mantarlar da lezzetli tabii ki

Eklenen Resimler

smnvrl ve Muda beğendi.
vandenew Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 15:33   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2016
bende yeni üye oldum. EVDE DENEME YAPTIM İLK BAŞTA ÇOK İYİ GİDİYORDU. ANCAK 4-5 . günlerde kompostlarda turuncu rekli yerler belirmeye başladı. Ne olduğunu bilemiyorum. şimdi ikincı denemeyi yapıyorum Aynı şeyle karşı karşıya kaldım. Yardımcı olabilecek misiniz?

hademirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 14:03   #21
Sfy
Yeni Üye

Sfy's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
evde denemelerde bozulma **** küflenme genelde çok sulamadan olabiliyormuş..

Sfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 07:47   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2016
Mantarin tohumunu nerden aldiniz acaba

Ugurcan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 09:03   #23
Sfy
Yeni Üye

Sfy's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
istiridye mantarı misellerini daha sonra agroma tarım'dan aldım ve kavak kütüğüne aşıladım.

bu günlerde çıkmaya başladılar, akşam resimlerini çekebilirsem göndermek isterim.
Kütükler damacana petlerinde ilk oluşum aşamasını tamamladı, ve çıkmaya başlayınca evimin arka balkonundaki direkt güneş almayan raflara yerleştirdim. Maalesef bu günlerde gece hava soğuk olduğundan mı yoksa damacanadan çıkarırken kütüklere zarar vermiş olduğumdan mı bilemedim kahverengi başları kurumaya başladı.

Damacadan çıkartalı 2 gün oldu.

teşekkürler.

beşiktaşlı beğendi.
Sfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024