agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler
  • 1 Gönderen yukka
  • 1 Gönderen agozce
  • 1 Gönderen nariçi
  • 1 Gönderen yukka
  • 1 Gönderen dedeefendi
  • 1 Gönderen nariçi
  • 2 Gönderen yukka
  • 1 Gönderen habibe
  • 1 Gönderen siboş
  • 1 Gönderen mutan
  • 1 Gönderen şahin54
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen nadirtalas
  • 6 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2009, 17:55   #1
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Sığırcıkların dansı ne anlama geliyor?

Şu günlerde sığırcık sürülerinin dansını hayranlıkla izlemekteyim. Sanırım yalnızca bu mevsimde semalarda dansederek arz-ı endam ediyorlar. Bu dansın ne anlama geldiğini merak ettim. İnternetten bir hayli aradım; ama pek bir şey bulamadım. Sonra, agaclar.net varken ben bu konuyu neden başka yerlerde arıyorum, diye düşündüm. Görebildiğim kadarıyla bu konuda açılmış bir başlık yok. Bildiklerinizi burada paylaşırsanız çok sevinirim.
Fotoğraf kaynağı:http://www.kelebekler.net/forum/kusl...5.html?p=25621

Eklenen Resimler

pria beğendi.
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 00:08   #2
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Biz onlara yağmur kuşları deriz. Dedem -şimdiki anlamı ile bir şaman dı- Doğadaki herşeye bekıp anlamlandırırdı. Sığırcıklar toplu halde dans etmeye başlayınca yağmur geliyor derdi ve gelirdi.

pria beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 08:31   #3
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
En güzel canlı hareketlerinden, o kalabalık kuş sürüsü bir anda yön değiştirip çarpışmadan uçabilmeleri duman görüntüsü ile bir harika.

pria beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 10:01   #4
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Dün akşam yabancı bir sitede birkaç yorum buldum. Bu kalabalık ve çok hareketli görüntü nedeniyle şahin, doğan gibi yırtıcı kuşlar böylesine akıcı, hızlı bir sürüde hangi kuşa dalacağını bilemezler. Kalabalık bir grup olarak bu kadar hızlı ve değişken uçmalarının bir nedeni güvenlik olabilir. Ayrıca bir gruba dahil olmak bir insan için nasıl bir duygu ise kuşlar için de aynı şey olabilir. Bu arada sığırcık gruplarında bazen 2 milyona yakın kuş olduğu tahmin ediliyor. Henüz kanıtlanmamış olsa da havadaki dans esnasında aralarında bir iletişimin olduğu hissediliyor ve söyleniyor. Aralarında şöyle bir şey konuşuyor olabilirler: "Bugün buralarda, şu aşağılarda kendimizi besleyecek birçok şey bulduk ve bir güzel beslendik..."

http://video.google.com/videoplay?do...94738310&hl=tr

Gerçekten de günlerdir banliyö tren hattının üzerinde dans ediyorlar. Sadece orada. Tren yolunda çok ağaç var. Belli ki orada kolayca besin bulabiliyorlar. Dansları her akşamüzeri, havanın kararmasından yaklaşık bir saat önce başlıyor ve hava kararınca ağaçların içinde tünüyorlar.

Senede bir gün balkonumun altındaki kısmet ağacına geliyorlar. Üzerindeki tohumları bir saat içinde bitirip gidiyorlar. Onları yakından görmenin verdiği hazzı anlatmama imkan yokFotoğrafın kaynağı:http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DN

Eklenen Resimler

pria beğendi.

Düzenleyen yukka : 12-02-2009 saat 17:30
Eski 24-02-2009, 20:19   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2007
Çocukluğumun İstanbul'ununda sığırcıkların gökyüzündeki danslarını çok görürdük.Ama artık pek göremiyoruz.Bu güzellikleri görememek ne kadar kötü...
Bu dansların ne anlama geldiği hakkındaki bilgiyi sabırsızlıkla bekliyorum.

pria beğendi.
dedeefendi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 20:47   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Dikkatinizi çekti mi, benzerlik; kuşların bu dansı ile denizdeki balık sürülerinin sudaki toplu hareketleri (dansı) birbirlerine ne kadar benziyor.

pria beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 06:01   #7
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Evet, çok ilginç bir benzerlik ... aynı ritm ve hareketler ...

nariçi ve pria beğendi.
Eski 25-02-2009, 09:01   #8
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Haklısınız.
Hangi güdü ile dans ediyorlar bilemiyorum fakat bu muhteşem manzarayı, boynum ağrıyana dek izliyorum.

nariçi beğendi.
habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 09:57   #9
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Akadaşlerın çoğunun da söylediği gibi ne anlama geldiği bilinmez ama seyrederken insana kattı anlam bambaşka.

pria beğendi.
siboş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 16:26   #10
Yeni Üye

mutan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2010
http://www.trakus.org/kods_bird/uye/...15@d&idx=28583
fotoğraf altında bir yerde de dans ve bundan av çıkarmak istiyen yırtıcılar (bu özellikle gökdoğan oluyor) hakkında da bir kaç şey yazmıştım...

pria beğendi.
mutan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 13:32   #11
Yeni Üye

şahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
ben biliyorum sanırım bundan 2 ay önce küçük bir sığırcık sürüsü gördüm sakarya hendek ilçesinde 200-300 kuş vardı sanırım ve peşlerinde bir şahin **** atmaca sürüyü kovalıyordu ve şahinin her daldığında grup ikiye bölünüp tekrar birleşiyordu çok güzel görsel bir şölen gibiydi ben bu görüntüyü belgesellerdeki köpek balıklarının sardalya sürülerine saldırış anlarına benzettim.

pria beğendi.
şahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 11:56   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2011
arkadaşlar şöyle düşünelim, konyada da yaklaşık 15 gündür semalarda uçuyorlar. özellikle ikindi vaktinde ezandan önce başlıyorlar ezandan 15 dakika sonrasına kadar devam ediyorlar. ben ALLAH ızikrettiklerini düşünüyorum, asıl mesele oda değil yeryüzündeki bütün yaratılmışların ALLAH ızikrettiklerini biliriz. asıl mesele hepsinintoplu şekilde aynı tarafa aynı anda döndükleri aynı anda alçalıp yukarı çıktıkları, nasıl bi frekans var aralarında nasıl bi iletişim sağlıyorlar. bugün bizler internette en hızlı hızda bile diyelim msn den bir kelime yazıp yan odadaki bsayara bile atsak arada en az bir saniye karşı tarafında onu okuyup sana cevap için evet (en basitini düşünelim) bile yazsa okuması hadi diyelim bir saniyede okudu hadi diyelim bir saniyedede evet diye yazdı hadi diyelim bir saniyedede bize geri dönüşü olsa toplam 4 saniye yapar. dünyanın en hızlı interneti bile olsa telefonu bile kullansanız karşı tarafın algılayıp cevap vermesindeki an kaybına bakın ama sığırcıklardaki iletişime ağa ram hızına işlemci hızına bi bakın buna inanmak imkansızdır. şüküredelim onlar bile şükrediyorlar zikrediyorllar.......

murat0288 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 12:08   #13
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sığırcıkların bu şekildeki hareketleri ve alçaktan uçmaları yağmur veya fırtınanın habercisidir

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 12:21   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2011
biraz şamancıyız galiba

ne o arkadaş gökbilimcimisin söylediklerime tezat hemen yağmur habercisidir felan. sıkıntımı oldu yoksa. herşeyi bilimle açıklayamazsın sığırcıkların dansından önemli dediğim şeyi anlayamamışsın galiba aralarındaki iletişim mükemmelliğinden ve bizim sığırcıklar kadar olamayacağımızı yazdım ispatı da herhalde sensin, dediğimi anlamamışsın anlatmak istediğim küçücük şeyi insan beyni anlamamış ama sığırcıklar aşmış bak ikimiz bile aynı düşünüp aynı anda hareket edemiyoruzzzzz

murat0288 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 13:53   #15
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Allahın varlığını anlamak veya görmek için sığırcıkların dansından bir anlam çıkarmaya gerek yok, işi hemen sufiliğe bağladın,
gökbilimcilerin sığırcıkların dansıyla ilgilendiklerini zannetmiyorum, iyice bir araştır bakalım.
1-mesajı senin mesajından hemen sonra yazdım diye senin mesajına cevap değildir.
2-sığırcıkların yapmış olduğu hareketler, içgüdüsel savunma hareketleridir.
3-Ezan sesi ile hareket etmeleri ise insanların algılayamadığı daha tiz sesleri algılayabilmelerinden dolayı, sesin kendileri için tehlike olup olmadığını kavramaya çalışmalarıdır.
herhalde iletişim sağlayabilmişizdir.

pria beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 14:51   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Thumbs down Sığırcık Kuşları

Sığırcık kuşlarına kutsal anlamlar yüklemeye hiç gerek yoktur. Bunlar asalak kuşlardır. Şöyle ki; bu kuşlar yuva yapmazlar. Üremek için yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakırlar. Bunlar bülbül, kanarya gibi küçük kuşlardır. Sığırcık yavruları yumurtadan çıkınca, yuvanın sahibi kuşun yavrularından daha büyük olduğundan ana kuşun getirdiği yiyeceği en önce kaparlar. Pek çok durumda yuvanın sahibi kuşun yavruları açlıktan ölürler. Bu nedenle sığırcıklar çoğalır.
Bülbül kanarya gibi dağlarda, çalılıklarda yaşayan kuşların çoğalması için ormanların derinleşmesi çalılıkların artması gerekmektedir.

pria beğendi.
nadirtalas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 10:29   #17
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nadirtalas Mesajı Göster
Sığırcık kuşlarına kutsal anlamlar yüklemeye hiç gerek yoktur. Bunlar asalak kuşlardır. Şöyle ki; bu kuşlar yuva yapmazlar. Üremek için yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakırlar. Bunlar bülbül, kanarya gibi küçük kuşlardır. Sığırcık yavruları yumurtadan çıkınca, yuvanın sahibi kuşun yavrularından daha büyük olduğundan ana kuşun getirdiği yiyeceği en önce kaparlar. Pek çok durumda yuvanın sahibi kuşun yavruları açlıktan ölürler. Bu nedenle sığırcıklar çoğalır.
Bülbül kanarya gibi dağlarda, çalılıklarda yaşayan kuşların çoğalması için ormanların derinleşmesi çalılıkların artması gerekmektedir.
Sayın nadirtalas; Yanlış bildiğinizi düşündüğüm konularda yazmaya çalışacağım. Sığırcık kuşları asalak kuşlar değildir. Kendileri yuva yaparlar ve kendilerinin yaptığı veya başka kuşların yuvalarında kendi yavrularını büyütürler. Başka kuşların yuvalarına yumurtalarını bırakan kuşlar gukuk kuşlarıdır. Türkiyenin kuşları sitesinde bulabilirsiniz.
TRAKUS Trkiye'nin Anonim Kular - Kular Ku trleri Detayl bilgiler

Kanarya kuşları kafes ortamında büyütülen kuşlardır.Onların özellikle yurdumuzda kafes dışında çoğalmaları çok mümkün değildir. Ancak yurdumuzda da yabani kanaryalar vardır. Ülkemizde yaşayan küçük iskete (susamcık) ile kanaryadan alınan yavruların erkekleri %80' i üretken, dişi yavruların %20si yaklaşık olarak üretkendir.

Bülbül nerede ise tamamen böcek ile beslenen bir kuştur.

Sığırcıklar meyva, tane ve böceklerle beslenen kuşlar olup çiftçiye yararları dolayısıyla tüm yıl boyunca avlanılmaları yasak kuşlar arasındadır.

TRAKUS Trkiye'nin Anonim Kular - Kular Ku trleri Detayl bilgiler

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2018, 08:29   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2018
Komşum Sığırcıklar

Merhaba,
Ben de komşularımı anlatayım size. Benim komşularım göçebe, yazın yaylalara gidiyorlar herhalde, şimdilik bilmiyorum nereye gittiklerini, sordum kendilerine, bir şeyler anlattılar, ama, dillerinden çok iyi anlamadığım için öğrenemedim. Bir ara takılacağım peşlerine. Sonbaharda geliyorlar ama, bu üçüncü senemiz komşulukta. Yan daire dediysem, iki daire arasındaki ufak boşlukta kendilerine yaptıkları yuvaya. Büyük bir sığırcık sürüsünün ufak iki bireyi olarak geliyorlar sonbaharda ve ilk baharda 3-4 birey olarak sürüyle beraber gidiyorlar. Her sabah onların o uzun ıslıklı güzel cıvıltıları ile uyanmak o kadar güzel geliyor ki, sabah hiç kalkamayacak halde olduğumda bile onların o çağrıları kaldırıyor beni yataktan. Balkonumuzdaki çiçeklerin tohumlarını 'ödünç aldıklarını' yaz gelip, açmasını beklediğimiz çiçekler açmayınca anladık. Hangimiz komşusundan birkaç şeker, çay ya da kahve ödünç almamıştır ki hem, kendi evinde kalmadığında? Kısacası biz memnunuz komşularımızdan, sonbaharın kasveti gelip çöktüğünde, sabah bizi cıvıl cıvıl bir ortama uyandırıp, o kasveti unutturmalarından ve akşamüstü balkona oturup, çaylarımızı yudumlarken bize izlettikleri o muhteşem danslarından.

SeedThrower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 16:11   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2019
Bu muhteşem düşünceleriniz için Alllah bahtınızı açık etsin çok guldum����

Ibrahim aytekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024