agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=377)
-   -   Tavuk ve horoz hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=19810)

alnegir 02-07-2012 21:33

Genellikle 1000 dozluk seklinde satildigindan veterinerde bulunmasi guc bir ası. Ben rica minnet tavuk ciftliklerine verildikce aliyorum. umarim bulabilirsiniz.

enta 28-09-2012 10:52

tavuklarım ölüyor

Alıntı:

selamlar;
İş yerimin damında güzel tavuk kümesi yapıp tavuk ve ördek beslemeye başladım. İlk zamanlar her şey normâldi. Aradan bir iki ay geçtikten sonra horoz rahatsızlandı. Ayakta durmakta zorlanıyordu ve bir kaç gün sonra öldü. Yeni bir horozla iki adet daha tavuk aldım, aldığım horozda iki hafta sonra aynı hastalığa düşüp öldü. Bu horoz ölmeden üç gün önce yine bir horoz ve iki tavuk almıştım. Ölen horozu attıktan bir iki saat sonra yukarı dama çıktım, almış olduğum son horozda aynı şekilde hastaydı. Ağzını açık tutuyor, sanki nefes almada zorlanıyordu ve ayakta zor duruyordu. Hemen horozu alıp veterinere götürdüm ve enfeksiyon kapmış olduğunu söyleyip dört çeşit ilaç verdi. Ama kullandığım ilaçların hiç bir faydası olmadı ve iki gün sonra oson horozumda gitti. Acaba bu konuda bana yardımcı olabilecek biri varmıdır.

Selamlar;
Daha öncede bu konuyla ilgili yukardaki mesajı yazmıştım ama sorunlarım devam ettiği için tekrar soruyorum. Altı gün önce pazar günü iki adana tavuğu ve birde adana horozu aldım ferik, (tam büyümemiş, civcivle tavuk arası). Pazar günü getirdim ve salı günü tavuğun biri, çarşamba günüde diğeri öldü. Belki sıcaktan ölüyorlardır güneşin altında durdukları için diye, horozu kümesa kapattım. Dün horozu alıp bir bakayım sorun varmı diye ayaklarından tuttuğumda, başı aşağı gelince ağzından su akmaya başladı. Biraz önce yine baktım ve gözlerindende yaş geliyor. Öyle sanıyorumki buda ölecek.

Daha önceki ölen tavuklarıda veterinere götürmüştüm. Veba deyip ilaç verdiler ama verdikleri o kadar ilacın hiç bir faydası olmadı. Aşı aldım sularına kattım yine fayda yok. Ve aldığım tavuklar hep ölüyor. Bilgisi olandan yardım bekliyorum.

bahtiyar02 28-09-2012 11:39

Öncelikle geçmiş olsun. Veteriner hekimler daha iyi bilir ama bir yetiştirici ve üretici olarak sana tavsiyem :

Vitaform Antibiyotik katkılı vitamin ve PANTERAMİCİNE Bunu öncelikle dene yoksa VİTAFORM ikiside aynı özellikte ama PANTERAMİCİNE Daha etkili.

Bir gram panteramisine'yi yaklaşık bir nohut kadar bir çay bardağı suya koy ve tavuk ve horozuna içir. Ayrıca su kablarını ve kümesi iyice temizle kümes altını toz kireç serp.

Bir de verdiğin yemlerin ilaçlı olmamasına dikkat et. Tahıllar muhaffaza ve ekim öncesi ilaçlanır.
Geçmiş olsun

enta 28-09-2012 13:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 (Mesaj 1024636)
Öncelikle geçmiş olsun. Veteriner hekimler daha iyi bilir ama bir yetiştirici ve üretici olarak sana tavsiyem :

Vitaform Antibiyotik katkılı vitamin ve PANTERAMİCİNE Bunu öncelikle dene yoksa VİTAFORM ikiside aynı özellikte ama PANTERAMİCİNE Daha etkili.

Bir gram panteramisine'yi yaklaşık bir nohut kadar bir çay bardağı suya koy ve tavuk ve horozuna içir. Ayrıca su kablarını ve kümesi iyice temizle kümes altını toz kireç serp.

Bir de verdiğin yemlerin ilaçlı olmamasına dikkat et. Tahıllar muhaffaza ve ekim öncesi ilaçlanır.
Geçmiş olsun

Antibiyotik olarak ''devamisin'' kullanıyordum, son gittiği veteriner ''ceva'' isimli antibiyotiği vermişti. Vitamin olarakta ''Avit-k'' (harf yanlışlığı olabilir) kullanıyorum. Kümesi ve su kablarını her hafta temizlerim. Ve kümesleri ve gezindikleri yerleri komple kireçlemiştim.
Önerdiğiniz ilaçları da alacağım inşallah.

ilyas06 02-10-2012 17:33

arkadaşım bitleri gidermek için zeytinyagı ve tuzu bi tabakda karıştır ve sünger yardımıyla tavukların ve horozların kanatlarına ve vücudlarının farklı yerlerine sür 1 gün içinde hepsi ölecektir bitlerin

yagmurcu 19-11-2012 15:45

Merhaba.

Benim de sormak istediklerim var.Sene başıydı galiba, tavuklarımız hastalanmıştı.Halsizlik, hırıltı, tüylerini kabartma gibi belirtiler göstermişlerdi.Eşim antibiyotik tedavisi uyguladı, kümesi ve etrafı kireçledi, kayıp vermeden tavuklarımızı kurtarmıştık.O ara, iki yeni ferik almıştık.Sonradan da bir horoz gelmişti kümese.Hastalık ondan sonra olduğu için yeni gelenlere kabahat bulmuştuk.

Şimdiyse; 2-3 gündür tavuklardan biri halsiz, hareketsiz, horozlardan biri de aynı.Bugün oturuyordu toprakta.Eşim karantinaya aldı ve sularına ilaç kattı.Sormak istediğim şu; kümesin etrafı yeşillik alan olduğu için güvercinler (adını bilmiyorum.Parlak gri, cami önlerinde olan güvercinlerden) geliyor.Diğer küçük kuşlar geliyor, bir de burda 5 tane paçalı güvercin var.Hemen hepsi bizim tavukların suyundan içip yeminden yiyor.Bu kuşlar hastalık bulaştırabilir mi acaba?

Biraz uzun yazdım iyice anlatabilmek için.Okuyan ve cevap veren herkese teşekkürler.

Coskun4216 01-12-2012 19:35

Karantina konusu genelde ihmal edilen, neticeleri maddi manevi kayıplara sebep olan ve her zaman ihmal edildiği için de başta dikkat edilmesi gereken konudur.
Hatta ve hatta kümes kapısına karantinayı unutma diye yazı bile yazılasıdır.
Özellikle saf ırk beslenilmesi hastalık anında tüm sürünün kaybı ile neticelenebilir.
Bu sebeple yeni gelen kanatlılar en az iki hafta ayrı bir yerde tutulmalıdır. Hareketleri gözetlenmeli
Düşünceli gibi uyuklama hali, bir kenarı çekilip hareketsiz uyuşuk durma, üşümüş gibi tüy kabartma iştahsızlık gibi davranışlar kontrol edilmeli. Dışkı genel görüntüsü pasta gibi olmalı. Yani alt kısım koyu renk üstü beyaz lekeli olmalı. Sulu dışkı genelde rahatsızlık belirtisidir.

Yabani güvercinler ile serçe türü kuşlar, gıda ihtiyaçlarını temiz olmayan ortamlardan temin etmelerinden ötürü, hastalık riski taşıyan besinlerle beslenirler.
Bu sebeple aynı kaptan yem ve su tüketmeleri, taşıdıkları hastalıkların yem ve suya geçmesine sebep olur.
Evcil hayvanlarda yem ve su kümes içinde olmalıdır. Kümes dışında yem verilmekte ise yerde yem kalmayacak şekilde yemleme yapılmalı.
Kümes dışında bulunan suluk ve yemlik, yemleme sonunda kapatılmalı. İkinci bir malzeme ile üstü örtülmeli fanus tarzı bir sistem olmalı.

Sularına günlük tüketebilecekleri miktar da elma sirkesi ilave edilebilir. Hastalık yayılmasını engeller.
(Sirkenin içeriği: Kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta-carotin, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri.)
Hazır vitaminler genelde su içine ilave edilerek verilmektedir. Burada su içinde kalma süresine dikkat edilmeli. Buna dikkat edilmediği zaman fayda yerine zarar elde edilir.Özellikle yaz günlerinde yemleme sonrası vitaminli su ayrı bir kapta verilmeli kısa süre tutulup kaldırılmalı. Çeşme suyu dinlendirildikten sonra verilmeli.
Sirke içeriğinde göründüğü gibi verilen yemlerin içerikleri ile kendinize göre bir yem karışımı hazırlayabilirsiniz. Tabii yoldan vitaminler verilmiş olur.

Rastgele antibiyotik vermek genelde fayda yerine zarara sebep olmaktadır. Veteriner hekime danışmak bu riski ortadan kaldırır.Bir çok hastalıkta ortak ve benzer özelliklerle ortaya çıkmaktadır. Özellikle kanatlı konusunda ihtisas sahibi olan ya da tavuk çiftliklerinde çalışan hekimler sıkıntınıza kısa sürede çözüm üretebilir.En güzel olanı hasta hayvanı uzmanına göstermektir.Tahlil neticesi hastalık teşhisi ve kesin çözüm bulunur.

Her şeyin başı temizlik olduğu için kümes içi belli aralıklarla temizlenmeli.

Sağlıcakla kalınız.

yagmurcu 01-12-2012 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Coskun4216 (Mesaj 1058167)
Karantina konusu genelde ihmal edilen, neticeleri maddi manevi kayıplara sebep olan ve her zaman ihmal edildiği için de başta dikkat edilmesi gereken konudur.
Hatta ve hatta kümes kapısına karantinayı unutma diye yazı bile yazılasıdır.
Özellikle saf ırk beslenilmesi hastalık anında tüm sürünün kaybı ile neticelenebilir.
Bu sebeple yeni gelen kanatlılar en az iki hafta ayrı bir yerde tutulmalıdır. Hareketleri gözetlenmeli
Düşünceli gibi uyuklama hali, bir kenarı çekilip hareketsiz uyuşuk durma, üşümüş gibi tüy kabartma iştahsızlık gibi davranışlar kontrol edilmeli. Dışkı genel görüntüsü pasta gibi olmalı. Yani alt kısım koyu renk üstü beyaz lekeli olmalı. Sulu dışkı genelde rahatsızlık belirtisidir.

Yabani güvercinler ile serçe türü kuşlar, gıda ihtiyaçlarını temiz olmayan ortamlardan temin etmelerinden ötürü, hastalık riski taşıyan besinlerle beslenirler.
Bu sebeple aynı kaptan yem ve su tüketmeleri, taşıdıkları hastalıkların yem ve suya geçmesine sebep olur.
Evcil hayvanlarda yem ve su kümes içinde olmalıdır. Kümes dışında yem verilmekte ise yerde yem kalmayacak şekilde yemleme yapılmalı.
Kümes dışında bulunan suluk ve yemlik, yemleme sonunda kapatılmalı. İkinci bir malzeme ile üstü örtülmeli fanus tarzı bir sistem olmalı.

Sularına günlük tüketebilecekleri miktar da elma sirkesi ilave edilebilir. Hastalık yayılmasını engeller.
(Sirkenin içeriği: Kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta-carotin, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri.)
Hazır vitaminler genelde su içine ilave edilerek verilmektedir. Burada su içinde kalma süresine dikkat edilmeli. Buna dikkat edilmediği zaman fayda yerine zarar elde edilir.Özellikle yaz günlerinde yemleme sonrası vitaminli su ayrı bir kapta verilmeli kısa süre tutulup kaldırılmalı. Çeşme suyu dinlendirildikten sonra verilmeli.
Sirke içeriğinde göründüğü gibi verilen yemlerin içerikleri ile kendinize göre bir yem karışımı hazırlayabilirsiniz. Tabii yoldan vitaminler verilmiş olur.

Rastgele antibiyotik vermek genelde fayda yerine zarara sebep olmaktadır. Veteriner hekime danışmak bu riski ortadan kaldırır.Bir çok hastalıkta ortak ve benzer özelliklerle ortaya çıkmaktadır. Özellikle kanatlı konusunda ihtisas sahibi olan ya da tavuk çiftliklerinde çalışan hekimler sıkıntınıza kısa sürede çözüm üretebilir.En güzel olanı hasta hayvanı uzmanına göstermektir.Tahlil neticesi hastalık teşhisi ve kesin çözüm bulunur.

Her şeyin başı temizlik olduğu için kümes içi belli aralıklarla temizlenmeli.

Sağlıcakla kalınız.

Çok faydalı bir yazı.Çok teşekkürler.

addo 09-01-2013 22:59

arkadaşlar iki horozum bügün nefes alırken zorlanıyorlardı yemde yemediler. sarımsak yutturdum birazda elimle yem yedirdim dün bişeyleri yoktu gayet iyiydiler.ne yapıyım yardım edin salgın olabilirmi

bay tömürcek 09-01-2013 23:10

Kesinlikle salgın var bu yıl herkes bu durumdan muzdarip. Elma sirkesi verin tavuklarınıza sularına karıştırın o sağlam olanları temiz kireçli biyere alın hoş hastalık varsa heryerde buluyo ama gene de siz elinizden geleni yapın.

addo 09-01-2013 23:15

elma sirkesini deneyeceğim inşallah üşütmüşlerdir

cankartun 12-01-2013 09:16

3 haftalık civcivlerim kanlı isal olmuşlar sanırsam.neyapmalıyım ?

2duvver2 17-02-2013 21:03

Arkadaşlar Yardım dedin benim 2 tavuk 1 horozum var tavuklarım hastalandı galiba kabız oldu bende daha önce kullandıgım vil-floks bu ilaçı verdim ama şimdide yumurta vermiyolar :( ne yapmam lzm 1 hafta oldu şuan yemeleri içmeleri iyi ama yumurta vermiyolar yoksa kesilcekler :(

bay tömürcek 17-02-2013 21:09

Tavukları yumurtlamıyor diye kesmeyin çünkü hastalıktan sarsılıp yumurtayı kestiler büyük ihtimal. Merak etmeyin yine başlayacaklardır ama biraz zaman alır bu hemen yumurtaya gelmezler.

2duvver2 17-02-2013 21:26

1 hafta oldu 1 kere yumurta koydu yarısı beyaz yarısı kahve rengi şaşırtıcı bir durum ben kestirmemeye çalışıyorum zaten kesmezler izin vermem ama ölmelerinden korkuyorum

bay tömürcek 18-02-2013 20:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 2duvver2 (Mesaj 1103264)
1 hafta oldu 1 kere yumurta koydu yarısı beyaz yarısı kahve rengi şaşırtıcı bir durum ben kestirmemeye çalışıyorum zaten kesmezler izin vermem ama ölmelerinden korkuyorum

2duvver2 acı biberi suda kaynat soğuyunca bu suyu süz biberleri at bu suya buğday ısla buğday şişip suyu çekecek tavuklarına ver acının hastalıkları önlediğini söylerler yıllardır öyle yaparız. Bide sularına göz kararı elma sirkesi karıştır kümeslerini temizleyip kuru toz kireç serp hastalığı önlemede bu dediklerimin büyük etkisi var. Bir de tavukların kapalıysa kolay yumurtaya gelmezler serbest geziyolarsa iyileştiklerinde mutlaka yumurtaya başlayacaklar.

2duvver2 19-02-2013 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1103945)
2duvver2 acı biberi suda kaynat soğuyunca bu suyu süz biberleri at bu suya buğday ısla buğday şişip suyu çekecek tavuklarına ver acının hastalıkları önlediğini söylerler yıllardır öyle yaparız. Bide sularına göz kararı elma sirkesi karıştır kümeslerini temizleyip kuru toz kireç serp hastalığı önlemede bu dediklerimin büyük etkisi var. Bir de tavukların kapalıysa kolay yumurtaya gelmezler serbest geziyolarsa iyileştiklerinde mutlaka yumurtaya başlayacaklar.

Kardeş Sagol Denicem 1 tanesi başladı Yumurta koymaya

lodos_ 19-02-2013 17:55

Tavuklar hastalanıp hastalığı iyileşirse üç dört haftadan önce toparlanamaz.
acele etmeyin

2duvver2 19-02-2013 18:56

Lodos bay tömürcek teşektür ederim çok yardımcı oldunuz tömürcek dedigini cuma günü yapcam hafta içi okuldayım...

bay tömürcek 19-02-2013 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 2duvver2 (Mesaj 1104518)
Kardeş Sagol Denicem 1 tanesi başladı Yumurta koymaya

Ne demek yardımım dokunduysa ne mutlu. Zaten acele etme iyileşsinler yumurtaya eninde sonunda gelirler ölmesinler yeterki.

2duvver2 19-02-2013 19:46

İnş ölmezler ama ilaç verdim kabız olmuştu 2 tane tavuğum horozumda birsey yok ama oda saldırganlaştı biraz tavuklar yüz vermiyin şuan 3üde iyi gri tavuğum başladı yumurtaya siyah henüz başlamadı oda başlar *** bide ben civcivken aldım büyütüm 9 ay oldu ne zaman gruk olur bilgin varmı

bay tömürcek 19-02-2013 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 2duvver2 (Mesaj 1104627)
İnş ölmezler ama ilaç verdim kabız olmuştu 2 tane tavuğum horozumda birsey yok ama oda saldırganlaştı biraz tavuklar yüz vermiyin şuan 3üde iyi gri tavuğum başladı yumurtaya siyah henüz başlamadı oda başlar *** bide ben civcivken aldım büyütüm 9 ay oldu ne zaman gruk olur bilgin varmı

Ya hiç belli olmaz o zamana bağlı değil yani. Benim 3 4 yaşında hiç gurk olmamış tavuklarım vardı mesela ve ilk yumurtası bitince gurk olan piliçlerimde oluyor bazen :) Tavukların nası tavuklar hint veya hint kırmasıysa çabucak ve sık sık gurk olurlar ve emin ol çok güzel civciv bakarlar ama fazla yumurta yapmazlar 10 12 yumurta yapıp gurk olurlar :)

2duvver2 19-02-2013 19:58

Bilmiyom Cinsini :) ama hint kırması diyolardı *** gruk olurlar bu yaz 1 yaşında oluyomuş suan ferik diyolar birsey olmasında gruk olmasalarda olur face varmı ordan ekliyem konuşuruz :)

bay tömürcek 19-02-2013 20:04

Yok hayır face kullanmıyorum. Resimlerini ekle bakayım cinsleri hakkında yorum yaparım ;)

2duvver2 19-02-2013 20:07

video var

2duvver2 19-02-2013 20:25

Yarın Çeker Atarım ******

bay tömürcek 19-02-2013 22:32

Merak ettim tavuklarını ama bu başlık hastalıklarla ilgili olduğu için video ve resimleri normal tavuk başlıgına ekle site yöneticilerinden uyarı alırsın sonra benden söylemesi tavuk yetiştiriciliği başlığına yükle yarın ;)

1duvver1 16-04-2013 18:13

Arkadaşlar beni 3 tavuk 1 horoz var 2 tavugum 11 aylık gruk olmadı nedenini bilmiyorum eğer bu konudan iyi anlayan varsa bana anlatırmısınız gri tavugum yumurtadan kesildi 1 gün yatı gruka kaldı yumurta koydu sonra anlamadın yardımcı olurmusunuz !!!

sasen 10-05-2013 22:22

Tavuğumun ayak sorunu

Merhaba tavuğumun ayağında şişlik ile birlikte ön kısmındaki deriler kabarıyor .Acaba ne yapmam lazım?http://j1305.hizliresim.com/19/b/my1pt.jpg

thares 13-05-2013 07:28

Öncelikle geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla tavuğunuzun ayağında ayakuyuz böceği - biti denilen bir parazit var sanırım

1- Kireç ayak uyuz böceği

Kanatlıların ayaklarında kireçlenme yapar. Onun için bu adı alır. Parazit kireçli kabuklar yapar, bunun altından cildi deler, iltihap meydana getirir. Topallık vardır. Ayaklar anormal bir görünüm alır.

Bunun tıbbi ilaçları var ancak en etkili çözümlerden biride Gres yağı denilen yağı ayağa bolca ve bir hafta sürekli uygulayın ayak uyuz böceği havasızlıktan ölecektir.
Tekrar Geçmiş olsun

tk646 21-08-2013 16:06

2. sayfadaki solunum yolu hastalığı sebebiyle Vil-Floks adında ilaç kullanan arkadaş tavuğu yumurtlamıyor yazmış.

İlaç prospektüsünde insan tüketimi için yumurta elde edilen tavuklarda KULLANILMAZ yazıyor.

Benimkilerde de aynı hastalık ve aynı ilaç var kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldım :(

vetman996 21-08-2013 16:39

Merhaba Sayın tk646;

Özel mesajınıza cevap yazdım ama dostların yararlanması için buradan da paylaşmayı uygun gördüm

Vil-Floks adlı ilaç Enrofloksasin içerir. Enrofloksasin ise yumurta tavuklarında kullanıldığında antibiyotik yumurtaya geçer. Yumurtlama veriminde de düşme görülebilir. Eğer semptomlar Mycoplazma ve pasteurellaya benziyorsa Tilmikosin içeren Makrovil oral kullanılabilir. Ayrıca Tavilin oral toz (Tilosin içerir) tavuklarda solunum yolu enfeksiyonlarında iyi sonuçlar vermektedir.

Karar sizindir.

Selamlar..

tk646 21-08-2013 16:46

Cevabınız için çok teşekkürler.

Tavuklar hırıltılı soluk alıyor ve gagaları ıslak sürekli ,yem yapışıyor hep.

Veteriner evdeki 1000lik amoksisilini ezip tozunu sulandırıp ver dedi.

Hepsine kaçık kaşık içirdim 10 gün oldu nerdeyse hiç değişiklik yok.

Bugün eşim tekrar gidince bu ilacı vermiş.

Sizce değiştireyimmi bu ilacı kullanayımmı?

vetman996 22-08-2013 03:08

Eğer yumurta tavuğu ise 'Tavilin oral toz' kullanmanızı tavsiye ederim.

Bizde Broiler kümes var Vil-Floks'dan iyi sonuçlar alıyoruz ama yumurta tavuğunda kullanılması tavsiye edilmiyor.

On gündür devam eden problemde olay kronikleştiği için başarı şansı da düşüktür. Bunun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Kolaylıklar dilerim... Selamlar...

Muhammederçin 06-01-2014 15:40

Arkadaşlarmerhaba

selam arkadaşlar. benim ufak bir kümesim var. kendi yetiştirdiğim tavuktan çıkan 7 aylık piliçlerim var. ve yumurta yapmaya başladılar ama son 1 haftadır takip ediyorum yumurta yapmayı kestiler. dışkıları beyaz ve sulu. 1 tane piliçim çok halsiz ve durgun. lütfen uzman **** başına gelmiş birisi tedavi yöntemi varsa söylesin. ve bunları kesip yersem bi zararı olurmu ? acil cvp lütfne:(

HULYA IRAK 23-01-2014 14:31

forumlarin hepsini okuyamasamda tavuklarimla ilgili bircok fikri sizlerden aldim. Lakin bazilarini kacirmis olabilirim. Sizden bir konuda yardim isteyecegim. Cuce tavugum ve horozum var. tavugum gurk yatti. Altindaki 7 yumurtanin 7 side cilk cikti. Tavugum bu konudan cok mutsuz. disardan civciv aldim ama kabul etmiyor. Birde horozumla beraber onlari hirpaliyorlar. Tavugum onlari kabul etmesin ama artik normale donsun istiyorum. Hala yumurtalarin ustune yattigi yere gidip saatlerce gidakliyor. Duzelsin istiyorum ne yapmaliyim

moussa_sow 25-01-2014 13:21

Sizce hayvanlarım sağlıklı mı ?

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar. Anlamadığım için size sorayım dedim.

habiş 25-01-2014 18:12

Maşallah gayet sağlıklı görünüyorlar bi sorunmu vardı acaba açıklama yapmamışsınız

buraktuci 25-01-2014 18:18

Maşallahları var çok güzeller...

lodos_ 25-01-2014 19:03

Hiç bir sorunları yok tavuklarınızın horozda gayet iyi.
Tavuk veya horoz hastalığı en fazla ve en kısa zamanda belli eden hayvanlardır.
Hastalandıkları zaman anında fark edersiniz.
Düşkün görünürler tüyleri kabarır gözleri soluktur sulanır hırıltılı nefes alırlar yürümeleri değişir
hareket zorluğu çekerler ibikleri morarır.
Her hırıltılı nefes alan tavuk sıkıntılı bir hastalığa yakalandığı anlamına gelmez.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024