agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 3 Gönderen murat özkan84
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen bay tömürcek
  • 3 Gönderen sakagun

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-08-2012, 13:43   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2012
Tavuk ve ördek yavrularını bir arada tutmayın

öncelikle istanbuldan katılıyorum başımdan geçen bi sıkıntrıyı araştırırken siteyi buldum inşallah devamlı bilgi paylaşımı niyetiyle üyelik yapdım.

Arkadaşlar başımdan geçen bi olayı anlatmak istiyorum lütfen es geçmeyin.
2 ay kadar önce merak saldım tavuk civciv ördek güzelbi çeşit yaptım.
ilk önce bilmediğim için ördekler ve palaslar ( büyük Ciivcivler ) tavuklardan zarar görmemesi için büyüyene kadar ayrı biyerde tutma kararı aldım.
herneyse 1 hafta geçti civcivlerde soludukları zaman hırıltılar başladı 2 gün geçti gözler şişti kafalar şişti derken 10 gün içinde ne olduğunu anlamadan civcivlerimin gepsi öldü.

allah allah dedim bu arada bi arkadaşımda kesinlikle birlikde kalmamaları için uyarı aldım ama iş işden geçdi.
şeytan dürttü denemek için birdaha 4 civciv aldım 8 gün oldu olmadı onlarda öldü.
(he bu arada civcivler pazar - makine civcivleri değil etrafımdaki arkadaşlardan aldığım gürk civcivleri )

daha sonra öğrendimki ördekler yem yedikden sonra suya kusup tekrar ıslatarak yiyorlarmış bu aradaki içlerindeki bakterileri suya ve yeme bulaştırıyorlarmış.

yani ben acemiliğimde dolayı hem bişeyi çok iyi öğrendim.
hemde bütün tavuklarımı kurtardım , veterinerlere danıştığım zamanda ördeklerin diğer kanatlılar üzerinde baskın bi bakteri yayabildiğini ve dönüşünün zor ve imkansız olduğu zamanlar olduğunu bilmen gerekir dedi.

bana ders oldu yeni heveslenen ve daha önce başlayan arkadaşlarımıza ön bilgi olsun istedim.

murat özkan84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 15:11   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Geçmiş olsun, önemli bir bilgiyi paylaştınız.

Yanlız konu adlarını yazarken içerikle uygun olmasına özen gösterir misiniz?
Başlığınızı değiştirdim.

"DİKKAT...Tavuk yetiştiricilerinin DİKKATİNEE!!!!!" cümlesi çok kapsamlı, oysa siz belli bir konuda yetiştiricileri bilgilendiriyorsunuz.

Maviş beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 22:42   #3
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Sayın murat özkan abi bu işte bir yanlışlık var civcivleriniz hastalığa yakalanmışlardır ördekler çok dayanıklı olduğu için onlar hastalık kapmamışlardır. Çünkü babaannem yıllardır tavuğun altına ördek tavuk yumurtasını karışık koyar ördekle civcivlerimiz hep tek tavuğun arkasında gezerler babaanneme neden karışık çıkarıyorsun bunları dediğimde ördek yem yerken çok döker ağzından yerdekileri de beğenip yemez yere dökülenleri civcivler topluyor diye öyle yaparım der ve bu yıllar yılı da böyledir.

çiftçi5234 beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 08:01   #4
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Aynı durum benim başıma da geldi.

Pazardan 2 ördek 4 civciv aldım. Civcivlerden sadece biri yaşamayı başardı. O da şu an sakat. Birkaç ölüm tehlikesi yaşadığından adını Yaşar koyduk. (Köpekler dişledi, kuyruğu horoz veya köpekler tarafından koparıldı)

Görme bozuklukları var. Tavuklar yem yerken tam yemin ortasına geçiyor. Tüm tavuklar onu nerede görse gagalıyorlar. Tavuklar aralarına kabul etmediğinden şu an genelde yalnız dolaşıyor. Bazen de ördeklerle dolaşıyor (Çirkin ördek yavrusu ama bizim gözdemiz). Elimizle meyve verdiğimizde mesafeyi ayarlayamıyor, elimizi gagalıyor. Bir de su içerken kafasını diğer tavuklara göre çok daha geriye atıyor.

Uzun bir süre kendi etrafında dönerek yürüdü. O durum şu an geçti.

Kendini temizleyemiyor. Diğer tavuklar pırıl pırılken, bunun kafası bile çamurlu olabiliyor.

1,5 ay önceki fotoğrafı. Ördeklerle yaşıt.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sakagun : 29-08-2012 saat 09:35
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 15:42   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tömürcek Mesajı Göster
Sayın murat özkan abi bu işte bir yanlışlık var civcivleriniz hastalığa yakalanmışlardır ördekler çok dayanıklı olduğu için onlar hastalık kapmamışlardır. Çünkü babaannem yıllardır tavuğun altına ördek tavuk yumurtasını karışık koyar ördekle civcivlerimiz hep tek tavuğun arkasında gezerler babaanneme neden karışık çıkarıyorsun bunları dediğimde ördek yem yerken çok döker ağzından yerdekileri de beğenip yemez yere dökülenleri civcivler topluyor diye öyle yaparım der ve bu yıllar yılı da böyledir.
dediğinizde mantıklı aslında ikiside aynı yerde büyüse mantık alıyor dedimya ikiside farklı yerlerden gelme

yinede inşallah sizindediğiniz gibi ben yanlış bilgi toplamışımdır **** dışardan gelen başka bir hastalık olmuşdur yinede kulak arkası etmeyin

Eski 29-08-2012, 15:44   #6
Yeni Üye

inşallah babağışıklık kazanmışlardır

Eski 29-08-2012, 15:45   #7
Yeni Üye

şunuda unutmayalım herhangi bir hastalığı atlatmış herhangi bir hayvanı sağlıklı hayvanlarla karıştırırsak tekrar o mikrobu canlandırmış oluruz.

Eski 29-08-2012, 15:46   #8
Yeni Üye

teşekkürler
birdahakine dikkat edicem

Eski 29-08-2012, 15:47   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Geçmiş olsun, önemli bir bilgiyi paylaştınız.

Yanlız konu adlarını yazarken içerikle uygun olmasına özen gösterir misiniz?
Başlığınızı değiştirdim.

"DİKKAT...Tavuk yetiştiricilerinin DİKKATİNEE!!!!!" cümlesi çok kapsamlı, oysa siz belli bir konuda yetiştiricileri bilgilendiriyorsunuz.

birdahakine dikkat edicem

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024