agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=58)
-   -   Cereus, Epiphyllum oxpetalum (Night Blooming Cereus)-(Bir Gecelik Gelin) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6527)

myndos 10-11-2008 21:12

Cereus üzerine 2

5 Eklenti(ler)
Eklenti 52488

Kokusu son derece hafif olmasına rağmen insanı mest eden cinstendi.
Sabaha kadar başında hayranlıkla bakakalmıştık.

Ve gece yarısı açan çiçek sabaha tekrar kapanacak.

Eklenti 52489

Bir gecelik gelin yani...
Çok kısa bir yaşamı olduğu için hüzünlü olsada adı kendisine çok yakışmış.
Bu isme ilk defa bu forum'da rastladım, yazan arkadaşa müteşekkirim.

Aynı bitkiye ait bahçedeki köşede açmakta olan başka bir çiçeğin görüntüleri...

Eklenti 52490

Eklenti 52491

Eklenti 52492

günebakan 10-11-2008 21:15

Bu kadar güzel bir çiçekten iki yaprakta bana düşermi acaba sayın Myndos eğer düşerse çok mutlu olurum:)

vayvayvay 10-11-2008 21:27

Harika...Zevkle seyrettim. Güle güle büyütün. Tek kelime harika.Ne kadar zarif...

myndos 10-11-2008 21:28

Cereus üzerine 3

3 Eklenti(ler)
Güzel sözleriniz için teşekkürler Günebakan.

Eklenti 52494

Mesajımın sonunda şunları da eklemek isterim...

Ressam olan eşime de ilham kaynağı oldu Cereus.

Eklenti 52495

Çiçek kapandıktan sonra yaprağın üzerinde başaşağı kuruyor, bitkiden (kendiliğinden) düşünce kuru bir çiçek olarak dekoratif amaçla da kullanılabiliyor.

Eklenti 52496

Sevgi ve güzellikler ile kalmanız dileği ile.

myndos 10-11-2008 21:48

Takdiri paylaştığınız için teşekkürler Vayvayvay.

Ulaştırma imkanı olur ise yapraklardan tabi ki size de düşer Günebakan.

günebakan 10-11-2008 21:51

valla ödemeli kargoyla olabilir bence sayın Myndos:)

myndos 10-11-2008 22:21

Kargo teslim adresinizi bildirirseniz uygun zamanda birkaç yaprak gönderebilirim Günebakan.

günebakan 10-11-2008 22:24

Sayın Myndos özel mesaj bölümünüz olmadığı için adresimi burdan yazıyorum şimdiden teşekkürler:)

hypnoposion 11-11-2008 00:40

Yorumları ve fotoğrafları zevkle inceledim ve bir ek de ben yapmak istedim.Yabancı bir sitede bir gecelik gelin çiçeğini kapanmadan önce koparıp çiçek muhafaza sıvısı ile birlikte cam vazoya koymuşlar.Amerika'da 49.95$ a satılan çiçek muhafaza seti ile tüm çiçekler yıllarca göz önünde dekoratif olarak duruyor.Düşünce olarak güzel geliyor kulağa.İşte bir gecelik gelin çiçeğinin muhafaza sıvısı içindeki görüntüsü,ben bayıldım doğrusu.
http://i13.photobucket.com/albums/a2...gCereus-15.jpg

myndos 11-11-2008 17:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 313716)
Sayın Myndos özel mesaj bölümünüz olmadığı için adresimi burdan yazıyorum şimdiden teşekkürler:)

Yaprakları belirttiğiniz adrese bugün akşamüstü kargo ile gönderdim.
Takip ederseniz kargo'ya ulaşabilirsiniz.

Kaktüsünüzün sevgi ve güzellikler ile büyümesi dileği ile, not olarak şu bilgileri de ileteyim. Güneşi sever (direkt değil), rüzgardan hoşlanmaz, sevilmeyi sever ama çiçek tomurcuklarına pek dokunmamaya gayret gösterin.

Kolay gelsin

cevreizcisi 11-11-2008 17:49

merhaba bende de sadece bir gece açan çiçeğim var ama soğanlı ben onu tesadüf icabı dışarda çiçek gezdirip satan bir kişiden almıştım ve hiç bir çiçekcide rastlamadım.Satıcının bana söylediği kadarıyla zambak dedi adına ,yaz zambağı,beyaz renkli,her dalda 5-7 çiçek açıyor ama hepsi birden değil.akşam saatlerinde açıyor diğer gün o ölürken yenisi açıyor ,ama muhteşem kokusu var,evin tamamı nefis bir kokuyla doluyor,bu arad resim eklemyi bulamadım **** yanlış yerler mi baktım acaba yoksa resimleri eklerdim

günebakan 11-11-2008 17:50

Çok teşekkür ederim sayın Myndos :)

myndos 12-11-2008 08:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 314338)
Çok teşekkür ederim sayın Myndos :)

Güle güle büyütün sayın Günebakan.

fevziye 14-11-2008 17:24

Merhabalar sevgili myndos, gerçekten bir gecelik gelini çok güzel anlatmışsınız. İnanın eklediğiniz fotoğrafları görünce sanki çiçek yanımdaymış gibi kokusunu duydum. Harika bir şekilde açmış.

myndos 15-11-2008 08:47

Anlatım konusunda cesaret verici sözleriniz için teşekkürler sevgili Fevziye. Cereus'un güzelliğini sizlerle paylaşabilmek mutluluk verici.:)

Oğuzhan 15-11-2008 09:07

Sevgili Myndos ,
Çok güzelmiş.:)

myndos 15-11-2008 10:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan (Mesaj 316413)
Sevgili Myndos ,
Çok güzelmiş.:)

Gerçekten çok güzel sevgili Oğuzhan. Açmasını görmek çok heyecan verici. Göremeyip kaçırmak kahredici.
Cereus'la üzücü birkaç anım da var, onları da aktarmak isterim. Bir seferinde bitkide oluşan tomurcukları seveyim dedim elimde kaldılar. :(
Bir başka sefer çiçek olgunlaştı, olgunlaştı, ha açtı ha açacak. Bu gece mi açar, yarın akşam mı? diye heyecan içinde beklerken o gece biraz erken yatasım tuttu. Sabah bir uyandım bizimki başaşağı değil mi! Gece yarısı açmış ve ben kaçırmışım. Çiçeğin başında neredeyse yas tutarken, eşim 'Bir görmeliydin, yine müthişti' demezmi... Yorgun olduğum için beni uyandırmaya kıyamamış :mad: Ne kadar hüsrana uğradığımı tahmin edersiniz herhalde.

Oğuzhan 15-11-2008 13:08

Benim de yetişkin bulmam lazım .:)

fevziye 15-11-2008 13:46

Sevgili myndos, rahmetlik babamın görevi nedeniyle İskenderun'daydık. Bu çiçeği orada tanıdık. O zamanlar çok küçüktüm, ama anne ve babamın bitki sevgisi hepimizi sarmıştı. Bir gecelik gelin çiçeği açacağı zaman mahalledeki komşular bizde toplanırlardı ve hep beraber çiçeğin açışını izlerdik. Biz çocuklara da büyük değişiklik olurdu. İskenderun'dan İstanbul'a gelişimizde çiçeklerimizde bizimle geldi. Buraya geldikten sonra bir gecelik gelin ancak iki sefer çiçek açtı, o zamandan beri bir türlü çiçek açtıramadık. Babam rahmetlik olduktan ve annem hastalandıktan sonra kaybolmaması için çiçeği ben aldım, özenle bakmama rağmen bir türlü çiçek açmıyor. Acaba kullanmamı tavsiye edeceğiniz bir vitamin var mı?

myndos 16-11-2008 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fevziye (Mesaj 316520)
Sevgili myndos, rahmetlik babamın görevi nedeniyle İskenderun'daydık. Bu çiçeği orada tanıdık... , İskenderun'dan İstanbul'a gelişimizde çiçeklerimizde bizimle geldi... , o zamandan beri bir türlü çiçek açtıramadık..., Acaba kullanmamı tavsiye edeceğiniz bir vitamin var mı?

Sevgili Fevziye,
Çiçekler ve meyve ağaçlarımız için, yılda 1 kere biraz doğal hayvan gübresinin dışında herhangi bir vitamin kullanmıyorum.
Cereus İstanbul'da yetiştirilemiyor galiba. Birkaç sene önce kardeşim de yetiştirmeye çalıştı. Balkonuna koydu olmadı, içeri aldı olmadı. Bırakın çiçek açmayı yapraklar bile sağlıklı bir şekilde gelişemedi. Biraz genişçe olması gereken ana yapraklar daracık uzun kollar halinde uzadı durdu, üzerinde yan yapraklar açmadı. Biraz kötü haber ama İstanbul havası yaramıyor galiba. Belki sera'da yetiştirilebilir.

kaktüs 03-04-2009 10:49

Cereus ta burada sadece iki üyede var göründüğüne göre, belki de kaybolmaya yüz tutan türler arasında sayılabilir..

Kaktüs türlerinin çiçek açmaları beni hep cezbetmiştir. Çiçeğiniz muhteşem sn mydnos.. Mutlu günlerde açışını izlemenizi dilerim.

fevziye 03-04-2009 18:38

Merhaba. Sevgili Myndos cereus'unuz ne alemde? Yeni çiçekleri var mı? Bendeki hala çiçeklenmedi. Gözünün içine bakıyorum ama yok. Anlamıyor bir türlü. :o

kemut_kemut 03-04-2009 19:34

Arkadaslar bende cereus celik arıyorum verebilecek var mı acaba?

myndos 05-04-2009 13:06

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,
Bendeki cereuslar iyi durumda. (Yaz sonu 2 ayrı saksı yapmıştım). Kışı, rüzgar ve soğuğa maruz kalmadan içeride geçirdiler. Mart sonu budayıp yaprakları talep eden arkadaşlara gönderdim. Dilerim onlarınki de tutar, cereuslar çoğaldıkça çoğalır.

Geçen seneki sürgün epey boy attı (fotoğrafta elektrik düğmesinin yanındaki), üzerinde dal olacak kılcallar çoğaldı, eski yaprakların da sağlığı yerinde. Yeni açan yaprak veya çiçek yok ama bitkiler dibinden yeni sürgünler verdi. Çiçeklerini Ekim ayı içinde göreceğiz inşallah.

kaktüs 05-04-2009 23:37

:) Bu seneki budamanızı kaçırmışız sanırım...
Büyüme hızı nedir bu bitkinin?

myndos 06-04-2009 11:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 393826)
:) Bu seneki budamanızı kaçırmışız sanırım...
Büyüme hızı nedir bu bitkinin?

Bitkinin dibinden sürgün (boynuz) verip, yaklaşık 1m uzunlukta tepe noktasına ulaşıp, üzerinde dalların oluşacağı kılcalları vermesi süresi yaklaşık 6 ay.
Dallar üzerinde yaprakların oluşması yaklaşık 3-4 ay. Eski yaprakların yanında çiçek tomurcukları oluşmasından sonra çiçeğin açması yaklaşık 3 ay sürüyor.
Bitki dışarıda ise süreler hemen hemen aynı fakat boynuz uzunluğu ve yaprakların büyüklüğü yaklaşık 2 katı oluyor.

Güngör Salman 28-04-2009 22:03

3 Eklenti(ler)
Merhaba bu da benim bir Gecelik gelin'im yeni geldi.

Koyu yeşil 30-04-2009 14:57

Sayın Myndos, çiçeğe hayranlığımız bir yana, eşinizin yaptığı resim ne kadar güzel. Dikkatle bakılmazsa resim olduğu anlaşılmıyor nerdeyse. Çiçeğin gerçek görüntüsünden ayırmak çok zor. Çok beğendim, ellerine sağlık eşinizin.

myndos 01-05-2009 22:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil (Mesaj 410914)
Sayın Myndos, çiçeğe hayranlığımız bir yana, eşinizin yaptığı resim ne kadar güzel. Dikkatle bakılmazsa resim olduğu anlaşılmıyor nerdeyse. Çiçeğin gerçek görüntüsünden ayırmak çok zor. Çok beğendim, ellerine sağlık eşinizin.

Hepimiz adına çok teşekkürler... ;)

myndos 05-05-2009 12:39

[QUOTE=Koyu yeşil;414068]Sayın Lemis, Myndos bitkim için yapmayı planladıklarımı paylaşmak isterim. Yanlışım varsa düzeltir misiniz:
QUOTE]

Sayın Koyu yeşil, orman toprağı ve inek gübresi yeterli sanırım. Kum ve sıvı gübrenin gerekli olduğunu sanmıyorum. Bilgim eksik olabilir, faydalı olduğunu söyleyecek arkadaslar varsa bilgilerini ben de paylaşmak isterim.
Bütün gün doğrudan almamak kaydı ile güneşten çok hoşlanıyor. Soğuk ve rüzgarla arası hiç iyi değil.
Kışın camekanlı bol güneş alan oda fikri harika.
Bitkinizi sevgi ve güzellikle büyütmeniz dileği ile, kolay gelsin.

Koyu yeşil 05-05-2009 12:46

Teşekkürler Myndos.

myndos 05-05-2009 15:42

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zelish
Myndos, Dün gece forumunuzu okumuştum. Cereus u ilk defa tanıma fırsatım oldu .........yaprağını nasıl koparacağımı bilemediğim icin size sorma gereğini hissettim.
Yaklasık 30-40 cm uzun yaprakları var, her bir yaprakta kucuk 3-4 cm lik yaprakcıklar da var.
Şimdi hangisini koparayım ben ?? :(:(:(

Bu arada google da arastırma yaparken bir resimde o uzun yaprakları 8-10 cm uzunlugunda dilimlemişler ??!!! çok şaşırdım,
sizce mümkün mü ?
Konu ile ilgili beni biraz olsun aydınlatırsanız, yarın gidip bir yaprak alacağım.
:D

Sevgi ve saygılarımla
Zeliş

Merhaba,
Cereus'u uzaklarda ararken yanınızda bulmuşsunuz, demek ki o da size gelmek istemiş.;)
Uzun olan yaprakların birini, yan yaprakları ile birlikte kesip (kalın olan sap kısmını da biraz alarak - eklediğim fotoğrafta kırmızı çizgi ile gösterildiği gibi), torf nevi yumuşak bir toprak bulunan orta boy bir saksıya ekebilirsiniz. Yan yapraklar çok küçük ise kestiğinizde köklenmesi zor olabilir. Eski ve bozuk bir yaprağı da köklendirebilirsiniz. Yalnız yaprağın dibinde biraz da olsa sap olmazsa yaprak çürüyor. Yani yapraktan ziyade saptan köklenerek boynuz veriyor. Toprak nemlice ve saksı güneş gören bir yerde olmalı.
Dilimlenmiş yaprak uygulaması hiç duymadım, ne işe yaradığını söyleyemiyeceğim.
Sevgiyle

Güngör Salman 05-05-2009 15:54

Merhaba myndos bende 1-2 yaprak tam ortasından kırılmıştı onlarıda toprağa batırdım bu gün baktımki onlarda köklenmiş bu normalmi? ama ana gövdede hala hareket yok.

zelish 05-05-2009 15:55

Teşekkür ederm Sn. myndos,

fotoğrafa tekrar bakacağım, bulursam ekleyeyim hemen. :)

myndos 05-05-2009 16:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 414308)
Merhaba myndos bende 1-2 yaprak tam ortasından kırılmıştı onlarıda toprağa batırdım bu gün baktımki onlarda köklenmiş bu normalmi? ama ana gövdede hala hareket yok.

Merhaba,
Yaprağın kırık olması önemli değil.Çürümeden (yani kevgir gibi tel tel olup kurumadan) köklendi ise sürgün verebilir. Gövdeyi ne zaman ekmiştiniz? Geçen yıl yaz sonu falan ise bu aylarda boynuz vermesi gerekirdi sanırım. Birçok arkadaş İstanbul'da pek iyi netice alamadı. Fotoğraf eklerseniz memnun oluruz.

Güngör Salman 05-05-2009 21:35

Sayın Myndos 58 no lu mesajda var fotoğrafı ben bunları dikeli 3 ay kadar oldu teşekkürler.

myndos 05-05-2009 22:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 414614)
Sayın Myndos 58 no lu mesajda var fotoğrafı ben bunları dikeli 3 ay kadar oldu teşekkürler.

58 nolu mesajınızdaki fotoğraflara yeniden baktım. Görünürde gelişme belirtisi henüz yok gibi. Sabırla beklerseniz belki sürpriz yapabilir...:confused:

Güngör Salman 05-05-2009 22:39

Teşekkür ederim Sayın myndos inşallah:)

myndos 05-05-2009 22:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı (Mesaj 177260)
... Gece açan cereus'tan sadece iki yaprak tırtıklamıştım, yeğenimin saksısından, onları da ben köklendirip büyütmeye çalışıyorum.
Bu arada bir not: O da açtığını görmemiş.:(

Sayın Balıkçı, forum konusunu siz açmışsınız.., süregiden mesajlara fazla katılmıyorsunuz.., sizin yapraklar nasıl gidiyor?

zelish 05-05-2009 23:54

1 Eklenti(ler)
Sn Myndos,

bahsettiğim fotoğraf işte bu,
1 yapraktan tam 4 tane cereus yavrusu :))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024