agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=58)
-   -   Kaktüs çeşitleri (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1685)

ferdi binici 17-01-2007 23:21

Kaktüs çeşitleri

1 Eklenti(ler)
Crassula lycopodioides'lar ufak sarı çiçekler açarlar.

bonsade 04-02-2007 09:47

1 Eklenti(ler)
Çiçek açarmı dersin.

bonsade 04-02-2007 09:55

1 Eklenti(ler)
Muhteşem ikili.

ferdi binici 07-02-2007 21:32

gönderdiğin önceki fotoğraftaki Cereus muhtemelen açar.Tam bilmememin nedeni hiç fotoğrafını görmedim ama büyük bir ihtimal açıyordur.

uyar11 07-02-2007 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş (Mesaj 72324)
Çiçek açarmı dersin.

15 nolu resimdeki kakktusun (Cereus peruvianus cristata) cicek acmasini beklemesen daha iyi edersin:(
17 nolu resimdeki ise ustteki Mammillaria gracilis alttaki ise Chamaecereus silvestrii
Saygilar,

ferdi binici 07-02-2007 23:45

1 Eklenti(ler)
Uyar Bey affınıza sığınarak sanki crestata değilde monstruosus gibi geliyor bana bilmem yanlış mı düşünüyorum?
çiçek konusunu dediğim gibi hiç görmedim.Ama adında mı yanlışlık var bilmiyorum gönderdiğim fotoğraftakinde çiçek var.

bahcıvan 08-02-2007 10:57

Sayın ferdi bey ikisi aynı kaktüs değil. 15 nolu mesajda ki kaktüsten bende vardı. 10 yıl gibi bir süre baktım fakat hiç çiçek açmadı. Bir kış sonu onu kaybettim :(

ferdi binici 08-02-2007 13:03

İsim olarak google aratırdığınızda her iki kaktüste çıkıyor ben bu yüzden sordum.Hani Uyar Bey bilir diye.Bendede iki türden var.Daha genç olduğu için çiçek açmadılar.Görünüş olarak farklı olduğunu bende biliyorum.İsim konusunda bazen böyle yanlışlıklar olabiliyor Uyar Bey kaktüs hakkındaki bilgilerden yararlanmak için fotoğrafı gönderdim

uyar11 08-02-2007 18:52

Sevgili Ferdi,
Ben cicek acmaz demedim, cicek acmasini bekleme dedim. Hele ki saksinin icinde ise bu kaktus. Cereus cesitleri cok guzel buyuk cicekler acar ama once agac buyuklugune ulasmasi lazimdir. Bunun icinde cok guclu kok sistemleri vardir ve cok derinlere kadar inebilir.
Ayrica biliyorsun cristata; kaktuslerdeki genetik bozukluktur. Bazi cristata turleri cok ender rastlanir ve oldukca pahalidirlar ve cogunlukla asilanarak cogaltilirlar.
Son yillarda en populer olan ise Euphorbia lactea cristata dir.Cinlilerin eline gecene kadar cok pahali idi ama simdi hemen hemen herkezin elde edebilecegi bir bitki oldu.
Birde cristata larda doku bozuklugu ne kadar siksa buyume o kadar yavas ve ciceklenme de o kadar gec olur. Mesela senin gonderdigin foto daki Cereus peruvianus de bir cristata olup doku bozuklugu fazla sik olmadigindan buyumesi ve cicek acmasi fazla gec olmamis.
Botanikteki gecerli adi budur ****** senin dedigin de dogrudur, bu isimle de adlandirilir. Biliyorsun ayni kaktuslerin birden fazla isimleri vardir ve birbirinden farkli sanilsa da aslinda ayni kaktustur.
Ornegin 17 nolu resimdeki alttaki kaktuse Lobivia silvestrii **** Echinopsis chamaecereus de diyebiliriz Her ucu de dogru olmasina ragmen su an gecerli olani Lobivia silvestrii dir. Eger google da bu isimle ararsan cok degisik kaktuslere de rastlayabilirsin ama bunlarin hepsi birer hybrid olup cogunlukla lobivia **** echinocereus ler ile yapilmis capraz dollemelerdir.
Umarim birazcikda olsa aciklayici olmusumdur.
Saygilar,

bonsade 12-02-2007 07:37

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar kaktülerimle ilgilenmeniz beni çok sevindirdi.bilgilendim.Zaman zaman çeşitlerini fotoğraflayacağım.İsimlerini ve çiçek açma zamanlarını öğrenmek çok güzel.

uyar11 12-02-2007 17:46

Notocactus leninghausii, Parodia leninghausii, Eriocactus leninghausii
Hangisini beyenirsen o olsun kaktusunun ismi

ferdi binici 12-02-2007 19:00

1 Eklenti(ler)
çok güzel sarı çiçekler açar tabii biraz büyümesi gerekir

Ali H. ALI 16-02-2007 13:37

4 Eklenti(ler)
Herkese iyi gunler, gectigimiz pazar gunu sabah yuruyusu yaparken, mahallede bir evin onunde bu kaktuse rasladim. Iki metre kadar bir boyu var, govdeler de isebircok cicek tomurcugu vardi, govdeler uzerinde hic tam acilms cicek yoktu. Eve gidip fotograf makinemi alip resimler cektim. Aksam uzeri bir daha ugradigimda ciceklerin kimisinin acilmaya basladigini gordum ve resim cektim.
Ciceklerin buyuklugu orta boy bir enginar buyuklugundedir. Bu kaktusun ismini bilmiyorum, sanirim isim konusunda sayin Uyari11 ve sayin Ferdi Birinci bizi aydinlatacaklar,
Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Eklenti 7282

Eklenti 7283

Eklenti 7284

Eklenti 7285

ferdi binici 16-02-2007 14:29

Cereus

Adı Cereus jamacaru ülkemizdede yaygın bir türdür.Soğuğa dayanıklılığından dolayı dışarıda da bakılabilir.Ama sert kıştan korumak için üzeri kapıtılabilir.Bendede aynısı var Bende böyle bir bahçe içinden yavru almıştım.Çoğaltılmasıda kolaydır.

bottistar 05-05-2007 17:35

5 Eklenti(ler)
Herkese merhaba ! Dün bir kaç yavru sukulent elime geçti ve isimlerini öğrenmek istiyorum. Resimlerin arasında bir de Euphorbia Trigona var. Daha önce bir komşumuzdan almıştım fakat balkonda tutmadı, sanırım güneşten dolayı yanmış olabilir. Çünkü evin güneş almayan ve çok aydınlık olmayan bir kısmında duruyordu anne bitki. Ben ise alıp direk balkonda diğer bitkilerin yanında yaşatmaya çalıştım, tabi bol akşam güneşi. Sanırım sorun oydu, bu sefer yavaş yavaş güneşe çıkarmayı düşünüyorum. Komşu bana "onu dikmeden önce sütün içinde bekletmen gerekiyordu galiba" demişti, ben de "hiç sanmıyorum" demiştim. Kısaca ne yapmalıyım beni aydınlatın :) Bir resim daha yollayacağım şimdi resim kapasitesini doldurdum. Bitkilerin isimlerini öğrendikten sonra kendim araştırmaya çalışırım tabi, ama yine de zahmet olmazsa nasıl toprak isterler, biliyorsanız yazabilir misiniz ?

bottistar 05-05-2007 17:41

1 Eklenti(ler)
Tamamdır. Son resmi de ekledim. Selamlar...

Ophrys 20-05-2007 14:40

1 Eklenti(ler)
Adını ya da türünü bilmiyorum ama bu da benim kaktüsümden bir detay.

Kagan 20-05-2007 23:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bottistar (Mesaj 101772)
Herkese merhaba ! Dün bir kaç yavru sukulent elime geçti ve isimlerini öğrenmek istiyorum.

bottistar; senin aldığın bitkilerden iki tanesinden ben de geçenlerde aldım. 41. mesajdaki fotoğrafları üstten aşağı doğru numaralandırırsak, 3 ve 4. fotoğraflar benim bitkilerin aynısı. Ben de merak edip bir araştırmış ve şu adlara ulaşmıştım (ama kesin değil):

3. Fotoğraf: Sedum adolphii (?)
4. Fotoğraf: Sedum rubrotinctum

Sukkulentlerde kaktüs toprağı (1 ölçü toprak + 1 ölçü dere kumu) kullanabilirsin. Ama torf kullanma. Ben Mineflora'dan satın aldığım toğrağa dereden getirip yıkayıp eldiğim kumu 1 + 1 ölçüsünde karıştırdım ve kullandım. Şimdilik bir sorun yok.

Sukkulentler ile kaktüslerin bakımı genel olarak aynı. Toprakları kurumadan (sadece dış yüzü değil toprağın içi de mümkün mertebe kurusun) su verme. Eğer yapraklarda büzüşme olursa suyu biraz artırırsın. Bir kaktüs gübresi alıp üzerindeki talimata göre sukkulentlerinde kullanabilirsin.

Sevelim 20-05-2007 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 106284)

Sevgili Ada bu bir "kaynana topuzu". Latince adını bilmiyorum. Sadece bir gün açan çoook güzel çiçekleri vardır ama sabah açar akşama solar.

papatyam 21-05-2007 08:24

Adacığım,
o tüylü yerlerden bir uzantı çıkacak ve çiçek açacak çok güzel oluyor çiçeği ve hafif te olsa hoş bir kokusu var :) daha sonra oralardan yumru verecek :)

Alıntı:

papatyam 21-05-2007 08:45

1 Eklenti(ler)
Bunlarda benimkilerden bir kaç tanesi

Oğuzhan 21-05-2007 08:46

Alıntı:

Küçük olduğu halde açıyor.:)

papatyam 21-05-2007 08:52

1 Eklenti(ler)
Bunları henüz bölmedim hepsi bir arada 7-8 çeşit var şimdilik hallerinden memnunlar :)

bottistar 27-05-2007 15:40

Tesekkur ederim Kagan. Bir de, kaktus gubresi yerine yanmis koyun gubresi kullansak nasil olur ?

Kagan 27-05-2007 18:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bottistar (Mesaj 109740)
Tesekkur ederim Kagan. Bir de, kaktus gubresi yerine yanmis koyun gubresi kullansak nasil olur ?

Kaynaklarda kaktüsler ile etli bitkilerde (sukkulent) hayvan gübresi kullanılmaması gerektiği, kullanıldığında bitkilerin zarar görecekleri ifade ediliyor.

Kaktüsler yavaş büyüyen bitkiler olduğu için azot ihtiyaçları öteki bitkilere göre daha düşük. Bu düşük azot oranını ise, özel kaktüs gübrelerinde yakalamak mümkün.

Phin 28-05-2007 16:56

Ferocactus

1 Eklenti(ler)
Diğer başlıkta adının Ferocactus olduğunu öğrendim. Çok badireler atlattı ama yeni evimizi sevdi. ;)
birinci resim:

Phin 28-05-2007 16:57

2 Eklenti(ler)
ikinci ve üçüncü resim :

ferdi binici 28-05-2007 18:27

merhaba adında bir yanlışlık var galiba adı Echinopsis oxygona .ülkemizde çok bulunan bir türdür.

bottistar 28-05-2007 18:34

Tekrar teşekkürler Kağan. Bu arada echinopsisin çok güzel çiçekler açmış Phin. Resimlere bakmaktan çok keyif aldım. Hepinize iyi günler...

Phin 28-05-2007 18:38

Teşekkürler cevaplar için,
Ben fotoğrafları göndermek için bu bölümü detaylı incelemeye gayret ettim. Ama kaktüs dünyası oldukça büyükmüş. :)
Ne olsa insan bitkileri çiçek açınca müthiş heyecanlanıyor. Ben de kendimi paylaşmaktan alamadım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024