agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2009, 16:53   #691
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Resimleri bilgisayarda buldum.1.resim 07.06.2007,2.resim 09.12.2007 tarihinden

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2010, 15:56   #692
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Difenbahya ya Yılbaşı Çiçeği aşısı

1214 nolu mesajda işyerimde bulunan difenbahyaya yılbaşı çiçeği aşıladığımı belirtmiştim. Aşılanan yılbaşı çiçeğinin genel durumunda gelişme olmasada kötüye gidişte olmadığı için bugün bir başka yılbaşı çiçeği lobunu eski aşıya yakın bir bölgeye aşıladım.

Aşı için difenbahya gövdesinde yılbaşı çiçeği lobunun girebileceği kadar bir yer açtıktan sonra yılbaşı çiçeği lobunun alt kısımlarının yüzeylerini alarak sulu kısmı ortaya çıkartıyorum. Böylece lobdaki sulu kısım ile difenbahya gövdesindeki sulu kısım arasında kaynaşma sağlamayı hedefliyorum.

İlk fotoğraf ilk yaptığım aşı, ikinci fotoğraf ikinci aşı, son fotoğraf ise her iki aşının birlikte görünümü. Aşı birleşme noktalarındaki karartılar ise toprak. Aşı yerinin hava almaması ve kaynaşmanın daha iyi olması için.

Henüz bu aşı ile ilgili yorum alamadım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen skaraca : 03-01-2010 saat 15:57 Neden: Düzeltme...
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 12:44   #693
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Benim yılbaşı da annemin bakımı sayesinde bir yılda gelişip açtı İlk geldiğinde üstündeki iki-üç tomurcuğu dökmüştü, bütün sene boyunca gelişti ve toparlandı, yılbaşını tomurcuklu geçirdi. Bugünse tomurcuklar açılmaya başladı

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 13:28   #694
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Sn. Nariel yılbaşınızın rengi ne güzel öyle.
skaraca difenbahya'ya yılbaşı aşılamanız çok ilginç. Doğrusunu isterseniz nasıl olacaklarını çok merak ettim. Gelişmelerini ara ara gösterirseniz mennun oluruz.

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 19:52   #695
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın Fevziye,

Değişik bir uygulama olsun istedim. Yıllar önce görmüştüm, yılbaşı çiçeği aşısını ve bana çok ilginç gelmişti. Ancak o gördüğüm aşının yapıldığı kaktüs türü olmadığı için değişik bir deneme yapmak istedim ve sulu gövde yapısı nedeniyle difenbahyayı seçtim. Gerçi her iki bitkinin ait oldukları tür farklı ve farklı türlere aşı yapılmayacağı belirtilmiş ise de bir denemiş olurum diye düşündüm.

Yaklaşık 8-9 gün oldu ilk aşıyı yapalı. Herhangi bir olumsuzluk veya loblarda buruşma şimdilik görünmüyor. Aşıların ve aşı yerlerinin genel görünümü iyi.

Eski 10-01-2010, 21:24   #696
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Sn.skaraca çalışmalarınızı bende merakla takip ediyorum umarım başarıyla sonuçlanır.
Sn.Nariel yılbaşı çiçeğiniz çok güzel açmış, ayrıca rengide çok güzel güle güle büyütün.

Benim yılbaşı çiçeğimle ilgili bir sorunum var senelerdir ilk kez tomurcuk verdi ve 1, 2 tane açtı, ancak tomurcukların çoğu kurudu, saksının birinde hiç tomurcuk kalmadı daha çok minikken kaybettim nedeni **** nedenleri ne olabilr?

Düzenleyen asya- : 11-01-2010 saat 16:21 Neden: hatalı yazım
asya- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 13:26   #697
Yeni Üye

Benne's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Galeri: 7
Thumbs down

merhaba arkadaşlar
fotoğrafta görünen yılbaşı çiçeğimi bir tanıdıktan aldığımda tek yapraktı. zamanla 3 yaprak çıkardı (fotodaki tek yapraklı hali) onlar da büyüdüler. fakat şu anda tüm yaprakları dökülmüş durumda. nedenini anlayamadım. çok fazla sulamamaya dikkat ediyorum. acaba saksısı küçük gelmiş olabilir mi? yardımlarınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

Benne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 15:32   #698
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Aldığım üç yılbaşı çiçeğimdeki gövdeler ikili hatta üçlü. Acaba ayırsam erken mi olur; baharda mı yapsam bu işi?

Ayrıca sayın skaraca,
merakla bu denemenizi takip edeceğim; ilginç. Başarılar.......
Acaba farklı iki renk birbirine aşılansa nasıl olurdu. Ebruli mi
Biraz daha büyüdüklerinde denemeğe değer aslında. Ya da deneyen varsa bilgilendirirse sevinirim.
Herkese bol çiçekli günler.......

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 18:00   #699
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2007
Merhaba birçok forum kullanıcısının yılbaşı çiçeklerinin resimlerine baktım .Birçok kullanıcı yılbaşı çiçeklerini kendi çapından büyük saksılarda yetiştiyor bu çiçek açma problemlerinin başında gelir. Çok köklenirse ona göre bir saksı seçilebilir.

*Yılbaşı çiçeği serin ortam çiçeğidir o yüzden oda sıcaklığı ters etki yapar ona tomurcukları az olur çiçek açar kısa sürede kapatır.Çiçeğin sulaması yazın çiçekliyken bolbol sulayın çiçeklerini döktüğü vakit sulamayı azaltın ki su zarar vermesin çiçeğe.Tomurcukları olduğu vakit yerini değiştirmeyin genellikle bütün içmekanlar için geçerlidir bu adapte olamaz yerine bitki .Sulama yaparken besin vitamini de koyabilirsiniz suyun içine. Gübre takviyesini bu büyük alışveriş merkezlerinde satılır kaktüs gübresi var o gübreyi aralık- şubat arası 15 günde bir uygulayın. Toprağını zaten biliyorsunuzdur 6 ayda bir değişim yapabilirsiniz. Direk güneşten uzak tutun aydınlık ortam olabilir.
*İtalyan üreticilerin bir lafı var bitkileri yıkayın derler yani bundan kasıt mesela içmekan için yılbaşı çiçeği içn sürekli sabaha karşı akşam vakti yapraklarına su püskürtmek . Bunu bir bitkiyi insan gibi düşünün insanın nasıl vücudunun gözenekleri varsa bitkilerin de bunları açmak için daha zihinde bir vücut elde etmek için yapraklarına su püskürtmek demek onların gözeneklerini açmak demek bitki kendini toparlar sizde buna gözlerinizle şahit olursunuz. Bu dediğimi bütün bitkiler için özellikle içmekan bitkileri için deneyin . Belki söylenmiştir ama yine de hatırlatmakta yarar vardır .

İyi çalışmalar.

lolla beğendi.
Erdinc_ist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 21:30   #700
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın Asya-

Yazdıklarınızdan tam anlaşılmıyor ama yılbaşı çiçekleri yer değişikliğini, hele çiçeklenme döneminde hiç sevmiyor. Ben ilkbahardan itibaren kuzey taraftaki balkonda gölgede tuttuğum yılbaşı çiçeğini, üzeri tomurcuklandıktan ve bir kısım tomurcukları irileştikten sonra salona aldım. İrileşen tomurcuklar çiçeğe döndü ancak küçük olan tomurcuklar büyümeyi durdurdu ve sonrasında kuruyarak düştü. Eğer sizde yer değişikliği yapmış iseniz çiçeklerin dökülmesi o nedenle olabilir.

Difenbahyaya yılbaşı çiçeği aşıma gelince... İkinci aşıda herhangi bir gelişme yok ise de olumsuz bir durumda yok. Kendi gövdesinde imiş gibi sağlıklı bir şekilde duruyor. İlk yaptığım aşıya gelince (1233 nolu mesaj ilk fotoğraf), yılbaşı çiçeğinin uç kısmından yaklaşık 1 cm kadar difenbahya gövdesine girecek şekilde aşı yapmıştım. 9 Ocak'ta işyerine gittiğimde, ilerde büyürse bu şekilde taşımaz diye düşünerek aşıyı çıkartıp, yeniden daha derin difenbahya gövdesine girecek şekilde aşıyı yenilemek istedim. Aşı tutmuş olduğundan zorda olsa yılbaşı çiçeğini difenbahyadan ayırdım. Difenbahya aşı yerini yeniden ıslak bölgeyi görecek şekilde kazıdım. Yılbaşı çiçeğini de daha uzun bir şekilde yüzeysel olarak kestikten sonra difenbahya gövdesine yerleştirdim. İl dışında olduğum için çarşamba günü Eskişehir'e döndüğümde aşı yapılan lobun buruşup kurumaya başladığını gördüm. İlk aşı tutmasına karşın ikinci aşıda başarısız oldum. Aşıyı bir kez daha çıkarttım ve büyümeyeceği için attım. Difenbahyadaki aşı yerini tekrar temizleyerek sulu bölgeye ulaştıktan sonra ana bitkiden aldığım, aşılanacak lobu güçlü ve ilkine göre daha kalın olan bir başka yılbaşı çiçeği çeliğini, ilk lobu yüzeysel olarak kesip, gövdede daha derine girecek şekilde yeniden aşıladım. Bugün akşama kadarki görüntüsünde bir olumsuzluk yoktu. Yarın fotoğraf makinesini işe götüreceğim ve fotoğrafını çekeceğim. Bir iki gün içinde yeni fotoğrafı yüklerim ve son durumu görmüş olursunuz.

Eski 15-01-2010, 14:39   #701
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 2
Herkese selamlar,

Dün akşam birkaç çelik geçti elime. 5 tane kadar. Onları toprağa ektim. Şuan için bir problemim yok. Son derece sağlıklı gözüküyorlardı.

Benim sorum şu; toprağa ekince su vermedim. Sizce su vermek için biraz yani 1 ya da 2 hafta kadar beklemeli miyim yoksa bu akşam diğer bitkilerime su verirken onlara da su versem sorun olur mu?

Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Carlos_Cortes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 14:45   #702
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Sevgili Carlos Cortes!!
Ben geçen yıl Yılbaşı çiçeklerimden çoğaltma yaparken uyguladığım yöntermi anlatayım. Öncelikle genc ve şekilsiz uzamış dalları budadım. Budadıgım dalları nem oranı yüksek bir yerde 2 gün süreyle aıkta bıraktım sonra nemli torfa ektim sonuc %100 başarı tek kayıp dahi vermedim.
Zaten bakımıda yetiştirmeside en basit süs bitkisi bence . Verdiğinizden falzalasını size veren bir bitki. Tek şart aşırı sıcak ortam sevmiyor. Yazları dinlenme donemlerinde sadece ışık ve haftada 1 kez yüzeysel sulama 1 - 2 kez yaprak sulaması. ve asla yer değişimi yapmamak benim çiçekler 3 uzun yatay saksıda ve dışarıdalar tümü ve kuzey cephedeler.

lolla beğendi.
triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 20:54   #703
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2010
merhaba arkadaşlar benim yaklaşık 7 yıldır baktığım bir yılbaşı çiçeğim var. fakat şu mayıs haziren ayında açan yıldız şeklinde çiçek veren cinsten... bir arkadaştan 3 yaprak alıp onları tek tek ekip büyüttüm çok gelişti harika çiçekleri oluyordu ta ki yeni bir eve taşınana kadar eski evim de içeri alınmış mutfak balkonunda duruyordu 3 yıl harika çiçek verdi şimdiyse 4 yıldır çiçek vermiyor sizin yazdığınız cevaplardan anladığım kadarıyla oda sıcaklığında bakmamdan kaynaklanıyor,burda muhafazalı bir balkon şansı yok bu tatlı şeyin fakat çokda yaşlandı çok gelişti en kısa zamanda resimlerinide eklicem... bana bir fikir verin doğagazlı bir evde kışın yaşatmak için nasıl bir ısı ayarlamalıyım çiçek açtığı günleri çok özledim acaba karta kaçtığı içinde olabilir mi? ilgili olan arkadaşladan bilgi alırsam çok memnun olurum... şimdiden ilginiz için teşekkürler.

tugba_81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 22:22   #704
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Difenbahya ya Yılbaşı Çiçeği aşısı (Yeni)

Yukarıda difenbahyaya yaptığım yılbaşı çiçeği aşısının birisini yenilediğimi belirtmiştim. Bugün fotoğraflarını çektim aşılarımın. Aşıyı Cumartesi günü yapmıştım. Aradan geçen bir haftada durumda olumsuzluk yok.

Name:  IMG_1187 1.jpg
Views: 20796
Size:  33.8 KB

Yeniden yaptığım aşı. Aşı lobunun, difenbahya gövdesinde daha derin bölgeye temas etmesi sağlandı. Aşı sırasında yılbaşı çiçeği lobu difenbahya gövdesine yerleştirildikten sonra fısfısla aşı bölgesi nem oranını artırmak için ıslatıldı ve sonrasında kurumanın yavaş olması için aşı etrafı toprak ile kapatıldı.

Dikkat edilirse aşı üst lob sağ tarafında yeni çıkmaya başlayan mini bir sürgün görülebilir. Bu aşı yaparken vardı. Bir olumsuzluktan en çabuk bu sürgünün etkilenmesi gerekir doğal olarak ve bu sürgünde hiç bir kötüye gidiş yok. İlk aşı yapıldığı gün gibi duruyor.

Name:  IMG_1189 1.jpg
Views: 20217
Size:  38.9 KB

Burada da her iki aşı birlikte görünüyor. Sağdaki aşı halen ilk yapıldığı gün gibi duruyor. Kötüye gidişin olmaması, en azından lobun, difenbahya gövdesinden beslenebildiğini gösteriyor bence.

Eski 07-02-2010, 21:17   #705
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yılbaşı çiçeği loblarında kızarma... (renk değişimi)

Evde bulunan yılbaşı çiçeğim, üç ayrı kök halinde tek saksıda dikiliydi. Çiçeklenme geçtikten sonra köklerini ayırarak üç ayrı saksıya aldım ve serin, aydınlık kuzey çephede bulunan pencere kenarına koydum.

Aradan geçen sürede bir tanesinde az olmak üzere hepsinde özellikle uçlarda bulunan loblarda kızarma şeklinde renk değişikliği oluştu. Ben acaba saksı değişimi sonrası, yılbaşı çiçeğinin solma belirtisi mi diye düşünmüştüm. Ancak bugün iki ayrı saksıda bulunan ve en çok renk değişikliği olan yılbaşı çiçeklerinde yeni tomurcukların oluşmaya başladığını gördüm.

Bazı sukulentlerin güneş ışığında, bazılarının ise serin yerde yapraklarının kızardığını biliyorum. Benim yılbaşı çiçeklerim güneş görmüyor. Ancak pencere kenarı odanın iç kısmına göre oldukça serin. Hatta saksıya dokunduğumda oldukça soğuk olduğunu hissediyorum.

Name:  IMG_4599 1.jpg
Views: 9232
Size:  31.0 KB

Fotoğrafta göründüğünden daha kırmızımsı bir görüntü var aslında. Pencereden gelen ışık ve yansıma nedeniyle o kadar belli olmuyor.

Bu kızarıklık, renk değişimi saksıların serin ortamda olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Başka bir açıklaması var mıdır?

Eski 07-02-2010, 22:51   #706
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Skaraca, difenbahyaya yılbaşı çiçeği aşısı bana ilginç geldi. Bir yandan da son zamanlarda popüler olan bazı yabancı dizilerdeki olağanüstü yaratıkları hatırlattı. Merakla sonucu bekliyorum. Biliyorsundur, Temel'de karpuza hamamböceği aşılamış, kesildiğinde çekirdekler sağa sola kaçışsın diye.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 23:39   #707
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Sayın Skaraca bende yılbaşı çiçeğimi gayet serin bir yerde tutuyorum.Ama dediğiniz gibi bir kırmızılaşma hasıl olmadı .Bakımıyla ilgili olabilirmi sizin bitkinizdeki renk değişimi.Bazı bitkiler nem ,ısı ve yer değişikliklerinde hafif mutasyonlar geçiriyorlar.

Şu anda bitkiyi yerleştirdiğiniz nokta eskisine oranla daha fazla ışık alıyorsa renklenmeyi normal olarak görüyorum..

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 10:49   #708
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın K Dönmez,

Difenbahya ya yılbaşı çiçeğini değişik bir uygulama olabilir mi düşüncesi ile aşıladım. Şu ana kadarki durumunda bir olumsuzluk yok. Bende bekliyorum açıkça. Yeni sürgün verip vermeyeceğini yılbaşı çiçeğinin.

Eski 08-02-2010, 10:51   #709
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın umit79,

Yeni saksıya aldığım yılbaşı çiçeği, önceki yerine göre daha fazla ışık alan bir yerde duruyor. Belki ondan olabilir kızarması.

Yeni tomurcuklar oluşmaya başladığı için bir olumsuzluk işareti olduğunu düşünmüyorum.

Eski 13-02-2010, 14:25   #710
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Merhaba arkadaşlar. Benim yılbaşı çiçeğimin de bir kökü çiçek açtıktan sonra tamamen kırmızıya dönüp maalesef öldü. Neden olduğunu anlayamadım. Toplam 4 saksı her saksıda da 3-4 kök yılbaşı çiçağim var. Saksılardan biri yazın bahçede aşırı güneş almayacak yerde diğerleriyse evin içinde nispeten gölge bir yerdeydi. İstanbul'a gelince hepsini güneye bakan kapalı balkonuma aldım. Bahçede yaşamış olanda başta hiçbir değişiklik olmadı. Ama çiçeklendikten sonra bir kök tamamen kırmızı-bordoya döndü ve öldü. Diğerlerinde hiçbir problem yok.
Evde tuttuklarımın yapraklarında hemen renk değişimi oldu. Balkonda yazın evin içinde olduğundan daha kuvvetli güneş aldıkları için yandıklarını düşünüp gölge biryere aldım. Haftalarca çiçek açtılar. Hiçbir tomurcuğu da açmadan dökülmedi. Ancak çiçeklenme döneminde ve sonrasında bu kızarıklıklar artmaya devam etti. Kızaran yaprağın üstünde kalan yapraklarda buruşmalar da oldu. Köklerini kontrol ettim orda da bir problem yok. Güneş almadıkları halde sorunun devam etmesi bir tür hastalık olabileceğini düşündürdü bana.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 16:02   #711
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yukarıda 1249 nolu mesajımda belirttiğim yılbaşı çiçeğimde meydana gelen renk değişikliğinin nedenini, sayın ninina84'ün mesajını okuduktan sonra yılbaşı çiçeğimde yaptığım inceleme ile buldum.

Dün akşam kızaran loblardan birisine dokunduğumda değişik bir şekilde yerinden oynadığını fark ettim. Biraz sağa-sola sallayınca kendiliğinden kök bölgesini oluşturan lobdan ayrıldı. Bunun üzerine diğer lobları kontrol ettim ve onlarında kök bölgesini oluşturan lobdan ayrılması üzerine, kök bölgesini oluşturan lobu kontrol ettiğimde tamamen çürüdüğünü gördüm.

Bunun üzerine çürüyen kök lobunu çıkartıp, toprağı değiştirdim ve aynı lobdan ayrılan üç ayrı dallı lobları yeni toprağa ektim. Bugün akşam durumlarını kontrol edeceğim. Umarım başka bir sorun olmadan köklenirler.

Diğerleri hafif kızarmalarına karşın onların kök bölgesini oluşturan loblarında çürüme yok. Belki ilk saksı değişiminde yeni topraktan besin alamadıkları için biraz kızarmış, ancak yeni köklerin oluşumu ve besin alımının başlaması nedeniyle sorun kendiliğinden ortadan kalkmış olabilir.

Eski 22-02-2010, 09:08   #712
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın asya-'nın göndermiş olduğu iki adet yılbaşı çiçeği çeliği köklendi ve bugün saksıya alındılar. Gelişmeleri de umarım, köklenmeleri kadar güzel olur.

Teşekkürler sayın asya-...

Eski 22-02-2010, 10:58   #713
Ağaçsever

Blues88's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2010
Galeri: 1
Benimde 1 tane yılbaşı çiçeğim var kırmızı çiçekli. Ekim ayında tomurcukları vardı sadece 3 tanesi çiçek oldu kalanları döküldü. Daha sonra aralık ayında yine tomurcuklandı. Aralıkta 4 tane çiçek vardı kalanları döküldü. En son ocak sonunda çiçek açtı tekrar. Şimdi ise tekrar tomurcuklanmaya başladı, herhangi besleyici bir şey kullanmıyorum. Gübre bile yok, yalnızca düzenli ve kontrollü sulama yanında birde bol bol filtrelenmiş güneş ışığı

Blues88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 19:36   #714
Yeni Üye

L A L's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2009
3 ay önce realden üzeri bir sürü çiçekli yılbaşı çiçegi almışdım bayagıda hırpalanmışdı çiçeklerinin beyazlıgı beni cezbetti diyebilirim yıpranmış olmasına ragmen aldım ve korktugumda başıma geldi eve gelince tomurcuklarının hepsini dökdü tek tek ve annemde fırçayı yedim maalesef lakin 1 hafta önce her bogumun ucunda ikinci parti olarak çicek vermeye başladı ve beni o kadar sevindirdiki anlatamam şuan çiçekler bugunde sabahta açmak üzere galiba sevdi beni..

L A L Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 09:55   #715
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Galeri: 2
Sn.skaraca Aşıladığınız yılbaşı ne durumda, hala canlı mı, filiz verdi mi?

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 10:14   #716
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın kardelen,

Difenbahya ya aşıladığım yılbaşı çiçeklerinden birisi soldu, diğeri ise henüz kendi besin kaynağı ile duruyor. Hafif buruşma var. Sanırım tutmayacak.

Bir deneme yapayım demiştim. Sonuç olumsuz oldu.

Eski 04-03-2010, 15:45   #717
Ağaçsever

Blues88's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2010
Galeri: 1
Ekimden bu yana 4. çiçekler, bu sefer 3 tane

Name:  Fotoğraf0061.jpg
Views: 9228
Size:  36.5 KB

Name:  Fotoğraf0063.jpg
Views: 8651
Size:  69.1 KB

Blues88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 19:09   #718
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Nasıl ama

Eklenen Resimler

BKLMZ beğendi.
Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 12:33   #719
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Çok güzel demek yetersiz kalıyor sn. Crocus Şen ve çok değişik ilk kez böyle değişik bir yılbaşı çiçeği gördüm, nazar değmesin bol çiçekli büyütün))

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 12:52   #720
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Yeni üyeden yılbaşı çiçeği sorusu

Zaman zaman sitenizden yararlanıyorum.Dün yeni aldığım çiçekleri dikerken gözüm senelerdir açmayan yılbaşı çiçeğimize ilişti.Oysaki memlekette çok fazla özen göstermesekte heryıl gittikçe büyüyen ve her senede bolca çiçek açan bir tane vardı.Çok fazla bilgim olmamasına rağmen toprağında bir sorun olabileceğini düşündüm ve de baktığım da toprağında solucan olduğunu gördüm. Bütün toprağını değiştirdim.Fakat forumunuzda direkt güneş ışığı sevmediğini okudum.Evimiz doğu batı yönlü hatta kuzeyden de açık, güneş alıyor.Yılbaşı gibi ortanca ve açelyanın da direkt güneş ışığı almayan aydınlık yer aradığını öğrendim.Evimizde nereye koyabileceğimi düşünüyorum.Bir tane tam kuzeydoğuda açık balkon bir de kuzey cephede kapalı balkon mevcut.Yılbaşı, açelya ve ortancaların yeri hakkında fikir verirseniz beni çok sevindirisiniz.Teşekkürler,

Erikçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024