agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2009, 21:54   #511
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi discovery35 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar. Bir düzeltme yapmak istiyorum. Kozalak toplama çabasında olmayın fikrimi sorarsanız. En verimli şekilde filizlenen tohumlar, ağaçlardaki kozalaklardan olgunlaşarak yere düşen tohumlardır fıstık çamlarında. Yüksek filizlenme oranına ancak bu tohumlarla ulaşabilirsiniz. Kısacası; tohumlar kozalağından kendiliğinden düşmeden siz kozalağı ağaçtan kopartıp içini boşaltırsanız, o tohumlardan yüksek verim alamazsınız..

Fıstık çamları yaz aylarından kış aylarına girerken, yani sonbahar aylarında sıcaklığın 20 derecelere düştüğü zamanlarda (iklime göre hangi ayda bu sıcaklığa gelindiği değişebilir) ilk yağmurların başlamasıyla diyelim, full verimle tohumlarını dökmeye başlarlar. Şu sıralar fıstık çamlarının tam tohum dökme zamanı. Fıstık çamlarının altlarında çok kolay bir şekilde olgunlaşmış tohumları bulabilirsiniz. Ben 3 hafta kadar önce 1 saat içinde 600 adet tohum topladım. Tabi bu sayı topladığınız ağacın yaş ve verimliliğiyle doğru orantılı olarak değişebilmekte. Şuan filizlenmelerini keyifle seyrediyorum. Birbirleriyle yarışıyorlar sanki..

Sevgiyle kalın..
Tamamen katılıyorum.Tam mevsimindeyiz.Büyük bir çam ağacının altına gittim ve yerde kozalağından düşmüş tohumlardan ihtiyacım olduğu kadarını topladım.Eğer tohum elde etmek istiyorsanız tam zamanı.

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 22:31   #512
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Bizim oradaki ağaçlarda sadece bir tane açılmış kozalak vardı o da ağacın tepesinde ben baya bekleyeceğim herhalde kozalakların açılıp da dökülmesini; buraya kış geç geliyor. Sanırım bundan dolayı kozalaklar açılmadı henüz.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 15:27   #513
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Fidelere yapı marketlerde satılan kutu içindeki gübreden versek nasıl olur yoksa hayvan gübresi versemmi kararsız kaldım? Kök gelişimi pet bardaklarda kaldığı için pek gelişmemiş

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 18:40   #514
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2008
benımkiler pet bardaklardaydılar ve cok zarar ettık yaklasık 1000 tohum gıttı sımdı ıse saksılara aldım gayet ıyıler ve organık gubre mantar ılacıyla destekledım ınsallah daha olen olmaz zaten 50-60 tane kadar kaldılar ..

ilkerr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 22:04   #515
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sevgili ilker54, kalan sağlar sizindir umarım onlar konusunda muradınıza erersiniz

Eski 07-11-2009, 12:12   #516
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

İşte 10-15 gün önce ektiğim çam tohumlarından neredeyse hepsi çıkıyor.Fotoları;

Eklenen Resimler

pylori beğendi.
Eski 07-11-2009, 12:58   #517
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Hayırlısıyla büyütürsünüz inşallah.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 19:50   #518
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Fıstıkçamının bol yetiştiği yerde yaşamayı çok isterdim bütün ağaçları severim ama fıstıkçamının yeri başka bende

Eski 07-11-2009, 22:46   #519
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sonunda şahane bir bahçe toprağı buldum Büyük ihtimalle kompostlu ki ben kesin diyorum çünkü toprak kazılmış ve toprak bir yere yığın yapılmıştı. Nerden buldun derseniz oturduğum cadde üzerinde meyve ağaçları yetiştiren bir bahçe var. Çok güzel bir mekan. Yakında ben de tohumlarımı ekebileceğim

Eski 08-11-2009, 00:03   #520
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Hayırlısıyla büyütürsünüz inşallah.
Saolun.

Eski 08-11-2009, 22:13   #521
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 2
Smile Bir resimde benden olsun arkadaşlar..

Daha öncede belirttiğim gibi zamanım el verdiği sürece, profesyonel anlamda fıstık çamı üretimi yapıyorum artık arkadaşlar.. Fidelerimden bir resimde ben koyayım dedim. Umarım hoşunuza gider..

Gönül isterki bu başlık altında devamlı yazışalım. Ama vizeler başladı malum, kitaplar beni bekliyor..

discovery35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 10:55   #522
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2009
merhabalar
izmirde oturuyorum ormanlık alanda açık ağaçsız bölgeler var.
eğer çam tohumu alıp buralara ekersem yetişirmi?
amacım bu boş alanları ağaçlandırmak ne tavsiye edersiniz

hamitsengul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 11:43   #523
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Sayın hamıtsengul eğer imkanınız varsa www.agm.gov.tr adresinden izmirdeki devlet orman fidanlıklarından çok ucuza çam fidanları alıp dikebilirsiniz

Eski 09-11-2009, 19:25   #524
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamitsengul Mesajı Göster
merhabalar
izmirde oturuyorum ormanlık alanda açık ağaçsız bölgeler var.
eğer çam tohumu alıp buralara ekersem yetişirmi?
amacım bu boş alanları ağaçlandırmak ne tavsiye edersiniz
Sevgili seaa nin de dediği gibi fidan satın alabilirsiniz. Eğer boş vaktiniz varsa tohumdan yetiştirmek de çok güzel olur. Elimde bol miktarda tohum var toplamaya devam ediyorum ben de sizin gibi ağaçlandırma çalışmaları için uğraşıyorum kendi çapımda. Tohumlarımın büyük çaoğunluğu istanbulda.Anneme kargoyla buraya göndermesini söyleyeceğim. O zaman da burada onları çimlendirmeye ve site yönetiminden onay gelirse tohumları satışa sunmayı düşünüyorum. Eğer onay gelmezse ücretsiz dağıtım yaparım.

Eski 09-11-2009, 21:47   #525
Ağaçsever

Cheops's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Benimde 3 adet fıstık çamı filizim var. Çam ağacı altından topladığım tohumları çekiçle çatlatıp saksıda toprağa hafifçe gömdüm 2 haftada çimlendiler birtanesi kafasından kabuğu atmaya çalışıyor hala

Cheops Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 10:56   #526
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Geçen gün durakta beklerken arkamda fıstık çamı olduğunu farketmem yerde tohum görmem sayesinde oldu. Hemen gözüme takılanları cebime attım. Büyük çoğunluğu çatlamıştı bugün sonunda ekebildim onları ama işe bakın ki damacananın kapağını açamadığım için can sularını veremedim. Burasının suyu kuyudan veriliyor kuyuya da deniz suyu karışmış tuzlu su akıyor. İçemediğim suyu tohumlarıma veremeyeceğimden mecburen yağmuru bekleyeceğim. Kim bilir ne zaman yağar..

Eski 10-11-2009, 11:53   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Sayın hamıtsengul eğer imkanınız varsa www.agm.gov.tr adresinden izmirdeki devlet orman fidanlıklarından çok ucuza çam fidanları alıp dikebilirsiniz
muhakkak fidan dikimi daha iyi olur ama tohumdan daha geniş araziye ekim yapabilrim ve daha kolay.

hamitsengul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 14:46   #528
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Ankara'da inatla fıstıkçamlarını büyütmeye çaışıyorum binlerce ağacımın içinde fıstıkçamlarımda kalabalık sayıda mevcuttur. Çalışmalarımı Milli Ağaçlandırma Seferberliğine ithaf ettim.Diktiğim ağaçların sayısı 3000 aşkın Dahasıda dikilcektir

Eski 10-11-2009, 16:27   #529
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Ankara'da inatla fıstıkçamlarını büyütmeye çaışıyorum binlerce ağacımın içinde fıstıkçamlarımda kalabalık sayıda mevcuttur. Çalışmalarımı Milli Ağaçlandırma Seferberliğine ithaf ettim.Diktiğim ağaçların sayısı 3000 aşkın Dahasıda dikilcektir
Nice 3000'lere.Umarım ben de 3000 ağaç dikebilirim.Bu arada çamlarım büyüdükçe belirli periyotlarla resimlerini buraya koyarım.Sizler de fıstık çamını tohumdan yetiştirme hakkında bilgilerinizi paylaşabilirseniz iyi olur.

Eski 11-11-2009, 09:29   #530
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Dün gece itibariyle neredeyse aralıksız yağmur yağıyor. Hatta dün gece öyle şiddetli yağmur vardı ki cama vuran yağmurun sesine sıçradık uykudan. Aynı zamanda göğün çatlayıp patlaması da eklenince buna geriye uyumak çok zor oldu. Şimdi biraz dindi yağmur kuşlar ötüşmeye başladı yarım saat bir saat önce gece gibi karanlık olan gökyüzü baya açıldı. Sizce saksıyı içeriye alayım mı? Dışarda kalmasının(devamlı yağmur almasının) tohumlara zararı olur mu?

Eski 11-11-2009, 20:49   #531
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Tohumların **** filizlerin yağmur suyu almasının zarardan çok yararı olur "bernacyhn". Hatta maksimum gelişmekte oldukları sonbahar aylarında son derece önemlidir bu husus. Fakat herşeyin fazlasının zararı olduğu gibi, aşırı yağmurun da zararı vardır tahmin edersiniz. İmkanınız varsa yağmur görmeyen bir yere alın 2-3 gün. Çünkü toprağın nemi üst seviyededir şuan. Sonra tekrar aynı yere alabilirsiniz. Çam fıstıklarının filizlenme aşamalarında çok su görmeleri çürümelere yol açabilir. Bu da filizlenme yüzdeni düşürür..

Diyceksiniz ki, " Doğada devamlı yağmur var ve nasıl oluyor da ormanlarda tohumlar filizleniyor ? " Doğada her tohum ağaç olsaydı tahmin edin gerisini Bu da doğanın bir parçası.. Herşey dengede ve herşey o kadar kusursuz ki...

Eski 12-11-2009, 12:22   #532
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Teşekküler sevgili discovery35, hemen yağmur almayan yere alıyorum saksımı. Çimlenmelerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Eski 16-11-2009, 12:49   #533
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Kaç gündür hava çok güneşli saksım da güneşin bağrında. Çimlensinler biran önce sabredemiyorum vallahi.

Eski 16-11-2009, 17:48   #534
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Benimkilerin hepsi çimlendi ancak çok yavaş gelişme gösteriyorlar.Kışa alışsınlar diye balkonda tutuyorum hepsini.

Eski 16-11-2009, 21:08   #535
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Orman toprağı, dere kumu ve hayvan gübresi karışımına ekeceğiniz tohumlar daha hızlı büyür

Eski 18-11-2009, 09:26   #536
Ağaçsever

İncifem's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Resimlerdeki fidanlar çok sağlıklı görünüyor. Elinize sağlık.

Geçen yaz bir saksıda çimlendirdiğim fıstık çamları ayrı ayrı kaplara aldıktan sonra hepsini kaybettim. Elimde arkadaşımın evlerinin yanındaki o muhteşem (maşallah) ağacın zar zor aldığım tohumlarını ekmek için ilk baharı bekliyorum.

İncifem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 15:17   #537
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sevgili incifem, ben baharı beklemedim çünkü burası hala 20 derecelerde sürdürüyor hava sıcaklığını. İstanbul gerçekten çok soğukmuş. Bekleyerek en iyisini yapmış olursunuz. Yanlız mart ayında dikmenizi öneririm. Çıkan fidanlar soğuğa alışkın olurlar. Öteki kışa daha dayanıklı girerler.

Eski 19-11-2009, 12:35   #538
Ağaçsever

İncifem's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Evet sevgili bernacyhn dediğiniz gibi mart ayında ekmek daha iyi olur.

İncifem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 19:33   #539
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İncifem Mesajı Göster
Resimlerdeki fidanlar çok sağlıklı görünüyor. Elinize sağlık.

Geçen yaz bir saksıda çimlendirdiğim fıstık çamları ayrı ayrı kaplara aldıktan sonra hepsini kaybettim. Elimde arkadaşımın evlerinin yanındaki o muhteşem (maşallah) ağacın zar zor aldığım tohumlarını ekmek için ilk baharı bekliyorum.
Ayırma işlemlerinde fıstık çamının köklerinin hava almaması gerekmekte. 2-3 saniye bile kökleri topraktan ayrılarak hava alırsa çok büyük bir ihtimalle fıstık çamı bir daha tutmaz. Bu konuda çok hassaslar.. Bu yüzden tohum ekim işlemlerinde ayrı ayrı tüpler (siyah fidan poşetlerinden) kullanmanızı öneririm..

Eski 20-11-2009, 18:07   #540
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Buradaki fidan bahçesinden ben siyah torba alıyım o zaman tohumlar çimlenmeden torbaya geçireyim yazık olur sonra.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024