agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2010, 23:29   #1
Ağaçsever

mico's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2009
Galeri: 1
Salma (büyük kuş kafesi) için az ışığa uyumlu sarılıcı bitki ne tavsiye edersiniz?

Beslemekte olduğum zebra ve bengal ispinozları için 2m x 1,5m x 1,8m boyutlarında bir kafes(salma) yaptım. Kuşların kendilerini daha doğal bir ortamda hissedebilmeleri için salmanın içine saksıda bitki koymak istiyorum ancak bir problemim var; salma yarı karanlık bir yerde duruyor, yani gündüz öğle saatlerinde aydınlık ama günün diğer saatlerinde genelde loş bir ışıkla aydınlanıyor. Sadece küçük bir pencereden az bir ışık alıyor, direk güneş ışığı almıyor, onun dışında floresan lambalar var. Salmanın içine sarılıcı-tırmanıcı bir bitki koymak istiyorum ama bu bitki olabildiğince az ışığa uyumlu olmalı. Bitkinin güzelliği estetiği önemli değil, önemli olan dayanıklı, saksıda beslenebilen, hızlı gelişen bir tür olmalı ve az ışığa kanaat etmeli. Şu anda birkaç kök asma çeliğini kum-bahçe torağı karışımına dikerek salmanın içine yerleştirdim, bunun dışında tavsiye edebileceğiniz bir sarılıcı bitki var mı acaba?

Düzenleyen mico : 11-03-2010 saat 00:41
mico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 23:55   #2
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Amerikan sarmaşığı tavsiye ederim hem meyvelerine yaban tavukları bayılırSizin kuşlar için iyi bir meze olur meyveleri...

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 22:39   #3
Ağaçsever

mico's Avatar

Peki Amerikan Sarmaşığı'nı bu mevsimde çelikten üretmem mümkün mü sizce?

Eski 10-03-2010, 23:01   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Malatya henüz serindir çeliklemede başarılı olursunuz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 23:18   #5
Ağaçsever

mico's Avatar

Saksıda yetiştirmeyi planladığım için oda koşullarında yetiştireceğim, bu şartlar altında olabir mi sizce, zaten bulunduğum ilçe baraj kenarında ve Malatya'nın en sıcak bölgesi diyebilirim, ayrıca salmanın bulunduğu yer kalorifer dairesi ve sürekli sıcak. Aslında şimdiden birkaç çelikle şansımı denemek istiyorum, daha sonrası için de en uygun mevsimde yine şansımı birkaç kez daha deneyeceğim. Bir şey daha sormak istiyorum izninizle; daha önce belirttiğim gibi bu bitkiyi saksı içerisinde yetiştireceğim, acaba saksı için ne kadar uyumlu bir bitki, yani saksıda olması büyümesi için bir engel teşkil edermi ?

Eski 10-03-2010, 23:52   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ben bonsai yapmak için saksıda bir sarmaşığa bakıyorum. Sorun, yeterli ışık olup olmayacağı sorunu olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 21:27   #7
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Miço,
Eğer hızlı gelişsin istiyorsan amerikan sarmaşığının en az 1 yaşında olması gerekiyor..Çelikten üretsen bile uzun zaman gelişmeyecek..Sitede Satış bölümünde (Mutlu Bey ya da Romantik'ten) bu bitkiyi kargo ile alabilirsiniz paketlemeyi sağlam yaptıkları için sorunsuz geliyor..Saksıyı büyük ve geniş alırsınız en büyük boy...

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024