agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2008, 15:37   #1
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Mezarlık için uygun olan çiçekler

Mezar üzerine ne tür çiçekler önerirsiniz. Nasıl bir toprak olmalı?

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 16:21   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Üzüm sümbülü-manisa lalesi- cüce iris gibi kısa boylu kış soğanları.

Mezarların süslenmesi için ağaç, çiçek ve belli otlar da kullanılmaktadır.

Adana’da mezarda ağaç ve çiçek olduğu sürece ölenin kabir azabı çekmeyeceğine, ayrıca mezardaki ağaçlar sallandıkça ölünün günahlarının döküleceğine inanılır.

Mersin’de ölünün ruhunun rahat etmesi için mezara ağaç dikilir. Ankara’da gölgelik etmesi için mezarın başına fide dikilir. Yine Ankara’nın Akyurt ilçesinde kabrin başına bir iğde ağacı dikilir, bunun tutması halinde ölen kişinin cennete gideceğine inanılır

Mezara ağaç dikilmesi eski Türkler’de yaygın olarak görülen ağaç kültüyle ilgilidir. Ağaç, yerin dibindeki kökleri, göğe doğru yükselen gövdesi ve gökyüzüne dağılan dal, budak ve yapraklarıyla olduğu kadar mevsimden mevsime kendini yenilemesi ve daha birçok özelliğiyle en eski dönemlerden bu yana dinî bir yapıya sahip olmuştur.

Ayrıca çoğu zaman hayatın ve ebediliğin sembolü olarak kabul edilmiştir. Özellikle meyvesiz ve ulu ağaçlar kutsal kabul edilmiştir. Orta Asya Hun Türkleri’nin Ötüken’in dağlık arazisindeki kutsal sayılan bir çam ağacının etrafında özel bir âyin düzenledikleri ve kötü ruhlardan temizlenmek istenen yerlere ağaç diktikleri; bu tür uygulamaların Göktürkler’de de bulunduğu kaynaklardan edinilen bilgiler arasındadır.

Yine Çeremisler, Buryatlar, Yakutlar, Başkurtlar, Kazaklar ve Kırgızlar da ulu ve yaşlı çam, kayın, ardıç, servi ve çınar ağaçlarına adaklar adamış, kurbanlar kesmiş, birtakım dualarla onlardan dilekte bulunmuşlardır.

Yakut Türkleri’nde ise kayın ağacının özellikle şamanlar arasında büyük bir önemi vardır. Her şamanın özel bir ağacı bulunur ve şamanla ağacı arasında bir bağ olduğuna; birinin hayatının ötekinin varlığıyla süreceğine inanılırdı.

Günümüzde mezar başlarına ağaç dikme geleneğinin kökeni de söz konusu eski Türk inanışlarına kadar uzanmakta olup dikilen ağaçla ölen kişinin günahlarının affedilmesinde yardımcı olunacağına, böylelikle ölünün ruhunun memnun edileceğine inanılmaktadır

bisnev99 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 16:27   #3
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Sukulentler ve yer örtücüler de kullanılıyor son yıllarda..

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 22:38   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Benim aklıma gelenler kadife çiçeği, iris, glayöl, leylak (Mezar başına ve ayak ucuna...)
Bunlar dayanıklılar hem de fazla bir bakım gerektirmiyor.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 02:30   #5
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Burada genellikle ortanca tercih ediliyor.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 12:24   #6
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Tam istediğim türde cevap alamadım daha...

Eski 06-05-2008, 12:53   #7
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın Hakan Kınacı, soruyu biraz açarmısınız..?
Yani, kafanızdan geçeni direk sorun ki cevaplayalım

Eski 06-05-2008, 13:33   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Hakan bey, Rahmetli sagliginda hangi cicekleri seviyorsaydi mezarina onlari dikebilirsiniz diye dusunuyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 14:05   #9
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Sanırım Hakan bey ikinci sorusuna cevap istiyor. Nasıl bir toprak olmalı?

Mezarın toprağını seçme şansımız olmadığını düşünüyorum. Hangi yapıda topraksa, ona uygun bitkiler seçilmeli. ****, toprağı seçtiğimiz bitkilere adapte ettirmeli.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 14:14   #10
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Ben şahsen kaktüs ve sukulent tercih ederim
Rahmetli sagliginda hangi cicekleri seviyorsaydi mezarina onlari dikebilirsiniz diye dusunuyorum.

Düzenleyen caretta : 06-05-2008 saat 14:17 Neden: eksik düşünce :)
Eski 06-05-2008, 14:24   #11
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster

Hakan Bey istediğiniz cevabı alabilmek için daha fazla detay yazsanız belki yanıt almanız daha kolaylaşır.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 15:05   #12
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Şöyle açıklayayım öncelikle nasıl bir toprak derken , zaten mezarlıkta belirli bir toprak atılıyor ancak, ben bu toprağı mezar yapıldıktan sonra 15 cm lik bir boşluk bıraktırdım.
Benim düşüncem;
Bahçe toprağı, gübre ve torf karışımını doldurmak.

Çiçek olayına gelince; karar veremedim, sorayım dedim, gelen cevaplara göre değerlendirme yapacaktım ancak görüyorum gelen cevaplar beni tatmin etmediği gibi mezar olayının tarihçesini bile okudum.(teşekkür ederim)
Ankaranın havası malum ve tepelik bir alanda rüzgar her durumda mevcut olduğu için, sarıcılardan farklı neler dikilebilir bunun araştırmasındayım.

Ağaç olayına gelince o kadar sıkı sıkıya lahitler dizilmiş ki bırakın ağaç dikmeyi, insanlar bile zor geçiyor.

haticesultan beğendi.
Eski 06-05-2008, 16:14   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Hımm, karşıyaka mezarlığını tarif ediyorsunuz.
Dediğiniz gibi yeni yapılan tepedeki mezarlıklarda ağaç dikilecek bir karış yer bile yok.

Ankara'nın kışı serttir, sizin bahsettiğiniz yeni yapılan mezarlar da hem çok rüzgar alır hem de 1-2 derece fark ettirir.

Aşşağıdaki eski mezarları görme durumunuz varsa bu mezarlarda yayılıcı suklukent benzeri bitkilerin olduğunu göreceksiniz.

Bunlarda 5-6 çeşit var ve karşı tarafta çiçekçilerde satılıyor.

Bunlardan karışık dikebileceğiniz gibi tek çeşit de dikebilirsiniz.

Yine mezarlık zambağı da çok tercih edilenler arasında ama bazı kişilerce tercih edilmiyor.

Kimileri ise mezarlığın üstüne gül dikiyor özellikle bodur güllerden, son zamanlarda bu gülleri de sık görür oldum.

Burda kişisel tercihden daha çok "hangi bitki dayanır" ölçüsü aranıyorsa Karşıyaka mezarlığının 1.kapısından girip (buraları en eski mezarlardır) 2.kapıdan çıkarak bir dolaşmak size fikir verir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 16:42   #14
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Amcam ve babamın vefatı arasında 6 ay var amcanım mezarında zambaklar babamın ise rengarenk güller var, amcamın mezarında ki zambak kimin tercihiydi bilmem ama annem babam için zambak istemedi istemedi en sevdiği çiçekleri yani sağlığında kendi elleriyle diktiği çeşit çeşit gülleri diktik biz de...

4 yıldır gül dolu hiç çiçeksiz görmedim toprağı ise orada ki görevlilere söylüyoruz bir iki çuval döküyorlar herhangi bir özelliği yok yani bir tarafı kazıp alıyorlar diğer tarafa döküyorlar.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 22:47   #15
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Bir miktar, fesleğen (reyhan) tohumuda serpebilirsiniz toprağa.
Hem güzel kokar, hemde tohumlandıkça artar.

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 12:50   #16
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Hakan Bey,ben cuha çiçekleri ve hercai menekşe dikiyorum,gölgede oldukları için bayağa dayanıyorlar;Ankara'nın ikliminde de bayağa dayanır.Rengarenk olunca göze hoş geliyor ve çocuklarda ürkmüyorlar,dolayısıyla huzurlu bir ortam yaratmış oluyorsunuz.Fazla kök olayı olmadığından mezar taşlarına ve temeline zarar vermiyorlar.Gerçi her sene yenilemek gerekiyor,fakat ziyaret etmek için bayramlar dışındada bir vesile oluyor.

Ayrıca belki süs lahanalarıda bir seçenek olabilir.Biberiye de ekmiştik yanlara herdem yeşil ve güzel kokuyor diye.

Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 14:08   #17
Yeni Üye

ulusef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2008
bence o mezarda yatan insanın sevdiği çiçekleri mezarın üzerinde yetiştirmek yapılacak en iyi tercihtir.

ulusef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 01:53   #18
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Mezarlık için uygun olan çiçekler

Arkadaşlar, ben mevsimleri çok önemsemeyen, kayalık ortama dayanabilecek (bu seçenek olmasa da olur.), uzun sarmaşık türü, belediyenin ektiği çiçekler gibi ince zarlı yapraklardan olmayan, bir çiçek arıyorum. Ama çok farklı.

Benim aldıklarım;

Bleu
Grimpante Sensation
Sensation Radiance
Red Cockscomb (Horoz İbiği)
Lupin
Sweet William
Foxglove
Japon Akçaağacı.

Bunları aldım, fakat çoğu henüz fide. bazıları da çıkmadı. Örneğin, japon ağacı çok uğaştırıyor.

En arsızları, lupin ve grimpante yazan sarmaşık. Ben bunların yanında daha güvenli sürekli canlı kalabilecek, çiçek açmasa da yaprakları canlı olacak bir tür arıyorum. Uzun olmasını istiyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

(Yukarıdakilerin Türkçesini bilmiyorum)

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 11:46   #19
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Süsen ve Gaillardia olabilir.

Süsenler, mezarlıklara çok dikildiği için bazıları ona mezarlık zambağı da derler.

Burada da süsenler hakkında bilgi var.

Gaillardia ise ülkemizde çok yaygın olmayan bir çiçek, gördüğüm kadarıyla, sıcak, soğuk, kurak dinlemiyor, çiçeklenmeye erken başlıyor ve çok uzun süre çiçekli kalıyor.
Bu yüzden gaillardia da olabilir dedim.

Düzenleyen Balıkcı : 22-03-2009 saat 12:10 Neden: Link ekledim.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 11:48   #20
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
YUCCA FILAMENTOSA ya ne dersiniz?

Bu yıl yetiştireceğim için araştırıyordum sizinde bakmanızıi istedim.

Düzenleyen feriha : 22-03-2009 saat 18:45
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 22:57   #21
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
İnce zarlı çiçekleri sevmediğim için, süsen değilde, Gaillardia hoşuma gitti ve YUCCA FILAMENTOSA hoşuma gitti. Birini denemek istiyorum. Bu arada bugün Koçtaştan Yeni Gine Cam Güzeli çiçeği aldım 3.75'ti. Çiçekli bayağı.

Teşekkür ederim.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 16:14   #22
Yeni Üye

Sinemgn8's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2009
Mezarlık Çiçekleri.

Annemin mezarına kalıcı onun etrafını renklendiricek çiçekler istiyorum. Şimdilik mezarı yapılamadığı için çiçeklerle etrafı dolansın istiyorum. Önerebiliceğiniz çiçek yanlarına çalıdır ne olabilir ve çok uzamayan kısa boylu olan ağaçlar neler olabilir. Hiç hiç sıfır bilgim vardır bitkiler konusunda. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ay sonunda 52'si için gidicem o zamana kadar bulmam gerek İstanbulda yaşıyorum Avcılarda bitki dünyası diye bi yer var orayada gidicem ama başka nerden temin edebilirim.

Sinemgn8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 17:15   #23
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Sevgili Sinemgn8 ilk önce başınız sağolsun. Anneninizin mezarlığı için süsen soğanları çok isabetli bir tercihtir. Su ihtiyacı fazla olmayan bu bitki mezarlıklar için çok önerilir. Siz çalı önerisi istemişsiniz. Ben peygamber gülü öneririm. Abelya da önerilebilir. Mezarlık gölge ise ortanca da doğru bir seçim olabilir. Ortancayı sitemizden temin edebileceğiniz gibi çevre fidanlıklarda da bulabilirsiniz.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 10:00   #24
Yeni Üye

Sinemgn8's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2009
Çok tesekkur ederim. Peygamber gülü çok hoşuma gitti. onu yazdım listeme. Peki çok uzamayan kısa boylu olan bi ağaç önerirmisinz. Mezarlık bol ağaçlı ama her gittiğimde büyüyen kendi diktiğim bişiyi görmek istiyorum. Ordu da annemin mezarı ben İstanbuldayım. onun için sık sık gitme şansm olmıcak.

Sinemgn8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 21:05   #25
Yeni Üye

İpekKa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Galeri: 2
Kayınpederimin mezarını çiçeklerle donatmak istiyorum fakat sürekli ilgilenemeyeceğim. Okulum farklı bir şehirde olduğu için bir ay uğrayamadığım zamanlar olacaktır. Çok bakım istemeyen türlere ihtiyacım var, hafta içi dikeceğim. Şimdi ekersem Eylül'e kadar çıkar mı? Fide halinde mi dikeyim yoksa tohum ile mi ekeyim karar veremedim. Hangi çiçekleri önerirsiniz? Sevgiler.

İpekKa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 02:37   #26
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinemgn8 Mesajı Göster
Çok tesekkur ederim. Peygamber gülü çok hoşuma gitti. onu yazdım listeme. Peki çok uzamayan kısa boylu olan bi ağaç önerirmisinz. Mezarlık bol ağaçlı ama her gittiğimde büyüyen kendi diktiğim bişiyi görmek istiyorum. Ordu da annemin mezarı ben İstanbuldayım. onun için sık sık gitme şansm olmıcak.
Burada mezarlıklara meyve ağacı ekilip bu ağacın meyvelerini kurt kuş yerse rahmetli olan kişinin ruhuna gideceğine inanılır.O yüzden bodur meyve ağaçları deneyebilirsiniz.Mesela bodur kiraz. Mezarlıkta meyve ağacına karşıysanız bodur çamda düşünebilirsiniz.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 13:15   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2009
mezerlık deyince aklıma hep nergisler gelir

sarge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2010, 00:32   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2010
bana da lazımdı bu bilgiler...sağolun.

Şecere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 17:22   #29
Yeni Üye

bulnes's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Kayınpederimin mezarlığını dün ziyaret ettiğimizde öylece boş durması içimi sızlattı.
Uzun vadeli kendi kendine bakabilecek bakım gerektirmeyen, doğanın şartları ile büyüyecek çicek-ağaç ne önerirsiniz. Çalı bile olur çicek olması gerekmez yeterki boş bir toprak olmasından da yabanide büyüyen gibi olsada bir bitki olmasını istiyorum.
Bu konuda ne önerirsiniz.

bulnes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 19:23   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012

bende kayın pederimin mezarına çiçek dikmek istiyorum..fakat çok bakımsız olduğu için ne yapacağımı bilemiyorum.. birde ankaranın sert koşullarına hangi çiçek dayanır.. sürekli bakım yapma gibi bir olanagım yok.. güneşi seven ve fazla su istemeyen çiçekli bir bitki lazım.. bana bir kaç öneride bulunursanız sevinirim.. bide nasıl ekeceğimi söylerseniz süper olur.

bk.deepblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024