agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen demokritos
  • 1 Gönderen kartol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2006, 14:58   #1
Yeni Üye

demokritos's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2005
Galeri: 7
Yüksek rakıma uygun ağaçlar

merhabalar
benim bir düşüncem var ve bu bahar uygulamaya geçirmeyi düşünüyorum.

haziran ayında yaptığımız doğu anadolu gezisinde Bitlis/Tatvan/Nemrut volkanında geçirdiğimiz bir gece ve bir gündüz süresi boyunca titrek kavak ve huş ağaçlarının 3000 metre sınırlarına kadar kayalık arazide yaşama imkanı bularak yeşil kuşaklar oluşturduğunu gördük.

malatya da beydağı'na yaptığımız tırmanışlarda 2200 metrelere kadar ardıç ağaçlarının kesilmiş kökleriyle karşılaştık, eskiden yeşil olan kuşaklar tamamen insan eliyle yokedilmişti. şimdi ise 950-1200 metreler arasındaki kesim çam ağaçlarıyla ağaçlandırılıyor, bizlerde bu kesimin üst sınırlarına 2004 ve 2005 yıllarında dağcılar olarak meşe fidanları dikerek ve pelitleri gömerek katkı sağlamaya çalıştık.
fazla uzattım biliyorum, sadede geleyim, beydağı zirve 2600 metre, malatyada inönü üniversitesinde huş ağaçları peysaj olarak zamanında dikilmiş ve oldukça büyümüşler, onlarda üretebilceğimiz çeliklerden zirvedeki bahar buzullarının eteklerindeki ıslak kesimlere dikecek olursak, verim alma ihtimalimiz nedir? huş ağacının yükseklikten etkilenmediği aşikar, yeni bir yeşil kuşak oluşması mümkünmüdür? bu konuda deneyimi olan varmı diye merak ettim
yardımcı olmaya aday olanlara şimdiden teşekkürler

belgi.info beğendi.
demokritos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 22:39   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Doğu Anadolu, yüksek rakıma uygun ağaçlar

eşimin çalışmakta olduğu sağlık ocağı bahçesi yaklaşık 5-6 dekar kadar ve bomboş durmakta.. etrafının çevrili olması sulama imkanının olmasına rağmen boş olması beni üzdü...

gelecek yıl bölge iklim ve rakımına uygun (sanırım meyveli ağaçlar erken donlardan dolayı meyve zaten veremiyor) meyvesiz ağaç / ağaçlar dikmek istiyorum...

bölge van/saray/örenburç kasabası rakım 2200 metre (ben dahi ilk geldiğimde havaya alışma aşamasında haff rahatsızlık geçirdim ) kışlar etkili soğuk geçmekte.. net bilmiyorum ama -30 gördüğü zamanlar olduğuna eminim.. bu gün dahi sağlık ocağında kapalı ortamda olmama rağmen üzerimde kazak var...

ilk olarak huş ağacı ve dişbudak aklıma geldi çınarda düşündüm ama bu rakımda olurmu???... bu ağaçlar şartlar için uygunmudur..
ayrıca iklim özelliklerine göre sizlerin önerilerinizi bekliyorum...

ykmzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 22:45   #3
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sarıçam ve mavi ladin olabilir ağaç türü olarak soğuk seven.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 13:38   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Sayın ykmzz, sizi bu yüce düşüncenizden dolayı kutluyıorum. Sizde bulunan bu heyecanın üyeler tarafından da paylaşılacağını,takdirle karşılanacağını düşünüyordum başlığı açtığım zaman sadece bir cevap verilmiş olmasının hayal kırıklığını yaşadım. Bu kadar çok doğa ve ağaç seven insanların arasında sadece ve sadece birtane cevap verilmiş olması beni fevkelade üzdü. Malesef bende de sizi aydınlatabilecek bilgi yok. Umuyor ve diliyorumki bu konuda uzman arkadaşlar ilgilenirlerde sizlerle beraber bizleride aydınlatırlar.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 19:29   #5
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykmzz Mesajı Göster
eşimin çalışmakta olduğu sağlık ocağı bahçesi yaklaşık 5-6 dekar kadar ve bomboş durmakta.. etrafının çevrili olması sulama imkanının olmasına rağmen boş olması beni üzdü...

gelecek yıl bölge iklim ve rakımına uygun (sanırım meyveli ağaçlar erken donlardan dolayı meyve zaten veremiyor) meyvesiz ağaç / ağaçlar dikmek istiyorum...

bölge van/saray/örenburç kasabası rakım 2200 metre (ben dahi ilk geldiğimde havaya alışma aşamasında haff rahatsızlık geçirdim ) kışlar etkili soğuk geçmekte.. net bilmiyorum ama -30 gördüğü zamanlar olduğuna eminim.. bu gün dahi sağlık ocağında kapalı ortamda olmama rağmen üzerimde kazak var...

ilk olarak huş ağacı ve dişbudak aklıma geldi çınarda düşündüm ama bu rakımda olurmu???... bu ağaçlar şartlar için uygunmudur..
ayrıca iklim özelliklerine göre sizlerin önerilerinizi bekliyorum...

gilaboru meyvesi fidanı dikebilirsiniz gilaboru soğuktan etkilenmez doğu anadolu iklimine uygundur gilaboru bodur bir ağaçtır.gilaboru meyvesi ekim ayı sonunda toplanır ve bidonlara koyulur ve üzerine su eklenir yani meyve suyun içerisinde durur bu şekilde uzun süre bozulmadan durabilir çok faydalı bir meyvedir
mayıs haziran ayları arasında çiçek açar böyle oluncada soğuk alma gibi bir durum olmaz tam sizin istediğiniz türden bir ağaçtır tavsiye ederim

gilaboru ağacının özellikleri

bodur bir ağaçtır

bakımı kolaydır

budama istemez

toprak seçmez

suyu sever

hersene meyve verir

GİLABORU MEYVESİNİN FAYDALARI

Gilaboru'nun Faydaları

Böbrek: Böbrek taşlarının bütün cinsleri asılları itibarıyla suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmak- tadır (diğer bir yöntem açık operasyondur). Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı- sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir. Gilaboru ise böbrek taşını, diğer usullerde ( lazer. vs. ) olduğu gibi; fiziksel parçalama yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken nede idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez. Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır. 1 kür (8 kg ) Gilaboru 1 hafta içerisinde 6 - 8 mm böbrek taşı eritebilmektedir. Taş 8 mm den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir. Gilaboru ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir. Not:Sertliğinden dolayı lazerinde kıramadığı kristalize cins böbrek taşını Gilaboru' da eritmeyebilir. Bu cins taş ile karşılaşma riskimiz %1-2 civarındadır.

Prostat: Gilaboru, idrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır.

Kalp/ Tansiyon: Gilaboru yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı , kalp güçlendirici etkiye sahiptir. Girebolu " Visceral" gerilim / Tansiyon için çok etkilidir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller. Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller. Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır. Bazı migren vakalarında da yardımcı olabilir. Kaynak:www.purplesage.org.uk

İdrar Yolu Hastalıkları: İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.

Dikkat...!
Hastanın 24 saat içerisinde tüketebileceği sıvı bir seferde hazırlanmalıdır. Diğer bir deyişle hazırlanan sıvı mutlaka 24 saat içinde tüketilmelidir.
Gerek meyve gerekse sıkılarak hazırlanmış sıvı sıcaktan ve direkt gün ışığından korunmalı serin bir yerde saklanmalıdır.

Girebolu kullanımı zamana yayılmamalı olabildiğince yoğun kullanılmalıdır.(günde en az 1 kg Girebolu ezilerek suyu yukarıda anlatıldığı şekliyle hazırlanıp kullanılmalıdır.)

Bekleyen meyve mutlaka su içinde ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Kevgirde ezilerek elde edilen Girebolu öz suyuna mutlaka birebir ölçüde su katılmalıdır.

Girebolu' nun bu güne kadar hiç bir yan tesiri tespit edilememiştir.

Gilaboru (Gilaburu) suyu içeriğindeki asitler nedeniyle antikanserojen, antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri bağlayarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi durdurmakta. Bu özelliği nedeniyle gilaboru suyu, yaşlanmayı geciktirici, mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
Gilaboru nun kullanım alanları ve etkileri:
• Böbrek taşlarını eritir.
• Taş üremesini önler.
• Böbrek Tembelliği rahatsızlığına iyi gelir
• İdrar yolları iltihaplarını temizler.
• Ödemi atar, yüksek üreyi düşürür ve dengeler.
• Safra taşlarını eritir ve karaciğeri destekler.
• Prostat rahatsızlığına iyi gelir.
• Kramp çözücü, yatıştırıcı, dokuları sıkılaştırıcıdır.
• Sinir sistemini güçlendirici etkileri vardır.
Gilaboru bitkisi, kanser önleyici, antioksidan ve C vitamini deposudur. Yaklaşık olarak portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içerir.

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 19:59   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Yüksek rakımlarda özellikle Doğuanadolu'da (Söz konusu yörede) Huş ağacı idealdir. Onunla birlikte ardıç türleri karaçam sedir göknar dikilebilir. Diğer bir yöntem de o civardaki resmi daire bahçelerinde gözlem yapmaktır.

Bu arada gilaboru hakkında geniş bilgi de okumuş olduk. Ben bir adet bahçeye diktim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 20:00   #7
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Yüksek rakımlarda özellikle Doğuanadolu'da (Söz konusu yörede) Huş ağacı idealdir. Onunla birlikte ardıç türleri karaçam sedir göknar dikilebilir. Diğer bir yöntem de o civardaki resmi daire bahçelerinde gözlem yapmaktır.

Bu arada gilaboru hakkında geniş bilgi de okumuş olduk. Ben bir adet bahçeye diktim.
Siz nereye diktiniz gilaboru fidanını hangi şehire diktiniz

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 20:04   #8
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Adıyaman-Gölbaşı

Bu başlıkta da özel olarak yazılmış

http://www.agaclar.net/forum/showthr...laboru+bitkisi

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 00:04   #9
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
Merhaba,
Erzurumda dikip, yetiştirebilmiş kimse oldu mu acaba?
Bilgi alabilirsem, dikmek istiyorum ben de.

mimARif beğendi.
kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2019, 07:00   #10
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Sekoya ağacı da 2000metrenin üzerinde sorunsuzca gelişip büyüyebiliyormuş.

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2019, 07:15   #11
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Ayrıca Lübnan Sediri de yüksek rakımlarda yetişebiliyormuş.

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024