agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Eşek muzu (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5071)

ferahzade 10-07-2007 09:40

Eşek muzu

1 Eklenti(ler)
Ben muz ağacı dedim. Yıllarca öyle bildim. Anamurlu bir arkadaşım gördü "Abi bu eşek muzudur" dedi. "Bizim oralarda da vardır. Yenilebilecek türde bir muz vermez" dedi. Buna rağmen İzmit gibi bir yerde olağanüstü güzel duran bir ağaç olarak duruyor. Bir kaç güne kadar Amamur'a gideceğim. İmkan olursa fidesinden getirmeyi umuyorum.

MSaygin 10-07-2007 11:13

Aksine, eşek muzu çok çok lezzetli bir muzdur :) Anamur'dan her geçişimizde alır kilo kilo yerdik küçükken.
Umarım yanlış hatırlamıyorumdur.

denizakvaryumu 10-07-2007 12:36

Eşek muzunun bu adı alması, diğer muzlara göre çok iri olmasındandır...tadı ise bulunduğu toprağa, sulanıp sulanmadığına göre değişir.

Saman gibi tadsız olanları var, çok güzel aroması olanları da var.

ferahzade 11-07-2007 17:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 128166)
Aksine, eşek muzu çok çok lezzetli bir muzdur :) Anamur'dan her geçişimizde alır kilo kilo yerdik küçükken.
Umarım yanlış hatırlamıyorumdur.

Selamlar,

Şu an yanımda Anamurlu muz yetiştiricisi bir arkadaşım var. O söylüyor ben yazıyorum. "Eşek muzunun hiç bir ticari değeri yoktur, o yüzden satılmaz. Sevgili arkadaşımızın küçükken Anamur'dan geçerken aldığı muz bildiğimiz yerli muzdur. İthal muzdan çok daha lezzetli ve kokuludur."

Selam ve sevgilerimizle

ferahzade 11-07-2007 17:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 128212)
Eşek muzunun bu adı alması, diğer muzlara göre çok iri olmasındandır...tadı ise bulunduğu toprağa, sulanıp sulanmadığına göre değişir.

Saman gibi tadsız olanları var, çok güzel aroması olanları da var.

"İrilikle kastedilen ifade muzun parmaklarıysa normal Anamur muzuna göre iri değildir. Ancak ağacını kastediyor iseniz bu yetiştirildiği zemine göre değişir.

Ticari bir değeri olmamasına rağmen doğada bulunup yenildiğinde tadı ve aroması yiyenlerin hoşuna gidebilir. Ancak Anamurlular bu muzu yetiştirmezler ve tüketmezler"

Sevgi ve saygılarımla

Erkan Gürbüz "Anamur muzu yetiştiricisi"

nevsune 11-07-2007 18:43

Eşek muzunu çok önceleri Alanya'da yemiştim. Muzlar gece silah gibi patlıyordu, yani daha hevenklerinde yeni açılıyorlardı. Çarşıda bu muzu görüp de almak istediğimizde Alanya'nın yerlileri "bu eşek muzudur, esas muzlar daha olmadı, bunlar birşeye benzemez, yemeyin" demişlerdi. Ama o zamanlar muz şimdiki gibi çok ortalarda olan bir meyva olmadığından heveslenip yedik. Tatsız, bizim bildiğimiz muzla yakın uzak ilgisi yoktu.

siniroluyorum 10-07-2011 10:14

Arkadaşlar bu eşek muzu kaç derece sıcaklığa dayanabiliyor?İzmit gibi bir yerde yetiştiğine göre?

benares 28-06-2014 18:23

Merhaba arkadaşlar, bu 'eşek muzu' denilen muzun botanik, latince ismi nedir?

bnymnblr 18-12-2014 10:49

Musa balbisiana

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024